Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi (100 KOYUN)

Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi

Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi

Koyun ve keçi almak isteyenlere destek

Küçükbaş Hayvancılık ile uğraşanlar için hibe, 0 faizli kredi veren birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Bu kuruluşlar şunlardır; KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Diğer Kalkınma Ajansları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ile Garanti Bankası, Deniz Bank, TEB gibi özel bankalardır.

KOSGEB Küçükbaş hayvancılık hibe kredisi veriyor mu?

Öncelikle KOSGEB tarafından canlı hayvan alımı için hibe kredi ve 0 faizli Devlet destekli kredi verilmediğini belirtelim.  Kosgeb tarafından sadece hayvancılık ile ilgilenenler için, süt sağma makinesi, barınak yapımı, gerekli alet ve malzemelerin temini için kredi verilmektedir. Kosgeb tarafından 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir. Ancak yine belirtmek isteriz ki, KOSGEB tarafından verilen krediler küçükbaş hayvan alımı için kullanılamamaktadır.

Kalkınma Ajansları;

TKDK, KOSGEB ve diğer desteklemeler dışında, kalkınma ajansları tarafından verilen küçükbaş hayvancılık hibe kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için Türkiye genelinde bulunan 26 adet kalkınma ajansına küçükbaş hayvancılık hibe kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İletişim Bilgileri;

Aşağıda Türkiye’ de bulunan tüm kalkınma ajansları ve bu ajansların hibe destekleme kredisi verdiği iller yazılıdır. Avrupa Birliği Bakanlığı üzerinden bu ajansların iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 1. Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde,Nevşehir
 2. Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA) Ankara
 3. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Bartın, Karabük,Zonguldak
 4. BEBKA Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı Bilecik, Bursa,Eskişehir
 5. ÇKA Çukurova Kalkınma Ajansı Adana, Mersin
 6. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Hatay,Kahramanmaraş, Osmaniye
 7. (DAKA) Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bitlis, Hakkâri, Muş, Van
 8. DOKA Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize,Trabzon
 9. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova
 10. (DİKA) Dicle Kalkınma Ajansı Batman,Mardin, Şırnak, Siirt
 11. (FKA) Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl, Elazığ,Malatya, Tunceli
 12. (GEKA) Güney Ege Kalkınma Ajansı Aydın, Denizli, Muğla
 13. (GMKA) Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir, Çanakkale
 14. (İKA) İpekyolu Kalkınma Ajansı  Adıyaman, Gaziantep, Kilis
 15. (İSTKA) İstanbul Kalkınma Ajansı İstanbul
 16. (İZKA) İzmir Kalkınma Ajansı İzmir
 17. (KARACADAĞ) Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır, Şanlıurfa
 18. (KUZKA) Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Çankırı, Kastamonu, Sinop
 19. (KUDAKA) Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bayburt, Erzincan, Erzurum
 20. (ZAFER) Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar,Kütahya, Manisa, Uşak
 21. (MEVKA)Mevlana Kalkınma Ajansı Karaman,  Konya
 22. (ORAN) Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kayseri, Sivas, Yozgat
 23. (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Amasya, Çorum,Samsun, Tokat
 24. (SERKA) Serhat Kalkınma Ajansı Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars
 25. (TRAKYAKA) Trakya Kalkınma Ajansı Edirne, Kırklareli, Tekirdağ


TKDK; Kırsal kesimde yaşayan ve kırsal kesimde hayvancılık yapmak isteyen tüm üreticilere işletmelerini desteklemeyi amaç edinmiş olan TKDK 2016 yılında da Küçükbaş Hayvancılık alanında faaliyet gösterecek olan işletmelere et üretimi ve süt üretimi için %50 ile %70 oranlarında Hibe Desteği vermektedir.

Bankalar; Devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından tüm çiftçi ve üreticilere çeşitli devlet destekli hibe krediler verilmektedir. Küçükbaş hayvancılık alanında da, bu krediler daha çok Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

Ziraat Bankası 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan ile besi işletmesi kurmak veya işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Besicilik Kredisi, koyun yetiştiriciliğinde en az 50 baş; Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az 25 baş kapasite ile üretim yapan veya en az bu kapasiteler ile yeni işletme kurmak ya da mevcut hayvan sayılarını bu kapasitelere çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri vermektedir. Başvuru için tüm Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Faiz oranları, hesaplamalar, ödeme ayrıntıları hakkında sadece şubelerden bilgi alabilirsiniz.

