LPG’li Araç Kapalı Otoparka Girebilir Mi? Yönetmelik Resmi Gazete

Kapalı otopark LPG yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. İlgili kararlara göre Lpg’li araçlar kapalı otoparka girebilir mi, 2023 apartman kapalı garajına LPG’li araç girerse ne olur? Kapalı otopark LPG şikayet yolları ve cezası gibi tüm detaylar içeriğimizde..

LPG’li Araç Kapalı Otoparka Girebilir Mi? Yönetmelik Resmi Gazete

Araçlarda bulunan gaz tanklarının patlama tehlikesine karşı bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Bu kısıtlamalar ile LPG’li aracın kapalı otoparka girip giremeyeceği yönetmeliği, LPG’li araçların otoparka girmesi, bina garajlarına girmesi durumunda ne olacağı ile ilgili tüm detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. , ispark lpg’li araçlar ve otopark yönetmeliği, şikayet ve cezalar.

Lpg’li Araç Kapalı Otopark Yasağı Kalktı Mı?

Artan benzin fiyatlarıyla birlikte ülkemizde de benzinli araç sayısı her geçen gün artıyor. Bu uygulama ekonomik olduğu için oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak tüpte sıkıştırılmış gaz olduğu için aşırı sıcaklık ve basınç altında gazı sıkıştırmak mümkündür. Herhangi bir kaçak ve tutuşma olayında hem tüm araçlar hem de çevre zarar görecektir.

 • Bu anlamda otopark görevlilerine büyük işler düşmektedir.
 • Giren araçların kontrollerini tereddüt etmeden yapmaları gerekiyor.
 • Olası bir durumda hasar karşılanamayacak kadar yüksek meblağlarda olacaktır.
 • Can ve mal güvenliği tehlike altına girecektir.
 • Durum için planlanan birçok proje var.

Örneğin; Otomatik algılama sistemleri kurularak bu araçların girişleri engellenebilir.

LPG’li Araç Kapalı Otopark Yönetmeliği Resmi Gazete

Alışveriş merkezlerinin otoparklarına LPG’li araçların girmesine izin veren yönetmelik 04.11.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Binaların yangından korunmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yeni yönetmeliğe göre:

 • LPG’li araçların belirlenen şartları taşıması durumunda AVM otoparklarına girmesine izin verilecek.
 • Muayenesi geçersiz olan ve ruhsat belgesinde LPG’si belirtilmeyen araçlar AVM otoparklarına alınmayacaktır.
 • LPG’li araçlar, yalnızca TSE hizmet yeterlilik belgesini almış ve yerel itfaiyenin “uygun” görüşünü almış alışveriş merkezleri ve alışveriş merkezlerinin kapalı otoparklarına girebilecek.
 • LPG’li araçların alınacağı kapalı otopark alanları 1. bodrum kattan daha düşük olmayacaktır.

Yönetmeliğe göre: LPG’li araçların ve diğer taşların alınacağı otoparkların giriş ve çıkışlarında da birbirinden ayrı düzenleme yapılması gerekiyor.

LPG’li Araçlar Kapalı Otoparka Girebilir mi?

Kapalı otoparka LPG’li araçlar park edilemez. Bunun sebebi ise LPG adı verilen gazın havadan ağır olmasıdır. Gazın havadan ağır olması, havada asılı kalmadan yere inebileceği anlamına gelir. Aracın bulunduğu otoparkın herhangi bir yerinde çıkan yangın veya yangın nedeniyle gaz tutuşarak çevreye zarar verir. Bu nedenle gazlı araçlar yukarıda belirttiğimiz şartları sağlaması durumunda özellikle kapalı otoparklara girebilmektedir. Ayrıca bina yönetimleri de bu konuda hassastır.

Apartman Otoparkına LPG’li Araç Girebilir mi?

Bina ve apartmanların otoparkları da kapalı otopark sayıldığından LPG’li araçların bina otoparkına girmesine izin verilmemektedir. Ancak kapalı yerine açık olarak tasarlanan bina ve apartmanların otoparklarına araç girişinde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Lpg’li Araçlar AVM’ ye Girebilir mi?

LPG’li araçların girebileceği kapalı otoparklar 1.bodrum katın altında yer almayacak veya diğer araçların bineceği otopark alanları giriş çıkışları ayrı olacaktır. LPG’li araçların AVM otoparkına giriş şartları aşağıdaki gibidir.

