Maviyemiş Bahçe Tesisi Projesi (Maviyemiş Yetiştiriciliği) Hibe Desteği 2023 Şartları

Maviyemiş, birim alanda sağlayacağı yüksek ekonomik getirisinden dolayı üretimde, en çok tercih edilen meyvelerden biri olacaktır. Bu yazımızda MaviYemiş Bahçe Tesisi Projesi Yatırım Rehberi ve Maviyemiş Yetiştiriciliği Hibe Desteği ile ilgiler bilgiler verdik.

Maviyemiş Bahçe Tesisi Projesi (Maviyemiş Yetiştiriciliği) Hibe Desteği 2023 Şartları

Maviyemiş, birim alanda sağlayacağı yüksek ekonomik getirisinden dolayı üretimde, en çok tercih edilen meyvelerden biri olacaktır. Bu kapsamda maviyemiş yetiştiriciliğine yatırım yapmak isteyen yatırımcılara rehber olması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından maviyemiş bahçe tesisine yapmak isteyenler için bu çalışmanın yol gösterici bir kaynak olması amacıyla tüm yatırımcılar için hazırlanmıştır. Yayınlanan Maviyemiş Bahçe Tesisi Projesi Yatırım Rehberi 2023 içeriği ve Yaban mersini yetiştiriciliği devlet desteği 2023, Yaban mersini 1 dönüme kaç kilo verir v.b konular hakkında tüm merak edilen detaylı bilgiler içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Maviyemiş Bahçe Tesisi Projesi Yatırım Rehberi İçeriği

Dünyada ve ülkemizde insan sağlığı açısından büyük öneme sahip antioksidan kapasitesi yüksek üzümsü meyvelere olan ilgi oldukça artmıştır. Maviyemiş gerek içerdiği vitaminler, mineraller ve sağlık bileşikleri gerekse birim alandaki yüksek ekonomik getirisinden dolayı üretim ve tüketimde en çok tercih edilen üzümsü meyvelerdendir.  Sağlık üzerine olumlu etkileri olmasından dolayı maviyemiş; tüketiciler tarafından tercih edilmekte, bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Bu alanda yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için hazırlanan projenin içeriğinde, mavi yemiş nedir, maviyemişin önemi, dünyada ve ülkemizde ekonomik değeri, kullanım alanları, bahçe tesisi için mavi yemiş bahçesi için dikim sahasının tespiti, malçlama, sulama, gübreleme, budama, yabancı kontrolü, hasadı, verilen destekler, projenin mali analizi ve fizibilite çalışmaların ilk yatırım giderleri, yıllara göre ilaç giderler, işçilik ve diğer giderler dağılım, gelirleri, net nakit akışları, fayda- masraf analizi, net bugünkü değeri, iç karlılık oranı, mali rantabilitesi gibi tüm merak edilenlere yer verilmiştir.

10 Dekarlık Maviyemiş Bahçesi Tesisi Projesinin Analizi

Bu çalışmada, 10 dekar alanda arazi bedeli hariç yatırımın ekonomik analizi aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır.

 • Tesis Alanı:10 Dekar
 • Yatırım Tutarı:113.670 TL
 • Yıllık İşletme Giderleri: 54.434 TL
 • Yıllık İşletme Gelirleri: 498.333 TL
 • Net Nakit Akışları: 13.203.325 TL
 • Fayda Masraf Oranı: 8,41
 • Mali Rantabilesi: % 492
 • İç Karlılık Oranı: %75
 • Yatırımın Geri Ödeme Süresi: 3 Yıl
 • Net Bugünkü Değer-Gelir: 9.884.517 TL

Projeyi incelemek için tıklayınız.

MaviYemiş Nedir?

