Küçükbaş Hayvan Desteği 500 TL. Destekleme Ödemesi

Küçükbaş Hayvan Desteği 500 TL. Destekleme Ödemesi
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 500 TL’ye kadar destek verileceğini açıkladı. Açıklama Küçükbaş Hayvancılık Eylem Planı Toplantısında yapıldı. Küçük hayvancılıkta da soykütüğü uygulaması geliyor.  Tarım ve orman Bakanı Bekir pakdemirli önümüzdeki dönem geçirecek uygulamayla hayvan sistematiği oluşturacağını söyledi. Soykütüğü uygulaması ile yetiştiricilere 500 liraya kadar destek verilecek.

Küçükbaş Hayvancılık Soykütüğü Uygulaması Başlıyor

Küçükbaş Hayvancılıkta Soykütüğü Uygulaması başlayacak. Açıklamayı Tarım Orman Şurası Küçükbaş hayvancılığın güçlendirilmesi eylem planı toplantısında konuşan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı. Uygulama küçükbaş hayvanlar daha bilinçli şekilde yetiştirilecek.

Sayın Bakan şunları söyledi;

“Ekonomik değer taşıyan ve değerli ıslahçılarımıza emek verilerek tescili yapılan koyun keçi ırklarımızın ıslahı ve korunması için soy kütüğü ve verim kayıtlarının tutulmasına İnşallah çok yakın zamanda başlayacağız. “

“Böylelikle küçükbaş hayvanlarımızda ıslahan sistematiği oluşturulacak, gelecek nesillerin ana babalarının seçimi, bilimsel parametrelerle yapılarak sürülerimizin ihtiyacı olan pedigrili damızlıklarımızın yetiştirilmesine sağlayacağız. Islah programı kapsamında soykütüğü kaydı tutulan koyun-keçi başına 100 TL. Soy kütüğünden doğan damızlık koç tekerleri kullanan yetiştiricilerimize de koç teke başına 500 lira destekleme ödemesi yapacağız.”

Soykütüğü uygulaması kapsamında yetiştiricilere destekler verilecek. Sayın Bakan Yıl sonunda küçükbaş hayvan sayısı hedefinin 56 milyon olduğunu belirtti.

Yakın zamanda Tarım ve Hayvancılık sektöründe hizmet veren çiftçilerimiz için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen kredilerin faizleri %9 seviyesine indirilmişti. Bununla birlikte bu yıl çiftçilerimizin Ziraat Bankasına olan borçlarının 5 yıl vade ile yapılandırılacağı açıklandı. Çiftçi Borç Yapılandırma linkinden bahse konu işleme ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. Avatar Meral dedi ki:

    Anaç koyun keçi destekleri ne zaman yatıyor.

  2. Avatar Mehmet emin pullu dedi ki:

    Sürü büyütme desteği bana yatmadı