geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3444
EURO
10,1982
ALTIN
501,43
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Koyun Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Koyun Kredisi Veren Bankalar ve Şartları
A+
A-

Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi koyun kredisi 2 yıl geri ödemesiz koyun kredisi nasıl alınır, küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar nelerdir, devlet destekli koyun şartları, Ziraat bankası koyun kredisi şartları ve merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç kısaca küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, bu işte iyi para olduğunu söylemekle başlamak istiyoruz. Özel sektörde bir işçiye göre çok daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabilirsiniz. Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir isimli yazımızda, Devletten destek bekleyen, bu destek ve hibelerle hayvan almak isteyen, kuzu, kurbanlık bakmak isteyen çiftçilere verilen destekler ve teşvikleri değerlendireceğiz. Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye’ de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’ dır.

Hayvan kredisi almak isteyenlerin en çok uğrak yerlerinden biride diğer özel banka şubeleridir. Bunun haricinde KOSGEB gibi kurumlardan hayvan almak için para alamazsınız. Kuzulu koyun veya koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankasıdır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız durak Ziraat Bankası’ dır.

Destek Destekli Koyun Kredisi

Koyunlar: Akkaraman, Dağlıç, Eşme, Güney karaman, İvesi, Kangal akkaraman, Karacabey merinosu, Karakaş koyun, Karayaka, Karya, Kıvırcık, Koçeri, Morkaraman, Orta anadolu merinosu, Pırıt , Pırlak, Ramlıç, Sakız, Şavak akkaraman, Tahirova, Zom koyunu.

Keçiler: Kilis keçisi, Maltız keçisi, Hemşin, Ankara (tiftik) keçisi, Türk saanen keçisi, Şam keçisi, Honamlı keçisi, Kıl keçisi.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Müdürlükleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için başvuru tarihleri şuan  doldu. Tigem adı verilen müdürlükler tarafından projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun veya keçiye sahip olacak. Ayrıca bu destek geri ödemesiz veriliyor. Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar.  Birçok makale de bu konuyu dile getirdik. KOSGEB denen kurum KOYUNCULUK kredisi vermemektedir. Geçen yıl köye dönüş programı kapsamında 300 koyun projesi başlatılmıştı. Hayvan dağıtımları tamamlandı. Ancak 2021 yılında geçerli değil.

koyun-inek-kredisi-desteği

Koyun almadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için) Her iki koşulda Devlet bankalarının en büyüğü ve en çok destek veren ZİRAAT Bankası yine destek veriyor. İster süt için hayvan bakın, ister et için krediniz hazır.

Koyun Kredisi Hesaplama

Faizsiz koyun kredisi şuan yoktur. Bu sebeple yılda %9 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise hemen hesaplayalım. 50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi gereken tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 60
Taksit tutarı: 994,78 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 59.687,08 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 36
Taksit tutarı: 1.548,43 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 55.743,52 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 24
Taksit tutarı: 2.243,17 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 53.835,96 TL

Bu hesaba göre yılda %9 olan faiz aylık %0,5 olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü üzere banka şubelerinden %1,15 oranlarına yakın seviyede çiftçilere ihtiyaç kredisi verildiğini düşünürsen, küçükbaş hayvan almak için ZİRAAT bankasının en uygun olduğu söylenebilir. Bu sebeple Ziraat üretici ve çiftçiyi en çok destekleyen banka olma sıfatını korumaya devam etmektedir.

keçi-koyun-kredisi
Ziraat Bankası keçi kredisi

Şekerbank Küçükbaş Koyun Keçi Alma Kredisi Şartları Nelerdir?

En az 2 senedir hayvan bakan, 50 keçisi veya 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek. Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı sağlamış ve aile çiftliği ile ise, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla imkan sağlamıştır. Şekerbank koyun kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının olduğunu söyledikleri kurum Tarım ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm ihtiyaçlarına kişisel anlamda elli bin lira para vermektedirler.  Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredisini inceleyebilirsiniz.

Koyun Teşvik Kredisi veya Kredi Veren Bankalar

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için öncelikle Ziraat Bankasına sonra diğer bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyin. 20 koyun alarak çiftlik kurmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve ayrıntılı yapın.