Literatüre; Yaban Mersini olarak girmiş olan maviyemişler (Vaccinium spp.) dünya çapında asıl ürünlerden biri haline gelmiştir. Gerek taze tüketim gerekse işlenmiş meyve sanayisi açısından sahip olduğu güçlü pazar, bir yandan üreticilerin yüksek gelir elde etmesini sağlarken diğer yandan üretim alanlarının da hızla artmasını sağlamaktadır. Maviyemiş, ülkemizde likapa, yaban mersini, ligarba, ayı üzümü, morsivit, çalı çileği, Trabzon çayı gibi isimlerle, yurt dışında ise blueberry olarak tanınmaktadır.

Ülkemizde dört farklı doğal mavi yemiş türü (Vaccinium vitis idea L., Vaccinium myrtillus L., Vaccinium arctostaphylos L., Vaccinium uliginosum L.) bulunmakta olup kültüre alma çalışmaları devam etmektedir. Rize, Trabzon ve Artvin gibi Doğu Karadeniz illerinde  Boylu maviyemiş olarak adlandırılan Vaccinium corymbosum L. türünün bazı çeşitleri (Brigitta, Bluecrop, Bluejay, Duke, Nelson, Earliblue, Patriot ve Spartan) ile adaptasyon denemeleri yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Rize, Trabzon ve Artvin) Boylu maviyemiş olarak adlandırılan Vaccinium corymbosum L. türünün bazı çeşitleri (Brigitta, Bluecrop, Bluejay, Duke, Nelson, Earliblue, Patriot ve Spartan) ile adaptasyon denemeleri yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Türkiye’nin Kuzeydoğu kesiminde yer alan bazı yabani orman meyveleri ile aynı familyada bulunan maviyemiş, ılıman iklim kuşağında yetişebilen üzümsü bir meyvedir. Maviyemiş ormangülü, açelya, funda, turnayemişi ve kekreyemiş gibi türleri de içeren fundagiller (Ericaceae) familyasında yer almaktadır. Maviyemiş olarak Türkçemize kazandırılan bu meyve, dünyada ‘’blueberry’’ olarak bilinmektedir.

Maviyemiş yetiştiriciliği yapılacak sahanın şartlarına uygun verim ve kalite bakımından üstün özellik gösteren kültür formları seçilmelidir. Döllenmenin yaraları olduğundan bahçede en az iki maviyemiş çeşidine yer verilmelidir. Erkenci-orta mevsim veya orta mevsim-geççi çeşitler beraber dikilerek çiçeklenme dönemleri çakıştırılmalıdır. Jersey, Berkeley, Bluecrop, Earliblue, Darrow, Northland, Patriot, Bluejay, Brigitta, Chandler gibi çeşitleri bulunan bu meyve ülkemizde toprak özelliklerinin uygun olduğu bölgelerde maviyemiş bahçeleri tesisi kurmak mümkündür.

Maviyemiş bahçesi tesisi projesi yatırım rehberi

Maviyemişin Yetiştiriciliği

Ülkemizde ve dünyada her geçen gün üretimi ve yayılımı artan maviyemiş 145 gram gelen bir bardak Maviyemiş meyvesi suyu; 21 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 0,5 gram yağ, 19 miligram C-vitamini, 145 IU A-vitamini ve 85 kalori içermektedir. Ayrıca, 100 gram yenilebilir maviyemişin % 83’ü su, % 0.7’si protein, % 0.5’i yağ, % 15’i karbonhidrat, % 1.5’u lif olup 62 kalori sağlamaktadır. Günlük 1 bardak maviyemiş (145 g) tüketimi ile vücudun ihtiyacı olan tüm andioksidanların temin edilebileceği ayrıca sağlık bileşenleri, mineral ve vitaminler açısından 9 porsiyon meyve sebzeye eşdeğer olduğu belirtilmektedir. Dünyadaki bu ilgiye paralel olarak ülkemizde bu konuda yapılacak çalışmalarla yeni iş sahaları oluşturulması, buna bağlı olarak istihdamın artması ve ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlanması beklenmektedir.

