2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri (ZİRAAT BANKASI)

2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri ve çiftçilerin desteklemelerin ne zaman ödeneceği sorusunun yanıtı ve tarım destekleri ile ilgili tüm tarihler ve güncel haberler yazımızda..

2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri (ZİRAAT BANKASI)

2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri ve çiftçilerin desteklemelerin ne zaman ödeneceği sorusunun yanıtı ve tarım destekleri ile ilgili tüm tarihler ve güncel haberler yazımızda..

MAZOT GÜBRE DESTEK ÖDEMELERİ YATIYOR

Mazot Gübre Desteği Ödeme Takvimi 2022 belli oldu. Mazot ve gübre desteği yattı mı, ne zaman hesaplara yatacak? çiftçiler tarafından Mazot gübre desteği 2022 TC numarasına göre ne zaman yatırılacağı açıklandı.

MAZOT GÜBRE DESTEĞİ BAŞLADI

Mazot ve gübre destekleme ödemelerinin 15 NİSAN 2022 tarihinden itibaren çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını bildirdi.

Üreticilere yapılacak olan 313 Milyon 860 bin 407 TL Mazot gübre desteği T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılıyor.

Buna göre;

 • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi ” 0-2-4 ” olan üreticilerimizin 15 NİSAN 2022 Cuma günü saat 18:00 itibariyle,
 • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi ” 6-8 ” olan üreticilerimizin 22 nisan 2022 Cuma günü saat:18:00 itibariyle,

Ödemeleri T.C. Ziraat Bankası hesaplarına aktarıldı.

2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri (ZİRAAT BANKASI)

Ayrıca EK GELİR desteği de aynı tarihlerde yapılacaktır.

Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama için tıklayınız.

Mazot Gübre Desteği Ne Kadar? 2022

Çiftçilere Mazot Gübre Desteği Ne Kadar 2022 yılında aşağıda ki gibidir:

2022 mazot gübre desteği dekar başına ne kadar tabloda görüldüğü üzere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında şu şekildedir:

 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 22 lirası mazot, 20 lirası gübre olmak üzere 42 lira destek sağlanıyor.
 • Çeltik kütlü pamuk dekar başına 68 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 76 lira destek sağlanıyor.
 • Nohut kuru fasulye mercimek dekar başına 24 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 32 lira destek sağlanıyor.
 • Patates, soya dekar başına 30 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 38 lira destek sağlanıyor.
 • Yağlık ayçiçeği için dekar başına 29 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 37 lira destek sağlanıyor.
 • Dane mısır için dekar başına 27 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 35 lira destek sağlanıyor.
 • Kuru soğan, yem bitkileri için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek sağlanıyor.
 • Zeytin için dekar başına 17 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 25 lira destek sağlanıyor.
 • Kanola, aspir dekar başına 20 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 28 lira destek sağlanıyor.
 • Yaş çay, fındık dekar başına 18 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 26 lira destek sağlanıyor.
 • Diğer ürünler için dekar başına 17 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 25 lira destek sağlanıyor.
2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri (ZİRAAT BANKASI)

2022 Yılında Mazot desteğinde artış var, gübrede yok

Alan bazlı desteklerde en önemli iki kalem mazot ve gübre desteğidir. 2022 yılında Çiftçilerin en çok kullandığı iki girdiden mazotta destek miktarı artırılırken gübrede herhangi bir artış öngörülmüyor. Mazot için çiftçilere 2022 yılında ise 3 milyar 107 milyon liralık mazot desteği ödemesi yapılması öngörülüyor.

Gübrede ise aynı dönemde destek artışı olmayacak. 2022 yılında 1 milyar 601 milyon lira olan gübre desteği 2022 yılında binde 1 oranında düşüşle 1 milyar 599 milyon lira destek ödenmesi bekleniyor. Gübre desteğinde artış yapılmamasının temel nedeni bu yılın Mart ayında gübre zamları dikkate alınarak Cumhurbaşkanlığı kararı ile gübre desteğinin yüzde 100 artırılması.

Dekara 4 lira gübre desteği ödenen ürünlerde bu desteği 8 liraya, 8 lira olan hububat ürünlerinde ise 20 liraya çıkarıldı.

