geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8004
EURO
9,4912
ALTIN
461,85
BIST
1.332
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
13°C
Salı Yağışlı
12°C

KYK Borç Yapılandırma E-Devlet Başvurusu

KYK Borç Yapılandırma E-Devlet Başvurusu

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Vergi affı kanunu kapsamına alınarak öğrenim kredilerinin borçlarının yapılandırılması ile ilgili düzenleme geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren kanun kapsamında üniversite de öğrenim kredisi kullanan ve borçlarını ödemekte zorlanan öğrenciler için KYK borç yapılandırma müjdesi geldi.

Hazine alacakları olarak Vergi kanunu kapsamında yapılandırılacak olan SGK, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, MTV, KDV, ÖTV gibi vergi borçlarının yanında Öğrenim kredisi, kyk yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Borç yapılandırma süresi ne kadar? yapılandırma için başvurular nereye yapılacak? işte tüm merak edilenlerin yanıtları.

2020 KYK Borcu Yapılandırma Başvuruları Başladı

Üniversite öğrenim görmek için öğrencilerin aldığı ve ödemeleri başlatılan KYK öğrenim kredisi, Sgk’ya olan prim borçları, vergiler kapsamında gelir vergisi, kurumlar vergisi, emlak ve taşıtlar vergisi, idari ve trafik cezası gibi birçok kesimden vatandaşı ilgilendiren ve  milyonlarca vatandaşın merakla beklediği borç yapılandırmalarının başvuru fırsatı başladı.

Üniversite döneminde öğrenim kredisi alarak devlete borçlanan milyonlarca öğrenci tarafından merakla beklenen KYK Borç Yapılandırma başvuruları başladı. Öğrenim kredisi borcu bulunanlar KYK öğrenim kredisi borçları ertelenir mi, faizleri silinecek mi? yapılandırma nasıl yapılacak araştırıyor.

Tarihin en büyük yapılandırma kanunu Meclisten geçti ve vergi kanun kapsamına alınan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, Gümrük Müdürlüklerine, Belediyelere, Özel idarelere, YİKOB’lara olan KYK öğrenim kredisi borçları, SGK prim borçları, MTV vergileri ve Vergi borçları gibi Hazine alacakları gibi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar başvuruları GİB sayfasından internet üzerinden yapabilecek.

Vergi Affı ile Faizler Silinecek mi?

Koronavirüs salgını sürecinde KYK borçları ile ilgili faizlerin ve borçların silinmesi ve tüm borçlarla ilgili düzenlemenin yapılması için çalışmaların hangi aşamada olduğunu bekleyen üniversite öğrencilerine kyk kredi yapılandırma yapılacak aynı zamanda gecikme faizleri de silinecek.

Üniversiteden mezun olduktan sonra öğrenim kredisinin ödemeleri 2 yıl sonra başlatılmaktadır. Bu dönemde borçlarını ödeyemeyen kişilerin borçlarına her ay %1.40 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Borçlanan ve ödemekte zorluk yaşatan KYK borçları yapılandırmasının yanında faizlerinin de silinecek olması binlerce gencin yüzünü güldürdü. Faizlerin yerinde Yİ-ÜFE uygulanacak ve borçlar eğer ilk taksitin içinde peşin olarak kapatılırsa yani borcun tamamı ödenirse, Yİ-ÜFE’den çıkan gecikme zammının % 90’ı da silinecek.

Devlete borçlu olan ve ödemekte zorlanan binlerce kişinin yüzünü güldüren düzenlemeyle birlikte hangi borçlar faizleri silinecek? Bu borçlar;

 • KYK Öğrenim kredisi,
 • Gelir Vergisi,
 • Kurumlar Vergisi,
 • KDV,
 • MTV,
 • ÖTV,
 • SGK primleri gibi ile Hazine alacakları gibi borçlarını vatandaşlar faizini sildirerek veya 18 taksite kadar kolaylıkla ödeyebilecek.

Faizlerin silinmesi durumu borcunu peşin olarak ödeyenler için büyük fırsat olacaktır. KYK Borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecektir. Peşin olarak ödemeyenler yapılandırmadan yararlanmak isteyenler ise borçlarını 18 taksitle ödeyebilecektir. Bu tarihi fırsattan yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihi 31 Aralık’ a kadar devam edecektir.

Borçlar peşin olarak ödendiği takdirde gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90’nının silineceğini açıklanan yapılandırma fırsatından yararlanmak için başvuruların nasıl yapıldığına geçecek olursak;

KYK, SGK, MTV, Vergi Borcu Yapılandırma e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Vergi affı birlikte kapsama alınan öğrenim kredisi borçları yapılandırmalarının başvuruları alınmaya başladı. KYK borçlarının ertelenmesi ve faizlerinin silinmesini isteyen vatandaşların beklediği müjde KYK borçlarının yapılandırılması ile ilgili geldi. Faizler ve erteleme ile ilgili olarak değil de mevcut borçların yapılandırarak belirlenen süre içinde başvuru yapılarak, borçların taksitler halinde ödenmesine karar verildi. Kredi Yurtlar Kurumuna öğrenim kredisi borcu olan ve kyk vergi borcu yapılandırmadan yararlanmak isteyenler tüm Yüksek öğrenim kredisi borcu yapılandırma nasıl yapılır,  2020 ödeme başvurusu için nereye müracaat edilmeli, öğrenim kredisinin borcu affedilecek mi? tüm soruların yanıtlarını arıyor.

Üniversitede öğrenim görmek için alınan öğrenim kredisi mezun olduktan 2 yıl sonra başlamakta ve bu süre içinde borçlarını ödeyemeyen milyonlarca öğrenci yasal süreçlerle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Tarihin en kapsamlı borç yapılandırması olan Vergi borcu yapılandırması kanunu yürürlüğe girdikten sonra yapılandırma başvuruları alınmaya başlamaktadır. GİB vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvuruların başlatıldığını açıkladı.

