Özel Hastane Kürtaj Fiyatları 2022 (SGK DESTEKLİ)

Özelde kürtaj yaptırmak ne kadar, kürtaj yasal mı, hangi durumlarda yapılır, yasal süresi nedir, devlette paralı mı, sigortaya yansır mı, vakumlu kürtaj, devlet hastanesi ve özel hastanelerde kürtaj fiyatları ne kadar oldu merak edilen tüm bilgiler bu sayfada.

Özel Hastane Kürtaj Fiyatları 2022 (SGK DESTEKLİ)

Kürtaj işlemi yaptırmak isteyenler 2022 yılı Özel hastanelerin Kürtaj fiyatları ve durumu hakkında araştırma yapmaktadır. Özel ve devlet hastanelerinde, kliniklerde kürtaj fiyatları 2022 yılında ne kadar tüm araştırılan konuları detaylandırdık.

Kürtaj İşlemi hakkında bilgilendirme:

Kürtaj: istenmeyen gebeliğin sonlanması tıp literatüründe gebelik terminasyonu anlamına gelmektedir. Ayrıca Dilatasyon kürtaj, Revizyone kürtaj, Probe kürtaj olmak üzere çeşitli işlemler için 3 farklı operasyon uygulanmaktadır. Gebeliğin sağlıklı ve yasal olarak yapılmasını sağlamaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemi ise vakumlu aspirasyondur. Lokal anestezi ile 10- 15 dakika gibi bir sürede işlemler tamamlanır. Kürtaj yaptırmanın birçok nedeni olabilir bunlarla birlikte kişi istenmeyen gebeliği sonlandırmak durumunda kalabilir. Bu aşamada kişiler bu işlemin fiyatlarının araştırmasını yapıyor. İl bazında, hastanelere ve kliniklere göre farklılık göstermektedir.

Bu aşamada ise en çok merak edilen konu ise özel ve devlet hastanesi kürtaj fiyatları, yasal mı, hangi durumlarda kürtaj yapılır? konularıdır. 2022 yılında kürtaj fiyatları ne kadar? Güncel fiyat listesini ve merak ettiğiniz tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Kürtaj Kaç TL? Kürtaj Fiyatları 2022 Yılı Güncel Fiyat Listesi

İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Antalya, Bodrum, Bandırma, Batman, Uşak, Eskişehir ve diğer tüm illerde özel hastane ve kliniklerde kürtaj fiyatlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 6-7 hafta arası kürtaj fiyatları 1.000 TL-2.500 TL’dir.
 • 7-8 hafta arası kürtaj fiyatları 1.000 TL-2.500 TL’dir.
 • 8-9 hafta arası kürtaj fiyatları 1.500 TL-2.700 TL’dir.
 • 9-10 hafta arası kürtaj fiyatları 1.700 TL-3.000 TL’dir.

Genel olarak Türkiye genelinde kürtaj fiyatları 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişebilir.

Verdiğimiz bu fiyatlar İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi diğer tüm şehirlere göre farklılık gösterir. Bulunduğunuz şehirlerde hastane ve kliniklerden kürtaj işlemi için net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İstanbul Kürtaj Fiyatları 2022 Yılı Kliniklerin Güncel Listesi

2022 yılında İstanbul kürtaj fiyatları kliniklere göre 900 TL-1600 TL arasındadır.

İstanbul klinik Güncel istenmeyen gebeliği sonlandırma operasyonu yani kürtaj fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 4 ile 6 Haftalık gebelik döneminde kürtaj fiyatı 900 TL’dir.
 • 6-8 haftalık gebelik döneminde 950 TL’dir.
 • 8 haftalık gebelik döneminde kürtaj fiyatı 1000 TL
 • 9 haftalık gebelik döneminde kürtaj fiyatı 1100 TL.

İstanbul Doktor Aysun Altıntaş kürtaj fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 4 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 800 TL
 • 5 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 900 TL
 • 6 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.000 TL
 • 7 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.100 TL
 • 8 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.200 TL
 • 9 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.400 TL
 • 10 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.600 TL’dir.