Tüm bu değerler gözönüne alındığından bu alanda istihdamın artması ve ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlanması beklenmektir. Ülkemizde geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 1.055 dekar alanda 443 ton maviyemiş meyvesi üretilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılığa yatırım yapacak yatırımcılar için, yatırımcı rehberleri yayınlandı. Bu yol haritaları ve proje analizleri fizibilite raporları ve yatırım rehberleri ise;

Mavi yemiş kilo fiyatları

2023 yılından bazı maviyemiş kilo fiyatları:

 • Lokman hekim blueberry kurusu: 150 TL/ kg
 • Çerez tabağı kilo fiyatı 160 TL/ kg
 • Şıracızade kurutulmuş kırmızı yaban mersini: 7 TL/ kg
 • Alibaba yaban mersini: 102 TL/ kg

Yaban Mersini Mavi Yemiş fidanı ve fidesi Fiyatı 2023

Yaban mersini ve maviyemiş fidanı ve fidesi 84,90 TL den gittigidiyor üzerinden alabilirsiniz.

Çeşitleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Tüplü Fidan Yaban Mersini Fidanı (Likapa,Mavi Yemiş) 84,90 TL
 • Patriot Yaban Mersini Fidanı 84,90 TL
 • Hannah’s Choices Yaban Mersini Fidanı ( Likapa-Mavi Yemiş ) 84,90 TL
 • Goldtraube Yaban Mersini Fidanı 84,90 TL
 • Elizabeth Yaban Mersini Fidanı 84,90
 • Darrow Yaban Mersini Fidan 84,90
 • Chanticleer Yaban Mersini Fidanı 84,90 TL
 • Bonus Yaban Mersini Fidanı ( Likapa-Mavi Yemiş ) Blueberry 84,90 TL
 • Nelson Yaban Mersini Fidanı ( Likapa-Mavi Yemiş ) Blueberry 84,90 TL
 • Bluecrop Yaban Mersini Fidanı 84,90 TL
 • Bluejay Yaban Mersini Fidanı 84,90 TL

Maviyemiş Nerelerde Kullanıılır?

Kullanım alanları da oldukça geniş olan bu meyve;

 • Taze meyve olarak,
 • Çay (kuru yaprağı ve kuru meyvesi),
 • Diyet menülerinde,
 • İlaç sanayisinde (kuru meyvesi, cicekleri, kökleri ve yapraklar,
 • Süt ve süt ürünleri teknolojisinde maviyemişli dondurma, maviyemişli süt,
 • Reçel, marmelat ve konserve sanayisinde ,
 • Meyve suyu sanayisinde (tek başına veya diğer meyve suları ile kokteyl yapılarak),
 • Kuru meyve teknolojisinde,
 • Meyveli ekmek, çörek, kek, puding ve pastalarda,
 • Baharat sanayisinde,
 • Meyve salatalarında,
 • Şarap ve çeşitli alkollü içecek yapımında olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
Kullanım alanları oldukça fazladır

Maviyemiş Yetiştiriciliği ve Bahçe Tesisi

Başarılı bir maviyemiş bahçesinin tesisi uygun yerin seçilmesi ve iyi bir toprak hazırlığı ile başlar. Maviyemiş yetiştiriciliği PDF rehberi üzerinden hazırlanmıştır.

Dikim Sahasının Tespiti ve arazi hazırlığı

Maviyemiş çalıları uzun yıllar dikildiği yerde kalıp meyve vereceği için bahçe toprağı itina ile seçilmeli, gerekli analizler yapılmalı ve dikimden en az bir yıl önceden hazır hale getirilmelidir.  Maviyemişler tam güneş alan, nemli ve asitli topraklı yerlerde mükemmel bir gelişme gösterirler. Maviyemiş ağaçlandırmaları için genelde meyilli alanlar tercih edilmelidir.

Taban araziler hem daha soğuk hem de drenaj problemi olduğundan maviyemiş yetiştiriciliği için uygun değildir.  Toprak hazırlığında en önemli konu toprak pH’ının uygun olmasıdır bundan dolayı toprak pH’sının ayarlanacağı yerlerde kükürt uygulamasının dikimden en az 6 ay önceden yapılması
gerekir.