 • Otoparkların havalandırma ve elektrik tesisatı yedine düzenlenmelidir.
 • Avm’lerdeki kapalı otoparkların LPG’li araçların girebilmesi için TSE (Türk Standartları Enstitüsü) hizmet yeterlilik belgesi ve uygun görüşü alınmalıdır.

Gerekli şartları yerine getirmeyen araçlar otoparklara alınmayacaktır.

LPG’li Araçlar Neden Araçlar Neden Kapalı Otoparka Giremez?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüksek güvenlik sistemleri ile aracın gaz hortumları yanlışlıkla kesilirse araçlar çalışmasa bile gaz akışı otomatik olarak kesiliyor. Yasaklandığı günden bu yana sistem güvenliğinde değişiklikler uygulandı.

Bu sebeple LPG’li araçların kapalı garajlara girişi ciddi bir tehdit sağlamamaktadır.

Lpg’li Araçlar Kapalı Otoparka Girerse Ne Olur ?

Tasarruf nedeniyle LPG’li araç kullanımının artması üzerine devlet bir düzenleme yaparak tüplü araçların kapalı alanlara-otoparklara girişini yasakladı. Kapalı alanlarda yetersiz havalandırma nedeniyle tüp içindeki davlumbaz yapısı gereği yüksek basınçlı gazlara dayanamayacaktı. İlerleyen yıllarda kullanımın artması nedeniyle güvenliği yüksek LPG tanklarının sisteme entegre edilmesi şartıyla araçlara uygulanmasına izin verildi.

Bu sebeple:

 • Makine Mühendisleri Odası tarafından işlerin resmi olarak denetlenmesi ve muayeneye girecek araçlardan MMO tarafından verilen denetim belgesi alınmasını şartı getirildi.
 • Artık teknolojinin ilerlemesi ve sistemlerin güvenliğinin üst seviyelere çıkarılmasıyla birlikte, sistemin gaz hortumları yanlışlıkla kesilse dahi sistem gaz akışını keserek güvenliği sağlamaktadır.
 • Bu nedenle, sistemin güvenliğinin, yasaklandığı günlerdekiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
 • Bu nedenle LPG’li araçların kapalı garajlara girmesi ciddi bir tehdit oluşturmuyor.

Mühürlü APP Plaka Yasak mı? Cezası Var mı? bilgi almak için tıklayınız.

İspark LPG’li Araç Girebilir mi?

Muayenesi yapılmış LPG’li araçlar otoparklara giriş yapabilmektedir. Ancak LPG’li araçlar, yalnızca TSE hizmet yeterlilik belgesi ve yerel itfaiye onayı almış otoparklara girebilecek.

Görüş öneri, şikayet ve talepleriniz bildirmek için bildirim formuna tıklayınız.

Kapalı Otopark LPG Şikayet

Bilindiği üzere yangın ve yayılma ihtimali nedeniyle kapalı otoparklara LPG’li araçlar alınmadı. Ancak bu araçlar yukarıda belirtilen şartları sağlamaları halinde AVM otoparklarına giriş yapabilirler. Bunun dışında apartman dairelerinde sadece açık alanlarda otoparka izin verilmektedir.

Kuralların ihlali durumunda durum hakkında kolluk kuvvetlerine ve polise şikayette bulunabilir ve gerekli cezai işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

LPG’li Araç Kapalı Otoparka Girerse Ne Olur?

LPG’li araçlarda yakıt olarak propan gazı kullanılmaktadır ve bu gazın araçlardan sızma olasılığı bulunmaktadır. Ancak LPG’li araçların otoparka alınmamasının sebebi bu gazın sızabilmesi değil, zehirli gazın etkisinin ağır olması ve ne kadar az nefes alırsanız o kadar çok zehirin vücudunuza girmesidir.

LPG’li Araç Kapalı Otopark Yasağı Kalktı mı?

Geçerli muayenesi olmayan, ruhsat belgesinde LPG olduğu belirtilmeyen araçlar otoparklara alınmamaktadır.

LPG’li Araç AVM’ye Girebilir mi?

Alınan karara göre: LPG kullanan araçların, belirtilen şartları yerine getirmeleri kaydıyla alışveriş merkezlerindeki kapalı otoparklara girmesine izin verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.