Nakdi Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar (Allah Rızası İçin)

Nakdi Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar (Allah Rızası İçin)
A+
A-

Ülkemizde hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılmış ve birçok kişi nakit sıkıntısına girmiştir. İhtiyaç sahibi olan kişilere para yardımı yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Ekonomik anlamda zor durumda olanlara Güvenilir yardım kuruluşları ve para yardımı yapan hayırseverler nerede iletişim bilgileri, Koç Holding para yardımı yapıyor mu, Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır, para yardımı yapan dernekler ve vakıflar, Allah rızası için yardım edenler nerede, Borçluya yardım eden Dernekler var mı, Kira yardımı yapan vakıflar irtibat bilgileri ve merak ettiklerinizi içreğimizden bulabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?

Fırsat eşitsizliklerinin yarattığı kayıpları tolere etmek için yardıma muhtaç olan ailelere vakıfların, derneklerin ve şirketlerin yanı sıra bireysel olarak iş insanları da yardım edebilmektedir. İletişim kanalları üzerinden kurum ve kuruluşlara ulaşarak maddi yardım talep edilebilmektedir. Günümüzde özellikle koronavirüs salgınından etkilenen sektörlere öncelik vererek nakit sıkıntısı çeken çok sayıda bireye ve aileye yardım eden kuruluş bulunmaktadır.

Maddi para yardımı yapanlara başvuru yapmak için öncelikle başvuru yapılacak olan kuruluş, vakıf, dernek ve iş insanının sunduğu şartların incelenmesi gerekmektedir. Her kuruluş yardım verdiği alana ve yardım miktarına göre kendi şartlarını belirlemektedir. Örneğin öğrencilere maddi yardım yapacak olan kuruluşlar, öğrencilerden okul hayatlarında belirli bir not ortalamasını yakalamış olmalarını isteyebilmektedirler

Kuruluşların başvurularda öncelik verdiği en önemli nokta ise; yoksul ve muhtaç kişiler olmaktadır. Düzenli geliri olmayan, SGK kapsamında çalışmayan, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi durumu bulunmayan, yaşlı, kimsesiz ve engelli bireyler nakdi para yardımında öncelikli olmaktadırlar. Dul ve yetim maaşı gibi devletten sosyal yardım alanların başvuruları öncelikliler arasına alınmamaktadır. Özellikle muhtarlıktan alınan fakirlik kağıdına sahip olanların para yardımı başvurularının kabul edilme olasılığı daha yüksek olmaktadır.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar aşağıda sıralanmıştır.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar bu şekildedir. Maddi yardım yapan bu kurumlar ve zenginler, ihtiyacı olanlara yardım eden derneklere kadar pek çok şahıs ve kuruluş ihtiyaç sahiplerine el uzatmaktadır. Sanatçıların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da yoksullara yardım ettiği bilinmektedir. İçeriğimizde para yardımı yapan hayırseverler ile derneklere yer verdik. Bu şahıs ya da kuruluşlara ulaşarak siz de maddi sıkıntılarınızı bir nebze olsun hafifletebilirsiniz.

Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Maddi anlamda para sıkıntısı yaşayan, kredi borçlarını ödemekte zorlanan veya eşi vefat ederek aylık geliri olmayan kişiler maddi yardım almak ister.. Engelli olarak hayatını idame ettirmeye çalışan veya oğlu askere gittiği için tek geçim kaynağı olan oğlunun maaşı olmadan askerliği boyunca ne yapacağını bilmeyen aileler geçim sıkıntısı içinde olup ne yapacağını bilemeyen vatandaşlara devlet destekler vermektedir. 2021 yılında Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar başvuru yaparak maddi anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız destek alabilirler.

Yoksullukla mücadele için muhtaç ve geliri olmayan vatandaşların güçlendirilmesi ve yardımlara kolaylıkla ulaşabilmesi için Sosyal Yardım hattı projesi geliştirilerek çağrı merkezi oluşturulmuştur. Alo 144 sosyal yardım hattından yetkililer ile görüşebilir çağrı merkezinden personele vereceğiniz bilgiler doğrultusunda alacağınız yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Turkcell, Vodafone ve Aveadan ücretsiz arama yapabilirsiniz.

maddi-yardım-nasıl-yapılır
Maddi yardım nasıl yapılır?

