geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,7950
EURO
9,4890
ALTIN
461,75
BIST
1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Hemen hemen her bireyde bulunan kredi kartları zor zamanlarımızın kurtarıcısı olarak bilinir. Kredi kartları, bankaların müşterilerine belli bir limitle verilen bir üründür. Kredi kartlarını düzenli bir şekilde ödeyip, bilinçli bir kullanım içerisinde olunduğu takdirde avantajları oldukça fazladır. Eğer bilinçsiz kullanım sağlanıp düzensiz bir kullanım gösterildiğinde sizler için sorun yaratabilir. Her ay düzenli bir şekilde ödemesi yapılan bu kartlar için ödemede güçlük çeken kullanıcılara bankalar tarafından en az asgari ödeme hakkı vermiştir. Asgari ödeme tutarı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılır?

Kredi kartı asgari ödemelerin herhangi bir yasal sınırı yoktur. Kartı aldığınız tarihten son kullanma tarihine kadar her ay asgari tutarı ödemeniz yeterli olacaktır. Önemli olan tek şey gününde ödemek ve asgari tutarın tamamını ödemektir.  Düzenli ödenen asgari ücret tutarının sınırlaması yoktur ancak;

 • 1 yıl içinde 3 defa asgari tutarını da ödemeyip geciktirdiğiniz takdirde kartlarınız nakit avans ve taksitli avansa kapatılmaktadır.
 • 3 defa üst üste asgari ücretinde ödenmemesi durumunda kartınız tamamen kapanacaktır.
 • Kapatılma sonrasında yasal takip süreçleriniz başlar.

Bu uygulamalar kartınıza ait bankalar yapılmaktadır.  Gerekli bilgiyi kartınız ait bankanızdan öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında derlediğimiz asgari ücret nasıl hesaplanır ? Gelin beraber inceleyelim

Ziraat Bankası Asgari Tutar Hesaplaması

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Bu hesaplama için kullanılan tutar, daha önce her müşterinin kart limitine göre belirlenen bir tutardı. Ancak şu anda 30.03.2020 yılı tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan bir kararla, kart sahibi olan müşterinin kart limitinden bağımsız olarak, sabit oranlarda belirlenmesi kararı alınmış olmaktadır. Bu kabul gören değişiklik ile birlikte tüm kart sahiplerine %20 oranında asgari ödeme tutarı uygulanır ve hesaplanan gecikme faizine BSMV ve KKDF dahildir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı

Kredi kartında asgari ödeme %20 olarak belirlendi. BDDK’nın yeni düzenlemelerine göre, yeni tip Covid- 19 nedeniyle vatandaşın finansman ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla yeni kararlar aldı. Bu karar göre kurul kararı ile bireysel kredi kartları için asgari ödeme oranı %30’dan %20’ye indirildi. Ayrıca, kredi kartı borcu ötelenen vatandaşlara 31 Aralık 2020’ye kadar asgari tutar da dahil ödemesiz kredi kartı imkan sağlandı. Eski uygulamada devletdestekli.com asgari tutarın son ödeme tarihini üç ay içinde ödenmemesi durumunda borçluya yapılan bildirimi takip eden bir aylık süre sonunda kredi kartları iptal edilerek borcun tamamı ödenene kadar yeni kredi kartı düzenlenemiyordu. Asgari ödeme oranı ise %20 ile hesaplanıp ödeme tarihinde bu oranla ödeme planı çıkarılmaya başlandı.

Kredi Kartı Faiz Oranı Hesaplaması

Kredi Kartı Asgari Ödeme Puan Düşürür mü?

Kredi Kartı Faiz Oranı Hesaplaması

Ticari kredi kartlarınız için asgari ödeme oranları da pandemi sürecinde düzenlendi. Bu süreçten önce asgari ödeme oranları %30 olarak hesaplanırken BDDK kurulunca düzenlenen yeni sistemde %20’ si ele alınarak asgari ödeme oranları hesaplanmaktadır. Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranları değişmiştir. Pandemi sürecinde yeni düzenlemeler ile kredi karı işlemlerinizde aylık azami, akdi faiz oranları %1,46’dan %1,25’e düşürüldü. Gecikme faizi oranları ise %1,76’ye düşürüldü.  30 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanan aylık azami akdi faiz oranı % 1.40’tan % 1.25’e düşürüldü. Aşağıda yer alan tablomuz da görmüş olduğunuz bilgiler 2.000 TL olan bir kredi kartı için asgari ödeme tutarı ve gecikme faizi hesaplamasıdır.

 • Kart Limit: 1.000,00 TL.
 • Dönem Borcu: 1.000,00 TL.
 • Yapılacak Ödeme: 1.000,00 TL.
 • Asgari Ödeme Tutarı: 200,00 TL.
 • İşleyecek Gecikme Faizi: 3,52
 • Kalan Dönem Borcu: 796,48 TL. dir

Dilerseniz BDDK’ nın düzenlemesindeki kredi kartları ve asgari ödemesi için ilgili açıklamasını buradan inceleyebilirsiniz.

Kredi kartlarının gecikme faiz oranları ile ilgili açıklamayı RESMİ GAZETE sayfasından inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Asgari Tutar Hesaplaması

Her bankada olduğu gibi Ziraat Bankasında da asgari ödeme tutarı %20 olarak hesaplanmaktadır. Banka tarafından kullanmış olduğunuz kredi kartının aylık sadece asgari ödemesini dahi yaparsanız akdi faiz işlemi uygulanmayacaktır. Asgari tutarını ödemediğiniz takdirde akdi faiz uygulaması yapılacaktır. Akdi faiz borcun artmasına ve ana paranın katlanmasına neden olacaktır.

Ziraat bankası aracılığı ile kullanmış olduğunuz kredi kartınızın borç hesaplamasını buradan yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Puan Düşürür mü?

Kredi kartı dönem borcunu ödeyememek sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumdan etkilenmek istemiyorsanız en azından devletdestekli.com kredi kartınızın asgari ödemesini yapmanız gerekmektedir. Asgari ödeme yaptığınız takdirde en azından gecikmeden çıkmış olacak ve puanınızı olumsuz olarak etkilememiş olacaksınız. Kredi notunuzun düşmesine bu ödeme engel olacaktır. Fakat burada bir kaç dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar ise;

 • Asgari ödeme yaptığınız kartın son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekir.
 • Aksi takdirde gecikmeli asgari ödeme tutarı bile yaptığınızda kredi notunuz etkilenmektedir.

Bu durumdan dolayı asgari ödeme veya borcun tamamını ödeme yapacaksanız hesap kesim tarihi veya son ödeme tarihine kadar ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Asgari ödemeler kredi notunuzu düşürmez, aksine kredi notunuzu olumlu etkiler ve kredi kartınızı ödememiş durumuna uğramadan size kolaylık sağlar. Buna dayanarak, tamamını ödeyemediğiniz takdir de asgari ödemesini yaparsanız puanınız düzenli ödeme olarak gözükerek olumsuz etkilenmeyecek ve düşmeyecektir.

Düzenli kredi kartı kullanıyorsanız En Avantajlı Aidatsız Kredi Kartları yazımızı inceleyebilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.