Devlet Destekli

Koyun ve Keçi Yem Fiyatları 2020 (Küçükbaş)

Koyun ve Keçi Yem Fiyatları 2020 (Küçükbaş)

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de belirli kurallar dahilinde gerçekleştirilecek olan bir faaliyettir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi barınma ve beslenme konuları hayvanlar için de önem arz etmektedir. Bazen süt bazen de etlerinden faydalanmak için bu hayvanları besleriz. Onların da beslenmelerinde dikkat edilecek olan hususlar vardır. Açık alanlarda yayılan hayvanlar, ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri karşılayabilirler. Ancak verilecek olan yemlerle de bu ihtiyaçların takviyesi gerçekleştirilmelidir. Verilecek yem tür ve miktarları hayvanların yaşlarına, cinslerine, bulundukları coğrafi konuma göre değişiklik gösterecektir.

Verimin sağlanması adına ilk faktör olarak enerji sayılabilir. Kalitesiz ve kaba yemler hayvanlarda enerji miktarının düşmesine yol açacak ve beslenme ihtiyaçları karşılanamayacaktır. Enerji sağlanabilecek besin maddelerini şüphesiz tahıllardır. Yetersiz beslenme durumunda hayvanların yavrularının gelişim durumları yavaşlar. Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliğinde ise hayvanlarda döl verimi düşecektir. Yine protein eksikliğinin olması durumunda hayvanlarda gelişim problemlerine rastlanacaktır. Koyun ve keçilerin ihtiyaç duydukları mineraller ise tuz, fosfor ve kalsiyumdur. Çinko eksikliği de teme problemlerden bir tanesidir. Hayvanlar böyle bir rahatsızlık durumunda birbirlerinin tüylerini yemeye çalışabilir ya da tüyleri dökülebilir. Kaba veya yoğunlaştırılmış yemlerde tuz miktarı düşüktür. Ayrıca selenyum maddesinin çok kullanılması da çeşitli sıkıntılara yol açacaktır. A, D ve E vitaminleri de yeterli miktarlarda verilmelidir. Hayvanlar yedikleri yem miktarlarının en az 2 an fazla 4 katı kadar su tüketmelidir.

koyun-keçi-yemi

Koyun ve keçi yemi

Küçükbaş hayvan yem çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Kuzu Büyütme Yemi: Kuzu büyütme yemi hayvanların 2. haftalarından itibaren 13. haftalarına kadar kullandırılmaktadır. Enerji, protein, vitamin ve mineraller bakımından yeterli olan bu yem hayvanların iskelet yapılarının güçlenmesini sağlayacaktır. Hayvanların kilolarında da artış meydana gelmektedir. 50 kilogramlık çuvalları 75- 80 TL’ ye satılmaktadır.

Kuzu Besi Yemi (Enerji): Kuzu büyütme yemini kestikten sonra, hayvanların kesileceği vakte kadar bu yemlerin tüketilmesi gerekmektedir. Erken gelişim sağlar. Hayvanların ihtiyaç duydukları enerji, vitamin, mineral ve protein ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayacaktır.

Toklu Besi Yemi: Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hayvanların kesime kadar olan dönemlerinde kullandırılabilir. Yemlerin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Tokluk döneminde ait olan keçi ve tekelere 500 gr. verilebilmektedir.

Koyun Süt Yemi: Hayvanların süt sağma dönemlerinde kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştırma özelliği bulunmaktadır. İştah açıcı olan bu yemler, çift kuzu yapma ihtimalini artırmakta ve döl verimliliği sağlamaktadır. Sağılan koyun ve keçiler için kullanımı idealdir. Yem yedikten sonra hayvanların suları verilmelidir.

Keçi Süt Yemi: İştah açıcı olan bu yemler hayvanların sağıldığı dönemlerde kullanılır. Kullanılan besin maddeleri gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri içermelidir. Yeni kullanıma başlayanlar için ilk haftada günde 2- 3 öğün verilebilir.

2020 yılında 0 faizli keçi kredisi veriliyor!

Tarım Kredi Kooperatifleri Yem Fiyatları

Ülkemizde mevcut olan tüm TKK yem fabrikaları Tarım Kredi Yem bünyesi altında birleştirilmiştir. 12 adet yem fabrikası bulunmaktadır.

tarım-kredi-yem-fiyatları

Tarım kredi yem

 • İmece Yem A.Ş.
 • Big Yem A.Ş.
 • Denizli Yem A.Ş.
 • Tes Tarım
 • Sakarya Yem A.Ş.
 • Poyraz A.Ş.
 • Altınova Yem A.Ş.
 • Başak Yem A.Ş. fabrikaları birleştirilmiştir. Tarım Kredi Yem büyükbaş ve küçükbaş hayvan yem satışı gerçekleştirmektedir.
Kuzu Büyütme Yemi 65 TL
Besi Yemi 65 TL
Toklu Besi Yemi 60 TL
Koyun Süt Yemi 60 TL
Keçi Süt Yemi 65 TL

Tarım Kredi Kooperatifleri’ nin yem fiyatları tahmini olarak ifade edilmiştir. Detaylı bilgi için http://www.tarimkrediyem.com.tr/iletisim sayfasında bulunan iletişim formundan ve illerinizde bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri il müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

CP Koyun ve Keçi Yemi

CP yem sektörünün en tanınmış markalarından bir tanesidir. Güncel yem fiyatları aşağıdaki tablodaki gibidir;

CP Düve Yemi 68,50 TL
CP 1.Uluslararası Kuzu Büyütme Yemi 69,50 TL
CP Kuzu Besi Yemi 68,50 TL
CP Buzağı Başlangıç Yemi 75,50 TL
CP Buzağı Büyütme Yemi 75,50 TL
CP 2.Uluslararası Süt Yemi 72,50 TL
CP. 3.Uluslararası  Besi Geliştirme 66 TL
CP. 1.Uluslararası Süt Yemi 80 TL
CP Süt yemi toz 69 TL

CP yem fabrikaları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Özveren Yem

1994 yılından yem üreten firma AR-GE çalışmalarına özen göstermekte ve kullanılan ham maddeleri itina ile seçmektedir. Yemlerin içerisinde enerji, ham yağ, protein ve selüloz bulunmaktadır.