2021 Maddi Yardım Almak İsteyenlere Destek!

Maddi yardım almak isteyenler bulundukları belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuru yaparak, uygun görülmeleri halinde yardım alabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra 1 ay içinde yardımlar alınabilmektedir. Maddi yardım yapan vakıfların arasında en çok yardımda bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının başvuru yapan vatandaşlara yaptığı yardımlar aşağıdaki gibidir.

Devletin Yaptığı Maddi Yardımlar Nelerdir?

Devlet Bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun amacına uygun çalışmalar yapmakta her il ve ilçede yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni yardımda bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları: barınma, eğitim, aile, sağlık, engelli, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım, doğum yardımı ve özel amaçlı yardım programları kapsamında muhtaç, geliri olmayan kişilerin başvuruları değerlendirildikten sonra yardımda bulunulur.

Bakanlık tarafından yapılan maddi yardımların neler olduğunu ve başvuru şartlarını incelemek için bağlantıya tıklayınız.

Barınma Yardımı ile kişilerin oldukça eski, bakımsız ve sağlıksız evlerinin bakım ve tadilatları için yapılmaktadır. Bu şekilde sağlıksız evlerde oturan vatandaşlara ayni ve nakdi olmak üzere yardımlar yapılarak sıcak ve sağlıklı yaşam ortamına kavuşturulmaktadır.

Fakirlere Nakdi Para Yardım Yapan Kuruluşlar Hayırsever İş Adamları Şirketler

Maddi yardım yapan şirketler ve iş insanları; muhtaç ve yoksul durumda olan kişilere her türlü ihtiyaçlar doğrultusunda yardım yapmaktadırlar. Şirketler her sene belirli sayıda öğrenciye de burs vermektedirler. Şirketlerin genel müdürlükleri ile telefon veya e-mail yolu ile iletişime geçerek maddi yardım talep edilebilmektedir.

Borçluya yardım eden Dernekler var mı araştırılıyor. Para yardımı Yapan hayırseverler ve nakdi yardım sunan şirketler ve bu yardımları üstlenen iş insanları aşağıda örneklendirilmiştir:

 • Koç Holding para yardımı
 • Ağaoğlu Şirketler Grubu-Ali Ağaoğlu para yardımı
 • Boydak Holding-Hacı Boydak
 • Sabancı Holding-Şevket Sabancı
 • Borusan Holding-Ahmet Kocabıyık
 • Anadolu Endüstri Holding-Tuncay Özilhan
 • Fiba Holding-Hüsnü M. Özyeğin
 • OPET-Fikret Öztürk
 • ENKA-Sinan Tara
 • Dedeman Holding-Murat Dedeman

Maddi Yardım Yapan İş Adamları ve Zenginler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Borçluya Yardım Eden Dernekler Vakıflar

Hem nakdi hem de insani ihtiyaçları kapsayan yardımlar yapan dernek ve vakıflar; koronavirüs sebebi ile işini kaybederek maddi zorluğa düşen, geçinmekte zorlanan, yardıma muhtaç olan kişilere yardımlarını iletmektedirler. Engelli, kimsesiz, yaşlı, genç olması fark etmeksizin yardıma muhtaç olan kişilere nakdi para yardımının yanı sıra giyecek, barınma, sağlık ve ilaç yardımı yapabilmektedirler.

Hem nakdi hem de ihtiyaçlara yönelik Borçluya yardım eden Dernekler ve maddi yardımlar yapan dernek ve vakıflardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • İHH İnsanı Yardım Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Hayrat Yardım Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Çare Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
 • İnsani İnşa Derneği
 • TOÇEV
 • Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Beşir Derneği
 • Alp Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
 • Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Nef Vakfı
 • Endes Engellilere Destek ve Yardım Derneği

Para yardımı yapan kurumlar ve dernekleri bu gibi kurumlardır.

