geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Koyun Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Koyun Kredisi Veren Bankalar ve Şartları
A+
A-

Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi koyun kredisi 2 yıl geri ödemesiz koyun kredisi nasıl alınır, küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar nelerdir, devlet destekli koyun şartları, Ziraat bankası koyun kredisi şartları ve merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç kısaca küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, bu işte iyi para olduğunu söylemekle başlamak istiyoruz. Özel sektörde bir işçiye göre çok daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabilirsiniz. Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir isimli yazımızda, Devletten destek bekleyen, bu destek ve hibelerle hayvan almak isteyen, kuzu, kurbanlık bakmak isteyen çiftçilere verilen destekler ve teşvikleri değerlendireceğiz. Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye’ de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’ dır.

Hayvan kredisi almak isteyenlerin en çok uğrak yerlerinden biride diğer özel banka şubeleridir. Bunun haricinde KOSGEB gibi kurumlardan hayvan almak için para alamazsınız. Kuzulu koyun veya koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankasıdır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız durak Ziraat Bankası’ dır.

Destek Destekli Koyun Kredisi

Koyunlar: Akkaraman, Dağlıç, Eşme, Güney karaman, İvesi, Kangal akkaraman, Karacabey merinosu, Karakaş koyun, Karayaka, Karya, Kıvırcık, Koçeri, Morkaraman, Orta anadolu merinosu, Pırıt , Pırlak, Ramlıç, Sakız, Şavak akkaraman, Tahirova, Zom koyunu.

Keçiler: Kilis keçisi, Maltız keçisi, Hemşin, Ankara (tiftik) keçisi, Türk saanen keçisi, Şam keçisi, Honamlı keçisi, Kıl keçisi.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Müdürlükleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için başvuru tarihleri şuan  doldu. Tigem adı verilen müdürlükler tarafından projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun veya keçiye sahip olacak. Ayrıca bu destek geri ödemesiz veriliyor. Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar.  Birçok makale de bu konuyu dile getirdik. KOSGEB denen kurum KOYUNCULUK kredisi vermemektedir. Geçen yıl köye dönüş programı kapsamında 300 koyun projesi başlatılmıştı. Hayvan dağıtımları tamamlandı. Ancak 2021 yılında geçerli değil.

koyun-inek-kredisi-desteği

Koyun almadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için) Her iki koşulda Devlet bankalarının en büyüğü ve en çok destek veren ZİRAAT Bankası yine destek veriyor. İster süt için hayvan bakın, ister et için krediniz hazır.

Koyun Kredisi Hesaplama

Faizsiz koyun kredisi şuan yoktur. Bu sebeple yılda %9 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise hemen hesaplayalım. 50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi gereken tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 60
Taksit tutarı: 994,78 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 59.687,08 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 36
Taksit tutarı: 1.548,43 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 55.743,52 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 24
Taksit tutarı: 2.243,17 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 53.835,96 TL

Bu hesaba göre yılda %9 olan faiz aylık %0,5 olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü üzere banka şubelerinden %1,15 oranlarına yakın seviyede çiftçilere ihtiyaç kredisi verildiğini düşünürsen, küçükbaş hayvan almak için ZİRAAT bankasının en uygun olduğu söylenebilir. Bu sebeple Ziraat üretici ve çiftçiyi en çok destekleyen banka olma sıfatını korumaya devam etmektedir.

keçi-koyun-kredisi
Ziraat Bankası keçi kredisi

Şekerbank Küçükbaş Koyun Keçi Alma Kredisi Şartları Nelerdir?

En az 2 senedir hayvan bakan, 50 keçisi veya 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek. Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı sağlamış ve aile çiftliği ile ise, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla imkan sağlamıştır. Şekerbank koyun kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının olduğunu söyledikleri kurum Tarım ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm ihtiyaçlarına kişisel anlamda elli bin lira para vermektedirler.  Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredisini inceleyebilirsiniz.

Koyun Teşvik Kredisi veya Kredi Veren Bankalar

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için öncelikle Ziraat Bankasına sonra diğer bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyin. 20 koyun alarak çiftlik kurmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve ayrıntılı yapın.

