Kreş ve Anaokul Ücretleri 2021-2022 Dönemi (Devlet ve Özel)

Özel ve Devlet Anaokulu ücretleri yeni eğitim öğretim yılında ne kadar olacak? Yarım gün ve tam gün kreş fiyatları dahil belediyenin ücretsiz kreşleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İşte yeni eğitim dönemi için belirlenen kreş ve anaokul ücretleri!

Kreş ve Anaokul Ücretleri 2021-2022 Dönemi (Devlet ve Özel)

4+4 eğitim sisteminin uygulanmasının ardından özel ya da devlet anaokulu yaşı konusunda kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Ayrıca kreş ya da anasınıfına kayıtlarını yaptıracak olan ebeveynler ise 2021-2022 yeni eğitim dönemi için kreş ve anaokulu ücretleri merak edilmekte. Sizler için 0-2 yaş kreş fiyatları dahil olmak üzere 4 yaş devlet anaokulu fiyatlarını ve yaş aralıklarını araştırdık. Yeni eğitim öğretim yılında kreş ve anaokulu ücretleri ne kadar olacak, belediyenin ücretsiz kreşleri hizmet vermeye devam edecek mi? İşte devlet kreş yardımları ile birlikte en güncel kreş ve anaokulu ücretleri!

Okul Öncesi Eğitim Ücretli Mi?

Okul öncesi eğitim veren devlet kurumlarda eğitim ücreti alınmasa da beslenme, temizlik ve ders esnasında kullanılacak olan materyaller için ek ücret talep edilmektedir. Fakat talep edilen bu ücret aileleri zorlamayacak derecede planlanmıştır. Peki 4 yaş, devlet ve özel anaokulu ücretleri, MEB’e bağlı kreşler, belediyelerin ücretsiz kreşleri, yarım gün, tam gün ve 0-2 yaş arası kreş ücretleri ve devlet kreş yardımı kimlere verilir nereye başvuru yapılır? tüm bilgileri ortalama fiyatlar doğrultusunda araştırdık. Hemen inceleyebilirsiniz.

Devlet Anaokulu ve Kreş Ücretleri 2021-2022

Devletin açmış olduğu anaokulu ve kreş eğitiminin ücretlerini Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Ücret Tespit Komisyonu belirler.

Devlet Anaokulu ve kreş fiyatları (0-2 yaş) şu şekildedir; 

 • Yemeksiz veya evden beslenme getirenler: 65 TL100 TL
 • Tam gün devlet anaokulu-yemek dahil: 110 TL
 • 3-4 Yaş Sabah/Öğle kahvaltısı dahil: 250 TL 
 • 5 Yaş Sabah/Öğle kahvaltısı dahil: 190 TL  

Bu ücretler okul giderleri ve devletin karşılamadığı malzemeler için alınmaktadır. Devlet anaokulu kayıt yaptırdıktan sonra her ay düzenli olarak anaokulu aidatı da ödenmektedir. Bu oranlar her sene için değişiklik göstermektedir. Kayıt yaptırmayı düşündüğünüz eğitim kurumundan devlet anaokulu ücretleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Özel Kreş ve Anaokulu Fiyatları (Yeni Liste)

Yemek ve KDV dahilinde özel anaokullarının fiyatlarını sizler için araştırdık. Kreşlerin fiyatı ne kadar? inceleyelim.

2021-2022 Dönemi Özel Kreş ve Anaokulu fiyat listesi;

 • Ata Koleji: 9.500 TL- 12.000 TL
 • Bilfen: 20.100 TL  ve 40.000 TL 
 • Okyanus Koleji: 15.000 TL ve 20.000 TL 
 • Anabilim Eğitim Kurumları: 17.000 TL ve 22.000 TL 
 • İstek Okulları: 20.650 TL ve 35.000 TL
 • MEF Okulları: 21.500 TL ile 28.000 TL 
 • Çevre Koleji: 18.500 TL ile 25.000 TL 
 • Atacan Eğitim Kurumları: 12.450 TL ile 15.000 TL
 • Eyüpoğlu Eğitim Kurumları: 22.500 TL ve 27.000 TL

Özel kreş ve anaokulu fiyatları ortalama olarak verilmiştir. Yemek olanağı, çeşitli aktiviteler, eğitim kurumunun bulunduğu il ve ilçe, servis durumu, eğitim süresinin yarım ya da tam gün olması fiyatlarda değişikliğe neden olacaktır. En doğru ücret bilgisi için anaokulu ve kreşler ile iletişime geçerek yarım gün ve tam gün kreş fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çalışan anneler için kreş parası nasıl alınır? bilgi alabilir ve hemen başvuru yapabilirsiniz.