Koyun Desteği Nasıl Alınır ?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Kredi başvuruları alınmaya devam edecek ve  31 Aralık 2020 tarihinde son bulacaktır. Sütçü etçi kombine sığır, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kanatlı, damızlık kanatlı, su ürünleri sektörlerinde verilecek olan desteklerim yatırım ve işletme dönemlerindeki faiz oranları ve kredi üst limitleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Krediden gerçek ya da tüzel kişiler, tarımsal kooperatifler faydalanabilecektir. Tebliğde belirtilen hayvan baş ve adet sayılarına sahip olan işletmelere destek sağlanacaktır. Kredi başvuruları Ziraat Bankası tarafından şahsen kabul edilmektedir. Desteklerden faydalanabilmek için ilk şart ÇKS kaydınızın olmasıdır. Kimlik belgesi, 3 yıllık bilanço ve gelir belgesi, kredi karşılığında gösterilecek olan teminat ve teşvik belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası TKK kredilerinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun uygun olması ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. 100 bin TL’ lik yatırım kredilerinin genel olarak faizsiz verildiği görülüyor. Ayrıca daha önce bu tarz kurumlara hayvancılık kredisi için başvuranların tekrar başvuru yapamayacağı da duyurulan şartlar arasında yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Koyun Destek Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi üyeleri için geçerli olacak 15 milyon TL. tutarında destek vermektedir. Bu kredi yatırım döneminde ve işletme dönemi için faiz destek oranı yüzde 75 oranındadır. Ziraat Bankasının güncel koyun kredisi faizlerini hesaplamak gerekirse;

 • 1 YILLIK KREDİNİN FAİZİ %9
 • AYLIK FAİZ ORANI %0,5

Koyun kredisi çekmek isteyen çiftçimiz bu kredi İŞLETME ve YATIRIM dönemlerinde yüzde 75 oranında faiz oranı uygulanacaktır. Eğer bankadan 1 yıl vadeli işletme döneminde küçükbaş koyun keçi satın almak için kredi çekerseniz;

Kredi Türü: Koyun Kredisi
Çekilen Miktar: 50.000,00 TL
Aylık Faiz Oranı: %0,5
Vade: 12 ay
Aylık Geri Ödeme: 4.330,95 TL
Geri Ödenecek Toplam Tutar: 51.971,38 TL

100.000 TL. 4 SENE VADELİ KOYUN KREDİSİ HESAPLAMA

Alınan Para: 100.000,00 TL
Aylık Faiz: 0,5
Kaç Ay Ödenecek: 48 ay
Aylık Ödeme Miktarı: 2.403,91 TL
Toplam Ödenecek Para: 115.387,89 TL

Koyun Kredisi Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Qnb Finansbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Vakıflar Bankası

Bu bankalar koyun almak isteyen çiftçilere bireysel ihtiyaç kredileri ile yardımcı olmaktadırlar.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. K.ERGİN dedi ki:

  ŞİNŞİLLA TAVŞANI BESİCİLİĞİ YAPMAK İSTİYORUM DEVLET KREDİ DESTEĞİ YAPMIYOR BANKALARDAN 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ 2 YIL SONUNDA TÜM BORCU KAPATACAK ŞEKİLDE KREDİ ALABİLİRMİYİM. BİR YIL ÖDEMESİZ KREDİ VEREN VAR LAKİN HAYVANLARIN ÜRETİMİ YETİŞMİYOR. AYRICA BU ÜRETİM İHRACAT KAPSIMINA DA GİRME ÖZELLİĞİ VAR.BİR YORUM ALA BİLİRMİYİM

 2. İbrahim Halil Yaşar dedi ki:

  Küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum şartlar nelerdir tlf

 3. mehmet kahraman dedi ki:

  koydekı arazıme porejelı koyunculuk yapacagım ahırve mustemelatı ıle hayvan almak ıcın kredı almak ıstıyorum ıstedıgım kredı mıktarı 500000tl mumkunmu
  .

 4. mehmet kahraman dedi ki:

  koydekı arazıme porejelı koyunculuk yapacagım ahırve mustemelatı ıle hayvan almak ıcın kredı almak ıstıyorum.

 5. Oguz sit dedi ki:

  Kucukbas hayvan yetistiriciligi yapmak istiyorum.koyde yasiyorum ve gerek koyde gerek yaylada yapmak istiyorum bu isi.devletten yada herhangi bir kurumdan nasil faydalanabilirim bilgi verirseniz sevinirim

 6. mehmet ararat dedi ki:

  devletin vermiş oldugu genç lere 30 bin hibe başvurusu bittimi ne zamana kadar gecerlilik süresi

 7. Sinan duman dedi ki:

  Merhaba ben 2007/2015 kadar küçük baş hayvan cılık yaptım 2015 te devletin yurtta yetişmiş kişileri ataması yaptı ben bu atamadan yararlandı ve memurluk hakkı kazan dım nevarki 15 günlük memurluktan sonra yanlış atama diye beni geri işten çıkardılar koyun larımı sattığımız kişi bana anlaşmayaptık diye koyunları gerı vermedi netice itibariyle işe girdim diye biran önce elden cıkartmam gereken hayvanlarını yarı fiyatına sattım zararın sa size şöyle söyleyin 48 koyun sattım 20 koyunlar bana olan borcunu ödedi sattığımız kişi bu parada koyunları alırken yardım den kıredi cekmiştim oraya gitti şimdi sizden yardım istiyorum yardımcı olursanız minnettar kalırım

