geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Küçük Aile İşletmelerine 5 Baş Damızlık Düve Verilecek!

Küçük Aile İşletmelerine 5 Baş Damızlık Düve Verilecek!
A+
A-

Hükumet yeni bir destek programına hazırlanıyor. Bu program ile birçok farklı uygulama başlatılması bekleniyor. Bu desteklerin en önemlilerinden biri de küçük aile işletmelerine hayvancılık ve tarım alanında destek verilmesinden bahsediliyor. Söylenene göre hükumet küçük aile işletmelerine toplamda 1.3 milyar TL. civarında destek yapacak. Bunlarla birlikte besicilik ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yapılacak destek miktarı arttırılıyor. 20.000 civarında işletmeye bu yıl destek sağlanması planlanıyor.

Küçük Aile İşletmelerine Yem Desteği Verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi için öncelikle pilot olarak belirlenen Aksaray, Burdur ve Çanakkale illerinde, 2 yıl sonra ise tüm illeri kapsayacak şekilde “sınıflandırılan çiğ süt desteklemesi” sütün kalitesine göre ilave destek primi ödeneceğini açıkladı.

 • Koronavirüs salgını nedeniyle süt üreticisi ve besicileri koruma maksatlı küçük aile işletmelerine yem desteği verileceği açıklandı.
 • 20 başa kadar sağmal dişi sığırı olan işletmelere hayvan başına 65 TL,
 • 20 başa kadar sağmal erkek sığırı olan işletmelere hayvan başına 65 TL,
 • 50 başa kadar anaç koyun keçisi olan işletmelere hayvan başına 6,5 TL yem desteği verilecektir.

Küçük aile işletmelerine verilecek olan diğer desteklerden bazıları ise;

Tarım ve Hayvancılık Desteklerinden Bazıları Şunlar

Bu yıl yurt dışından ithal edilen canlı hayvan ve et ithalatına ara verilmeden devam edilecek ancak diğer taraftan ise yerli üretimin arttırılması için gerekli tedbirler alınacak.

Küçük Aile İşletmelerine 5 Baş Damızlık Düve Desteği

Küçük aile işletmelerine Devlet tarafından destekleme ödemesi yapılacak. Yerli hayvanlardan üretilen etler için hayvan başına 250 lira ödeme yapılacak. Koyun ve keçi yetiştiriciliğinde ise üretimin %10 seviyesinden %20 seviyesine yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda küçükbaşların erken kesilmesinin önüne geçilecek ve kuzu ve oğlaklara da destekleme verilecek. Bu destekleme sayesinde küçükbaş hayvancılığın rahat bir nefes alınacağı düşünülüyor. Bununla birlikte küçük aile  işletmeleri sözleşmeli yetiştiriciliğe dahil edilecek. Bu sayede küçük ailelerin canlı hayvan alımı ve hayvan yem giderlerine finansman sağlanacak.

Küçük Aile İşletme Desteği Türkiye’nin Tüm İllerinde Uygulanacak

Küçük aile işletmeleri Türkiye’de tarım ve hayvancılığın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Binlerce küçük aile tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlıyor. 50 koyun, 2-3 inek besleyerek hayatını idâme ettirmeye çalışan küçük aile işletmelerine destek sağlanacak ve her ailenin bir işletme düzeyine ulaşması sağlanacak. Bu ailelerden her biri uğraştığı küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektörü sayesinde kendi kendine yetebilir duruma gelecek. Ziraat Bankasından hayvancılık yapan küçük ailelere düşük faizli kredi imkanı sağlanacak. Ziraat Bankası tarafından verilen hayvancılık kredilerinde ise düzenlemeye gidilecek ve bu düzenleme sayesinde başvuru yapan küçük ailelerin daha rahat kredi çekebilmesi amaçlanacak. Bununla birlikte besilik erkek danalar Türkiye Et ve Süt Kurumunca temin edilirken, Damızlık gebe düve almak isteyenlere ise TİGEM tarafından sağlanması planlanıyor.

