MEB Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak? 2021-2022 Tek Şans!

Lgs sınavı puanına göre hiçbir lise kazanamayanlar ne yapacak? Puanı yetmeyen öğrencilerin açıkta kalanlar için MEB tarafından bildirilen yapılmasını gerekenleri sizler için araştırdık. Tercih sizin!

MEB Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak? 2021-2022 Tek Şans!

LGS sınav sonuçları ve tercihlerinde açıkta kalanlar, liseye yerleşemeyen öğrenciler, sınavı kazanamayanlar ve başarısız olanlar ne yapacak? sorularının cevapları içeriğimizde..

LGS Sonuçları Sorgulama Ekranı

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından Haziran ayında yapılan LGS sonuçları 30 Haziran tarihinde itibariyle açıklandı. Sınava girmiş olan öğrenciler sonuçlarına MEB resmi sitesinden ulaşabilir. Tüm 8. sınıf öğrencileri LGS tercihleri için barajı geçip geçmediklerini, sınavı kazanıp kazanmadığını online olarak öğrenebilir. Ayrıca posta ile sonuçlar gönderilmeyecektir. İnternet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Mili Eğitim Bakanlığı resmi sitesi üzerinden sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

LGS Sonuçlarına Göre İlk Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

İlk yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte sorgulama yapabilir, liseye yerleşemeyen öğrenciler için yapılacak tüm aşamaları yazımızda inceleyebilirsiniz.

Öğrencilerin 5 ve 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında yaptığı tercih sonuçları 26 Temmuz 2021 tarihinde açıklandı.

Atama takvimine göre sırasıyla 1. 2. ve diğer atama tarihleri belirlenerek tercihlere ve açık kontenjanlara göre uygun olan okullara yerleştirme yapılır. Bu başvurular bulunduğunuz yerdeki tüm ortaokullarda yapılabiliyor. Okul yetkilileri sistemleri aracılığı ile onay verdikten sonra müracaatınız tamamlanmış oluyor. Nakil sonuçlarında herhangi bir yere yerleşemeyen öğrenciler son nakillerde de yerleşemezse komisyonlara başvuru yapıyor. Açıklanan başvuru tarihleri içerisinde okul türlerine göre tercih yapılması ve ilk olarak mahalli yerleştirme esasına uygun listeyi doldurması gerekiyor.

LGS Kazanamayan Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak?

MEB tarafından yayımlanan kılavuza göre herhangi bir yere yerleşemeyen öğrenciler boş kontenjanlara yerleşecek.

Sınav sonuçlarına göre barajı geçemeyen yani sınavını kazanamayan öğrenciler de olacaktır. AYT ve TYT bölümlerinde yeterli net sayısına ulaşamayanlar hiçbir lise için tercih yapma hakkı kazanamamışlardır. Bu durumda açıkta kalanlar sonraki yıl tekrar sınav başvuru yaparak ve 1 yıl boyunca sıkı çalışarak tekrar sınava girme hakkına sahiptir. Açıkta kalan Lise sınavını kazanamayan öğrenciler tekrar hazırlanabilir.

Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler İçin Açık Kontenjanlar

LGS yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir liseye yerleşemediyseniz, MEB tarafından yayınlanan bu kılavuza göre açık olan boş kontenjanlara yerleştirilebilirsiniz. Hiçbir liseye giremeyen öğrenciler için boş kontenjanlara başvuru ise İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme başvuruları ilan edilen tarihlerde alınacak. Birinci ve ikinci nakil başvuruları sonucunda tercihe göre yerleşenler olacaktır.

Tüm boş kalan kontenjanların listesine e-Okul sistemine şifreniz ile giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Veli Bilgilendirme Sitemi de aktif olarak kullanılabilir ve güncel listeye ulaşabilirsiniz.

Hiçbir Lise Kazanamayan Öğrenciler Ne Yapacak? Sınavsız Yerleştirme

Sonuçlar Mili Eğitim Bakanlığının resmi adresinden açıklanmış olup, bu yıl için kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sorgulama ekranı açıktır. Sınavda başarısız olanların da lisede okuma hakkı vardır.