Koyun Desteği Nasıl Alınır ?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Kredi başvuruları alınmaya devam edecek ve  31 Aralık 2020 tarihinde son bulacaktır. Sütçü etçi kombine sığır, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kanatlı, damızlık kanatlı, su ürünleri sektörlerinde verilecek olan desteklerim yatırım ve işletme dönemlerindeki faiz oranları ve kredi üst limitleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Krediden gerçek ya da tüzel kişiler, tarımsal kooperatifler faydalanabilecektir. Tebliğde belirtilen hayvan baş ve adet sayılarına sahip olan işletmelere destek sağlanacaktır. Kredi başvuruları Ziraat Bankası tarafından şahsen kabul edilmektedir. Desteklerden faydalanabilmek için ilk şart ÇKS kaydınızın olmasıdır. Kimlik belgesi, 3 yıllık bilanço ve gelir belgesi, kredi karşılığında gösterilecek olan teminat ve teşvik belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası TKK kredilerinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun uygun olması ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. 100 bin TL’ lik yatırım kredilerinin genel olarak faizsiz verildiği görülüyor. Ayrıca daha önce bu tarz kurumlara hayvancılık kredisi için başvuranların tekrar başvuru yapamayacağı da duyurulan şartlar arasında yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Koyun Destek Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi üyeleri için geçerli olacak 15 milyon TL. tutarında destek vermektedir. Bu kredi yatırım döneminde ve işletme dönemi için faiz destek oranı yüzde 75 oranındadır. Ziraat Bankasının güncel koyun kredisi faizlerini hesaplamak gerekirse;

 • 1 YILLIK KREDİNİN FAİZİ %9
 • AYLIK FAİZ ORANI %0,5

Koyun kredisi çekmek isteyen çiftçimiz bu kredi İŞLETME ve YATIRIM dönemlerinde yüzde 75 oranında faiz oranı uygulanacaktır. Eğer bankadan 1 yıl vadeli işletme döneminde küçükbaş koyun keçi satın almak için kredi çekerseniz;

Kredi Türü: Koyun Kredisi
Çekilen Miktar: 50.000,00 TL
Aylık Faiz Oranı: %0,5
Vade: 12 ay
Aylık Geri Ödeme: 4.330,95 TL
Geri Ödenecek Toplam Tutar: 51.971,38 TL

100.000 TL. 4 SENE VADELİ KOYUN KREDİSİ HESAPLAMA

Alınan Para: 100.000,00 TL
Aylık Faiz: 0,5
Kaç Ay Ödenecek: 48 ay
Aylık Ödeme Miktarı: 2.403,91 TL
Toplam Ödenecek Para: 115.387,89 TL

Koyun Kredisi Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Qnb Finansbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Vakıflar Bankası

Bu bankalar koyun almak isteyen çiftçilere bireysel ihtiyaç kredileri ile yardımcı olmaktadırlar.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Bahriye Sarıoglu dedi ki:

  Ben 46 yaşindayim eşimle hayvancılık yapmak istiyorum ama ne yerim var nede param bana yardımcı olabilirmisiniz

 2. Avatar Yunus dedi ki:

  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum,yardımcı olur musunuz?

  1. Avatar Gönül dedi ki:

   Hayvan beslenmek istiyorum küçük baş yerim var

 3. Avatar birde kaşağı versin devled aşınıda versin kuzum sen yat dedi ki:

  devlet herşeyi versin , arasırada seni iyi etsin sen yat. Ekmek elden su gölden Ne güzel olur

 4. Avatar Kredi sartlari dedi ki:

  Arkadaslar, yorum yazmadan once isterseniz bir kere kredi sartlarini okuyun. Herhalde okuma yazmaniz vardir.