Gübre ve mazot destekleri, bakanlık tarafından belirlenen ürünlere göre yine belirlenen oranlarda yapılmaktadır. Gübre desteği %100 artırılarak tabloda yeni değişiklik ile çiftçilere yapılacak gübre ve mazot desteği yeni miktarlarını görebilirsiniz.

Havza bazlı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında Bakanlık tarafında ürünlere göre dekar başına Mazot Gübre desteği ödeme tutarları aşağıdaki gibidir:

Sıra NumarasıÜrünlerMazot DesteğiGübre DesteğiToplam Tutar
1Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale22 TL20 TL42 TL
2Çeltik, pamuk68 TL8 TL76 TL
3Nohut, mercimek, kuru fasulye24 TL8 TL32 TL
4Patates soya30 TL8 TL38 TL
5Zeytin17 TL8 TL25 TL
6Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi29 TL8TL37 TL
7Kanola, aspir20 TL8 TL28 TL
Kuru soğan, yem bitkileri 19827 TL
Yaş çay, fındık 18826 TL
8Nadas8 TL8 TL
9Diğer Ürünler17 TL8 TL23 TL
10Katı organik- Organomineral gübre desteği20 TL
Mazot Gübre Desteği Miktarları tablosu

Bu yıl ilk defa verilecek olan desteklemeler arasında; Yağlık Ayçiçeği, Aspir, Kanola ve Soya Fasulyesi üretimi yapanlara fark ödemesi desteğine ilave olarak dekar başına 15 TL olarak yapılacaktır.

2022 YILI üretim yılı gübre desteği buğday, arpa, çavdar, yulaf tritikale için dekara 32 TL, diğer tüm ürünler için dekara 16 TL ödeme yapılacak.

2022 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimiz desteklenmeye devam edecektir. Havza bazlı destekleme modeline uygun olarak tarım yapanlar bu desteklemeleri alabilecektir.

Mazot Gübre Desteğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Çiftçilerimizin mazot desteğinden faydalanmaları için Milli Tarım Projesi ve Havza bazlı ekim modeline göre ekim yapmaları gerekmekte olup, bu şartlara uymayanlara destekleme ödemesi yapılmayacağı daha önce belirtilmişti. Mazot gübre desteğinin yanında üreticilere toprak analiz desteği de veriliyor.

Çiftçi Kayıt Sistemine ÇKS’ ye dahil olan ve bilgilerini güncelleyen çiftçilere her yıl dekar başına olmak üzere 2,50 TL Toprak Analizi Desteği (TAD) ve aşağıda belirtilen miktarlarda Mazot ve K. Gübre Desteği (MGD) ödenecek.

Toprak analiz desteği ise; asgari 50 dekar ve üzeri arazilerde, ilave 50 dekara kadar her bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığınca yetkilendirilmiş Toprak analiz laboratuvarlarında analiz başına 40 TL olarak yapılır.

Mazot gübre desteği nasıl alınır? Başvuru tarihleri, nereye nasıl başvuru yapılır? Sorularınızın cevabına ve başvuru tarihlerini kaçırmamak için ”Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gübre Desteği Artırıldı (Güncel)

Resmi Gazete’nin 05.03.2021 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, gübre desteği % 100 artırıldı. Dekar başına ödenen mazot desteğinde herhangi bir değişiklik yapılmazken, dekar başına gübre desteği;

 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 16 TL’den 20 TL’ye,
 • Çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünler için 4 TL’den 8 TL’ye çıkarıldı.
 • Kararla ayrıca, katı organik-organomineral gübre desteği de dekar başına 10 TL’den 20 TL’ye yükseltildi
 • Yeni rakamlar yukarıda ki tabloda görülmektedir.

Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği Ne Kadar?

2022 yılında üreticiler için ödenecek mazot desteği tutarları aşağıdaki gibidir:

Alan bazlı tarımsal destekler: Mazot Desteği (TL/da)

 • Peyzaj ve Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları 3,30 TL.
 • Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze ve Meyve Alanları 4,85 TL.
 • Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Endüstri Bitkileri Alanları 7,90 TL.
mazot-desteklemeleri
Mazot Desteklemesi

Gübre Desteği (TL/da)

 • Peyzaj ve Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları 4,75 TL.
 • Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze ve Meyve Alanları 6,60 TL.
 • Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Endüstri Bitkileri Alanları 8,25 TL.

