Özel Hastane Kürtaj Fiyatları 2023 (SGK DESTEKLİ)

Özelde kürtaj ne kadar, yasal mı, hangi durumlarda yapılıyor, yasal süresi nedir, devlette ödeniyor mu, sigortaya yansıyor mu, vakumlu kürtaj, devlet ve özel hastanelerde kürtaj fiyatları, merak edilen tüm bilgiler bu sayfada.

Özel Hastane Kürtaj Fiyatları 2023 (SGK DESTEKLİ)

Kürtaj yaptırmak isteyenler 2023 yılında özel hastanelerde kürtaj fiyatları ve durumu hakkında araştırma yapıyorlar. 2023 yılında özel ve kamu hastane ve kliniklerinde kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğunu araştırılan tüm konuları detaylı bir şekilde sizler için araştırdık.

Kürtaj yaptırmak için birçok neden olabilir ancak kişi istenmeyen gebeliği sonlandırmak zorunda kalabilir. Bu aşamada insanlar bu işlemin fiyatlarını araştırıyorlar. Bu aşamada en çok merak edilen konu özel ve devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları, yasal mı, hangi durumlarda kürtaj yapılıyor? konulardır. 2023 kürtaj fiyatları ne kadar? Güncel fiyat listesini ve merak ettiğiniz tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

İl bazında, hastanelere ve kliniklere göre farklılık göstermektedir.

Kürtaj Kaç TL? Kürtaj Fiyatları 2023 Yılı Güncel Fiyat Listesi

İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Antalya, Bodrum, Bandırma, Batman, Uşak, Eskişehir ve diğer tüm illerde özel hastane ve kliniklerde kürtaj fiyatlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 6-7 hafta arası kürtaj fiyatları 1.000 TL-2.500 TL’dir.
 • 7-8 hafta arası kürtaj fiyatları 1.000 TL-2.500 TL’dir.
 • 8-9 hafta arası kürtaj fiyatları 1.500 TL-2.700 TL’dir.
 • 9-10 hafta arası kürtaj fiyatları 1.700 TL-3.000 TL’dir.

Genel olarak Türkiye genelinde kürtaj fiyatları 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişebilir.

Verdiğimiz bu fiyatlar İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi diğer tüm şehirlere göre farklılık gösterir. Bulunduğunuz şehirlerde hastane ve kliniklerden kürtaj işlemi için net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İstanbul Kürtaj Fiyatları 2023 Yılı Kliniklerin Güncel Listesi

2023 yılında İstanbul kürtaj fiyatları kliniklere göre 900 TL-1600 TL arasındadır.

İstanbul Clinic İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması yani kürtaj için güncel fiyatlar aşağıdaki gibidir:

 • 4 ile 6 Haftalık gebelik döneminde kürtaj fiyatı 900 TL’dir.
 • 6-8 haftalık gebelik döneminde 950 TL’dir.
 • 8 haftalık gebelik döneminde kürtaj fiyatı 1000 TL
 • 9 haftalık gebelik döneminde kürtaj fiyatı 1100 TL.

İstanbul Doktor Aysun Altıntaş kürtaj fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 4 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 800 TL
 • 5 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 900 TL
 • 6 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.000 TL
 • 7 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.100 TL
 • 8 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.200 TL
 • 9 Haftalık gebelik dönemi için kürtaj fiyatı 1.400 TL
 • 10 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.600 TL’dir.

Not: Doktorların operasyonlarda kullandıkları ilaç bedelleri de kürtaj operasyonunun fiyatını etkiler.

Ankara Kürtaj Fiyatları 2023 Yılı Güncel Lİste

2023 yılında Ankara kürtaj fiyatları kliniklere göre 900 TL-1.700 TL arasındadır.