Çeşit seçimi

Bahçe tesisinde erkenci (Earliblue, Duke, Patriot, Spartan, Northland, Bulaya), orta mevsim (Blueray, Toro, Bluecrop, Bluegold) ve geççi (Chandler, Berkeley, Jersey, Brigitta, Darrow) maviyemiş çeşitleri kullanılarak, hasadı ürün uzun bir periyoda yayılabilir.

Aralık Mesafe Dikim Aşaması

Maviyemiş bahçesi tesis aşamasında 3 farklı fidan tipi tercih edilebilir. Bunlar; 1 yaşında köklü çelikler, fidanlıklarda üretilmiş 2-3 yaşında açık köklü fidanlar, fidanlıkta üretilmiş 2-3 yaşında tüplü fidanlardır. Fidanlar hastalıksız ve özellikle de virüsten ari olmalıdır. Maviyemiş fidanları dikilirken sıra üzerinde yani bitkiler arasında 1.0-1.5 m, sıralar arasında ise 1,5-3,0 m mesafe bırakılmalıdır. El ile hasat yapılacaksa sıralar arasındaki mesafe 1.5 m, makine ile hasat yapılacak ise sıralar arasındaki mesafe 2.50- 3.0 m olarak ayarlanmalıdır.

Genelde meyilli olan Doğu Karadeniz Bölgemiz’de makine ile hasat mümkün olmayacağından dikim 1×1.5 aralıklarda yapılmalı ve her sıraya bir maviyemiş çeşidi dikilmelidir. Meyilli arazilerde teraslama yapılmaz. Maviyemiş dikilecek alanda parselasyon yapılarak her parsele bir çeşit dikilmeli ve çeşitler arasında tozlanma ve döllenmede uyum aranmalıdır. Maviyemiş fidanları sonbahar sonlarında veya ilkbaharın başlarında 30-40 cm derinliğindeki dikim çukuruna dikilmeli ve boş kalan yerlere ahır gübresi+toprak karışımı doldurulmalıdır. Maviyemiş kökleri çok ince olduğundan dikim sonrasında asla kuru bırakılmamalı, sulama yapılmalıdır. Dikim sonrası bitkilerin etrafına 10-15 cm kalınlığında malç serilmelidir.

Malçalama 

Büyümekte olan maviyemişlerin dikilmiş olduğu sıra üzerlerinin talaş, kabuk parçaları, çam ibreleri, çürümüş sap-saman, kabuk veya benzer materyallerle malçlanması son derece yararlıdır. Malçlama; bitki kökleri etrafında 10-15 cm kalınlığında bir malç hattı oluşturularak yabancı otların kontrol altında tutulmasına, yazın toprağın serin olmasına, nemli kalmasına yardım eder.

Sulama

Sulama mevcut imkanlara göre damla veya yağmurlama yöntemlerinden birisiyle yapılabilir. Maviyemişlerde olgunlaşma mevsiminin uzun olması nedeniyle, hasat süresi boyunca 10 günlük aralıklarla, 2-3 defa sulama yapılmaktadır.

Gübreleme

Maviyemiş yetiştiriciliğinin başarılı bir şekilde olması için en önemli işlemlerden biridir. 1 dekar için 50-70 kg kompoze gübrenin (5-10-5) ilkbaharda gözler kabardığı zaman verilmesi önerilir. Toprak çok asitli ise bunu takiben yaklaşık 6 hafta sonra 16 kg/da sodyum nitrat veya kalsiyum nitrat uygulanmalıdır; eğer toprak fazla asitli değilse amonyum sülfat formunda 13-14 kg/da gübre verilmelidir.

