Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak

Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YKS sınavına giren öğrenciler 3. tercih sonuçları da açıklandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencilerin %91′ i merkezi sınav puanı ya da mahalli yerleştirme ile uygun liselere yerleştirildi. Ancak bu öğrenciler %9′ luk kısmı herhangi bir liseye yerleşmedi. Peki bu aşamadan sonra ne olacak? 4. tercihler ne zaman başlıyor? Öğrencilerin ve velilerin izlemesi gereken yöntemler neler? Hep birlikte bu sorulara cevap arayalım.

4.Nakil Başvurusu

3.nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleşemeyen öğrenciler için 4.nakil başvurusu bulunmaktadır. Merkezi sınav puanı ile tercih yapacak öğrenciler listelerine mahalli yerleştirme yapılacak okulları da eklemek zorundalar. Yapılan 5 tercihten ilkinin kayıt alanında olması gerekiyor. İlk tercihlerde olduğu gibi belirli sayıda aynı okul türü seçmek zorunda değiller. Şayet öğrenci sınava katılmadıysa zaten kendisine sınav puanı ile öğrenci alan okulların listesinin olduğu pencere açılmaz. Ayrıca 4. tercihlerde okulların kontenjanları hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme MEB için tıklayınız.

nakil
4.Nakil Başvuruları 3-6 Eylül arasında yapılacaktır.

Nakiller herhangi bir ortaokula giderek yapılabilecektir. Burada yapılan tercihlerin okul idaresi tarafından onaylanması gerekmektedir. Tercih işlemlerin düzeltilmesi ve iptal edilmesi yine okul müdürlüklerinde yapılacaktır. Ancak daha önce mahalli sistem esası ile bir okula tercih yaparak yerleşenler merkezi puan türü ile bir okul tercihinde bulunacak olmaları durumunda listeye adrese dayalı sistem ile yerleşebilecekleri bir okulu yazmalarına gerek yoktur. Ayrıca farklı bir lise türü de eklemelerine gerek olmayacaktır. 4. tercihlerini yaparak da hiçbir yere yerleşemeyenler 10-14 Eylül tarihleri arasında Nakil Komisyonlarına başvuracaklardır.

Son Nakilde Yerleşemeyenler

4. nakil tercihlerini yaparak hiçbir yere yerleşemeyen ya da yerleştikleri okullardan memnun olmayan öğrenciler için ayrılmış özel kontenjanlar bulunmaktadır. Tercihlerini yapan öğrencilerin kontenjanları dikkate almaması gerektiğinden bahsettik. Çünkü boşalabilecek kontenjanlar dikkate alınarak öğrencilere tercih hakkı sunulmaktadır. Hiçbir tercihi olumlu sonuçlanmayarak yerleştirilme yapılamayan öğrenciler İllerde ve İlçelerde bulunan öğrencilerin yerleştirilmesi ve nakil işlemleri için oluşturulmuş olan komisyonlara başvurabileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde önemli olan tercih önceliğidir. İki tercih yapan öğrenci arasından tercihini ilk sıraya yazan, farklı sıralara yazan öğrenciden daha avantajlı olmuş olacak. Kontenjan sayısından çok fazla tercih yapılması durumunda öğrenciler yıl sonu puanlarına göre yerleşecek. 8. sınıftan başlayarak 7 ve 6. sınıftaki yıl sonu puanları dikkate alınacak. Puanları yüksek olan öğrenciler açık olan kontenjanlara rahatça yerleşecekler.

Sonraki dikkat edilecek olan kriter devamsızlıktır. Devamsızlığı az olan öğrenci çok olana göre daha avantajlı olacaktır. Devam durumlarının da eşit olması durumunda öğrencinin yaşına bakılacaktır. Doğum tarihi kriteri açısından ayca daha küçük öğrenci tercihine öncelikli olarak yerleştirilecektir. Yaşların da eşit olması gibi bir durum söz konusu olursa öğrenciler tercihlerine uygun olarak yerleştirilir. Yerleştirme işlemi aşağıdaki şemada görüldüğü gibi yapılmaktadır.

lise-yerleştirme
Liselere Yerleştirme Şeması

Nakil işlemlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 4 dönemde yapılacağı duyurulmuştu. İlk üç nakil sonuçları sonuçlandırılarak öğrenciler tercihlerine göre kontenjan olarak uygun okullara yerleştirildi. Gözler ise 4. nakil işlemlerine çevrildi.  Mesai bitiminde sistem kapanmış olacak. Tercih işlemleri için herhangi bir ortaokula gitmek yetiyor. Ayrıca yapılan tercihlerin sistem üzerinden okul idaresi tarafından onaylanması gerekiyor.  Okullar ise 17 Eylül’ de açılıyor. Bu durum öğrenciler nezdinde heyecanla karşılansa da yerleşemeyen öğrencileri bir telaş kapladı bile.