Ankara kürtaj fiyatlarının anestezi tipine, gebeliğin boyutuna, işlemin yapıldığı yere, kullanılan malzemelerin kalitesine ve kullanılan ilaçlara göre değişiklik gösterdiği bilinmelidir. Ödenecek ücrete sadece doktor ücreti değil, hastanede kullanılan ilaçlar, tıbbi malzemeler ve genel anestezi ile yapılıyorsa anestezi uzmanı ücreti de dahildir. Ankara kürtaj fiyatları 2023 kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş uzmanlarından net bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca kürtaj yapılacak kişinin sağlık durumuna göre de muayene talebinde bulunulması gerekebilir. Kürtaj öncesi bebeğin genel durumu detaylı bir şekilde incelenir. Bunun için ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Gebelik kontrolleri ve işlem öncesinde gerekli olan Ultrason Fiyatları (Özel Hastaneler) hakkında içeriğimizden hemen bilgi alabilirsiniz.

Kahramanmaraş Kürtaj Fiyatları Listesi

Kahramanmaraş’ta kliniklerde kürtaj başlangıç ​​fiyatı 1.100 TL’dir. Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına ve hastanın tıbbi durumuna göre değişiklik gösterebilir:

 • 4 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.100 TL
 • 5 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.300 TL
 • 6 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.500 TL
 • 7 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.700 TL
 • 8 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 1.900 TL
 • 9 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 2.100 TL
 • 10 Haftalık Gebelik Kürtaj Fiyatları 2.350 TL

Özel Hastanede Kürtaj Fiyatları 2023

Özel hastanelerde kürtaj ücreti 1.500 TL’den başlayıp 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Hamileliğinizi sonlandırmak istiyorsanız özel hastanelere giderek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerde kürtaj belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.

Bebeğin anne karnındaki büyüklüğü de fiyatları etkiler. Genel olarak ülkemizde gebelik terminasyonu yasal olarak 10. haftaya kadar yapılmaktadır. 10 hafta ve üzeri olan bu süreç için komite onayından geçmek gerekmektedir.

Medical Park Hastanesi Kürtaj Ücreti

Medical Park’ta kürtaj ücreti, istenmeyen gebeliklerde kürtaj işlemleri için 1.500 TL ile 2.000 TL arasındadır.

Acıbadem Hastanesi Kürtaj Fiyatları

Narkozlu- narkozsuz boş gebelik, istenmeyen gebelikte kürtaj işlemleri için Acıbadem Hastanesi kürtaj fiyatları 1.700 TL’dir.

Özel hastanelerde kürtaj fiyatları şehirlere ve hastanelere göre değişmektedir. Tercih ettiğiniz hastanelerden net bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Kürtaj Fiyatları 2023

Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları 750 TL ile 1.500 TL arasında değişiyor. Devlet hastanelerinde gebeliği sonlandırmak için kürtaj yapılmaktadır. Ancak devlet hastanelerinde isteyerek kürtaj yapılmamaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için bebeğin ve sizin sağlığınızın tehdit altında olması, gelişimsel problemlerin veya anomalilerin olması gerekir.

Ancak bunun için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Devlet sağlık kuruluşunda talep üzerine yapılmamaktadır. İşlem için fiyat bilgisini gideceğiniz hastanenin gişesinden alabilirsiniz.

Devlet Kürtajı Karşılıyor mu?

Kürtaj ücretini SGK öder. Ancak Yasal sınırlardaki yani (10 haftaya kadar olan gebelikler) kürtaj giderlerinin devlet tarafından karşılanmaktadır. 10 hafta üzerinde ki kürtaj ücretleri hastanın kendisi karşılar.