Vergi borcu yapılandırma başvurusu hakkında diğer detaylı bilgileri içeriğimizde de anlattık.

KYK Borç Sorgulama e- Devlet

Gençlik ve Spor Bakanlığı e-Devlet kapısı üzerinde ki sayfasından KYK borç sorgulaması yapılabiliyor. Borçlara ilişkin son durum bilgilerine erişmek isteyen vatandaşlar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından oluşturulan Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama sayfası üzerinden gerçekleştirebilirler. Bunun için geçerli e-Devlet şifresinin yazılması ve kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Sorgulama yaparak borç toplam faizi ile birlikte öğrenenler yapılandırma için GİB üzerinden başvuru formunu doldurarak kyk yapılandırmasından yararlanabilirler.

Kyk borcu yapılandırma GİB internet sayfası üzerinden 7256 sayılı Kanun Kapsamında Başvuru Formu Ekranından yapılacaktır.

kyk borcu yapılandırma gib

GİB Yapılandırma Başvuru formu Üzerinden alınacaktır

7256 sayılı Kanun kapsamında açılan başvuru ekranına borç yapılandırma ekranı açıldıktan sonra sayfanın en altındaki menüden, “başvuru formu” ekranına tıklanmalı ve vergi borçlularının karşısına aşağıdaki uyarı ekranı çıkacaktır. Tablo-2′ de KYK borç yapılandırması ile ilgili olarak verilen uyarı da borç yapılandırma ilk başvuru tarihi de belirtilmiştir.

KYK borç yapılandırma başvuru tarihi ile ilgili olarak ekranda yer alan uyarıya göre;
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan Başkanlığımıza bilgi aktarımı devam ettiğinden KYK borç yapılandırma işlemleri için başvuru 23.11.2020 tarihinden itibaren yapılabilecektir. Son Başvuru tarihi ise;

Kredi Borç Yapılandırma Başvuruları Son Tarih

Başvurular yıl sonuna kadar alınacak olup, 18 taksite kadar yapılandırma yapılabilecek. Son başvuru 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. Milyarlarca borcun faizsiz ödenmesini getiren yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyenler başvuruları internet üzerinden alınacaktır.

 Yapılandırma için başvurular 31 Aralık tarihine kadar sürecek olup, Yurt dışından varlıklarını ülkemize getirenler için düzenlemeye eklenen Varlık barışından yararlanmak isteyenlerin ise 30 Haziran 2021 tarihine kadar getirmeleri halinde vergiden muaf olacaklarını ve varlıklar üzerinden inceleme yapılmayacağının müjdesi verildi.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Taksitleri Ne Zaman Başlatılır?

Yapılandırma başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar alınacağını belirtmiştik. Yapılandırma başvuruları yeni yıla girmeden yapılacak, ilk taksit ödemeleri ise 2021 yılının ilk ayları olan Ocak veya Şubat aylarında başlatılacak. Yapılandırma işleminin tamamlanmasının ardından ilk ödeme 2021 yılında yapılacak.

KYK Bursu Borcu Ödeme Süresi

Öğrenim kredisi yapılandırma fırsatından yararlanacak olanlar taksitlerin ne kadar yapılacağını ve kaç ayda bir yapılacağını hakkında resmi açıklamada yer alan detay şöyle;

Yapılan açıklamalara göre;

 • Kredi borcu yapılandırmasında taksit sayısı en fazla (1,5 yıl) 18 ay olacak şekilde borçlulara taksit imkanları sunulacak.
 • Borçların taksitler 2 ayda bir olacak şekilde ödenecek.
 • Bu şekilde 2 ayda bir yapılacak ödemeler sonucunda toplam borcun 36 ayda tamamen kapatılması ön görülüyor.

Yapılandırma Katsayısı Kaçtır?

KYK borçlarının gecikme faizi olarak aylık %1,40 yerine borçların yapılandırılmasında % 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak tır. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak.

Yapılandırmaya başvuranlar için 6  ila 18 taksit imkanı sunulacak ve ikişer ayda bir ödeme yapılabilecektir.

Borçlarını Peşin Ödeyenlere %50 – %90 İndirim

 • İlk taksit esnasından borçlarını peşin ödeyen borçluların % 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacaktır.
 • İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de % 50 oranında indirim yapılacaktır.

Yapılandırmayı bozanlar ve ödeme yapmayanlar için; ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecektir.

Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak?

Yüksek öğrenim kredisine başvuru yapan öğrenciler tarafından merak edilen burs başvurularını ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili belirsizlikler yaşanmıştı ve sonuçların açıklanmasına dair beklentiler oluşmuştu. Başvuru sürecinin tamamlanmasını ardından sonuçları ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı ancak açıklamanın en kısa zamanda yapılacağı öngörülmektedir. Geçtiğimiz yıllarda başvuru sonuçları 1 ay sonra açıklanmıştı. Aynı şekilde bu yılda beklenen açıklamanın önümüzdeki hafta yapılacağı bekleniyor.

Üniversite de okuyan öğrenciler için KYK tarafından sağlanan burs ve kredi ücretleri ise aylık 550 TL olarak hesaplarına yatırılmaktadır, eğer öğrenci burs alıyorsa o öğrenciye kredi verilmiyor, yine kredi alan öğrenciye ise burs verilmiyor.

Öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrenciler için önümüzdeki yıla kadar okullarda uzaktan eğitime karar verilmesinin ardından yurt başvurularının işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılacağı açıkladı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.