Not: Doktorların operasyonlarda kullandıkları ilaç maliyetleri de kürtaj operasyonun fiyatını etkilemektedir.

Ankara Kürtaj Fiyatları 2022 Yılı Güncel Lİste

2022 yılında Ankara kürtaj fiyatları kliniklere göre 900 TL-1.700 TL arasındadır.

Ankara kürtaj fiyatları anestezi şekline, gebeliğin büyüklüğüne, işlemin yapıldığı yere kullanılan malzemelerin kalitesi ve kullanılan ilaçlara göre değiştiği bilinmelidir. Ödenecek olan ücret yalnızca doktorun değil de ilaçların, hastanede kullanılan tıbbi malzemelerin ve genel anesteziyle yapılıyorsa anestezi doktorunun ücretini de kapsar. Ankara kürtaj fiyatları 2022 için kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş uzmanlardan net bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca kürtaj yapılacak kişinin sağlık durumuna göre tetkik istemek gerekebilir. Kürtaj öncesinde ayrıntılı olarak bebeğin genel durumu incelenir. Bunun içinde ayrıca bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Gebelik kontrolleri ve işlem öncesinde gerekli olan Ultrason Fiyatları (Özel Hastaneler) 2022 hakkında içeriğimizden hemen bilgi alabilirsiniz.

Kahramanmaraş Kürtaj Fiyatları Listesi

Kahramanmaraş ta kliniklerde kürtaj başlangıç fiyatı 900 TL‘dir. Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına ve hastanın tıbbi durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 • 4 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 900 TL
 • 5 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.100 TL
 • 6 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.300 TL
 • 7 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.500 TL
 • 8 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.700 TL
 • 9 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.900 TL
 • 10 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 2.250 TL

Özel Hastanede Kürtaj Fiyatları 2022

Özel hastanelerde yapılan kürtaj fiyatı 1.500 TL’den başlar ve 5.000 TL’ye kadar çıkabilir. Gebeliğinizi sonlandırmak istiyorsanız özel hastanelere giderek işleminizi yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerde kürtaj işlemi belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bebeğin anne karnında olan büyüklüğü de fiyatları etkiler. Genel olarak ülkemizde yasal olarak 10. haftaya kadar gebelik sonlandırması yapılır. 10 haftalık ve üzerinde bu işlem için heyet onayından geçilmesi gereklidir.

Medical Park Hastanesi Kürtaj Ücreti

Narkozlu- narkozsuz boş gebelik, istenmeyen gebeliklerde kürtaj işlemleri için Medical parkta kürtaj olma ücreti 1.500 TL-2000 TL arasındadır.

Acıbadem Hastanesi Kürtaj Fiyatları

Narkozlu- narkozsuz boş gebelik, istenmeyen gebelikte kürtaj işlemleri için Acıbadem Hastanesi kürtaj fiyatları 1.700 TL’dir.

Özel hastanelerde kürtaj fiyatları şehirlere ve hastanelere göre değişiklik gösterir. Tercih edeceğiniz hastanelerden net bir bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Kürtaj Fiyatları 2022

Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları 500 TL ile 1.500 TL arasındadır. Devlet hastanelerinde gebelik sonlandırmak için kürtaj işlemi yapılmaktadır. Ancak, devlet hastanelerinde isteğe göre kürtaj yapılmaz. Bu işlemi yaptırmak için bebeğin ve sizin sağlığınız açısından tehdit altında olması, gelişim problemi olması anomali gibi durumların olması gerekmektedir. Bununla birlikte, bu işlemi yaptırmak için ilk olarak randevu almanız gerekir. İstek üzerine devlet sağlık kurumunda yapılmaz. Gideceğiniz hastanenin vezne bölümünden işlem için fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Devlet Kürtajı Karşılıyor mu?

