Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar

Olası kur risklerine karşı Türk Lirası tasarruflarınızı koruyabileceğiniz Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan tüm bankaların detaylandırdık.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni mevduat uygulaması ardından döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan etkilenmek istemeyen vatandaşlar için başta kamu bankaları olmak üzere birçok banka Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı açtıklarını duyurdu.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açılışına Kamu Bankaları Öncülük Ediyor

Bu hafta devreye alınan yeni mevduat uygulamasına 3 kamu bankası öncülük ediyor.

TL’ye destek kararlarının uygulamaya geçebilmesi için açılması gerekli olan döviz garantili TL vadeli hesabı açmak isteyen vatandaşlar için bankaların tüm şartları netleşti. Bankaların ve vatandaşların merakla beklediği konuyla ilgili kararname yayımlandı.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Dolar ve Euro karşısında kur korumalı TL hesabı açmak isteyen vatandaşlar için Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar aşağıdaki gibidir:

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Şartları Belli Oldu

Programın öncülüğünü üstlenen kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’ta hesap açabilmek için 1000 lira yeterli olacak

Kur Korumalı TL Vadeli hesabı açabilmek için bankaya şahsen başvuru yapmak gerekiyor. Banka tarafından belirlenen birtakım şart bulunuyor.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Şartları aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’ta hesap açabilmek için en az 1000 liranızın olması gerekiyor.
 • İlgili Hesap TL ile açılıyor.
 • Bankaya dövizle gidilse de önce TL’ye çevriliyor.
 • Hesap en az 3 ay vadeli açılabiliyor. İsteyen her bankanın dahil olabileceği sistemde hesaplar 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli olarak açılabiliyor.
 • 1000 TL altında ki rakamın altındaki birikimler için “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” hesabı açılmıyor.
 • Hesabın üst limiti ise yok.
 • Üç kamu bankasının hemen uygulamaya aldığı yeni hesap türüne vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösteriliyor.

Kamu bankaları bu şartları belirlerken ülkemizde hizmet veren özel bankalar, yeni yatırım aracı için 2022 yıl başından sonra çalışma başlatacağı belirtildi.

Bir büyük özel banka ise hesap açma alt limiti olarak 300 bin TL’yi belirlediği için bunun altındaki rakamlar için “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” hesabı açmıyor.

Kamu bankalarının öncülük ettiği Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ayrıntıları ise tek tek başlıkla halinde aşağıdaki gibidir:

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı özellikleri aşağıda ki gibidir:

 • Hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay vadelerde TL olarak açabilirsiniz.
 • Hesabınızı 90/10 kar paylaşım oranı ile açabilirsiniz.
 • Hesap açma alt limiti 250 TL’dir.
 • Hesaptan kısmi çekim işlemi yapılamayacaktır. Sadece müşterimiz istediği zaman hesap kapatılabilecektir.
 • Hesaba stopaj uygulanmayacaktır.
 • Hesap sadece gerçek kişiler için açılabilmektedir.
 • TCMB tarafından her gün saat 11:00’de USD alış kuru yayınlanacaktır. Kur değişim oranının hesaplamasında; vade sonundaki USD alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD alış kuru arasındaki değişim dikkate alınacaktır.
 • Hesap vadeden önce kapatıldığı takdirde hesabın açıldığı tarihteki TCMB USD alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB USD alış kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Bu kurun düşük olması durumunda, müşteri vade başlangıç tarihindeki anaparasından kayıp yaşayabilecektir.
 • Vade sonunda, kar payı ödemesi gerçekleştikten sonra hesap cari hesaba aktarılacak olup hesap yenilenmeyecektir.
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar

Halkbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Halkbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı özellikleri aşağıda ki gibidir:

 • Hesap 92, 181, 272, 366 gün vadelerde kırık vadeli ürün kodları ile TL olarak Yurtiçi Şubelerinde açılabilecektir. Vade sonu tatil gününe denk gelmesi halinde vade sonu ilk iş günü olarak belirlenecektir.
 • Minimum TCMB Politika Faiz Oranı uygulanacaktır.
 • Hesaptan kısmı çekim işlemi yapılamayacaktır.
 • Ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır (0) olacaktır.
 • TCMB tarafından hergün saat 11:00’de USD alış kuru yayınlanmaktadır. Kur değişim oranının hesaplamasında; vade sonundaki USD alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD alış kuru arasındaki değişim dikkate alınacaktır. Hesapla ilgili tüm ödemeler TL olarak yapılacaktır.
 • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilecektir. Hesap vadeden önce kapatıldığı takdirde hesabın açıldığı tarihteki TCMB USD alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB USD alış kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Hesaba vadesiz faiz oranı uygulanacaktır.
 • Vade sonunda, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesabın otomatik kapama ile kapatılarak, bakiye vadesiz hesaba aktarılacak olup yeniden vade uzatımı yapılmayacaktır.