Eğer LGS’ye girmediyseniz yine de lise öğreniminize devam edebilirsiniz. Sınava girme gibi bir zorunluluğunuz yok. Sınavlı veya sınavsız olarak başvuru alan okullara müracaat ederek tercihlerinizi yapabilirsiniz. Sınav puanınız olmadan yalnızca okuldaki başarı puanınıza göre ikametgah adresinize en yakın okulu seçerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Zaten tercih ekranınızda Merkezi sınav ile öğrenci alacak okulların listesi gözükmeyecektir. Bu liseler merkezi sınav puanı ile değil yalnızca okul puanı ile öğrenci alıyorlar. Sınavsız liselere yerleştirme sürecinde;

 • Kayıt süresi içerisinde kılavuzdaki sınavsız öğrenci alan okullara,
 • Tercih yaparken dolan kontenjanlarda 6., 7. ve 8. dönem öncelik sırasına göre,
 • Ortaokul başarı puan durumuna göre,
 • Okul puanlarında eşitlik varsa devamsızlık süresi en azdan başlayarak,
 • Devamsızlıkları da eşitse, doğum yılı, tarihine bakıldığında yaş olarak küçük olanlar,
 • Doğum tarihlerinde de eşitlik söz konusuysa, aynı özellikteki en baştaki tercihlerine yerel olarak yerleştirmeler ilgili prosedürlere göre yapılmaktadır.

Liseye Yerleşemeyen Öğrencilere 4.Nakil Başvurusu

3.nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleşemeyen öğrenciler için 4.nakil başvurusu bulunmaktadır. Merkezi sınav puanı ile tercih yapacak çocuklar, listelerine mahalli yerleştirme yapılacak okulları da eklemek zorundalar. Yapılan 5 tercihten ilkinin kayıt alanında olması gerekiyor. İlk tercihlerde olduğu gibi belirli sayıda aynı okul türü seçmek zorunda değiller. Şayet sınava katılmadıysa zaten kendisine sınav puanı ile öğrenci alan okulların listesinin olduğu pencere açılmaz. Ayrıca 4. tercihlerde okulların kontenjanları hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır.

Nakiller herhangi bir ortaokula giderek yapılabilecektir. Burada yapılan tercihlerin okul idaresi tarafından onaylanması gerekmektedir. Tercih işlemlerin düzeltilmesi ve iptal edilmesi yine okul müdürlüklerinde yapılacaktır. Ancak daha önce mahalli sistem esası ile bir okula tercih yaparak yerleşenler merkezi puan türü ile bir okul tercihinde bulunacak olmaları durumunda listeye adrese dayalı sistem ile yerleşebilecekleri bir okulu yazmalarına gerek yoktur. Ayrıca farklı bir lise türü de eklemelerine gerek olmayacaktır. Birinci ve ikinci tercih fırsatından yararlanamayan öğrenciler için, 3. veya 4. tercihlerini İl ve ilçe nakil komisyonları ile yapabilirler. Sınav sonuçlarının belirlenen tarihte açıklanması ile nakil başvuruları başlayacaktır. Açıklandığında içeriğimizden güncel ekranlara ve tarihlere ulaşabilirsiniz.

MEB Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak? 2021-2022 Tek Şans!
Lise Sınavını Kazanamayanlar Nasıl Yerleştiriliyor?

Son Nakilde Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacaklar?

Birinci, ikinci ve üçüncü tercihler ile 4. nakil tercihlerini yaparak hiçbir yere yerleşemeyen ya da yerleştikleri okullardan memnun olmayan öğrenciler için ayrılmış özel kontenjanlar bulunmaktadır. Tercihlerini yapan öğrencilerin kontenjanları dikkate almaması gerektiğinden bahsettik. Çünkü boşalabilecek kontenjanlar dikkate alınarak tercih hakkı sunulmaktadır.

 • Hiçbir tercihi olumlu sonuçlanmayarak yerleştirilmesi yapılmayanlar, İllerde ve İlçelerde bulunan öğrencilerin yerleştirilmesi ve nakil işlemleri için oluşturulmuş olan komisyonlara başvurabileceklerdir.
 • Yerleştirme işlemlerinde önemli olan tercih önceliğidir.
 • İki tercih yapan yani tercihini ilk sıraya yazan kişiler, farklı sıralara yazan öğrenciden daha avantajlı olmuş olacak.
 • Kontenjan sayısından çok fazla tercih yapılması durumunda yıl sonu puanlarına göre yerleşecek. 8. sınıftan başlayarak 7 ve 6. sınıftaki yıl sonu puanları dikkate alınacak. Puanları yüksek olanlar açık olan kontenjanlara rahatça yerleşecekler.
 • Sonraki dikkat edilecek olan kriter devamsızlıktır. Devamsızlığı az olan öğrenci çok olana göre daha avantajlı olacaktır. Devam durumlarının da eşit olması durumunda doğum tarihine, yaşına bakılacaktır.
 • Doğum tarihi kriteri açısından ayca daha küçük öğrenci tercihine öncelikli olarak yerleştirilecektir.
 • Yaşların da eşit olması gibi bir durum söz konusu olursa öğrenciler tercihlerine uygun olarak yerleştirilir. Yerleştirme işlemi aşağıdaki şemada görüldüğü gibi yapılmaktadır.