Barınma İhtiyaç Desteği

Barınma yardımı başvurularında SYDY başvuru kayıt formunu ilk defa yardım alacaklar doldurup, başvuru dilekçesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi, Barınma ihtiyaç raporu veya hasar tespit raporu ile Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurulur. 30 gün içinde yardım alınmaktadır.

barınma-ihtiyac-desteği
Sosyal devlet olma özelliği olan devlet barınma yardımı sağlıyor.

Yakacak ve Gıda İhtiyaç Yardımı

Aile yardımları kapsamında vatandaşlara yakacak ve gıda yardımı yapılmaktadır. Maddi yardım talebinde bulunanlara giyim ve gıda yardımları ile 500 kg kışlık yakacak yardım yapılmaktadır. Başvurularda SYDY başvuru kayıt formu, başvuru dilekçesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurulur. Değerlendirildikten sonra uygun bulunan başvurularda gıda yardım listesine ve yakacak listesine eklenerek gıda ve yakacak sevkiyatı yapıldığı tarihlerde  30 gün içinde yapılır. Yakacak yardımında kalitesiz ve yanma gücü düşük ürünler kullanılmaz. Maddi yardım alan ailelere PTT aracılığı ile 80 TL. elektrik faturası yardımı yapılacaktır.

yakacak-yardımı
Aile yardımları kapsamında yakacak yardımı yapılmaktadır.

Eğitim İhtiyaç Desteği

Eğitim yardımları kapsamında Yüksek öğrenim bursları, engelli öğrencilerin okullarına ücretsiz taşınması, Öğrenci barınma taşıma, iaşe yardımı, öğle yemeği yardımı, ücretsiz kitap, Şartlı eğitim ve eğitim materyali yardımları yapılmaktadır. Bu yardımlarda sınırlama bulunmamaktadır. İlk okuldan yükseköğretim gören öğrencilere kadar her kademeye yardım yapılmaktadır.

Maddi imkansızlıkları nedeniyle eğitim hayatına devam edememiş olan kişilerin eğitimlerine devam etmelerini, meslek edinmelerini, geleceklerini sağlama almalarını ve gelecekte maddi sıkıntı yaşamamalarını amaçlayan kurumlardır. Yardıma muhtaç ve kimsesiz olan öğrencilere destek verilmektedir. Başta lisans ve yüksek lisans öğrencileri olmak üzere bütün öğrenciler bu kuruluş ve vakıfların desteklerinden yararlanabilmektedirler. Yerel, ülke genelinde ve uluslararası alanda öğrencilere yardım eden çok sayıda şirket, vakıf ve dernek bulunmaktadır.

Nakdi Para Yardımı Yapan Şirketler

Öğrencilere burs imkanı sunan maddi yardım yapan vakıf, dernek ve şirketlerden bazıları aşağıda verilmiştir:

 1. Vehbi Koç Vakfı
 2. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
 3. DEM Derneği
 4. İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 5. Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 6. Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 7. Rüştü Akın Vakfı
 8. Mehmet Zorlu Vakfı
 9. Eti
 10. Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı
 11. Sütaş
 12. Türk Eğitim Vakfı
 13. İstanbul Ticaret Odası
 14. Toplum Gönüllüleri Vakfı
 15. Kızılay Gençlik Müdürlüğü
 16. Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 17. Anadolu Vakfı

Sağlık İhtiyaç Desteği

Sağlık yardımları kapsamında şartlı sağlık yardımları yapılmaktadır. Sağlık yardımları Ağustos – Eylül – Ekim aylarında yapılır uygun görülen başvurularda ödemeler 14 gün içinde yapılır. Sağlık yardımlarının detaylı bilgileri burada.

Engelli Parası

Engelli yardımları sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşların topluma uyumlarını sağlayacak olan her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için yapılır.

engelli
Engelli maaşı uygulaması devam etmektedir.

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi yardımları kadınların bulundukları yerdeki SYDY vakıflarından aylık 325 lira 2 ayda bir 650 lira düzenli yardım alabilmek için eşi vefat eden kadınlar nüfus cüzdanları ile başvurmak yeterlidir. Ptt şubelerinden yatırılan para alınabilmektedir.