Bağımsız Anaokulu Ücretleri Ne Kadar?

Bağımsız anaokulları, ilkokul ve ortaokul binalarından ayrı olarak inşa edilmiştir. Diğer anasınıfları gibi ilkokul kademeleri ile aynı binada yer almaz ve bünyesinde 36-66 aylık çocuk grupları yer almaktadır. Diğer anasınıflarına oranla daha fazla tercih edilen devlete bağlı ve sadece kayıt esnasında istenen bağımsız anaokulu ücretleri ortalama olarak şu şekildedir;

Bağımsız Anaokulu Yaş GrubuBağımsız Anaokul Ücretleri
3-4 Yaş 50 TL-200 TL
5 Yaş 50 TL-200 TL
Bağımsız Anaokulu Ücretleri 2021

Bağımsız Anaokulu ücretleri yaş grubuna ve sabah, öğlen, ikindi yemek anlaşmasına, çeşitli aktivitelerin varlığına göre değişiklik göstermektedir. Belirtmiş olduğumu fiyat aralıkları ortalama olarak verilmiştir. Daha detaylı bilgi için lütfen tercih edeceğiniz anaokulundan bilgi alınız!

Yeni Dönem 1 Yaş Kreş Fiyatları Ne Kadar?

0-2 yaş grubu kreşlerde çocuklara gösterilen ilgi ve ayrılan zaman daha fazla olduğundan 0-2 yaş kreş fiyatları daha fazla olacaktır. Özellikle 1 yaş kreş fiyatları konusunda belirleyici olan etmenlerden bir tanesi, bu yaş grubunda yer alan çocukların bakımının daha zor olmasıdır. Örneğin, yemek yedirmek, uyku saatini planlamak, düzenli uyutmak, oyun oynatmak ve düzeylerine göre aktiviteler düzenlemek gibi. Peki 1 yaş kreş fiyatları 2021 yılında ise ortalama olarak ne kadarmış? bakalım.

 • Küçük ve büyük şehirlerde kurumun eğitim kalitesine göre farklılık göstereceğini belirterek ortalama 1 yaş kreş fiyatlarının 2.500 TL ile 5000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Devlet kreş fiyatları ile karşılaştırdığımızda bu rakamların daha yüksek olduğunu görebiliriz. Daha net ve doğru bilgisi için eğitim kurumları ile iletişime geçerek, fiyatlarını ve başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

MEB’e Bağlı Kreşler Hangileridir? (Okul Öncesi)

Türkiye’deki anaokulu ve kreşlerin tümünde Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanmış olan eğitim programı uygulanmaktadır. Buna dayanarak tüm kreşler de MEB’e bağlıdır diyebiliriz. Özellikle bazı illerde özel kreş ve anaokullarından ziyade devlet tarafından kurulmuş anaokulları ve kreşler de bulunmaktadır. Bu kreşlerin özel okullara göre farklılığı ise aylık aidatının olmaması ve herkesin kayıt yaptırabilmesidir. Eğitim ücreti dışında kalan ekstralar için az da olsa bir ücret talep edilebilir. Siz de bulunduğunuz şehirde MEB’e bağlı devlet kreşlerine çocuklarınızın kaydını yaptırabilirsiniz.

Ücretsiz Devlet Kreşleri (Belediye)

Halk arasında ücretsiz devlet kreşi olarak bilinen yerler 0-2 yaş aralığındaki çocuklara bakmaktadır. Gündüz bakımevi olarak adlandırılır ve 5, 5 buçuk, 6 ay ve 2 yaşına kadar olan çocuklar bu kreşlere kayıt edilebilir. Bu kuruluşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca açılmaktadır. Bazı illerde belediyeler devlet destekli olarak kreşler açar. Belediyelerin açtığı bu kreşlerde aylık ortalama 100 TL veya 250 TL aralığında bir ücret ödeyerek kayıt yaptırılabilir. Veli katkısı ile eğitim ve öğretim imkanı sağlanmaktadır. Devlet bursları ve ana okulları ücretsizdir. Velilerden alınan ücretler sadece okulun idaresi, devlet tarafınca karşılanmayan harcamalar ve ödemeleri karşılamak amacı ile alınır.