Süt Yemi 50 kg 61 TL
Besi Yemi 50 kg 61 TL
Süt Yemi 50 kg 67 TL
Süt Yemi 50 kg 69 TL
Süt Yemi 50 kg 72 TL
Besi Yemi 50 kg 67 TL
Kuzu Büyütme Yemi 50 kg 68 TL
Buzağı Büyütme Yemi 50 kg 68,50 TL
Süt Yemi Toz 67 TL
Düve Yemi 50 kg 66 TL

Diğer yem çeşitleri ve fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Malkara Yem

Kuzu yemleri yüksek protein içermektedir. İçeriğinde tahıllar bulunmaktadır. Yem katkıları da mineral ihtiyacının karşılanması amacı ile kullanılmaktadır. Sindirim sırasında oluşacak bakterilerin önlenmesi, bağışıklığın artırılması, taş oluşumunun engellenmesi ve yaşam süresinin uzatılması hedeflenmektedir.

malkara-yem-fiyatları

Malkara yem

Kuzu büyütme yemleri de katkı maddeleri bakımından tahıl içermekte ve protein bakımından zengin olmasına önem verilmektedir.Güncel yem fiyatları aşağıda yer alan tabloda ifade edilmektedir.

Koyun Keçi ve Kuzu Yemleri
Ekonomik Kuzu Yemi Karakuzu Eko Paketi 74,5 TL
0-2 Aylık Kuzular İçin Başlangıç 80 TL
2 ay ve sonrası için Büyütme 81 TL
Koyun ve keçi için süt yemi Süt 71,5 TL

Küçükbaş yetiştiriciliği için 30 bin TL hibe almak ister misiniz?

Özlem Tarım Ürünleri

1980 yılından beri yem üretimi yapan bir firmadır. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı yetiştiriciliği konusunda firma tüm yem çeşitlerini sunmaktadır.

Kuzu Başlangıç Yemi 90 TL
Kuzu Büyütme Yemi 86 TL
Kuzu Büyütme Yemi 81 TL
Kuzu Besi Yemi 74 TL
Kuzu Besi Bitiş Yemi 82 TL
Toklu Besi Yemi 77 TL
Toklu Besi Yemi 75 TL
Toklu Yemi 74 TL
Koyun ve keçi süt yemi 77 TL
Koyun ve Keçi süt yemi 84 TL

Diğer yem fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İpek Yem

1988′ den beri firma yem sektöründe faaliyet göstermektedir. Firma, hazırladığı yemlerin bilimsel araştırmalar neticesinde oluşturulduğunu ifade etmektedir. Saatte 100 tonluk üretim yapılabilmektedir. Yem üretiminin yanı sıra firma ham madde ticari de yapmaktadır. Yem sektöründe ise, flake, küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı sektöründe kullanılan yemlerin üretimi yapılmaktadır.

Yem Konusu Fiyat
Toplu Besi Yemi Taneli 80 TL
İpek Kuzu Besi Yemi 62 TL
Kuzu Başlangıç Yemi 84 TL
Kuzu Buzağı Yemi 81 TL

Büyükbaş, flake ve kanatlı yemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bu firmalara ek olarak internet üzerinden yem alabileceğiniz pek çok internet sayfası da bulunmaktadır.

n11.com ‘ da Atılım marka kuzu büyütme yemi 88 TL’ ye satılmaktadır. Sipariş vermek için sayfayı ziyaret ediniz.

sahibinden.com da silaj, besi ve süt yemi konularında çeşitli ilanlar yer almaktadır. Sayfayı ziyaret ederek fiyatlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

ipek-yem-fiyatları

İpek yem fiyatları

Yem Alabileceğiniz Diğer Firmalar

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı yem üretimi yapacak çiftçilere finansal destek sağlamaktadır.

 • Çok yıllık bitki üretimlerine 90 TL,
 • Tek yıllık üretimlere 60 TL,
 • Silajlık mısır üretenlere 100 TL,
 • Kuru tarım yapılan yem bitkilerine 40 TL destek verilmektedir.

Yetiştiricilik bölgelerinde desteklemelere ek olarak yüzde 25 oranlarında ilave destek sağlanacaktır. Ayrıca fiğ, burçak mürdümük ekecek olanlar da alacağı desteklere yüzde 50 ilave yapılacaktır. Başvuru süreci ile ilgili bilgiyi bakanlığın resmi internet sayfasından alabilirsiniz.

Fiyat artışları ile birlikte yem fiyatlarının da arttığı görülmektedir. Fiyatlar, internet üzerinden yapılan araştırmalar sonucunda firmaların internet sitelerinden elde edilmiştir.

] }



Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.