Bebek Bakım Parası 2021

Doğum Yardımı Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine canlı doğan ilk çocuğu için 300 TL, 2. çocuğa 400 TL 3 ve diğer doğumlar için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Yeni doğan çocuk parası nereden alınır  öğrenmek istiyorsanız ve başvuru yapacaksanız doğum yardımı başvurusunu buradan yapabilirsiniz. Belirlenen tarihlerden evvel doğum yapmış olanlar yardımlardan yararlanabilecektir.  Doğum yardımı almak için başvuru yapan annenin sağ ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

bebek-bakım-parası
Çocuk parası ve doğum yardımı hizmeti devam etmektedir.

Yukarıda bahsi geçen destekler 2021 yılında da verilmeye devam edecektir. Size en yakın il müdürlüğüne başvuru yaparak bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı ile ilgili hazırladığımız içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar tarafından verilen desteklere başvuru yapabilirsiniz. Sitemizce herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Asim ŞAHİN dedi ki:

  Zor durumdayım kiralarım birikti faturalarım birikti ödeyemedim sıkıntı çekiyorum

 2. Avatar Abdul kadir öndün dedi ki:

  Selam aleyküm ben Abdul kadir İstanbul Fatih karagümrük te ikamed edyum yardıma ihtiyacım var 3 tane çocuğum var pandeinde dolayı işten çıkartldım çalşamyum kiramı ödemyum yardıma ihtiyacım var bankaya burcum var Allah rızası için

 3. Avatar Serdal dedi ki:

  Zor bir süreçten geçiyoruz Allah rızası için 5 nufusum var 3 tane cocugum okuyor yardım ihtiyacım var yardım eder deniz sevinirim.

 4. Avatar Doğan dedi ki:

  Evliyim 2 çocuk babasyım birtane çocuğum okuyor oturduğum ev kira 1000 TL kira ödüyorum evin tek calisanıyım başka bir yerden gelirim yoktur borcum var ödemekte zorlandığım için zamanında ödeme yapamadığımdan dolayı icralık oldum ve ödeme yapmak için her ay maaşımdan kesiliyor ve elden aldıklarımıda elden veriyorum
  Bu durumda çok zorlanıyorum.

  GEREGİN YAPıLMASıNı SAYGİLARİMLA ARZ EDERİM

 5. Avatar Fatma gezer dedi ki:

  Aylecek korono olduk evimiz kira ityacıvar 3cocugum var eşim iş olursa gidiyo yoksa evde kizim astım kironık

 6. Avatar MUHAMMED ALİ Özdem dedi ki:

  Mesleğim yok çevre m yok isden çıktım ikizler var kreş parasıaidat 1200tl 1sene önce ameliyat oldu m çalışa miyom zor durumda kaldı m

 7. Avatar Hülya kaya dedi ki:

  Eşim pazarlarda çorap satarak geçimimizi sağlıyor.Tam kapanmadan dolayı maddi olarak sıkıntı çekiyoruz.mümkünse maddi mümkün değilse en azından çocuklarıma giysi yardımı yapabilirmisiniz

 8. Avatar Gülsüm taş dedi ki:

  Slm oncelikle sizden Allah rızası için maddi yardım istiyorum ederseniz çok sevinirim evim kira evde dört kişiyiz biri 19 yaşında biri 2 yaşında eşim çalışıyor asgarî ücret alıyor yetmiyor virüs yüzünden eşimin işyeri Zor bela parasını veriyor elimizde para kalmıyor dışarıya da borcum var isteyip duruyorlar veremiyorum lütfen allah rızası için maddi yardım istiyorum ihtiyacım var kira faturalar bebek derken elimizde para kalmıyor ne olur yardım edin lütfen durumum iyi değil allah rızası için maddi yardım istiyorum

 9. Avatar Hülya dedi ki:

  Benim dört tane çocuğum var üçü öğrenci hiç derse girmiyorlar çok özülüyorum çünkü hiç durumumuz iyi değil çok zor durumdayız kıredi borcumuz var önce allahtan sonra sizden çocuklarıma yardım bekliyorum allah rızası için tablet yada bilgisayarı yardımı edin bana dört tane çocuğum var çok borcumuz var sadece kocam çalışıyor oda askeri üçreti alıyor üçyüz milyar borcumuz var önce allahtan sonra sizden çocuklarıma yardım bekliyorum allah rızası için