 5. Avatar Çankırı merkez akçavakıf köyü dedi ki:

  Bede destetekleme almak itiyorum nasıl alabilirim

 6. Avatar Cifci dedi ki:

  Kucuk bas hay van beslemek istiyorum

 7. Avatar İsa açık dedi ki:

  Hayvan çılik yapmak istiyorum

 8. Avatar ali aktaş dedi ki:

  Benim anlamadığım nokta krediler aylikmi ödenecek yıllık mı aylıksa çok sıkıntılı bn hayvancılık la uğraşıyorum 100 baş keçim var bana aylık getirisi yok yıllık getirisi var bn şahsen aylık ödeyemem

 9. Avatar Hakan dedi ki:

  Ben de koyun bakmak istiyorum ama yerim de yok nasıl iyi bir alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 10. Avatar ahmet dokuyan dedi ki:

  banka faizi harammış arkadasım senın ınternete tuş a basıp herseye bakmanda haram ne işin ınternetin başinda evınde tv pc olmadan otur işte müslümansan ne arıyosun buralarda

 11. Avatar Abdulah dedi ki:

  Devletten kuzulu koyun almak istiyorum

 12. Avatar Oğuzhan Er dedi ki:

  Küçük baş çiflik kurmak istiyorum

 13. Avatar soğuk ülke dedi ki:

  iyi guzelde faizin her turlusu buyugu kucugu hepsi haramdir yani filan banka yüzde on aliyor filan banka yüzde 0.1 aliyor olsa dahi faizin buyugude kucugude birdir yani uzun lafin kisasi devlet milletten alacagi 0.45 lik bir faizle ne zengin olur nede kalkinir millete yüzde 0 faizle kredi verin hem kafasi rahat olur hem ne devlet nede millet haram yemis olmaz

  1. Avatar Faiz dedi ki:

   Sacmalamayin. Islamdan haberiniz yok , faizden bahsediyorsunuz. Islam devletimi kurdunuz da devletin faizini sorguluyorsunuz? Yada krediyi alnin imanini sorgulamak icin vekaletmi aldiniz?

  2. Avatar birde kaşağı versin devled aşınıda versin kuzum sen yat dedi ki:

   sen yat. Çünkü Müslümana her şey günah.Hocaya vermek serbes.

 14. Avatar Senayi demir dedi ki:

  Köye gitme isiyorum koyunculuk yapmak istiyorum neyapmam gerek

 15. Avatar mehmet kara dedi ki:

  selam arkadaşlar kırşehir’in Akpınar ilçesinde 2 tane küçükbaş ve büyükbaş yapılabilecek tam teşkilat tapulu yerim var. ikiside mandıra olup çoban evi vardır.bu iş için düzgün ortak arıyorum.Alacak kişi isterse kiraya verir ya da satarım.

  1. Avatar Caner dedi ki:

   Kaç para fıyatı

 16. Avatar Orhan dedi ki:

  Bende buyuk bas ciftlik kurmak istiyorum ama maddi imkanim yok ne yapmaliyi

  1. Avatar Serkan altintas dedi ki:

   Benim abim var oda istiyor bende istiyorum. Ama paramiz yok bir el uzatan olsa. Deve seve yaparim bende kasap olarak. Bu isten iyi anlarim ama imkan yok

 17. Avatar Ayşe dedi ki:

  Bende bir bayan olarak çiftçilik yapmak istiyorum ama imkanım yok küçük baş hayvan la uğraşmakstiyorum kendi işimi yapmak istiyorum

  1. Avatar Aldım şükürler olsun dedi ki:

   Ben genç çifçiden hibe aldım gel yardım et bana

  2. Avatar Ciflik dedi ki:

   Beraber yapabiliriz

 18. Avatar buyukbas bugazi yapmak istiyorum dedi ki:

  Buzagi almak istiyorum kredi ve ya hibe almak istorum yerim var suluk lu ahir yaşım 21 dışarda yapamıyorum. Acaba nasıl yapmam gerekiyor ahirimiz 22 kümes ikiside yapabilirim 45 baş alır .hibe nasıl alabilirim

 19. Avatar küçük baş hayvancılık dedi ki:

  18 yaşındayım ben bu işi çok seviyorum hayvanlar otu yerken benm bile canım çekiyor devletim lütfen bana bişans verinde ben Allahın izniyle bu işi yapayım lütfen saygılarımı arz ederm…

 20. Avatar kuzu besi dedi ki:

  Emekli öğretmenim.bu işi yapmam için faizsiz kredi nasıl bulurum.her hangi bir tarım kuruluşuna üye olmalımıyım.

  1. Avatar mucahit dedi ki:

   1000 2000 koyuna bakacam yayla var agil var kendiminde 50 tane var malinizi alin gelin ortak bakalim yada bakiyim