TKDK‘nın Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü IPARD II Fonu Birinci Başvuru ilanı 18 Aralık 2015 dönemine başlatmış ve 2016 yılı içerisinde de devam ettirecektir. Özellikle Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık ile ilgili olan 101-1 : Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve 101-2 : Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler destekleri başvuruları 2017 yılında da devam edecektir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 30 bin lira hibe

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Et ve Süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilere birçok hibe kredi ve desteklemeleri mevcuttur. Bu desteklemeler;  Onaylı Süt Çiftliği Desteği, Expand Arıcılık, Expand Aşı DesteğiAşı Desteği, Besilik Erkek Sığır Desteği, Expand Buzağı Desteği, Buzağı Desteği, Çiğ Sütün Değerlendirilmesi, GAP-DAP-KOP-DOKAP Hibe Desteği, Expand Hayvan Başı Ödeme Desteği, Hayvan Başı Ödeme hibeleri, Hayvan Hastalığı Tazminatı Desteği,  Anaç Koyun-Keçi Desteği, Expand İpek Böceği desteklemesi,Programlı Aşı Uygulamaları, Expand Su Ürünleri, Su Ürünleri hibesi, Sürü Yöneticisi (çoban) istihdam Desteği, Süt Primi ödemesi, Tiftik Üretim destekleme, Yem Bitkileri desteklemeleridir.

100 koyun veya keçi almak için Küçükbaş hayvancılık hibe kredisi veren bankalarla birlikte hibe ve teşvik veren kurum ve kuruluşları da tercih edebilirsiniz. Eğer hibe ve teşvik programları için zamanınız yok ise Ziraat Bankası, Halkbank gibi kamu bankaları veya Garanti Bankası, TEB, Denizbank gibi özel bankaları da tercih edebilirsiniz.Etiketler:


BEĞEN DEVLET DESTEKLERİNİ TAKİP ET!Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi Konusuna 25 Yorum Yapıldı
 1. Kücükbaş hayvamcılık dedi ki:

  Üç yıl öncesine kadar küçüķbaş hayvan çılıķ yaptım yine yapmak istiyorum bazı teçrübeler elde ettik arkadaşlar en önemli teçrübe hayvanın yeceğinin yüzde seksenini kemdiniz temin eymemiz herşey paraya dayanırsa bu iş yürümez en önemlisi bu işi yapıyorsanız havanın içinde olcaksınız işinizin başında olcaksınız bu işi yapacak olan arkadaşlara başarılar diliyorum Allah yolumuzu acık etsin 1oo baş ile başlamak istiyorum

 2. Romanov Besi Koyunculuğu dedi ki:

  Yurtdışından Romanov Cinsi Koyun Kendi Çiftliğimizden isteyen Arkadaşlara getiriyoruz

  1. Cumali dedi ki:

   Koyunlar melezmi yoksa hakiki romanovmu …….fiyat nedir kaç adet dişi ve erkek alınması gerekir …….kaç yavruları oluyor ……

 3. Büyük baş besi yapmak istiyoruz ( angus) 100.000 TL sermayemiz var devletten destek almak istiyoruz ve angus talep ediyoruz. dedi ki:

  yapacağınız destekler vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

 4. Romonov besi koyunculuğu dedi ki:

  Romonov koyunculuk nasıl yapılır ve işe nereden başlanmalıdır. Devlet desteği nasıl ve nekadardır vs Bilgi verenlere şimdiden teşekkürler.

 5. küçük baş hayvancılık dedi ki:

  mrb. ben küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum İst. üsküdarda oturuyorum şehir beni çok yordu doğayla iç içe hayvanlarla yaşamak istiyorum arazim yok yalova, muğla, izmir, antalya bölgelerinde ailemle birlikte göçüp gitmek hayvancılık yapmak istiyorum.

 6. Çoban dedi ki:

  Ben adıyaman sincik te oturoyorum Devlet destekli koyun almak istiyorum yerim hazır 100 kişilik küçuk bas hayvan yeri yaptım simdi sizden destek istiyorum iki yildır yerim hazır ama hayvan almaya gücum yetmiyor sizlerden destek istiyorum koyun için mailden ulaşın lütfen

  1. Küçük baş koyun dedi ki:

   Ben batman gercüş e bağlı poyraz köyünde hayvan cılık yapmak istiyorum yerim var devlet tarafından destek istiyor um 100 baş küçük koyun beslemek istiyorum devlet imden yardım istiyorum

 7. KÜCÜK BAŞ MALCILIK dedi ki:

  devletten hibye koyun istiyorum çünkü yeterli param yok bu yüzden

 8. KÜCÜK BAŞ MALCILIK dedi ki:

  BEN KÜCÜK BAŞ HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN BİRİYİM AMA KOYUNUM AZ BİRAZ CUVALTMAK ISDİYORUM ALACAM AMA DURUMUM YOK BUNUN İCİN DEVLETİMİZDEN YARDIMCI OLMASINI UMARIM