 10. Avatar Ahmet dedi ki:

  Sellamün alleyküm sizden Allah rızası için yardım izdemek deyim evim kira iki çocuğum var onların bakımlarını karşılaamıyorum sizden Allah için yardım istiyorum

 11. Avatar Mustafa dedi ki:

  Merhaba 15 aydır işşizim 750 TL ye ihtiyacım var gida yardımı alıyorum .yardım ederseniz sevinirim

 12. Avatar Mehmet kutlu dedi ki:

  Selamün aleyküm siz yardım seven değerli insanlar ismim Mehmet 38 yaşında bir babayim 6kisilik bir aileyiz 4 çocuğum var 2 si okuyor evim kira ben ise günü birlik yovmiyeli işlere gitmekteyim ayda 15veya 20 gününü günü birlik işler yapıyorum ne olursa evimi ve çocuklarımın giderlerini karsiliyamiyorum evde çalışan yanlız benim bakmakla yükümlü olduğum çocuklarım var siz hayır severler olarak yardımcı olmanızı bekliyorum sizlerde ve vesile olan herkesten Allah razı olsun

 13. Avatar Ali dedi ki:

  Ne olur yardım edin inanin cok zor durumdayım yardıma cok ihtiyacım var bi çıkış yolu bulamıyorum bunalimdayim bana yardım edin çok zor durumdayım

 14. Avatar Ali dedi ki:

  bana yardım edin gerçekten ihtiyacım var ev kiramı faturalarını odeyemiyorum babam rahatsız çalışamıyor çok zor durumdayım

 15. Avatar Hatice dedi ki:

  Merhaba 3 tane oğlum var kimim kimsem yok 3 aydır kirayı ödeyemedim ev sahibi evden çıkaracak ne yapacağım bilmiyorum hayır sever kardeşlerim abilerim ablalarım lütfen bize de yardım

 16. Avatar Yılmaz. Gezer dedi ki:

  Ne. Olur. Şu. Ramazan. Şerifi. Ayından. Ağzım. Oruç lu. Olarakta. Hemde. Bunu. Yazarken. Ağlıyorum. Allah için. Yardım. Edin. 3. Tane çocuğum var. Eşim. Hasta. Kirami. Veremedim. Yiyecek. Ekmeği. Bile. Zor. Buluyorum. Ne. Olur. Bir. Müslüman. Abim. Yardım. Etsin. Benim. Çocuklarım. Bayram. Üstü. Sevinsin. Allah için. Ben. Acta. Kalsam. Olur. Sadece çocuklarım. Ve. Eşim. İçin. Ne. Olur. Güzel. Bir. Haber. Bekliyoruz

 17. Avatar Hüseyin mert seyhan dedi ki:

  Enğeliyim, babam, işsiz, maddi, yardıma ihtiyacı var

 18. Avatar Hikmet dedi ki:

  Ben bedensel işitme engelliyim ve yeni bir cihaza ihtiyacım o cihazda yaklaşık o cihazda yaklaşık 17.000 tl almaya imkanı yok yetkilerden yardım bekliyorum ve vakıfa rapor ve dilekçe ile birlikte sundum red cevabı geldi bu medikal pahalı karşılayamayız dediler bende çalmadigim kapı kalmadı ne cimer ne sosiyal hizmetlerden ve sosiyal yardımlar genel müdürlüğünden yardım bekliyorum ve ssk 800 tl karşılıyor ve almaya imkanı yok %66 raporum var % 90 işitme kaybim var yardıma bekliyorum

 19. Avatar Fatma dedi ki:

  Gerçekten ihtiyacim var 4 cocugum var calisamiyorum esim 1yili askin calisamiyor kira ve fatura borclarim birikti

 20. Avatar Gülden şahin dedi ki:

  İyi günler yardıma ihtiyacım var çok zor durumdayım kıredi çektim ödeyemedim kocam üzerime evlendi başka kadınla yaşatır bize bakmıyor bir çocuğumla ordada kaldım astım hastasıyım çalışamıyorum da yardımınıza ihtiyacım var lütfen yardım edin bana

1 14 15 16