3 Yıl Sonunda Her Küçük Aile İşletmesinin 15 Büyükbaş Hayvanı Olacak

Hayvan yemi satın almak isteyen küçük ailelere yem desteği ise Tarım Kredi Kooperatiflerince sağlanacak ve yemler peşin fiyatına taksit yapılarak sıfır faizli olarak teslim edilecek. Bu uygulama toplamda 3 sene boyunca devam edecek. 3 yıl içinde bu desteklerden toplamda 20 bin küçük aile işletmesinin yararlanması hedefleniyor.

Küçük Aile İşletmelerine 5 Baş Damızlık Düve Verilecek

Tarım ve Orman Bakanı tarafından hazırlanan bu proje yakında Bakanlar Kuruluna sunulacak ve proje için 1,3 milyar TL. civarında kaynağa ihtiyaç olduğundan bahsediliyor. Finansman imkanı sağlanırsa proje sayesinde

 • 1. Sene 20 bin küçük aile işletmesine 5’er baş damızlık gebe düve verilecek,
 • 2. İlk sene 5 anaç inek ve 2 baş dişi ve erkek buzağı danadan oluşan 9 başlık sürü oluşturması hedefleniyor.
 • 3. senenin sonunda ise her küçük aile işletmesinde ortalama 2 baş düve, 7 baş anaç inek, 3 baş dişi ve 3 baş erkek dana bulunması ve toplamda 15 başlık sürüye ulaşmaları hedefleniyor.

Yurtdışından getirilecek olan verim yönü yüksek olan (kombine) damızlık gebe düvelerin 13 bin lira olacağı değerlendiriliyor. Bu kapsamda her işletmeye 5 addet gebe düve verileceği hesaplanırsa;

5 adet güve düve X 13.000 TL. = Her küçük aile işletmesi için 65.000 TL. bütçe ayrılması gerekiyor. Eğer her aileye 65 bin lira bütçe ayrılırsa, bu bütçe için toplamda 1,3 milyar Tl. tutarında kaynak ayrılması gerekiyor. Bu hayvanlar gebe düve olduklarından doğuma kadar kesif yem ile beslenmeleri planlanıyor. Küçük aile işletmelerine kesif yem konusunda da destek verilecek ve bu destekte şöyle hesaplanıyor.

Günlük her hayvanın 7 TL. tutarında yem yediği hesaplanırsa 5 hayvan günlük 35 TL. yem harcamaktadır. Beslenme süresinin 5 ay olduğu değerlendirildiğinde ise 35 x 150 = 5.250 TL. her aile için kaynak gerekiyor. Eğer 20 bin aileye toplamda 5.250 TL. ödenek gerektiği hesaplanırsa, 20.000 Aile  X 5.250 TL. = 105 milyon lira bütçede yem için gerekiyor.

Başvuru Şartı Ne Olacak?

5 gebe düve desteğinden faydalanmak isteyen ailelerin hayvanların kaba yem ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabiliyor olması şartı aranıyor. Bunun için Devlet tarafından ayrıca bir destek verilmeyecek. Ailelere verilecek hayvanlar Türkvet sisteminde kayıtlı hayvanlardan verilecek. 3 yıl sonunda 15 büyükbaş hayvan kapasitesine ulaşılması hedeflendiği için, bu hayvanların barınması için yeterli büyüklükte ahır ve ağıla sahip olmak şart olacak.