 8. EMİNE DERELİ dedi ki:

  KUZULU KOYUNUN TANESİ KAÇ PARA HABERİNİZ VAR MI? DEVLETİN VERDİĞİ HİBE YETMEZ Kİ. 100 BİN LİRA DEVLET HİBESİ VERSİN Kİ, HERKES İŞİNE BAKSIN

 9. Mehmet dedi ki:

  Ortalama sekiz yıldır küçük çaplı hayvancılıkla ugrasmaktayız. Büyük baş besicilik yapiyoruz. Ama büyütmeyi planlıyorum. Ziraatten çiftçi kredisi de alabiliyoruz. Ama benim isteğim faizsiz kredi kullanmak istiyorum. Hibe olmasi önemli değil yeterki faizsiz olsun bunun için yol gösterebilirmisiniz??

 10. Bekir dedi ki:

  Bende kücük bas hayvan almak istiyorum yirmi donüm üzerinde yapılı mandıra ve evler var en az beşyüz koyun almayı düsünüyorum bana yardımcı olursanız sevinirim tlno

  1. devletdestekli dedi ki:

   Devlet genç çiftçi hibe projesi ile 30 bin lira hibe verdi. bunun haricinde şuan itibariyle devletin hayvancılık hibesi bulunmuyor. Bu kapsamda tek yapabileceğiniz ziraat bankası hayvancılık kredisine başvurmaktır. Bu başvuruyu da şahsen yapmalısınız. En uygun hayvan kredisi şuan itibariyle Ziraat Bankasındadır. KOSGEB vb. kurumlar hayvan kredisi vermezler.

 11. Recep kocgündüz dedi ki:

  Ziraat bankazından 50.000 den fazla kıreti alamazmıyız daha fazla hayfan almayı düşünür sek

  1. devletdestekli dedi ki:

   Bankaya teminat verebilirseniz neden olmasın. Banka ile birebir görüşün.

 12. Abdulcevher dedi ki:

  Bende küçük baş hayvan almak istiyorum beni net bilgilendirin 054

 13. özcan dedi ki:

  benimde 3.. 4 dönüm yerim var ve o arsamın içinde mandıramda var pek müsait olmasada az bir çaba ile düzelir ve enaz 80 100 arası koyun bakılabilir boş yer ve koyun için otlatmalık meralarda bol o yüzden koyun bakmak istiyorum ne yapmam gerekiyo nereye müracaat etmem gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim

 14. Emrah dedi ki:

  şartları nelerdir arkadaşlar

 15. burak dedi ki:

  hocam ulascagim bi numara

 16. mehmet dedi ki:

  koyde 25 dekar arazım var ılk defa damızlık koyun yetıtırmek ıstıyom gereklı olan agıl ve bakıcı evı ıcın porejem hazır bunlara ılveten 100adet damızlık koyun ıcın paraya ıhtıyacım var yardım alabılırmıyım. ıpotek gosterebılırım saygılar.

 17. savaş dedi ki:

  Meraba hayvancilik yapmak istiyom ama nasil bi yol izlemem lazim bilmiyom yerimiz ve arazimiz var nasil destek alabilirim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

 18. Gonca dedi ki:

  Biz esimle küçük baş hayvancılık yapmak istiyoruz ama yerimiz yok koye tasinmak istiyoruz devlet destekli ve ya bir iki yıl sonra ödemeli kredi alabilirmiyim köyden de ev ve arazi alabilmek için yada hazır çiftlik alabilmek için

 19. Hüseyin dedi ki:

  Kredi almak için ne yapmam gerekiyor

  1. Kobi kalkınma dedi ki:

   sizlere ulaşabileceğimiz bi itibarat numarası alabilirsek detaylı bilgilendirmeyi yapabiliriz hüseyin bey

   1. erdal dedi ki:

    sizin le konusm gerekiyor
    bbende kucuk bas damizlik almak istiyorum istanbuldan koye yer lestim suan cobancilik yapiyorum. ve kendi nizden yararlanmak istiyorum

   2. Hibe ve teşvikler dedi ki:

    Talebinizi belirtin, bilgi verelim hocam.

 20. Hüseyin dedi ki:

  Hayvancılık işine girmek istiyorum ama yerim ve arazi var hayvan almak için kredi ye ihtiyacım var