Garanti Bankası Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Birikimlerini TL Mevduatta hem yüksek getirili hem de yabancı paraya karşı değerini koruyacak şekilde değerlendirmek isteyenler Garanti BBVA şubelerinden ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat‘ çeşitlerinden birini seçerek birikimlerini değerlendirmeye başlayabilir.

Garanti Bankası Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı özellikleri aşağıda ki gibidir:

 • Hesap açılışında müşterilerimiz mevduatını, USD (Amerikan Doları), EUR (Euro/Avro) veya GBP (İngiliz Sterlini) döviz cinslerinden dilediğine endeksleyebilir.
 • Ürün 3, 6, 9 ve 12 ay olarak şu an için Garanti BBVA yurt içi şubelerinde açılır.
 • Hesaptan kısmı çekim işlemi yapılamayacaktır.
 • Vade sonu geldiğinde, vade sonu ile hesap açılıştaki kur farkı alınır ve mevduat tutarı üzerinden kur getirisi hesaplanır.
 • Kur getirisi, faiz getirisinden az olur ise standart vadeli mevduat süreci işler ve hesap üzerindeki faiz üzerinden müşteri sadece faiz getirisi alır.
 • Kur getirisi, faiz getirisinden fazla olur ise kur getirisinden müşteri yararlanır.

Getiri hesaplamasında;

 • Kur farkı hesaplamaları için hesabın açıldığı günü saat 11:00’da açıklanan TCMB (müşterinin hesap açılışta belirlemiş olduğu USD, EUR veya GBP) döviz alış kuru ile vade sonu günü saat 11:00’da açıklanan TCMB (müşterinin hesap açılışta belirlemiş olduğu USD, EUR veya GBP) döviz alış kuru kullanılır.

Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilir. Vadesi gelmeden önce kapatılmak istendiğinde hesabın açıldığı tarihteki saat 11:00’de açıklanan TCMB (müşterinin hesap açılışta belirlemiş olduğu USD, EUR veya GBP) döviz alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB (müşterinin hesap açılışta belirlemiş olduğu USD, EUR veya GBP) döviz alış kuru karşılaştırılır. Düşük olan kura göre hesap bakiyesi güncellenir. Hesabın kapatılması istenen tarihte kurun düşük olması durumunda, müşteri vade başlangıç tarihindeki anaparasından kayıp yaşayabilecektir.
Vade sonunda ürüne özel sıfır(0) stopaj uygulanacaktır.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Olası kur risklerine karşı Türk Lirası tasarruflarınızı koruyabileceğiniz Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı VakıfBank’ta.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı özellikleri aşağıda ki gibidir:

 • Hesabınızı Vakıfbank Şubeleri aracılığı ile hemen açabilirsiniz.
 • Vade sonunda, hesabınızın faizli bakiyesi ile vade başlangıç ve vade bitiş tarihindeki kur farkı kıyaslanır, daha yüksek olan tutar hesabınıza aktarılır.
 • Hesap açılışı ve vade bitiş tarihlerinde TCMB’nin saat 11:00’de açıklayacağı USD kuru baz alınır.
 • Kur farkından kaynaklı gerçekleşebilecek olası kazancınız, mevduat faiz getirinizden daha yüksek olur ise, kur farkı hesabınıza yansıtılır.
 • Mevduat faiz getiriniz, kur farkından olası kaynaklanabilecek kazancınızdan büyük ise, mevduat faiz getiriniz hesabınıza yansıtılır.
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar


Örneğin: Bu üründen 1.000.000 TL bakiye ile %14,00 faiz oranından, 92 gün vadeli hesap açıldığı ve hesabın açıldığı gün saat 11:00’de TCMB’nin açıkladığı kurun 12,50 TL olduğu varsayımı altında;

 • Müşterinin 1.000.000 TL bakiyesinin USD karşılığı 80.000 USD olacaktır.
 • Hesabın vade sonu tarihinde müşterinin faiz getirisi %14,00 faiz oranından hesaplandığında 35.287,67 TL olacaktır. (Stopaj oranı “0”)

Döviz kuru korumalı hesap nasıl açılır, alt limit kaç lira?

kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı açtırmak kamu bankalarının belirlediği alt sınır 1000 TL olduğunu belirtmiştik. Belirlenen bu alt sınırın altındaki rakamlarda hesap açılamazken, bazı özel bankalar 300 bin liradan aşağısını kabul etmiyor. Kur korumalı TL Vadeli mevduat hesabı ise 4 adımlı işlemle açılıyor.

