Devlet Destekli

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 30 Bin Lira Hibe

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 30 Bin Lira Hibe

Çiftçilerin koyun ve keçi almak için maddi destekleme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Devlet tarafından yerli üretimi, tarımı ve hayvancılığı destekleyerek, dışa bağımlılığı azaltma, kendi ürettiğimiz ürünler ile kendi kendimize yetebilmek adına hayvancılık sektörünü desteklemekte ve hem büyükbaş hayvancılık için hemde hayvan kredileri vermektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Çiftçilere Destek Vermeye Devam Ediyor!

500 baş ve üzeri koyun, keçi hayvan sayısına sahip işletmelerde başlar. Sürü yöneticisi istihdamı desteği 5.000 ₺‘dir. Bu destekleme ödemesi 1 yıllık süre itibari ile yapılmaktadır. Çoban devlet destekleri alabilmek için sürü yöneticiliği konusunda sertifika alınmış olmalıdır. Küçükbaş hayvancılık devlet desteği olarak, 100 ile 200 baş arasında anaç baş hayvan sayısını artırırsa veya yeni ağıl yaparsa, üst limiti 120 bin lira olan bu projelerinde yarısı hibe olacak.

Küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Küçükbaş hayvan kredisi

Büyükbaşta 10-50 baş anaç kapasiteli, koyun keçi hayvancılığında ise 100-200 baş anaç kapasiteli ahır ve ağılların tadilatı veya yeniden yapımında inşaat yatırımlarının yüzde 50’sini hibe olarak karşılanıyor.

Tabii veya suni tohumlama ile etçi veya kombine tohum kullanan ve ön soy kütüğüne kayıtlı; anaç hayvan başına 350 ₺, doğacak Buzağı için ise 150 ₺ olmak üzere toplam 500 ₺ destek veriyoruz. Ayrıca yetiştirici soy kütüğüne üye ise 70 ₺ ilave destekten faydalanacaktır. Yetiştiricilerin desteğe erişimini kolaylaştırmak için amacıyla başvuruda ölçek ve birlik üyelik şartı aranmayacaktır.

Tarımsal bir işletmesi olan veya arazisi olmadığı halde doğrudan doğruya besicilik dahil hayvancılıkla uğraşan ortaklara hayvanların cinsi ve sayısı göz önüne tutularak verilen kredilerdir. Küçük ve büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı v.b. kapsamaktadır.

Hayvan almak istiyorsanız, oturduğunuz yerde ki il veya ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne gidin. Hibe ve destek var mı yok mu öğrenin. Sonra hayvancılık kredisi için bu bankalara giderek başvurun.

Küçükbaş hayvancılığa 30 bin lira hibe;

Köye kesin dönüş yapan 24/30 yaş arasındaki küçükbaş koyun ve kuzu yetiştirecek genç çiftçilere 30 bin lira geri ödemesiz kredi verilecek. Bu kredi 15.000 genç çiftçimiz için sağlanacak. Eğer sizde küçükbaş hayvan besiciliği yapmak istiyorsanız, hayvan hibe teşviklerine başvurabilirsiniz. TİGEM tarafından projesi onay alan çiftçilere 30 bin lira değerinde küçükbaş hayvan koyun keçi hayvanları verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında yine koyun ve keçi yetiştiren çiftçilerimize genç çiftçi 30.000 TL. geri ödemesiz hibesi verilecek.

Tarım Kredi Kooperatifi

Türkiye Tarım kredi kooperatifi tarafından hayvancılık ile uğraşan çiftçilere Hayvan kredisi Büyük ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık,kümes hayvancılığı kapsamında tarım işletmesi olan ve ortaklara hayvanların cinsi ve sayısına göre hayvancılık işletme kredisi verilmektedir.

Küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır

Tarım Kredi Kooperatifleri

Şekerbank

Şeker Bankasından küçükbaş hayvancılık kredisi alma isteyenlerin en az 2 yıldır hayvancılık yapması ve hali hazırda 50 keçi 25 koyunu olması ve bu hayvanları Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinde Koyun/Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmiş (küpelendirilmiş) olması ve en az 3 ay süreyle sisteme kayıtlı olduklarına dair Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinden yazı getirilmesi şartıyla 60 ay vadeli yılda bir kez geri ödemeli olarak verilir.

Koyun keçi gibi küçükbaş hayvan alımlarında ve  hayvancılık bakımı için gerekli malzemelerin alımında kredi imkanı tanıyan Şeker Bankasında küçükbaş hayvancılık kredisi alarak 2020 yılında da hayvancılık sektöründe yeni yılı rahat geçirebilirsiniz.