Budama

Maviyemişler, yeni sürgün oluşumu ve bol meyve için budanırlar. Budama zamanı çiçeklenme periyodu üzerine etkilidir. Sonbaharda budanan maviyemişler ilkbahar öncesi budananlara göre daha geç çiçek açarlar. Bu durum ilkbahar geç donlarının zarar riskini azaltır. Ancak, sonbaharda budananlar aşırı kış soğuklarından zarar görebilir. Budama yapılmayan bitkiler erkenden uyanır ve geç soğuklardan zarar görür. Gözler kabarmaya başlayınca veya çiçeklenme meydana geldiğinde asla budama yapılmaz. Yabancı ot kontrolü yapılmalıdır Dolayısıyla yabancı otların kontrol altına alınması verim, büyüme ve gelişme ile kalite açısından son derece önemlidir. Yabancı ot mücadelesi genellikle toprak işleme ve herbisitlerle yapılmaktadır.

Doğal asitli toprakların değerlendirilmesi sonucunda Türkiye maviyemiş üretiminde söz sahibi bir ülke konumuna gelebilecektir.

Hasadı

Yemiş salkım şeklinde oluşur ve bir salkımda genelde 5-100 dane meydana gelir. Maviyemiş meyveleri çeşide, budamada bırakılan gövde tipine ve iklime bağlı olarak 4-12 hafta içinde o olgunlaşırlar. Olgunlaşma sırasında meyveler yumuşar, renklenme artar, tatlanma meydana gelir ve taneler irileşir. Klimakterik olan maviyemiş meyveleri pembe iken toplansalar da olgunlaşmaya devam ederler. Ancak tam olgunlaşmadan toplanan meyvelerin kaliteleri sürgünler üzerinde olgunlaşanlara göre daha düşüktür. Maviyemiş meyveler farklı zamanlarda olgunlaştıkları için olgunlaşma periyodu boyunca haftada en az bir kez hasat yapılmalıdır.

El ile hasatta olgun meyveler başparmak ile işaret parmağı yardımıyla salkımdan ayrılarak avuç içine doğru yuvarlatılmalıdır.

Maviyemişlerde ekonomik verim 3. yıldan itibaren başlar ve bundan sonraki 3-5 yıl içinde verim sürekli olarak artış göstererek 6. veya 7. yıllarda birim alandaki verim maksimum seviyeye ulaşır.

Hasat sırasında çatlamamış, pus tabakası silinmemiş, yaş (ıslak) olmayan kuru meyveler 7-10 gün tabla koşullarına dayanabilirken soğuk hava depolarında 1-2 ay kadar muhafaza edilebilirler.

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nelerdir?

Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik kapsamında; Gerçek veya tüzel kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde asli tür ve/veya odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile yapacakları özel ağaçlandırma, özel imar-ihya ve özel orman fidanlık çalışmaları için hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %25’i kadar; Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden gerçek kişilere onaylı uygulama projesine göre 3 hektara kadar yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları için bir defaya mahsus olmak üzere hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %65’i kadar hibe verilebilir.

10 Dekarlık Maviyemiş Bahçesi Projesinin Mali Analizi ve Fizibilitesi

Maviyemiş yetiştiriciliği uzun yıllar uğraşı gerektiren bir faaliyet alanıdır. Bundan dolayı herhangi bir sebeple üretimden vazgeçmek esnekliği oldukça düşüktür. Çok yıllık bitkilerde maliyet ve karlılık analizinin büyük öneme sahip olduğu ifade edilir. Projede maviyemiş bahçesi için tesis dönemi 1 yıl, proje ömrü ise 30 yıl olarak belirlenmiştir. Dekara 330 adet fidan gelecek şekilde dikim planlanmıştır. Yatırımın 3. yılından itibaren artı gelir elde edilmesi öngörülmektedir. Projenin yatırım yılı olarak kabul edilen ilk yılında fidan çukurlarının açılması ve dikim işleri gerçekleştirilecektir. Projenin başlarında işcilik, sulama, vb. işlemlere ait giderler bahçenin gelişimi ile orantılı olarak artan oranda planlanmıştır. Sulama, damla sulama yatırımı yapılmak suretiyle gerçekleştirilecektir.