 1. İlki, hesap açtırmak için bankaya Şahsen gidilmesi gerekiyor.
 2. İkinci adım hesap açtırmak. Bunun için de bankaya ya elden TL sunmanız ya da bankadaki hesabınızdan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı açtırmanız gerekiyor.
 3. Üçüncü olarak eğer bankaya döviz ile gitmişseniz, bunu TL’ye çevirmeniz gerekiyor. Aynı şekilde bankada döviz hesabınız varsa bu hesabı bozup, TL yapmalısınız.
 4. Dördüncü olarak hesabı açtığınız gün Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alım ve satım kuru önemli. Çünkü hesabı açtırdığınız gün ilan edilen kur seviyesi, vade sonunda elde edeceğiniz getirinin belirlenmesinde önemli bir kriter olacak.

Hesap en az 3 ay vadeli açılabiliyor. Vade sonundaki kur, başlangıçtaki kurdan düşükse, aradaki farkı Merkez Bankası ödeyecek. 

Bankalar Mevduat Yarışına Girdi

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ın hem kur farkının ödenecek olması hem stopajdan muafiyet getirilmesi hem de mevduat getirisinin olması nedeniyle dövizlerini bozduran vatandaşlar için bankalar mevduat yarışına girdi. İşte bankaların vadeli mevduat hesapları faiz oranları:

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Açan Bankalar

ÖRNEK HESAPLAMALAR

Aşağıdaki hesaplar yapılırken politika faizinin minimum düzeyi olan yüzde 14 esas alınmıştır. Altın kurundaki değişimler tamamen tahmini hesaplar olacaktır. Altın ons ve dolar kurundaki değişimlerle hareketlendiği için dönem sonunu tahmin etmek mümkün olmamaktadır. Ancak hesabın nasıl yapıldığı açısından örnek rakamlar verilmiştir.

Vatandaşın altın miktarı: 100 gram Altın’ın bugün (29 Aralık) Merkez tarafından açıklanan fiyatı: 696 TL Merkez Bankası politika faizi : Yüzde 14

3 AY VADE HESABI

Ana para: 6.960 TL Dönemsel faiz/kar payı: Yüzde 3.5 Faiz/Kar getirisi: 243,60 TL Dönem sonu altın: 730 TL (Örnek rakam) Altın getirisi: 340 TL Ödenecek ek tutar: 96,40 TL

6 AY VADE HESABI

Ana para: 6.960 TL Dönemsel faiz/kar payı: Yüzde 7 Faiz/Kar getirisi: 487,20 TL Dönem sonu altın: 750 TL (Örnek rakam) Altın getirisi: 540 TL Ödenecek ek tutar: 52,80 TL

9 AY VADELİ HESABI

Ana para: 6.960 TL Dönemsel faiz/kar payı: Yüzde 10.5 Faiz/Kar getirisi: 730,80 TL Dönem sonu altın: 760 TL (Örnek rakam) Altın getirisi: 640 TL Ödenecek ek tutar: 0 TL

12 AY VADELİ HESABI

Ana para: 6.960 TL Dönemsel faiz/kar payı: Yüzde 14 Faiz/Kar getirisi: 974,40 TL Dönem sonu altın: 780 TL (Örnek rakam) Altın getirisi: 840 TL Ödenecek ek tutar: 0 TL

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

TL olarak birikimlerini mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurdaki oynaklık karşısında mağdur olmaması ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ devreye alınan yeni bir mevduat hesabıdır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkladığı gibi Döviz kurunda ki yaşanan dalgalanmalardan etkilenmemek adına Kur korumalı vadeli mevduat hesabı açılarak, hesabın açılış tarihi ile vade sonundaki kur, başlangıçtaki kurdan düşükse, aradaki farkın vatandaşa yansıtılacağı hesap türüdür.

Kur korumalı Türk lirası vadeli hesaplardan Stopaj Alınacak mı?

Kur korumalı Türk lirası vadeli hesaplar ile döviz hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen hesaplardan elde edilen gelirlerde stopaj ALINMAYACAK.
“Ürün gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak” denildi.

Kur Farkı Hesaplamaları Nasıl Yapılacak?

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Katılım Bankalarında Açılabiliyor mu?

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.