Devlet Kreş Yardımı Kimlere Verilir? Nereye Başvuru Yapılır?

Uygulanan devlet kreş yardımı için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Devlet kreş yardımı kimlere verilir? bakalım.

 • Devlet tarafından koruma altına alınmış olan çocuklar,
 • Gazi ve şehit çocukları,
 • Cezaevinde annesi ile beraber kalan çocuklar,
 • Kadın konuk evlerinde bulunmakta olan veya ayrılan kadınların çocukları,
 • Anne ve babası vefat etmiş olan ekonomik yönden ihtiyacı olan çocuklar,
 • Annesi veya babası olmayan tek ebeveyn ile yaşayan çocuklar,
 • Kendisine bakan ebeveyni engelli olan çocuklar,
 • Ekonomik durumu olmayan ailelerin çocukları.

Yukarıda bulunan şartları taşıyan kişiler kreş yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Kreş Yardımı İçin Başvurular;

 • Devlet kreşine başvuru için ise Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı illerde bulunan Müdürlüklere başvurmaları gerekmektedir.
 • Başvurular dilekçe ile yapılır.
 • Başvurular, İl Müdürlüğü tarafından değerlendirilir.
 • Değerlendirmeler, müdürlükte görev alan Sosyal Hizmetler Uzmanları tarafından yapılır.
 • Uzmanlar Bakanlık tarafından sağlanan kontenjanlara göre talepleri değerlendirir.
 • Talebe uygun görülen çocukları herhangi bir ücret talep etmeden Devlet tarafından bakımevi veya kreşlere yerleştirmeleri yapılır. 

Devlet Anaokulu Saatleri (Tam Gün ve Yarım Gün)

Temel eğitim veren devlet anaokullarının saatlerini sizler için araştırdık.

 • Yarım gün temel eğitim veren anaokulları saatleri genellikle sabah: 08:00 ile 13:00 arasında, öğlen ise: 13:00 ve 17:00 arasındadır.
 • Tam gün temel eğitim veren anaokulları saatleri genellikle Pazartesi ve Salı günleri: 08:30 ve 16:00 arasında,
 • Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri ise 08:30′da başlayarak dersler 15:15 gibi sona erer.

Devlet Anaokulu Yaşı Kaçtır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yer alan bilgiye göre devlet anaokulu yaşı şu şekildedir;

 • Anaokulu kayıt yaşı Eylül ayı sonu itibari ile 36-68 aylık çocukların kaydı alınmaktadır.
 • Anasınıfı ise Eylül ayı itibariyle 57-68 aylık çocukların eğitimi amaçlanmaktadır.

Özellikle 4 yaş devlet anaokulu kaydı araştırmasında olan veliler, yeni dönem kayıt tarihleri sürecinden önce kreş ve anaokullarının fiyatları ve kayıt şartları hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra tercih edeceği eğitim kurumu aracılığı ile kayıtlarını gerçekleştirebilirler. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini inceleyerek devlet anaokulu başlama yaşı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Anasınıfı Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Devlet anasınıfı kayıt ücretleri her eğitim yılın başlamadan önce Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Anasınıfı kayıt ücretleri 3-4 yaş sabah ve ikindi yemekleri dahil 250 TL, 5 yaş grubu için sabah ve ikindi yemeği dahil 190 TL, evden beslenme getirerek ya da yemeksiz anasınıfı kayıt ücretleri ise 100 TL olarak belirlenmiştir. Anasınıfı kayıt ücretleri şehirden şehre farklılık gösterebilir!

Devlet Anaokulu Paralı Mı?