Büyükbaş Besi Hayvanına 250 TL. Destekleme Yeniden Başlatılacak

Geçen yıl kaldırılan besi hayvanlarına destek ödemesi  yeniden yürürlüğe konacak. Ancak uygulama şöyle olacak. 50 adet büyükbaş hayvana sahip olanların, yerli cins besi hayvanlarından üretilmiş olan ağırlığı 220 kilogram ve üzerinde olan karkas et veren erkek hayvan başına toplamda 250 lira besi hayvanı desteklemesi verilmesi planlanıyor. Toplamda Türkiye’de bu kritere uyan 800.000 adet yerli ırk büyükbaş hayvan olacağı hesaplandığında ise bütçeye 1,3 milyar lira bütçeye ilaveten 200 milyon lira daha bütçe ilave edilmesi gerekiyor. Bu sayede aşağıda yer almakta olan faydaların sağlanacağı ön görülüyor.

 • Kayıtlı olmayan tüm besi hayvanlarının sisteme kaydedilmesi sağlanarak milli ekonomi yarar sağlayacak.
 • Az hayvanı olan besi hayvancılığı ile uğraşan aileler desteklenmiş olacak.
 • Henüz 220 kilograma ulaşmamış olan besi hayvanlarının erken kesilmesine engel olunacak.
 • Yerli hayvan üreticileri de ithalat hayvanların baskısına karşı korunacak.

Büyükbaş besi hayvancılığına yapılan hayvan başı destekleme ödemesinin yılında kaldırılması ile kayıt dışı kesimlere başlandı ve bu şekilde devam ediyor. Eğer hayvan başı 250 TL. destekleme ödemesi yapılırsa;

 • 800.000 baş hayvan için destekleme ödemesi yapılacak.
 • Kayıt dışı besiciliğin önüne geçilecek ve ortalama 88.000 ton karkas et kayıt altına alınabilecek.
 • Karkas etin kilogram başına 25 TL. den ortalama 88.000 ton x 25 TL = 2 milyar 200 milyon lira ortaya çıkacak. Bu fiyat üzerinden 44 milyon gelir vergisi, 176 milyon KDV alınacak ve toplamda 220 milyon lira gelir vergisi tahsil edilebilecek.
 • Daha önce 190 kilogram olan besi hayvanları, desteklemeden yararlanmak için 220 kilograma çıkartılacak. Bu kapsamda hayvan başına 30 kilogram et artışı sağlanmış olacak.
 • Eğer 800 bin adet büyükbaş besi hayvanı olduğu düşünülürse; 800.000 x 30 kg =24 bin ton et üretimi artış gösterecek. (220-190=30 kg)
 • 24.000 ton karkas et üretimi arttırıldığında ise toplamda 70.000 adet büyükbaş hayvana karşılık gelecek. Bu kapsamda et miktarı yerli üreticiden karşılanacağı için 70 bin adet büyükbaş besi hayvanının ithal edilmesine gerek kalmayacak.
Genç Çiftçi projesi

Hayvancılık Sektörüne Verilecek Diğer Destekler

Türkiye’de belirlenen 30 ilimizde kırmızı et üretimi için yüzde 30 hibe veriliyor.

Buzağı başına ödenen desteklemeler ise ilave olarak 200-750 TL. arasında ödeniyor.

Belli başlı bölgelerde damızlık hayvan üretim merkezleri kuruluyor.

 • 40 ilimizde koç ve teke üretimi,
 • 40 ilde damızlık düve üretim,
 • 14 ilimizde ise manda üretim merkezleri faaliyete geçiriliyor.

Ahır ve ağıl inşası ile birlikte tarımsal faaliyetlerde kullanılan ekipman alımı ile birlikte canlı hayvan alımına yüzde 50 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor.

Yeniden başlatılacak olan genç çiftçi hibe projelerine ayrılan bütçenin %80 oranı hayvancılık sektörüne veriliyor.

Koyun ve keçi yetiştiriciliğinde çobanların sigorta primlerinin 1 yıl boyunca Bakanlık tarafından ödenmesi planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı bu projeyi yakın zamanda Bakanlar Kuruluna sunacak. Projenin sunulması sonrasında eğer Bakanlar Kurulundan onay çıkarsa ve bütçe ayrılırsa bu desteklemeler verilmeye devam edecektir.