Kürtaj ücretini SGK öder. Ancak Yasal sınırlardaki yani (10 haftaya kadar olan gebelikler) kürtaj giderlerinin devlet tarafından karşılanmaktadır. 10 hafta üzerinde ki kürtaj ücretleri hastanın kendisi karşılar.

Özel Kliniklerde Kürtaj Fiyatları 2022

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde olduğu gibi kliniklerde de kürtaj işlemleri yapılmaktadır. Jinekolog ve kadın doğum uzmanlarının kliniklerinde ise bu işlemlerinizi randevu alarak yaptırabilirsiniz. Kliniklerde ise kürtaj operasyonu 800 TL’den başlar ve 4.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Kliniklerde kürtaj fiyatları bebeğin gelişimine göre haftalık dönemsel baz alınarak belirlenir. Özel kliniklerde kürtaj fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 6 haftalık gebelik dönemi kürtaj fiyatı 850 TL-1.000 TL
 • 7 haftalık hamilelik dönemi kürtaj ücreti 900 TL- 1.200 TL
 • 8 haftalık gebelikte kürtaj fiyatı 1.400 TL-1.700 TL
 • 9 haftalık gebelik için kürtaj fiyatı 1.900 TL
 • 10 haftalık kürtaj ücreti 2.000 TL ile 2.500 TL arasında değişir.

Gideceğiniz kliniğe ve hastanelere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar ortalama olarak verilmiştir. Bulunduğunuz şehirlere göre de farklılık göstermektedir.

Op.Dr. İsmet Yıldırım’ın muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı aşağıdaki gibidir:

 • 8 haftadan küçük gebeliklerde kürtaj fiyatı 2.500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde kürtaj fiyatı 2.750 TL- 3.000 TL’dir.

Vakumlu Kürtaj Ne Kadardır?

Vakumlu kürtaj fiyatı 1.000 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Genel anestezi yöntemi ile vakumlu kürtaj yani ağrısız işlem olarak yapılmaktadır. Rahim içindeki gebelik materyalinin boşaltılması için kullanılan karmen kanül ve buna bağlı olan enjektörler ile rahim içi temizlenerek aspire edilir. Bu işlem ortalama olarak 10- 15 dakika sürer. Sonrasında jinekolojik muayene edilir ve rahim içinin gebelik materyalinden tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra operasyona son verilmektedir. Sonrasında hasta 1-2 saat içerisinde normal hayatına devam edebilir.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2022

Evlilik dışı yasal olmayan kürtaj fiyatları 800 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerinde ise evlilik dışı kürtaj işlemi yapılmaz. Kürtajın yasal kısıtlamaları içinde evli/bekar ayrımı yoktur. Sadece baba onay için vardır. Evlilik dışında oluşan gebeliğin yasal olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Reşit olan bir kadın yasal olarak işlemini gerçekleştirebilir. Evlilik şartı aranmaz. Evlilik dışı kürtaj fiyatları hastanelere ve kliniklere göre değişir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi şu şekilde yapılır:

 • Enfeksiyon kapılmaması için antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Rahim ağzı antimikrobial maddeler ile temizlenir ve hasta hazırlanır.
 • Muayene olmayı ihmal eden hastalar için rahim ağzından pap smear almak gerekir.
 • Rahim ağzı uygun olan büyüklüğe ulaşana kadar genişletilir.
 • Plastik kanül, vakum aspirasyon ve küretle kürtaj işlemi yapılır.
 • Kanama oluşumunda kontrol yapılır.
 • İşleme son verilir.
 • Son olarak ultrason ile rahim içi kontrol edilir ve hastanın kendine gelmesi beklenir.
 • 1-2 Saat içinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Kürtaj Yasal mı?

Kürtaj için yasal sınır ise gebeliğin ilk 10 haftasıdır. İstenmeyen gebeliklerin sonlanması için uygulanan kürtaj operasyonu için yasal bilgileri sizler için araştırdık. Ülkemizde kürtaj için sosyal medya kanallarında araştırma yapan ve yasal olduğu konusundaki bilgiler yanlıştır diyebiliriz.