Evet, devlet anaokullarından az olsa bir aidat alınmaktadır. Fakat hiçbir şekilde eğitim ücreti için ekstra bedel alınmamaktadır. Sadece derslerde kullanılacak olan materyallerin karşılanması adına ailelerden ücret talep edilebilmektedir. Maddi durum konusunda zorluk yaşayan ebeveynler için ücretsiz kontenjanlar da bulunmaktadır. Bu kontenjanlar doğrultusunda çocuklar tamamen ücretsiz eğitim hayatlarını sürdürebilmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of HAKAN YILDIZ HAKAN YILDIZ dedi ki:

  ZEYTİNBURNU DA İKAMET EDİYORUM . BAĞIŞ ÜCRETİ ALMADIKLARINI FAKAT TEMİZLİK VE İHTİYAÇLAR İÇİN 1000 TL ÜCRET İSTEDİKLERİNİ BELİRTİYORLAR. BU NEDİR SOYGUN RESMEN. OĞLUMUDA NAKİL ETMEK İSTEDİM.500 TL YILLIK TEMİZLİK ÜCRETİ ADI ALTINDA NAKİL ÜCRETİ TALEP EDİYORLAR.BAĞIŞ YOKMUŞ YASAKMIŞ. BU PARA NE PARASI PEKİ DEVLET KENDİ OKULLARINA YARDIM ETMİYOR MU ?

 2. Avatar of MuratDemir MuratDemir dedi ki:

  Bugün başvurdum kızım için aylık 120 lira istiyor+eksiklerini de ben karşılayacamışım

 3. Avatar of Servet koyuncu Servet koyuncu dedi ki:

  Kreşleri paralı mı parasız ı 5 yaşlarında oğlumu kreşe yazdırmak istiyorum

 4. Avatar of Kubra Kubra dedi ki:

  2 cocuugumi devlet destekli krese gondermek.istiyorum istanbul esenyurtta oturuyorum

  1. Avatar of Atilla Atilla dedi ki:

   Merhaba Kübra hanım kayıt yapabildiniz mi bilgi verir misiniz zahmet olmazsa.?

 5. Avatar of Nigar Nigar dedi ki:

  Bende devlet destekli çocuklarımı kreşe vermek istiyorum çalışmak için

 6. Avatar of Yasemın Yasemın dedi ki:

  İstanbul kanarya oturuyorum maddı durumum iyi degıl çok borcum var çalışmak zorundayım ama iki cocuk devlet kreşine vermek ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım icralık borçlarım var gecıcı olarak çocuklarım devlet kreş vermek ıstıyorum borçlarım bıtınce gerı alcam

 7. Avatar of MaviBereli MaviBereli dedi ki:

  Kardeş kadincagiz güzelce soru sormuş böyle cevab vermekle cahillikte nirvana yapmış oluyorsun bırakin şu kibirli ve egolu tavırlarınızi

 8. Avatar of Nil Nil dedi ki:

  Ne öğretmenliğinden bahsediyorsun sen açıköğretim okuyarak ogretmennolunuyo mu bu ne cahillik vah çocuklara senin gibilerin öğretmen olmasına hak verirlerse fakülte bitirmem lazım anladın mı kara cahil

  1. Avatar of Ömer Ömer dedi ki:

   Saygısız insan çok iyi öğretmenler tanıyorum açık öğretimden mezun olan. Allah senin gibi kendini beğenmiş saygısız insanlardan korusun bu milleti kibirli mahluk

  2. Avatar of Eda Eda dedi ki:

   Ne kadar saygısızca bir cevap bu böyle, okuak kolayda insan olmak zor .. en güzel örneğisin buna, asıl senin gibi kibirli ve saygısız birinin çocuğu olmak çok daha kötü..

  3. Avatar of Zeynep kayacı Zeynep kayacı dedi ki:

   gerizekalı insanlarla alay etme ne zannediyorsun sen kendini açık öğretim fakültesinden mezun olan çok iyi öğretmenler var kara cahiiiiiiil seniiiiii

  4. Avatar of Ögretmen Ögretmen dedi ki:

   Ne gibi bir kompleksiniz ve psikolojik bozuklugunuz var da böyle terbiyesizce bir cevap verebildiniz bilmiyorum ama acilen tedaviye ve terbiyeye ihtiyacınız olduğu kesin.

 9. Avatar of Duru akçelik Duru akçelik dedi ki:

  Merhaba kadın sığınma evinden ciktimi açıktan liseyi bitirdim.sitaj yaptım başarıyla özel kuruluşlarda çalıştım iki çocuğum var bakmakla yukumlu tüm bilgi evleri yada devlet kereslerinde çalışmak istiyorum böyle kadınlara öncelik verin lütfen .

error: Content is protected !!