Özel Kliniklerde Kürtaj Fiyatları 2023

Kürtaj işlemleri kliniklerde, kamu ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kliniklerinde randevu alarak bu işlemleri yaptırabilirsiniz. Kliniklerde kürtaj 800 TL’den başlıyor ve 4.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kliniklerde kürtaj fiyatları bebeğin gelişimine göre haftalık olarak belirlenmektedir. Özel kliniklerde kürtaj fiyatları şu şekildedir:

 • 6 haftalık gebelik dönemi kürtaj fiyatı 850 TL-1.000 TL
 • 7 haftalık hamilelik dönemi kürtaj ücreti 900 TL- 1.200 TL
 • 8 haftalık gebelikte kürtaj fiyatı 1.400 TL-1.700 TL
 • 9 haftalık gebelik için kürtaj fiyatı 1.900 TL
 • 10 haftalık kürtaj ücreti 2.000 TL ile 2.500 TL arasında değişir.

Fiyatlar gideceğiniz klinik ve hastanelere göre değişmektedir. Bu fiyatlar ortalama olarak verilmiştir. Yaşadığınız şehirlere göre de farklılık gösterir.

Op.Dr. İsmet Yıldırım’ın muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı aşağıdaki gibidir:

 • 8 haftadan küçük gebeliklerde kürtaj fiyatı 2.500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde kürtaj fiyatı 2.750 TL- 3.000 TL’dir.

Vakumlu Kürtaj Ne Kadardır?

Vakumlu kürtaj fiyatı 1.000 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Genel anestezi yöntemi ile vakumlu kürtaj yani ağrısız işlem olarak yapılmaktadır. Rahim içindeki gebelik materyalinin boşaltılması için kullanılan karmen kanül ve buna bağlı olan enjektörler ile rahim içi temizlenerek aspire edilir. Bu işlem ortalama olarak 10- 15 dakika sürer.

Ardından jinekolojik muayene yapılır ve rahim içinin gebelik materyalinden tamamen temizlendiğinden emin olunduktan sonra operasyon sonlandırılır. Sonrasında 1-2 saat içerisinde hasta normal hayatına devam edebilir.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2023

Evlilik dışı yasadışı kürtaj fiyatları 800 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerinde evlilik dışı kürtaj yapılmamaktadır. Kürtajın yasal kısıtlamaları içinde evli/bekâr ayrımı yoktur. Onay için sadece baba vardır. Evlilik dışı meydana gelen yasadışı gebelik diye bir şey yoktur. Reşit olan bir kadın yasal olarak prosedürü uygulayabilir. Evlilik gerekli değildir. Evlilik dışı kürtaj fiyatları hastaneye ve kliniğe göre değişir.

Kürtaj İşlemi hakkında bilgilendirme:

Kürtaj: istenmeyen gebeliğin sonlanması tıp literatüründe gebelik terminasyonu anlamına gelmektedir. Ayrıca Dilatasyon kürtaj, Revizyone kürtaj, Probe kürtaj olmak üzere çeşitli işlemler için 3 farklı operasyon uygulanmaktadır. Gebeliğin sağlıklı ve yasal olarak yapılmasını sağlamaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemi ise vakumlu aspirasyondur. Lokal anestezi ile 10-15 dakika gibi bir sürede işlemler tamamlanır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi şu şekilde yapılır:

 • Enfeksiyon kapılmaması için antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Rahim ağzı antimikrobial maddeler ile temizlenir ve hasta hazırlanır.
 • Muayene olmayı ihmal eden hastalar için rahim ağzından pap smear almak gerekir.
 • Rahim ağzı uygun olan büyüklüğe ulaşana kadar genişletilir.
 • Plastik kanül, vakum aspirasyon ve küretle kürtaj işlemi yapılır.
 • Kanama oluşumunda kontrol yapılır.
 • İşleme son verilir.
 • Son olarak ultrason ile rahim içi kontrol edilir ve hastanın kendine gelmesi beklenir.
 • 1-2 Saat içinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Kürtaj Yasal mı?

Kürtaj için yasal sınır ise gebeliğin ilk 10 haftasıdır. İstenmeyen gebeliklerin sonlanması için uygulanan kürtaj operasyonu için yasal bilgileri sizler için araştırdık. Ülkemizde kürtaj için sosyal medya kanallarında araştırma yapan ve yasal olduğu konusundaki bilgiler yanlıştır diyebiliriz.