TCK.’nun 99. maddesinin 2. fıkrasına göre;

Tıbbi zorunluluk bulunmadığı halde rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi 10 haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi cezalandırılır. Bu durumda çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın da cezalandırılır.”

Hangi Durumda Kürtaj Yapılır ve Yasal Süre Aşılabilir?

Belirli durumlarda, uzman doktorlar tarafından heyet kararı ve ailenin onayı durumunda kürtaj işlemi 10. haftaya kadar ve sonrasında da belirli şartlar ile mümkün olabilir;

 • Bebeğin yaşam ile bağdaşmayan sağlık tehlikesi
 • Anne hayatını ve sağlığını tehlikeye sokan durumlar
 • Bebeğin kromozomal durumlarının ortaya çıkması
 • Tecavüz bebekleri (Mahkeme onay ile yapılmaktadır)
 • Bu tarz sebepler üzerine yasal olarak gebelik sonlandırılır.

Kürtaj Yasal Süresi Ne Kadar?

Kürtajın yasal süresi 10. haftaya kadardır. Bu süre zarfında yasal olarak belirli sağlık sorunları olan kişiler gebeliğini 10. haftaya kadar sonlandırabilir. Bu süre sonrası bebek ve annede sağlık sorunu tehdidi yok ise yapılması yasal değil ve yasaktır.
Kürtaj işlemleriniz için yasal mevzuat bilgisini okuyabilir ve gebelik sonlandırma hakkında yasal olan tüm bilgileri alabilirsiniz.

Gebelik Sonlandırmak İçin En Uygun Hafta Ne Zaman?

İstenmeyen gebelik durumunda vakumlu kürtaj için en uygun hafta 5. 6. ve 7. haftalardır. 8 ve 10. haftada gebelik arası kanama riski olabilir. Bu sebeple yapılan işlemler deneyimli, temiz, ve yasal yerlerde yapılmalıdır.

Kürtaj Hangi Durumda Yapılır?

Kürtaj işlemi boş gebelik, bebeğin sağlık problemi, kalbi durması, ilaç kullanımı, bebeğin gelişiminin anne ve bebek için sorun olduğu, radyasyona bağlı kalarak bebekte sakatlıklara yol açılma ve maddelere maruz kalındığında bu işlem yapılabilir. Bunların dışında yapılması devlet tarafından yasaklanmıştır.

Kürtaj Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Yasal olarak gebeliğin ilk on hafta içerisinde kürtaj işlemleri yapılmaktadır. Yapılan operasyonlarda ise gebeliğin kaç haftalık olduğu, hastanın ve gebeliğin tıbbi durumu gibi kriterler göz önüne alınarak fiyatlar belirlenmektedir.

Özel Hastane ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yasak mı?

Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabilirsiniz. Ancak doktor onayı yada anne ile bebeğin sağlığı tehlikede ise bu işlem yapılır. Keyfi olarak gebelik sonlandırılması mümkün değil ve yasal değildir. Yasal olarak sadece sağlık sorunları sebebi ile bu müdahaleler yapılır.

Kürtaj Sigortaya Yansır mı?

Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre 10 haftadan küçük gebeliklerde isteğe bağlı olan gebelik sonlandırma işlemi de SGK kapsamına girmiştir. Bu süreden sonra kürtaj olmak isteyen kişiler gebelikleri 10 haftadan küçük ise devlet hastanelerinde kürtaj işlemlerini SGK ile yaptırabilir.

Uyarı! Fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır! Her hastanenin ücretlendirme politikası farklıdır! Hastanelerde muayene, gebelik durumu ve haftası, teşhis, tetkik ve tahlil sonuçları ve ilave ücretler değişkenlik göstereceğinden en net fiyat bilgisini gideceğiniz kurumlardan almanız önem arz etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.