Şayet 4. nakil tercihlerini yapan öğrenci tekrar bir yere yerleşemediyse, oluşturulan komisyonlara başvuru yapılması gerekiyor. Bu komisyon uygun alanlara göre nakil işlemlerini gerçekleştirecekler. Bu işlem için son başvuru tarihinin kaçırılmaması gerekiyor. Yine yapılacak olan tercihlerde öğrencilerin okul türlerine dikkat ederek tercih yapması ve ilk olarak mahalli yerleştirme esasına uygun listeyi doldurması gerekiyor.

Tercih listesinde belirttiğimiz gibi ilk iki lisenin öğrenci kayıt alanından yani mahalli yerleştirmeye uygun olarak belirlenmiş olan okullardan yapılması gerekiyor. Geriye kalıyor 3 okul. Bu okullardan da ikisinin aynı türde olması gerekiyor. Örneğin adrese dayalı okulları tercih eden öğrenci iki tane Meslek Lisesi tercihinde bulundu ise kalan 1 tercihi Anadolu veya İmam Hatip Lisesi olarak belirlemesi gerekiyor.

Tercihler açıklandıktan sonra okul kaydı açık liseler ve meslek merkezi haricindeki liselere otomatik olarak sistem tarafından yapılacak. Ancak yine yerleşemeyen öğrenciler ise nakil komisyonları başvurusunda bulunacak.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme için tıklayınız.

Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları

Bu komisyon Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adrese dayalı olarak tercih yapan ve 4 nakilde de yerleşemeyen öğrencilerin uygun okullara naklinin yapılması amacı ile oluşturulmuştur. Ortaöğretime geçiş kılavuzunda belirlenen kurallar çerçevesinde yerleştirme işlemi yapılır. Bu kurallar dışına hiçbir surette çıkılamaz. Komisyonun yerleştirme stili şu şekilde işliyor. Komisyona ilgili tarihlerde başvuru yapan öğrenciler yerleştirilirken ilk olarak okulların kontenjanlarına bakılacak. Boş kontenjana sahip okullara öğrencilerin nakilleri gerçekleştirilecek. Bu aşamadan sonra öğrencilerin orta okul başarı puanları hesaplanacak. Bu puan 3 yılın puanları toplamının 3′ e bölünmesi sonucunda bulunacak. Puanı yüksek olan öğrenciye yine öncelik tanınacak. 

Komisyon öğretimlerine ara vermiş ancak bu yıl kayıt yaptırmak için gerekli şartlara haiz olan öğrencileri de yine OBP esasına dayalı olarak ilgili okullara yerleştirecek. Nakil komisyonu tercih değişikliği yapmak isteyen ve merkezi sınav puanı ile daha önce yerleşmiş öğrencileri istekleri üzerine mahalli sistem esasına uygun olacak şekilde yerleştirecek.

daha önce tercih yapmayan öğrenciler ile ilgili nasıl yerleştirme yapılacağından söz edilmektedir. Belirlenen tarihlerde nakil sonuçları açıklanacaktır. Yine yerleştirmesi yapılamayan öğrenciler için daha önce bahsettiğimiz komisyon prosedürü uygulanacaktır. Zaten nitelikli öğrenci alan okulların kontenjan oranı neredeyse %10 civarındadır. Kalan öğrencilerin %90′ lık kesimi ise mecburen evlerine yakın okulları tercih etmek durumundalar. Ancak yeni sistem kafaları oldukça karıştırmaktadır. Öğrencilerin istemedikleri okullara gitmelerinin başarı düzeyini azaltacağı söyleniyor.

Uzmanların konu ile ilgili tavsiyesi öğrencilerin istemedikleri hiçbir eğitim kurumuna kayıt ettirmelerinin zorunlu tutulması. Çocuğum açıkta kalmasın düşüncesi ile tercihte bulunan veliler aslında bu yolla çocuklarına zarar vermiş oluyor. Çoğu veli ise bu durumda olan çocuklar için özel okul seçeneğini cepte tutuyor. 

Sağlık meslek lisesi tercihinde bulunacak olan öğrenciler okul bitiminde yapabilecekleri meslek dalları hakkında yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz. Şu an itibari ile %9′ luk kesim için 21 bin boş kontenjan olduğu söyleniyor. Öğrenciler 4. nakillerde bu kontenjanlara yerleştirilecek. Kalan sayının kaç olduğu bilinmez ama, nakil komisyonları da 4. nakil tercihleri olumsuz sonuçlanan öğrencileri uygun okullara yerleştirecek.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileriz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.