QNB Finansbank 

QNB Finansbank besicilik yapacak ve yapmakta olan çiftçiler için besicilik kredisi adı altında besicilik yapacak olan çiftçinin bütün ihtiyaçlarını karşılamak adına krediler vermektedir.Bu krediler ile  üretim maliyetinin %85’ini karşılayabilir hayvancılık faaliyetlerinde rahat edebilirsiniz.

5-yıllık-hayvan-kredisi

QNB Finansbank hayvan kredisi

Denizbank

Denizbank hayvancılık kredisi veren bankalar arasındadır. Ziraat bankasının hayvancılık desteklerinde ödeme aracılık hizmeti vermesi ile hayvancılık kredisi denilince ilk akla gelecek banka olması nedeniyle çoğu üretici Denizbank hayvancılık kredilerinden habersizdir. Tarımsal faaliyetlerde ve küçük baş hayvancılık faaliyetlerinde kredi veren Denizbanktan alacağınız krediler ile hayvancılığınızı daha üst seviyeye getirebilir verilen bu krediler ile hem hayvan, hem de hayvan bakım ürünleri alabilirsiniz

Yapı Kredi

Yapı kredi bankası  hayvancılık yapan çiftçilere Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için finansman desteği sağlayan bir diğer bankadır. Küçükbaş hayvancılık sektöründen geçimini sağlayan çiftçilere hem yeni hayvan alımlarında hem de hayvan bakım ürünlerinde alınan kredilerle destek veren Yapı kredi hayvancılık kredileri ile işletmenizi daha modern hale getirebilirsiniz.

Gerekli Belgeler

Küçükbaş hayvancılık kredi veren bankalardan kredi almak için gerekli belgeler ÇKS kaydının yapıldığına dair Çiftçilik Belgesi, Çiftçinin nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport fotokopisi, Hayvan kayıt sistemi için kayıt belgesi ve İşletme tescil belgesi ve hayvan pasaportları gereklidir.

Ziraat Bankası

Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası tarafından verilecek olan desteklemeler genel itibari ile Resmi Gazete’ de yayınlanmaktadır. Tüm devlet kurumları ile bu banka arasında imzalanan protokoller tebliğler neticesinde duyurulur. Ziraat Bankası tarımsal kredilerini Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile vermektedir. Bu krediler için yapılacak başvurular 2020 yılının sonuna kadar kabul edilecektir. Küçükbaş hayvancılık için verilecek olan kredinin üst limiti 15 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı olmak üzere faiz indirimi uygulanacaktır. Yatırım döneminde çiftçiler krediyi % 75 faizli olarak kullanacaktır. İşletme döneminde ise kredilere %75 faiz indirimi yapılacaktır.

blank

Verilen bu karar dahilinde kredi alabilmek için; uygulanabilecek olan %100 faiz indirimden yararlanabilmek için tabloda da görüldüğü üzere istenen şartların yerine getirilmesi halinde alınacak her ilave 10 puan ile faizsiz kredi kullanabilecek olup;

 • 50 baş koyun
 • 25 baş keçiye sahip olunmalıdır. Ya da mevcut işletmelerin kapasiteleri bu sayıya çıkarılmalıdır. Dişi hayvanların 6- 24 ay arasında, erkek hayvanların ise 3 aylık olması gerekmektedir. Kredi kullanılacak olanlar da yine bu tebliğde açıkça beyan edilmiştir. Yatırım dönemine ait olan krediler, hayvanlar için ağıl yapılması ve ya da mevcut ağılların tadilat ettirilmesi, yem ve silaj makinelerinin, çim biçme makinelerinin, güneş enerjisi sistemi, süt soğutma tanklarının ve süt sağma makinelerinin alınması amacı ile kullanılabilir. Hayvan alımları için kullanılacak olan krediler, erkek hayvanlar için işletme dönemini, dişi hayvanlar için ise yatırım dönemini kapsayacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık alanında verilen hibeler 2020 yılında da çiftçilerimizin yüzünü güldürecek.

] }Yorumlar
 1. blank Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar ben yanliş anlamadım degilmi hayvan damın varsa birde keci koyun olmak üzere 75 hayvanım varsa bunlardan yararlana biliyorsun degilmi

 2. blank selo dedi ki:

  anladığım yine parası malı mülkü olana destek var gariban koyun yerine otlamaya devam

 3. blank Cemil dedi ki:

  Kredi almak istiyoruz ipotek istiyorlar.30_40 donum arazi var mandira var.ama devlet bu işi yapacak olana deyilde yapmayana veriyor.bizide sehirlerde surunduruyorlar

  1. blank Alaattin dedi ki:

   Aynen sana katılıyorum işi bilmeyenlere trilyolca hibe veriyolar bende yapmak istiyorum hemde işi bildiğim halde maelesef bu bitik kızılcikderede organize sanayine hapsediyolar asgarî ücretle bizi köreltiyolar tarım bakanlığı na duyrulur ben 30,yıl yaptım bu hayvancılığı benim gibilere destek vermicekseniz niye orda duruyoruz zenginin parasına para katmak icinmi

 4. blank müracat edemiyorum dedi ki:

  kendi adıma olan küçükbaş hayvan çiftliğinde hayvan üretmek istiyorum

 5. blank Nasıl baş vuracağım küçük baş dedi ki:

  Küçük baş havan nasıl müracat etmeliyim

 6. blank Hukumetin yanlisliklari dedi ki:

  Bu hükümet ve devlet ozellikle tarim ve hayvanciligi bitirmek icin varlar. Israilin tohumu olma ihtimallari cok yuksek. Boyle bir politikaa yok dunyanin en verimli topraklarindayiz ama zengine verilen krediler koyden zorla goc ettirilen dahada mutsuz asgari ucrete calistirilan insanlar hepsi adim adim yapildi. Bende oy veriyordum ama bu secim artik vermeyecegim. .

 7. blank Bekir dedi ki:

  Köye kesin dönüş yapıp hayvancılık| yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 8. blank Özkan Arı dedi ki:

  Sayın Devlet bakanımız ve büyüklerimiz,
  Ağaları ağa, paşaları paşa yapmanın bi espirisi var mıdır sizce ?
  Yeri yurdu olmayan ama meslek olarak çobanlığı seçmiş insanların tespiti için araştırma komisyonu kurup geçmişlerine bakılsın, olmasa da toprakları bu kişiler yapsın.Ne diye insanları yadırgıyorsunuz yert yurt diye anlayamıyorum arkadaş..Madem yardımcı olacaksın ülkenin vatandaşlarına o halde eşit davran kooperatifleştir. 300 vereceğine 100 ver, al takibe zamanla katman sayılarını yaptıkları işe göre çıkart yada eksilt..Yahu ne zaman ciddi anlamda halkınızın yanında olacaksınız 16 yıldır görmek vallahide nasip olmadı billahide olmadı.Umarım bu sefer nasip olur görmek saygılarımla Allah’a emanetsiniz..

  1. blank Bttl dedi ki:

   16 yıl önce bizim köyde 5-10 tane ithal eski traktör vardı şimdi 20 den fazla yerli çiftçeker var. Her evde araba var. Teknolojik imkanlar arttı. Her imkan var. 16 yıldır nerde yaşıyordunuz acaba.. Bu kadar da nönkör olmayın..

   1. blank yılmaz dedi ki:

    O dediğiniz kişilerin ne kadar banka borcu var, madem imkan olanak her şey arttı, neden yurt dışından hayvan ithal ediyoruz samanı bile yurt dışından ithal ettik. Ülkede tarım geriye gidiyor, arkadaşımız güzel bir tavsiyede bulunmuş. Eleştirmek, uyarmak ve önerilerde bulunmayı nankörlük saymak cidden nankörlüğün ta kendisidir.

 9. blank ilhan ak dedi ki:

  bireysel olmaz maliyet çok yükselir .kooperatifleşerek bu gibi tarımsal faaliyetlerde başarı yakalanır.devlet daha ciddi konuya bakar.maliyet düşer gelir artar.zengine var fakire yok bu mantık yanlış . inandırıcı yapıcı kararlı olduğunu kabul ettirmek gerekir. bunun tek yolu kooperatifleşmektir.bir elin nesi var ancak iki elin sesi var.

  1. blank Mehmet Ali Aydeşkin dedi ki:

   Devlet kooperatiflere kredi vermiyor.Bireysel girişimlere veriyor.600 büyükbaş yetiştiriciliği için kurulan ve tarım il md.lüğünce onaylanan kooperatife kredi verilmedi.

 10. blank Mikail eryūrūk dedi ki:

  Garibana birşey yok hep zenginler için işletmem var. Ama hayvanım yok araştırılsın gerçek ihtiyaç sahiplerine verilsin herkesin isletme sayısına göre köyde olupta bu işi yapacak çok sayıda kişi var ama parası yok devletten hayvan istiyorlar ama zegine var köylūye fakire garibana yok yetkili mevkilerin bu insanlara yardımcı olması

 11. blank Mehmet baş dedi ki:

  Protesto ediyorum gercek ihtiyacı olana verin ihtiyacı olmayana deyil,

 12. blank Nihat dedi ki:

  Slm ben konyanin yunak ilcesindenim daha dun gittim ziraat bankasina bin dereden su getir diyorlar anliyacaginiz devletin tasindan su icilmez hersey kolay gosteriyorlar seni gobekten faize bagliyorlar. Paran varsa kendin yap . Kurda sormuslar senin ensen niye kalin ! Kurt cevap vermis ben kendi isimi kendim gorurum

