Devlet Destekli

Koyun ve Keçi Küçükbaş Hayvan Desteklemesi

Koyun ve Keçi Küçükbaş Hayvan Desteklemesi

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilere tarafından cevapları araştırılan 2020 Anaç koyun keçi desteklemeleri ne zaman yatacak, küçükbaş hayvan desteği nasıl alınır, Devletin koyun desteği şartlar nelerdir, Koyun küpe parası ve anaç koyun keçi desteği şartlarının tüm detayları yazımızda.

Anaç Koyun Keçi Desteği Şartları 2020

Küçükbaş hayvancılık hayvan başı ödemeleri anaç koyun keçi desteklemelerinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler; ilgili mevzuatta belirtilen şartlara uymaları halinde, belirlenen tarihte doğmuş dişi hayvanları için, hayvan başına 22 TL destek ödemesi alabileceklerdir.  Devlet koyun keçi desteklemesi kapsamında;

 1. Koyun keçi kayıt sistemine ver girişlerini İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla veri elemanları tarafından yapılır ve kayıtlı hayvanlarının güncel olmasını sağlamakla yükümlüdür.
 2. Başvuru ekinde güncel hayvan listesi bulunan başvuru dilekçesi ile üyesi olduğu İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine müracaat eder,
 3. Yerinde tespit edilen hayvanlarını, yerinde tespitler sonucu düzenlenen askı listelerini kontrol eder, herhangi bir hatalı durum var ise itiraz ederler.

Yetiştiriciler; hayvanların  Koyun keçi kayıt sistemlerinde işlenen bilgilerin güncel olmasından, destekleme ödemelerine yaptıkları başvuru ve itiraz tarihlerini takip etmekten, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak olan yerinde tespit esnasında hayvanların aynı işletmede kayıtlı olmasından sorumludur.
Küçükbaş hayvancılık destekleme ödemelerine başvuru yapacak olan Çks’ye ve KKKS’ ye dahil çiftçi ve yetiştiriciler Destek başvuru dilekçesi ile İl ilçe Tarım Müdürlüklerine bizzat müracaat etmek gereklidir. Çiftçiye Yüzde 30 Fazladan Desteklemesi Verilecek!

küçükbaş-hayvancılık-desteklemeleri

Desteklemeler için iş ya da ilçe tarım müdürlüklerini ziyaret ediniz.

Anaç Koyun Keçi Desteklemesi 2020 Ne Kadar?

 • Koyun yetiştiricilerine hayvan başı ödemeleri 25 TL olarak yapılacaktır.
 • Tiftik keçisi yetiştiricilerine hayvan başı ödemeler 30 TL olarak yapılacaktır.
 • Koyun keçi yetiştirici işletmelerine 250 baş anaç koyun keçi hayvan varlığına sahip olmaları şartıyla 5 bin TL çoban desteği verilecektir.
 • Tarım Bakanlığının anaç koyun keçi destekleme ödemesini ayrıntıları burada.

Küçükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır? Nereden Ödeniyor?

Hayvan desteklemeleri Ziraat bankası aracılığıyla ödenecektir. Çiftçilere  doğrudan ödeme yapılacaktır. Çiftçi kartlarına yapılacak olan hayvan destekleri çiftçi kartları olmayan kişilerin T.C. kimlik numaralarının son rakamlarına göre banka tarafından belirlenecek olan tarihlerde ödeme yapılacaktır. Devlet koyun keçi desteklemesi olarak Hayvancılık alanında yapılan destekleme ödemeleri her yıl yapılır ve Ziraat bankası aracılığıyla ödenir.

Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri ile ilgili hazırladığımız içeriğimizden detaylı bilgi alabilir ve ilan edilen başvuru tarihlerinde başvurularınızı Tarım ve Orman İl Müdürlükleri’ ne yapabilirsiniz.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleme Ödemeleri

Koyun ve keçi başına 25 TL. olan destekleme ödemeleri için başvurular belirlenen tarihler arasında üye olunan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştirici Birlikleri tarafından alınacak. Gerekli şartları taşıyan işletmelere 2020 yılı için yapılacak olan destekleme ödemelerinin tarihleri belli oldu. Anaç Koyun Keçi desteği 80 ilde 196.116 yetiştiriciye 580 milyon TL olarak yapılacak. Ödemeler, yetiştiricilerin T.C. kimlik numaraları ve vergi numaralarının son hanelerine göre belirlenen tarihlerde yapılacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesine göre 27 MART 2020 tarihinden itibaren ödenmeye başlanacak.

 • 8 olanlar :
 • 4 ve 6 olanlar :
 • 0 ve 2 olanlar :  belirlenecek olan tarihlerde ödemelerine kavuşacak.

Ödeme takvimi ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yatırılır.

Kuzu desteği 2020

Küçükbaş kuzu ve oğlaklara 100 TL destekleme ödemesi de yapılmaktadır.

Koyun Keçi Yem Fiyatları 2020

Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanların yem fiyatları  da belli oldu.

Yem Desteği Miktarları Belli Oldu

Büyükbaş ve küçükbaş yem desteği belli oldu. Buna göre Büyükbaş yem desteği 65 TL, küçükbaş yem desteği 6,5 TL olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile yem desteği ödemelerinin miktarları belli oldu.

blank

6,5 TL Yem Desteği Ödemesi Ne Zaman?

Büyükbaş yem desteği 65 TL, küçükbaş yem desteği 6,5 TL ödemeleri hakkında ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Besi Destekleri Haziran Ayında Yapılacak

Besi Destekleri ile ilgili olarak Pakdemirli tarafından açıklama yapıldı ve Haziran ayında  131 milyon TL besi desteğini ödeyecekleri belirtildi.

Hayvancılık destekleme ödemeleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan destekleme ödemelerini buradan görebilirsiniz. Küçükbaş hayvancılık 2020 yılında yapılacak olan ödemeler her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarimorman.gov.tr adresinden açıklanacaktır. Ayrıca ödemeleri sitemiz üzerinden de takip edebilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Kemal dedi ki:

  Ben kuyun desteği devleten rıca ediyorım kuyon yetiştirmek istiyorum ben 9 cucok babasıyım maaş yok bişey yok benim durum iyi değil ben koyun yetiştirmek istiyorum Kendi işimi yapmak istiyorum geçim çok zordur rıca ederim sesimi duyan varmı

 2. blank Kazım çelik dedi ki:

  Kaç koyuna destekleme alınır

 3. blank bedir Ayhan dedi ki:

  ben genç cifciden destek sen küçük baş aldım bunu çoğaltmak istiyorum ve nasıl başvurulur ilgi alana bilgi teşekkürler

 4. blank yusuf dedi ki:

  nasıl kayıt yapabiliriz

 5. blank veteriner yardimcilik dedi ki:

  Super