Projenin İlk Yatırım Giderleri

Projenin giderleri yatırım yılında yapılan sabit ve değişken masraflar ile üretim amacıyla her yıl yapılacak işletme masraflarından oluşmaktadır. Projenin ekonomik ömrü boyunca artan her yıl için ayrı ayrı olacak şekilde hesaplama yapılmıştır. Projeye ait yatırım giderleri görülmektedir. Proje kapsamında damla sulama ile sulama, bahçenin toprak hazırlığı, dikim çukurlarının açılması, ot mücadelesi, gübreleme vb. işlemleri yapılacaktır.

GİDERLERBirimiMiktarıBirim Fiyatı (TL)Toplam Gider (TL)
Üst Toprak İşlemeDa1030300
Tam Alanda Toprak İşlemeDa1050500
Dikim Yeri İşaretlemeBin Adet3,3250825
Çukur Açımı ve Fidan DikimiBin Adet3,310503.465
Demir Çit Direği BedeliKm2,25.50012.100
Dikenli Tel Direği BedeliKm2,21.9004.180
İnşaat Teli BedeliKm2,22044
Dikenli Telin Direklere Tespiti ve GerilmesiKm2,27001.540
Demir Çit Direkerin Yerine TespitKm2,26001.320
Damlama Sulama SistemiDa101.30013.000
Saha İçinde Fidan Taşıması ve DağıtımBin Adet3,3120396
Fidan BedeliAdet3.3002066.000
Proje BedeliAdet15.0005.000
Malzeme-Ekipman BedeliTL  5.000
Genel Toplam   113.670
Projenin İlk Yatırım Giderleri

Yıllara Göre Gübre Giderleri

Maviyemişler çok fazla hastalık ve zararlısı olmayan bitkilerdir. Özellikle yabani popülasyonlarının bulunduğu alanlar veya buralara yakın yerlerde ilaçlama yapılmadan uzun yıllar yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bu yüzden hastalık ve zararlılar çok nadiren problem olmaktadır.

Yıllara Göre Gübre Giderleri Dağılımı Tablosu

Yıllar Miktarı (Da)İlaçlama Birim Fiyatı (TL/Da)Toplam Gider (TL)
11050500
21055550
31060600
41065650
51070700
6-10104304300
11-15105755750
15-20107007000
20-25108258250
26-30109509500
Yıllara Göre Gübre Giderleri Dağılımı Tablosu

İşçilik ve Diğer Giderler Dağılımı

Maviyemiş bahçesinin yatırım ve işletme dönemindeki dikim, hasat, gübreleme, sulama benzeri kültürel işlemler için gerekli olan işgücü ihtiyacı yıllara göre artan oranlarda planlanmış ve 10 dekar alan için yıllık işletme giderleri hesaplanarak gider kalemlerine eklenmiştir.

YıllarAlanıİşçilik Gideri (TL/Da) Toplam Gider (TL)
1101001.000
2104004.000
3101.60016.000
4102.60026.000
5104.00040.000
6-10105.00050.000
11-15105.00050.000
15-20105.00050.000
20-25104.00040.000
26-30103.20032.000
İşçilik Giderler Dağılımı

İşçilik Giderleri

Diğer GiderlerAlanı (Da)İşçilik Gideri (TL/Da)Toplam Gider (TL)
Arazi kirası101251250
Elektirk-Akaryakıt Gideri1030300
Yönetim Gideri1040400
Beklenmeyen Giderler  5.684
Amortismanlar  1.000
Genel Toplam  8.634
Diğer Giderler Dağılımı

Proje Gelirleri

İşletme gelirleri projenin ekonomik ömrü boyunca elde edilecek ürün satış gelirlerinden oluşmaktadır. Ürün bedeli olarak maviyemiş güncel satış bedeli dikkate alınarak hesaplama yapılmıştır.,