TCK.’nun 99. maddesinin 2. fıkrasına göre;

Tıbbi zorunluluk bulunmadığı halde rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi 10 haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi cezalandırılır. Bu durumda çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın da cezalandırılır.”

Hangi Durumda Kürtaj Yapılır ve Yasal Süre Aşılabilir?

Belirli durumlarda, uzman doktorlar tarafından heyet kararı ve ailenin onayı durumunda kürtaj işlemi 10. haftaya kadar ve sonrasında da belirli şartlar ile mümkün olabilir;

 • Bebeğin yaşam ile bağdaşmayan sağlık tehlikesi
 • Anne hayatını ve sağlığını tehlikeye sokan durumlar
 • Bebeğin kromozomal durumlarının ortaya çıkması
 • Tecavüz bebekleri (Mahkeme onay ile yapılmaktadır)
 • Bu tarz sebepler üzerine yasal olarak gebelik sonlandırılır.

Kürtaj Yasal Süresi Ne Kadar?

Kürtajın yasal süresi 10. haftaya kadardır. Bu süre zarfında yasal olarak belirli sağlık sorunları olan kişiler gebeliğini 10. haftaya kadar sonlandırabilir. Bu süre sonrası bebek ve annede sağlık sorunu tehdidi yok ise yapılması yasal değil ve yasaktır.
Kürtaj işlemleriniz için yasal mevzuat bilgisini okuyabilir ve gebelik sonlandırma hakkında yasal olan tüm bilgileri alabilirsiniz.

Gebelik Sonlandırmak İçin En Uygun Hafta Ne Zaman?

İstenmeyen gebelik durumunda vakumlu kürtaj için en uygun haftalar 5., 6. ve 7. haftalardır. Gebeliğin 8. ve 10. haftaları arasında kanama riski olabilir. Bu nedenle operasyonların deneyimli, temiz ve yasal yerlerde yapılması gerekmektedir.

Kürtaj Hangi Durumda Yapılır?

Bebeğin sağlık sorunu, kalp durması, ilaç kullanımı, bebeğin gelişiminin anne ve bebek için sorun teşkil etmesi, radyasyon ve maddelere maruz kalması nedeniyle bebeğin yaralanması gibi durumlarda kürtaj yapılabilir. Bunların dışında devlet tarafından yasaklanmıştır.

Kürtaj Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Yasal olarak kürtaj işlemleri gebeliğin ilk on haftası içinde yapılmaktadır. Yapılan operasyonlarda gebeliğin kaç haftalık olduğu, hastanın ve gebeliğin tıbbi durumu gibi kriterler dikkate alınarak fiyatlar belirlenir.

Özel Hastane ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yasak mı?

Özel ve devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabilirsiniz. Ancak doktor onayı veya anne ve bebeğin sağlığı tehlikede ise bu işlem yapılır. Gebeliğin keyfi olarak sonlandırılması mümkün değildir ve yasa dışıdır. Yasal olarak bu müdahaleler sadece sağlık sorunları nedeniyle yapılmaktadır.

Kürtaj Sigortaya Yansır mı?

Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre 10 haftadan küçük gebeliklerde isteğe bağlı olan gebelik sonlandırma işlemi de SGK kapsamına girmiştir. Bu süreden sonra kürtaj olmak isteyen kişiler gebelikleri 10 haftadan küçük ise devlet hastanelerinde kürtaj işlemlerini SGK ile yaptırabilir.

Uyarı! Fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır! Her hastanenin ücretlendirme politikası farklıdır! Hastanelerde muayene, gebelik durumu ve haftası, teşhis, tetkik ve tahlil sonuçları ve ilave ücretler değişkenlik göstereceğinden en net fiyat bilgisini gideceğiniz kurumlardan almanız önem arz etmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Ömer çil Ömer çil dedi ki:

  Kürtaj yasal değil ama anı hastalık veya doğacak çocuk için eğer riks se bu normal bir