 9. Küçük baş hayvancilik dedi ki:

  Ben mardin den seyhmus hiç durumum yok issizim her hangi bir işte calisamiyorum anca hayvan besleyebilirim bu güne kadar cobanlik yaptim artık kendi işimi yapmak istiyorum bana yardimci olurmusunuz en azından suriyeler gibi çalıp cirpmiyoruz kendi devletimizin yardım istiyoruz arz ederim hiç bir yerde gelirim yoktur

 10. hayvancılık dedi ki:

  Koyun veya keçide olabilir hayvancılık yapmak istiyorum tabiki yardımcı olursanız teşekkürler

 11. EVET-EVET-EVET dedi ki:

  benim köyümde arazim var ama imkanım yok küçükbaş besiciliği yapmak istiyorum keçi de koyunda olabilir.yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekürler…

 12. küçük baş hayvancılık dedi ki:

  mevcut besihanem var yeni inşaat hayvan alımına ihtiyacımvar telefonum

 13. 20 büyük baş hayvan alıp köyümde besicilikle uğraşmak istiyorum devletimin yardımına ihtiyacım var hiç param yok herşey yolunda giderse devleti,me hibeyi geri ödemek isrerim ki başkalarınada yardım ulaşsın dedi ki:

  ben derya ankaradayım köyümüz eskişehirde 20 büyük baş hayvan alıp besicilikle uğraşmak istiyorum hiç param yok sadece hayvan yardımına ihtiyacım var devletten bana verilen hibeyi başardıım zaman devletime geri ödemek isterimki daha fazla insana ulaşsın yardımlar yardım istiyorum devletimden

 14. pevrul namalan dedi ki:

  bn pevrul namalan haymanalıyım ben küçük baş hayvancılıkla uğraşıyorum 150 tane küçük baş hayvanım var. Ne zaman ziraat bankasına yem kiredisi almak için gitsem ipotek istiyor benimde ipotekim olmadığı için babamdan kalan 70 vereseli verdiğim halde kıredi alamıyorum ve işletmemi büyütemiyorum. 10 senedir bu işle uğraşıyorum devlet hep zenginin yanında bankalarda zenginin yanında ipotekinin yoksa kredide yok diyolar ziraat bankasının kapısın içerisine koymuyolar yorumlarınızı bekliyorum

 15. Köye dön besicilik yap :) paran yoksa zor :) dedi ki:

  Zannedersem devlet zengine çıkarmış destek projelerini bide köye dön destek verelim diyorlar başvuranlarında çoğu geri dönüyor kapıdan yok projeni yap, kobi eğitim programı vs. Bu ne ya adama ver malı çalışsın işte garibansan öl bu memlekette

 16. koyun dedi ki:

  ben kefil olmadan destek ala bilirmiyim efendim

 17. erkan berk dedi ki:

  Ben adıyaman sincik te oturoyorum Devlet destekli koyun almak istiyorum yerim hazır 100 kişilik küçuk bas hayvan yeri yaptım simdi sizden destek istiyorum iki yildır yerim hazır ama hayvan almaya gücum yetmiyor sizlerden destek istiyorum koyun için mailden ulaşın lütfen

 18. Serkan ÖZBAŞARAN dedi ki:

  Efendim ben köyü müzde yerimiz var orada halep keçisi beslemek istiyorum şut ve peynir yapımında staj yapmış ve saklanması konusunda tecrübesiz oluştu katkısız peynir yapmak istiyoruz destek bekliyorum mail den ulaşın lutfen

 19. Engin çetinkaya dedi ki:

  Devlet destekli koyun almak istiyorum

 20. şeyhmus saridal dedi ki:

  İyi gunler benim sorum şu olacak devleten buyuk bas hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum ahirim hemen hemen hazir devleten destek beklioyorum

  1. ahmet demirer dedi ki:

   slm ben bolu mengenliyim boluda yaşıyorum köyüme gidip küçük baş hayvancılığı yapmak istiyorum ama bu işe başlaya bilecek maddi durumum yok sıfırdan bu işe nasıl başlaya bilirim 150 200 baş etcil ve süt koyunu almak istiyorum köyümüzde hisseli arazımız var ama hayvan alabilecek durumda deyilim bu konuda bir bilgi yardımcı olursanız memnun kalırım tşkler saygılar

   1. Hürkan Karagöl dedi ki:

    Selamün aleyküm kardeşim koyun alım kredisi var şu anda orköy kredisi 30 koyun alıyosun ve 6 yıl da sen bu 30 koyunun parasını 6 yılda ödüyorsun benim elimde satılık koyunlarım mevcut yardımcı olmuşumdur inşallah

    1. Mehmet kirlankic dedi ki:

     Selamun aleyküm hurkan bey ben orkoyden 30 koyun almak istiyorum senin elinde nekadar koyun var nerelisin beni ararsan sevinirim

Sayfa başına git