Genç Çiftçi hibe projesi 2021 yılında devam edeceği hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen konularda çiftçilerimize destekler verilmeye devam edecekti

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Muhammet dedi ki:

  Benim cimerden en az 20 tane mesajım var 10 yıldır yazıyorum il tarım müdürlüğüne ilçe tarım müdürlüğüne defalarca gittim fayda yok ben gideyim köyümde küçükbaş hayvancılığı yapmayı düşünüyorum biraz desteğe ihtiyacım var diyorum yok bunlar sadece zengin iş adamı para babalarına para kazandırıyor çifçiye destek verdik diye kendilerini kandırıyor.

 2. Avatar Ilhan dedi ki:

  Vallahi bilahi zengine ben sahidim arkadasima verdiler adam milyarder ben gitim dayin varmi yok dedim dayim falan ama beli senin var dedim .kardesim 14.500 gibi duve tanesi diyor bu duveler kor topal bilir tas catlasa tanesi 2 bin yahu herkes yiyiyor yahu koylum.miletim bi sizde dur diyin hep yiyen yiyene bu dayilari ayilari olan .

 3. Avatar cihan dedi ki:

  bunlar hikaye heysey el altindan yuruyo umutlanmayin olaz

 4. Avatar Konya dedi ki:

  Kucuk aile destegi 5 duve icın ne yapmalıyız nereye basvuracaz

 5. Avatar Hayvancılık dedi ki:

  30büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum

 6. Avatar İshak dedi ki:

  Devlet köylerdeki yapmak isteyen tüm ailelere denetlemek şartıyla 3 er adet damızlık versin ve bunları ücretsiz verip sonraki 3yıl kademeli 1 adet geri alıp tüm ülkeye yaygınlaşsın 5yıl sonra bir numaralı hayvan ihracına başlarız ama bizimkiler yapmaz istemez böyle birşeyi

 7. Avatar Bahar dedi ki:

  Arkadaslar nereye baş vurabilirim demişler. En yakın duvara arkadaşlar. En yakın Kendi emeginizle gecinin kimseye beleş mal yok. Hemen yazmislar nerden alabilirim diye. Git pazara al kardeşim. Sen oturcan canin isteyince kasaba satacan duveyi. Devlet de sana duve versin beleşe. Senden akıllısi yok bravo.

 8. Avatar Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar İnan’ın bu işler dalga gecer gibi bizlerle düve projesini sordum tarım krediye gebe düveler14.500 tanesi artı faiz siz düşünün ben artık inanmıyrm bunların proje dediklerine yaptıklarında hep zengine

 9. Avatar cuma yılmaz dedi ki:

  5 baş düve almak istiyom nasıl alırım

 10. Avatar halit gümüşsoy dedi ki:

  başvurular ne zaman başlıyor şartları nedir bende 5 tane var şu anda nasıl destek alabilirim

 11. Avatar vedat saday dedi ki:

  Küçük aile için verilecek 5 adet düve alımı için ne yapmam gerekiyor. Nereye müracat etmeliyim

 12. Avatar Nuri kemal Dasdemir dedi ki:

  Bu projede yararlanmak istiyorum

 13. Avatar emre dedi ki:

  bu 5 baş damızlık düve için nereye başvurabilim.? bu şuan için geçerli projemidir. teşekkürler

 14. Avatar Feyzullah serçe dedi ki:

  Nerde cevap alirım

 15. Avatar Feyzullah serçe dedi ki:

  Nasıl destek alırim

 16. Avatar Feyzullah serçe dedi ki:

  Köye dönmek istyorom

 17. Avatar Feyzullah serçe dedi ki:

  Küre arazim var destek istiyorom

 18. Avatar Murat yalman dedi ki:

  Bu proje bakanlar kurulundan geçtimi aceba küçük ailelere hayvan desteği yapılacakmı 2018 yılında teşekkürler.