Toprak Analizi Desteği (TL/da)

 • Toprak Analizi Desteği 2,50 TL.
2022 Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri (ZİRAAT BANKASI)

Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot, gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz toprak analizi yaptırmak şartıyla verildiğinden ülkemizde hizmet veren laboratuvarlarda toprak analizi yaptırmalıdır Aynı üretim yılındaki desteklemelerden yararlanacak olan çiftçilerin mutlaka Çks’ye yani Çiftçi kayıt sistemine destek yılı içinde kayıt yaptırmaları, kayıtlı olanların kaydını güncellemeleri, ve alan bazlı destekler olan Mazot gübre toprak analizi desteğini alabilmeleri için Belirtilen tarihler içinde başvuru dilekçeleriyle birlikte Çks’ye kayıtlı oldukları Tarım İL- İlçe Müdürlüklerine yapmaları gereklidir.

Çiftçilere 50 dekar ve üzerindeki mazot gübre desteği alabilmeleri için şart koşulan toprak analizi desteğinden yararlanabilmek için belirlenen tarihler arasında analizlerini yaptırmaları gereklidir. Toprak analizi şartı olan 50 dekar ve üzerindeki tarlaların gübre desteğinden yararlanabilmeleri için toprak analizlerini Bakanlık tarafından yetkilendirilen laboratuarlarda yaptırmaları zorunludur.

(TAD) Destek miktarı dekar başına 2,5 TL’dir.

Çks’ye kayıtlı olan çiftçilerin destekleme ödemelerinden yararlanmaları için Çks’deki kayıtlı oldukları Tarım ve Orman il- ilçe Müdürlüklerine Bakanlık tarafından yayınlanan destekleme tebliğinin yayınlandığı tarihlerden itibaren başvuru yapmaları gereklidir.

Havza Bazlı destekleme modeli olarak Milli Tarım Projesine geçilince Mazot desteği çiftçilere 2 sefer % 50′ si devletten %50 ‘si çiftçiden olacak şekilde verilecek.

Mazot Gübre Destek Ödemesi Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Mazot gübre desteğinden yararlanmak için çiftçilerin Çiftçi kayıt sisteminde ÇKS’ne kayıtlı oldukları İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne tarım destekleme başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu başvurular Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin bildirdikleri tarihlerde tarım destekleme başvuru kayıtları alınıyor. Yine mazot gübre desteği başvurusu e-devlet tarbil üzerinden de alınabiliyor. Başvuru yapanlara hakedişler Ziraat bankasına yapılıyor.

e-Devlet 2022 Mazot Gübre Desteği Sorgulama

2022 mazot gübre desteğinin yatıp yatmadığını sorgulamak ve öğrenmek isteyen üreticiler e-Devlet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle 2022 Çiftçi Destek Ödemesi sorgulaması yapabilir.

Her yıl çiftçilere belirli periyotlar halinde yapılan Mazot ve gübre desteği başvurusunda bulunan çiftçilerin destek ödemesi sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Buna göre; mazot ve gübre destekleme paralarının Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde Ziraat Bankasına gönderilerek üreticilerin hesaplarına aktarılarak ödeniyor.

Üreticilere Tc kimlik numarasının son hanesine göre ödenecek olan mazot desteği ödeme tarihlerinde Ziraat bankası hesaplarına aktarılarak yapıldığından sorgulamalar Ziraat bankası ödemeleri sorgulama sayfasından yapılabiliyor.

Destekleme Ödemeleri Ziraat Bankası

Mazot ve Gübre Destekleme ödemesi hak edişleri T.C. Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmak suretiyle Bakanlık belirlediği takvimlerde yatırılmaya devam ediliyor.

Mazot ve gübre destek ödemeleri her yıl olduğu gibi Ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Tarımsal destekleme ödeme tarihleri belirlendiğinde çiftçiler doğrudan hesaplarına yatırılır.

Birlikler üzerinden değil doğrudan yapılacak ödemeler yıl içerisinde Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde yapılır.

Yorumlar

 1. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Maddi desteğe ihtiyacım var

 2. Avatar of enver enver dedi ki:

  maalesef zırnık yatmadı

 3. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  2020 silaj desteklemeleri nezaman yatacak

 4. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  Ödeme tarihleri 2021.

error: Content is protected !!