Devlet Destekli

Malulen Emekli Olanlara Bayram İkramiyesi Var mı? Hesaplama 2020

Malulen Emekli Olanlara Bayram İkramiyesi Var mı? Hesaplama 2020

Ramazan ve Kurban bayramından önce malulen emekli olanlara ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Tüm emeklilerimize SGK tarafından bayram öncesinde ikramiye yatırılmaktadır. Oranlar ise maaş alan vatandaşın durumuna göre belirlenmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Garanti, Yapı Kredi, TEB, Denizbank ve diğer bankalarca yapılacak olan ödemeleri kaleme aldık.

2020 Emekli ikramiyeleri ödeme tarihleri belli oldu. Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile emekli ikramiyeleri 2020 yılında Nisan ayında ödenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart sonuna gelmeden, en geç Nisan ayının başında yardımların ulaştırılacağını bildirdi.

SGK tahsis numarasına göre ödenecek olan emekli ikramiyeler öde tarihleri;

17, 18, 19 olanlar için 7 Nisan,

20, 21, 22 olanlar için 8 Nisan,

23, 24 olanlar için 9 Nisan,

25, 26 olanlar için 10 Nisan’da,

4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan’da ödenecek.

Malulen Emeklilik Nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları isimli kanunun 25. maddesinde belirtilen şartlara haiz olarak emekli olan vatandaşlarımıza malulen emekli denir.  Kanunun 25. maddesi şöyle demektedir;

Madde: 25 Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır. 

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60’ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

ÖNEMLİ BİR HUSUS:  Sigortalıların sağlık hizmeti sunucularından alacakları maluliyete ilişkin raporlar, Kanuna göre malul sayılmaları için yeterli değildir. Sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiğinin Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekir.

Kanundan da belirtildiği üzere çalışma gücünün en az %60 oranında kaybeden vatandaşlar emekli maaşı almaktadırlar.

Ayrıntılı bilgi için Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ödeme Tarihleri isimli haberi okumalısınız.

Bu maaşın bağlanabilmesi için aşağıda ki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir

 1. 10 sene boyunca sigortalı olarak çalışmış olmak,
 2. Toplam olmak üzere 1.800 gün üzerinden uzun vadeli sigorta primi ödemeniz bulunmalıdır,
 3. Maluliyetiniz nedeniyle çalıştığınız işe son verilmesi, görevinden ayrılması,
 4. Eğer kendi adınıza çalışıyor iseniz, GSS primleri dahil borcunuz olmaması,
 5. Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik dilekçesi ile başvurmanız şartları aranmaktadır.

Malulen Emekliye Ayrılanlara Bayram İkramiyesi

Sosyal Güvenlik Kurumu hazırlamış olduğu broşür ve ikramiye tanıtım metninde SGK’dan maaş almaya hak kazanmış olan tüm emeklilerimize ikramiye ödeneceğini belirtmişlerdir. Ancak bu ödeme emeklilerin kendilerine yüzde yüz olarak yapılırken diğerleri için değişiklik göstermektedir. Sürekli İşgörmezlik durumu kanunu 25. maddesinde bildirildiğine göre buna göre emeklilerin maaşları aşağıda ki esaslara göre hesaplanacak.

malulen emeklilere bayram ikramiyesi verilecek mi

malulen emeklilere bayram ikramiyesi verilecek mi

Emekli Bayram İkramiyesi Hesaplama

Ödemeler iş görmezlik veya meslek hastalığının oranına göre yapılacak. Yani kanun gereğince emeklilik için en az %60 oranında rapor almak gerektiğinden kişinin oranına göre ödeme yapılacak. Vatandaş %70 oranında işgörmezlik raporu var ise 700 TL.

 1. %60 = 600 TL.
 2. %70 = 700 TL.
 3. %80 =800 TL.
 4. %90 = 900 TL.

tutarında bayram ikramiyesi alacaklar. Ödemelerde bunun haricinde harç, vergi vb. kesintiler yapılmamaktadır. Ayrıca ikramiye olarak verilen bu tutar hiçbir surette haczedilememektedir.

Kimler Bayram İkramiyesi Alacak?

 • SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri
 • Şehit yakınları ve gaziler
 • Geçici köy  korucuları
 • Şampiyon olan sporcular
 • Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri
 • Vazife ve harp malulleri
 • Terörden zarar gören siviller ve bu kişilerin yakınlarına her yıl, yılda 2 kere olmak üzere emekli ikramiyesi verilecektir.

Emeklilerin vefatları durumunda ise ikramiyeden emeklinin hak sahipleri faydalanacak. Emeklilerin ikramiye tutarları maaş aldıkları hesaplara yatırılacak. 2020 yılında da her emekli hisseleri oranında hükumet tarafından verilecek olan ikramiyelerden yararlanma hakkına sahip olacak.

2020 Ramazan bayramı öncesinde ödenecek olan bayram ikramiyeleri Nisan ayında yapılacağı açıklandı. Emekli ikramiyeleri SGK tahsis numarasına 17, 18, 19 olanlar için 7 Nisan, 20, 21, 22 olanlar için 8 Nisan, 23, 24 olanlar için 9 Nisan, 25, 26 olanlar için 10 Nisan’da ödenecek. Ayrıca 4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan’da ödenecek.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. Yuksel.dogan. dedi ki:

  Malul.emekliler.en.az.1500.tl.yararlaniyorlarmi

 2. Osman.kivrak dedi ki:

  Malulnen.emekliyim.1970.den.beri.270.tle.verdi.sgk.yaşim.70.neden.1000.lira.digil

 3. Zerrin arslan dedi ki:

  Kardeşim malulen emekli kendisine ikramiye yatmadi Sebebini öğrenmek istiyorum.ve nereye başvurabilirim.

  1. Osman.kivrak dedi ki:

   Yinesakatlar.bir.daha.sakata.geldiler