Yıllara Göre İşletme Gelirleri Tablosu

YıllarAlanı (Da)Verim (Kg/Da)Toplam Ürün (Kg)Ürün Fiyatı (TL/Kg)Toplam Gelir (TL)
1100000
2101001.0005050.000
3104004.00050200.000
4106506.50050325.000
5101.00010.00050500.000
6-10101.25062.50050625.000
11-15101.25062.50050625.000
15-20101.25062.50050625.000
21-25101.00050.00050500.000
26-301080040.00050400.000
Yıllara Göre İşletme Gelirleri Tablosu

Projenin Net Nakit Akışları

Projenin 30 yıllık ömrü boyunca toplamda 1.633.005 TL yatırım tutarına karşılık 14.950.000 TL gelir elde edilmesi öngörülmektedir. Bu durumda toplam 13.203.325 TL Brüt kar elde edilmiş olacaktır. Proje ömrü boyunca hesaplanan toplam giderler ile elde edilen gelirlerin farkı ile yıllara göre brüt kar hesaplanmış olup ilk yıl oluşan negatif değerler projenin yatırım yıllarını ifade etmektedir. Proje ömrünün bir yıldan fazla olduğu projelerde, paranın zaman içerisindeki değer kaybının hesaplanması yatırımın karlılığının belirlenmesi acısından önemli bir ölçüttür.

Özetle bugün harcanacak birim sermayenin alım gücü ile proje ömrü boyunca elde edilecek gelirlerin alım gücünün kıyaslanması için yatırımın tamamında hesaplanan gider ve gelirlerinin bugünkü değerler ile hesaplanması, yapılan yatırımın karlılığı hakkında yatırımcıya daha net bilgiler verebilecektir.

Projenin Net Nakit Akışları Tablosu

YıllarSabit Giderİşletme Giderleriİşletme Gelirleri Brüt Kar
1113.67010.134 -123.804
2 13.18450.00036.817
3 25.234200.000174.767
4 35.284325.000289.71
5 49.334500.000450.667
6-10 314.6683.125.0002.810.333
11-15 321.9183.125.0002.803.083
16-20 328.1683.125.0002.796.833
21-25 284.4182.500.0002.215.583
26-30 250.6682.000.0001.749.333
TOPLAM113.6701.633.00514.950.000 13.203.32
Projenin Net Nakit Akışları Tablosu

Projenin Fayda-Masraf Analizi

Projelerin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemlerden birisi fayda masraf oranı yöntemi olup analizin özü, proje suresince sağlanacak toplam faydanın yapılan masraflar ile karşılaştırılmasıdır. Bu çerçevede projenin ekonomik ömründe yapılacak bütün masraflar ile elde edilecek toplam gelirlerin belirlenen belli bir indirgeme oranı ile bugünkü değer toplamları hesaplanır. Faydaların masraflara bölünmesi ile elde edilen fayda/masraf oranına göre değerlendirme yapılır. Hesaplanan oranın bire eşit olması fayda ile masrafların tam karşılandığını gösterir ve oranın birden büyüklüğü yapılan masrafların üzerinde bir faydaya ulaşıldığı şeklinde değerlendirilir.

Projenin gider ve gelirlerinin bugünkü değerlere indirgenmesinde %2 faiz oranı kullanılarak fayda-masraf analizi yapılmıştır. Fayda-masraf oranının 1’den büyük olması yapılan masraflardan daha fazla gelir elde edildiği, 1’den küçük olması ise elde edilen gelirlerin yapılan masrafları karşılamadığı şeklinde yorumlanır. Fayda-masraf oranının 1’e eşit olması durumunda yatırılan sermayenin maliyetinin ancak karşılandığı şeklinde yorumlanmaktadır. Yapılan hesaplamalarda projenin fayda/masraf oranı (İndirgenmiş Gelir / İndirgenmiş Gider) 8,41>1 şeklinde bulunmuş olup yapılan masrafların 8 katından fazla bir fayda sağlandığı ve projenin karlı olduğu değerlendirilmiştir.

