Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Seçimlere az bir zaman kala hükumet müjdesini verdi ve tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve diğer bankalardan maaş alan emeklilerin ikramiyeleri bayram öncesinde hesaplarına yatırıldı. Malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, ölüm maaşı alanlar, ramazan ve kurban bayramlarında ödemelerini alıyorlar. Peki Kurban bayramı 2019 yılı emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatırılacak? Detaylar haberimizde.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

 • Kurban Bayramı Arifesi 10 Ağustos 2019
 • Kurban Bayramı 1.gün 11 Ağustos 2019
 • Kurban Bayramı 2.gün 12 Ağustos 2019
 • Kurban Bayramı 3.gün 13 Ağustos 2019
 • Kurban Bayramı 4.gün 14 Ağustos 2019
kurban-bayramı-ikramiyesi

Kurban bayramı ikramiyesi

Kurban İkramiyesi Kimlere Verilecek?

Sosyal Güvenlik Kurumunca yayınlanan metne göre kanuni olarak emekli maaşı almaya hakkı olan herkese ikramiye promosyon ödemesi yapılacak. Emeklilik aşamasında olan, evrakları teslim etmiş ancak henüz emekli olmamış olan emekliler bayram ikramiyesinden faydalanamayacak. Maddeler halinde kimlere ikramiye ödeneceğini saymak gerekirse;

 • Emekli aylığı alanlar,
 • Şehit yakınları,
 • Vazifeleri gereğince malül aylığı alan vatandaş,
 • Ölüm aylığı almakta olanlar,
 • Güvenlik korucuları (Geçici köy korucusu)
 • İş görmezlik nedeniyle maaş alanlar,
 • Muharip gazilerimiz,
 • Şampiyon olmuş sporcularımız,
 • Ölüm geliri alanlar,
 • Terör nedeniyle zarar görmüş olan vatandaşlar
 • Gazi vatandaşlarımız..

Eğer ikramiye haricinde paraya ihtiyacınız var ise bankalara başvuru yaparak emekli kredisi çekebilirsiniz.

Kaç Para İkramiye Ödenecek?

Bayram ikramiyesi tüm emeklilerimize 1,000 TL. olarak ödenmektedir. Ancak vefat etmiş olan yakının maaşlarını alanlar için ödenen ikramiye tutarları azdır. Bu emekli maaşı hesaplamasında da aynıdır. Hesaplama şu esaslara göre yapılmaktadır.

 1. Eşi ölen vatandaş eşinin maaşını alıyor ise %50 yani 500 TL. ikramiye alacaktır.
 2. Ölen annesinin veya babasının emekli maaşını alan çocuklar %25 oranında yararlanacaklar yani 250 TL. alacaklardır.
 3. Bu ödemeler dul ve yetim aylığı olarak adlandırılır ve vatandaşlarımız maaştan ne kadar hisseleri var ise, kurban bayramında da bu oranda ikramiye alabileceklerdir.
 4. Kaza nedeniyle maaş ödenen vatandaşlarımız ise kaza sonucunda ki mağduriyet derecesine göre maaş aldıklarından yine bu oranlarda ödeme alacaklar.


Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Kimlere Ödenecek?

SGK Emekli İkramiyesi İçin Hazırlanan Broşür

SGK Emekli İkramiyesi İçin Hazırlanan Broşür

2 Maaş Birden Alan Emeklilerin Bayram İkramiyesi Hesaplama

Eğer vatandaşlarımız 2 maaş birden alıyor ise, ödenecek promosyon en yüksek olan tek ödeme üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin;

Vatandaş hem vefat eden eşi nedeniyle %50 maaş ve başka bir emeklilik nedeniyle %25 maaş alıyor ise, bu hesaplama da yüksek olan yani %50 olan hesaplama esas alınacak ve emeklimize 500 TL. ikramiye ödenecektir. Aynı şekilde vatandaş geçirmiş olduğu iş kazası nedeniyle maaş bağlanmış ise, bu kez hangisinin oranı daha yüksek ise ona göre parasını alacak.

Paraların yatacağı tarihte sağ olan ancak ikramiyesini almadan vefat eden vatandaşların paraları ise hak sahibi olanlara verilebilecek.

Ziraat Bankasından maaş alıyorsanız eğer Ziraat Bankası Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Halkbankasından maaş alan emeklilerimiz Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ödeme Tarihleri net tarihleri görüntüleyebilirler.

Yetim Aylığı ve Dul Aylığı Alanların Emekli İkramiyeleri

Ramazan Bayramı itibari ile hesaplarında 1000 TL göremeyen vatandaşlardan tepki yağdı. Burada dikkat edilecek nokta emekli maaşı alanlara tam olarak 1000 TL’ nin verileceğidir. Ancak emeklilik dışında herhangi bir sebepten dolayı başkalarının maaşlarını alanlara ikramiye hisseleri oranında ödenecektir. Vefat eden emeklinin maaşı %50 eşe, %25 çocuklara ödeniyor ise, bu maaş nedeniyle 500 TL. eşe, 250 TL. ise çocuklara ödeme yapılacaktır.

Malulen Emeklilere Bayram İkramiyesi Ödemeleri

Eğer vatandaş geçirdiği bir meslek hastalığı nedeniyle sürekli olarak iş görmezlik raporu almış ise, (malulen emekli) bu kişilere geçirmiş oldukları meslek hastalığı veya iş kazası oranında ödeme yapılacaktır. Örneğin vatandaşın %40 oranında özrü var ise kişiye 400 TL. emekli ikramiyesi ödenecektir. İkramiye tutarı maaştan elde edilen hisse oranında olmaktadır.

2019 Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000′ er TL emekli ikramiyesi yatırılıyor. Ödeme tarihleri genel olarak bayramlardan bir hafta önce oluyor. Emeklilerin banka hesaplarına yatırılan tutarlar T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ilan edilen günlerde yapılıyor.Etiketler:

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. A.B.Ozagar dedi ki:

  Birlik, beraberlik söylemlerinin en üst seviyesini yaşadığımız bu dönemde emekliler arasında ayırım yapmak ne kadar doğrudur. Yasaların izin verdiği özel sandık emeklileri, bu ulke için çalışıp emekli olmuş olarak kabul edilmiyorsa o zaman onlara ” emekli” değil başka bir isim bulunmalı.

 2. Kazık yemiş dedi ki:

  Şeker Bayramı’nda emekli aşamasında olanlara da verdiniz de şimdi niye vermiyosunuz tabi ki seçim bitti

 3. Mağdur emekli dedi ki:

  Neden bu ayırımcılık. özel sandık emeklileri bu ülkenin insanı değil mi ? Çalışırken bizden kesilen gelir vergileri hazineye yatmadı mı ? Bizde mal ve hizmet alımlarında, KDV, ÖTV, vs. gibi vergileri ödemiyor muyuz. ? Bu ikramiyeler nerden ödeniyor. Kim veriyor parasını… ??? Hazineden ödeniyor… Hatanızdan lütfn dönün özel sandık emeklilerine de bayram ikramiyesi verin…

Sayfa başına git