LGS Tercih Kılavuzu

Tercih listesinde belirttiğimiz gibi ilk iki lisenin öğrenci kayıt alanından yani mahalli yerleştirmeye uygun olarak belirlenmiş olan okullardan yapılması gerekiyor. Geriye kalıyor 3 okul. Bu okullardan da ikisinin aynı türde olması gerekiyor. Örneğin; adrese dayalı okulları tercih eden öğrenci iki tane Meslek Lisesi tercihinde bulundu ise kalan 1 tercihi Anadolu veya İmam Hatip Lisesi olarak belirlemesi gerekiyor.

YouTube video

Tercihler açıklandıktan sonra okul kaydı açık liseler ve meslek merkezi haricindeki liselere otomatik olarak sistem tarafından yapılacak. Ancak yine liseye yerleşemeyen öğrenciler ise nakil komisyonları başvurusunda bulunacak.

Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları

Bu komisyon Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adrese dayalı olarak tercih yapan ve 4 nakilde de yerleşemeyen öğrencilerin uygun okullara naklinin yapılması amacı ile oluşturulmuştur. Ortaöğretime geçiş kılavuzunda belirlenen kurallar çerçevesinde yerleştirme işlemi yapılır. Bu kurallar dışına hiçbir surette çıkılamaz. Komisyonun yerleştirme stili şu şekilde işliyor;

 • Komisyona ilgili tarihlerde başvuru yapan öğrenciler yerleştirilirken ilk olarak okulların kontenjanlarına bakılacak.
 • Boş kontenjana sahip okullara nakilleri gerçekleştirilecek.
 • Bu aşamadan sonra öğrencilerin orta okul başarı puanları hesaplanacak. Bu puan 3 yılın puanları toplamının 3′ e bölünmesi sonucunda bulunacak. Puanı yüksek olan öğrenciye yine öncelik tanınacak. 
 • Komisyon öğretimlerine ara vermiş ancak bu yıl kayıt yaptırmak için gerekli şartlara haiz olan öğrencileri de yine OBP esasına dayalı olarak ilgili okullara yerleştirecek. Nakil komisyonu tercih değişikliği yapmak isteyen ve merkezi sınav puanı ile daha önce yerleşmiş öğrencileri istekleri üzerine mahalli sistem esasına uygun olacak şekilde yerleştirecek.

Tercih Yapmayan Öğrencilere Ne Olacak?

Daha önce tercih yapmayan öğrenciler ile ilgili nasıl yerleştirme yapılacağından söz edilmektedir. Belirlenen tarihlerde nakil sonuçları açıklanacaktır. Yine yerleştirmesi yapılamayan öğrenciler için daha önce bahsettiğimiz komisyon prosedürü uygulanacaktır. Zaten nitelikli bireyleri alan okulların kontenjan oranı neredeyse %10 civarındadır. Kalan öğrencilerin %90′ lık kesimi ise mecburen evlerine yakın okulları tercih etmek durumundalar. Ancak yeni sistem kafaları oldukça karıştırmaktadır. Liseye yerleşemeyenlerin istemedikleri okullara gitmelerinin başarı düzeyini azaltacağı söyleniyor.

Uzmanların konu ile ilgili tavsiyesi çocukların istemedikleri hiçbir eğitim kurumuna kayıt ettirmelerinin zorunlu tutulması. Çocuğum açıkta kalmasın düşüncesi ile tercihte bulunan veliler aslında bu yolla çocuklarına zarar vermiş oluyor. Çoğu veli ise bu durumda olan çocuklar için özel okul seçeneğini cepte tutuyor. 

Sağlık meslek lisesi tercihinde bulunacak olan öğrenciler okul bitiminde yapabilecekleri meslek dalları hakkında yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz. Şu an itibari ile %9′ luk kesim için 21 bin boş kontenjan olduğu söyleniyor. Öğrenciler 4. nakillerde bu kontenjanlara yerleştirilecek. Kalan sayının kaç olduğu bilinmez ama, nakil komisyonları da 4. nakil tercihleri olumsuz sonuçlanan öğrencileri uygun okullara yerleştirecek.

2022 yılı Eğitim ve Öğretim Dönemi için Türkiye genelinde özel okul fiyatlarını inceleyerek, yerleşemeyen öğrenciler için bütçenize göre özel lise fiyat tarifelerini görebilirsiniz.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!