Projenin Fayda-Masraf Analizi Verileri tablosu

Fayda masraf analizi tablosu

Projenin Net Bugünkü Değeri

Net bugünkü değer yönteminde, yatırımın her yıl sağlayacağı nakit girişleri, belirli bir iskonto oranı üzerinden indirgenerek toplanır. Yatırım için yapılacak harcamaların da belirli bir iskonto haddi üzerinden şimdiki değeri bulunur. Başka bir deyişle gelecekteki net nakit akışları, bileşik faiz formülü ile günümüz değerlerine indirgenir.

Tüm projeler acısından elde edilen değerlerin karşılaştırılması yapılabilir. Projenin karlılığını ortaya koymak üzere, projenin gelir ve giderlerinin bugünkü değerlere indirgenmesi için %2’lik faiz oranı belirlenmiş ve bu çerçevede hesaplamalar yapılmıştır. Buna göre, projenin 30 yıllık nakit akışları verilmiş ve bu süre sonunda projeden elde edilecek karın bugünkü değerle 9.984.517 TL olacağı hesaplanmıştır.,

Projenin Net Bugünkü Değeri Verileri tablosu

Net Bugünkü değeri

Projenin İç Karlılık Oranı

Yatırıma karar verilmesinde kullanılan analiz yöntemlerinden birisi de iç karlılık yöntemi olup bu oran projenin ekonomik ömrü suresince sağlayacağı net nakit akışlarının bugünkü değerini sıfırlayan oran olarak ifade edilir. Yapılan hesaplamalarda projenin iç karlılık oranı % 75 olarak hesaplanmış olup enflasyon ve sermaye maliyetleri dikkate alındığında projenin uygulanması ile maviyemiş bahçesi yatırımının ekonomik yönden karlı olduğu ve enflasyon ve sermaye maliyetinin üzerinde kar elde edilebileceği söylenebilir.

Projenin Mali Rantabilitesi

Yatırımın karlılığı hakkında fikir veren yöntemlerden birisi de mali rantabilitenin hesaplanmasıdır. Bu hesaplamalarda yatırılan sermayenin değer kaybının dikkate alınmamış olması bir dezavantaj olarak kabul edilebilir. Genel olarak mali rantabilite, ortalama verim yıllarında, bir yıl içerisinde oluşan net karın ilk yatırım yılındaki maliyetlere oranlanmasıyla hesaplanır. Yapılan hesaplama ile mali rantabilite % 492 oranında hesaplanmış olup yatırımın karlı bir yatırım olacağı değerlendirilmiştir.

Tesis edilecek maviyemiş bahçesinin ekonomik ömrü boyunca karlı olup olmadığının ortaya konması amacıyla yapılacak fizibilite çalışmalarının sonucunda, ortalama işletme sermayesi ihtiyacının 30 yıllık dönem boyunca yıllık 54.434 TL ve toplam yatırım tutarının ise 1.633.005 TL olacağı hesaplanmıştır.

 • Projenin masraflarını karşılayıp başa baş noktasına geldiği ve kar’a geçtiği dönem 3. yıldır.
 • Projenin iç karlılık oranı % 75 olarak, mali rantabilitesi % 492 olarak hesaplanmıştır.
 • Bu değer yapılan yatırım bedelinin işletmenin ortalama verimliliğe ulaştığında elde edilen net bugünkü gelirinin yaklaşık altı katı olarak gerçekleşmesi ve karlı bir yatırım olması anlamını taşımaktadır.
 • Projenin 30 yıllık verimlilik dönemi sonucunda net bugünkü gelir toplamının 9.884.517 TL olarak gerçekleşmesi öngörülmektedir.
 • İç karlılık oranının, kredi faiz oranının üzerinde olması, geri ödeme süresinin proje ömrünün yaklaşık olarak 1/10’u gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi dikkate  alındığında maviyemiş bahçesi için yapılacak bu yatırım karlıdır denilebilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.