 13. blank Osman kara dedi ki:

  Kaç defa kırediye baş vurdum hepsi boş devlet dairelerinde dayısı olanlar alıyor üç kagıtcı olanlar alıyor gercek ihtiyacı olanlara verilmiyor çok denedim

 14. blank ahmet üzer dedi ki:

  Yardımcı olursanız sevinirim

 15. blank Genç Çiftçi Hibesi dedi ki:

  selamın aleyküm ben istanbulda yaşıyorum ve ve köyüme geri dönüp hayvancılık yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor. bu hibelerden ve desteklerden nasıl yararlana bilirim.

 16. blank küçükbaş hayvancılık dedi ki:

  slm hayvancılık ile ilgili destek almak stiyorum

 17. blank küçükbaş hayvancılık dedi ki:

  hayvancılık işine giriyorum ahır ve arsa kiraladım hayvan alımıyla ilgili destek alabilirmiyim

 18. blank kucuk bas hayvan yetistirmek dedi ki:

  Selamin aleykum ben 23 yaşındayım köye yerleşip koyun bakmak istiyorum şu karisliksiz 30 bin liralik kredi ve 30 bin lira değerindeki küçük baş hayvan veren krediden yararlanmak istiyorum ama nasıl bilmiyorum bana yardımci ola bilirmisiniz acaba

 19. blank Küçük baş hayvancılık keçi yetiştiriciliği dedi ki:

  Arkadaş her yerde devlet destiği diyor biz hiçbirşey görmedik hep işi iyi olan insanlara veriyorlar genç çiftçilere dedi hep zenginlere verdiler

 20. blank küçük baş koyun besi dedi ki:

  Merhaba ben bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışıyorum 51 yaşindayım 28 yıllık devlet memuruyum babm 2013 yılında rahmetlik oldu kasabamızda babamın yaptığı projeli besı ahırımz var 18 yıldan beri boş duruyor heş şeyi yem kırma değirmenine kadar var ben emekli olup küçük baş besi yapmak istiyorum yerimiz çok müsait benim emekli ikramiyem yetmeyebilir 100 – 150 başlık küçük baş koyun besi yapmak istiyorum bana düşük faizli ve hibe şeklinde kredi verelenlerin yol gösterirseniz sevinim.

 21. blank küçük baş hayvancılık dedi ki:

  Merhaba ben 27 yaşındayım köye yerleşip hayvancılık yapmak istiyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

 22. blank Kucuk bas hayvancikik dedi ki:

  Slm ben 46yasindayim köyde elli dönüm arazimiz var ev var ben konuda çalışıyordum akpli olduğum için belediyeden çıkarıldim köyüme dönmek istiyom geçtiğimiz yaz yüz tane kurbanlik kuzu yetiştirdim hiç parasız aldım kurban vade parada kazandım şimdi ben yüz damızlık koyun bakmak istiyorum param yok askerden gelmiş oğlum var lise mezunu oda yanımda ailecek köye yerlesmek istiyoruz yerim var lütfen yardımcı olusan iz sevinirim tl

  1. blank Ercan dedi ki:

   Konuşalım.

 23. blank damızlık süt keçileri dedi ki:

  Devlet veriyorda yine zengine veriyor ben fakirim bana 50 tane keçi versin ben kendimi geliştirim nerye gitsek kapılar yüzümüze kapanıyor hayatım boyunca hayvanlarla yaşadım o 50 keçiyi 3 yıl içinde 100 taneye ulaştırırım hem ekonomiye katkım olur hemde iş sahibi olurum aldığım keçi parasını yine geri veririm 5 yıl içinde zengin alır o parayı başka işde kulanıyor biz fakirler bu işi yaparız zenginlerin herşeyi var maden devlet baba veriyor biz fakilere versin bakalım nasıl yapılıyor hayvancılık görsünler mera var yer var ama param yok bizede yaşama hakı tanıyın lütfen avrupa fakirlerine veriyor o yüzden kakınıyor bizim onlardan ne eksikliğimiz var bana para değil süt keçisini verin bu ülkeyi beraber kakındıralım saygılar

 24. blank Hayvancılık dedi ki:

  Bende istiyordum bu desteği kobi line yardımcı oldu. Tavsiye ederim. Ezgi hanıma yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

 25. blank Küçük baş hayvancılık yetiştiriciliği yapıyoruz dedi ki:

  Küçük baş hayvancılık yetiştiriciliği yapıyoruz işletmeyi büyütmek istemiyoruz

 26. blank hayvancılık dedi ki:

  antalyada çalışıyorum şu anda köyde hayvancılık yapmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor…teşekkür ederim.