Devlet Destekli

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çiftçiye mazot desteği 2020 yılında da verilmeye devam ediyor. Mazot gübre desteğinden yararlanabilmek için  başvuru tarihleri 2020 yılında açıklandı. Bu desteklerden yararlanmak için merak edilen Mazot desteği nasıl alınır bu yıl için mazot gübre desteği ne kadar ve ne zaman verilecek, destek ödemesi sorgulama ve araştırılan konuların tüm ayrıntıları yazımızda.

Mazot Gübre Desteği 2020 Tarım Destekleri

Başvuruda bulunan çiftçilere mazot ve gübre desteklemesi veriliyor. Tabi bu desteklemeleri alabilmek için çeşitli şartlar var. Aşağıda ki dilekçe örneğini doldurarak, sizde bu yıl mazot desteği almaya hak kazanabilirsiniz. İşte detaylar…

Mazot Gübre Desteği 2020 Yılı Ödeme Tarihleri

2020 yılına ait mazot gübre desteği Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Tarım Destekleri 27 MART 2020 Tarihinden itibaren verilmeye başlanacak 1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik tarımsal destekler başlatılıyor. Ödemeler T.C Kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak olup 27 Mart Cuma saat 18:00‘da başlayacaktır. Tarımsal destekler ve tutarları;

 • MAZOT GÜBRE DESTEĞİ: 1.145 Milyar TL
 • ANAÇ KOYUN – KEÇİ DESTEĞİ: 580 Milyon TL
 • HUBUBAT – BAKLAGİL DESTEĞİ: 120 Milyon TL
 • DANE MISIR DESTEĞİ: 20 Milyon TL
 • HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI: 16.2 Milyon TL
 • TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ: 226 Bin TL
 • SERTİFİKALI TOHUM VE FİDAN ÜRETİM DESTEĞİ:6,8 milyon TL
 • HASTALIKTAN ARİ İŞLETME KÜPE UYGULAMALARI:  155 bin TL
 • DEPREM ZARARI ÖDEMELERİ (Hayvan ve yem yardımı):  2 milyon 200 bin TL TOPLAM 1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik destek ödemesi 27 Mart 2020 tarihinden itibaren yapılacak.

Geçtiğimiz hafta da Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira olarak yapılacak olan ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerimizin hesaplarına 20 Mart 2020 tarihinde aktarılacağı açıklandı. Buna göre, TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapılmıştı.

Destekleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot ve Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Tarım il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir. Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için en az 1 dekar tarım arazinizin olması yeterlidir. Gübre desteklemesinde önemli bir ayrıntı vardır. Eğer tek parça 50 dekar ve üzeri araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmaz iseniz o arazinin mazot desteğini alırsınız ama gübre desteğini alamazsınız.Yani diyelim 122 dekar tek parça araziniz var. Bu arazi için 3 adet toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü her toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsamaktadır. Eğer 122 dekarlık arazi için 2 toprak analizi yapar iseniz 100 dekarlık alanın gübre desteğini alırsınız ancak 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız.Toprak analizi yaptırırken bu ayrıntıya özenle dikkat etmelisiniz.

çiftçiye-mazot-gübre-desteği

Mazot ve gübre desteklemeleri devam ediyor.

ÖRNEK DİLEKÇE

……………………………………………………Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne 

5488 Sayılı Tarım Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot,  Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2010/10)  gereğince Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve söz konusu Tebliğ hükümlerine uyacak şekilde tarımsal üretimde bulunduğum tarım arazisi için aşağıda (X) işareti ile işaretlemiş olduğum desteklemelerden yararlandırılmam ve bu ödemelerin T.C. Ziraat Bankasında açılan/açılacak hesabıma aktarılması için gereğini arz ederim.

Ödemeye ilişkin düzenlenen ve askıya çıkarılan icmallere, askı süresi içerisinde itiraz etmediğim takdirde kesinleşmiş icmal bilgilerinin doğruluğunu kabul etmiş sayılacağıma, ayrıca söz konusu ödemeyi Karar ve Tebliğ esaslarına aykırı olarak haksız yere aldığımın tespit edilmesi halinde, aldığım ödemeyi, ödeme tarihinden itibaren işleyecek gecikme zammı ile birlikte, gayrikabil-i rucu hiçbir itiraz beyan etmeden, ilk talepte 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesince geri vermeyi kabul ve taahhüt ederim.

Dilekçenin alt sağ bölümüne, Adı Soyadı, T.C. Kimlik No, Telefon no ve Adres yazılıp, mazot gübre başvuru dilekçesi imzalanmalıdır.

Mazot gübre başvuru dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Mazot Gübre Desteği Hesaplama

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu desteklerin ayrıntılarını görmek için tıklayınız.

blank

Mazot Gübre Desteği 2020

Mazot ve gübre destekleri ürün başına verilmektedir. Ekilmesi gereken ürünler tabloda gösterilmektedir. Gübre desteğinde buğday, arpa, yulaf için dekar başına 8 TL, diğerleri için 4 TL olarak verilmektedir. Mazot desteği ise ürün türüne göre değişiklik arz edecektir.

blank

Ayrıca arazi analizlerinin yapılması da gerekiyor. Toprak analiz desteğinden faydalanabilmek için mutlaka Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvar olmaları gerekmektedir. Arazi analizleri yapılmayan çiftçilerimiz mazot ve gübre desteklerinden yararlanamayacaktır. Bu destekler 2020 yılında da verilmeye devam edecektir. Mazot Desteklemeleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. blank Sedat dedi ki:

  Merhabalar benim 38 dönüm arazim var Mazot ve gübre desteği alman için ne yapmam lazım

 2. blank Satilmis yildirim dedi ki:

  Araziler olu babamizin üzerine tapulu varislerden olenler var payima düsen arazilerden testekleme nasil alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 3. blank Nihat ERDOĞAN dedi ki:

  Merhaba. Tarım arazilerim Ankara’da,kendim Muğla’da yaşıyorum. ÇKS ‘ne kayıtlıyım. Bu seneye kadar aksatmadan müracaatlarımı yaptım ve mazot gübre desteğinden faydalandım.Bu gün Muğla’da yaşıyor olmam nedeniyle bizzat başvuru yapmamimkansız oldu.Acaba posta ile müracaat edebilir miyim.

 4. blank Koşeli dedi ki:

  Selamin alekum ben ardahan hanak a.aydere koyundenim bana mazot destegi nereye nasil ne şekilde baş vuracam. Ben 1 yıldır cıfcilıge başladim trektor aldim cifci kayıt belgem var tarin kiredi koperetifine uyeyım bana yardimcı olursaniz sevinırım

 5. blank kemal dedi ki:

  merhabalar.benim parca parca 60-70-dönüm arazi var daha önce buğday arpa vs ekiyoduk şimdide fıstk ve bağ arazisine cevirdik benim tarım ve zirata kaydım yo kırsal yerleşim olduğu için kimsede ilgilenmiyor buralarda nasıl ve neşarta yararlana bilirim,yer.teşekürler, siirt,şirvan tatlı payam köy