geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8158
EURO
9,4809
ALTIN
461,55
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
13°C

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere mazot desteği 2020 yılında da verilmeye devam ediyor. Mazot gübre desteğinden yararlanabilmek için  başvuru tarihleri 25 Kasım 2020 yılında açıklandı. Bu desteklerden yararlanmak isteyen çiftçiler tarafından merak edilen; Mazot desteği nasıl alınır, bu yıl için mazot gübre desteği ne kadar ve ne zaman verilecek, destek ödemesi sorgulama ve araştırılan konuların tüm ayrıntıları yazımızda.

Mazot Gübre Desteği Tarım Destekleri

Bitkisel üretime destekleme ödemesi yapılmasına dair Tebliğ 25 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Tebliğ’ de yer alan maddelere göre; 2020 üretim yılında, ÇKS’ye kayıt yaptıran çiftçiler mazot ve gübre desteği ve katı organik-organomineral gübre desteğine, ÇKS ve FKS’ye kayıtlı çiftçiler ise fındık alan bazlı gelir desteğine başvurmuş sayılırlar. 2020 üretim yılında ÇKS’de kayıtlı olan çiftçiler, mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istememeleri halinde, bu taleplerini il/ilçe müdürlüklerine 31/12/2020 tarihine kadar yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir. Toplam arazi miktarı bir dekarın altında olan ve rekreasyon amacıyla yetiştirilen yem bitkileri için mazot ve gübre desteği yapılmaz. ÇKS’ ye kayıtlı olan ve tarımsal desteklemelere başvuruda bulunan çiftçilere mazot ve gübre desteklemesi verilecektir.

”Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli” kapsamında, yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya kanola, aspir, dane mısır, arpa, çavdar, yulaf, mercimek, nohut, yaş çay, fındık, zeytin ürünlerinin dışında kalan diğer bütün ürünlere “Diğer ürünler” kategorisinde belirtilen miktar kadar mazot ve gübre desteği ödemesi yapılacak. Tabi bu desteklemeleri alabilmek için çeşitli şartlar var.  İşte detaylar…

Destekleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler;

 • Mazot ve Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Tarım il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir.
 • Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için en az 1 dekar tarım arazinizin olması yeterlidir.

Gübre desteklemesinde önemli bir ayrıntı vardır. Eğer tek parça 50 dekar ve üzeri araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmaz iseniz o arazinin mazot desteğini alırsınız ama gübre desteğini alamazsınız. Yani diyelim 122 dekar tek parça araziniz var. Bu arazi için 3 adet toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü her toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsamaktadır. Eğer 122 dekarlık arazi için 2 toprak analizi yapar iseniz 100 dekarlık alanın gübre desteğini alırsınız ancak 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız. Toprak analizi yaptırırken bu ayrıntıya özenle dikkat etmelisiniz.

Başvuru yapmak isteyen çiftçiler aşağıdaki dilekçeyi doldurunuz.

çiftçiye-mazot-gübre-desteği

Mazot ve gübre desteklemeleri devam ediyor.

ÖRNEK DİLEKÇE

……………………………………………………Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne 

5488 Sayılı Tarım Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot,  Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2010/10)  gereğince Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve söz konusu Tebliğ hükümlerine uyacak şekilde tarımsal üretimde bulunduğum tarım arazisi için aşağıda (X) işareti ile işaretlemiş olduğum desteklemelerden yararlandırılmam ve bu ödemelerin T.C. Ziraat Bankasında açılan/açılacak hesabıma aktarılması için gereğini arz ederim.

Ödemeye ilişkin düzenlenen ve askıya çıkarılan icmallere, askı süresi içerisinde itiraz etmediğim takdirde kesinleşmiş icmal bilgilerinin doğruluğunu kabul etmiş sayılacağıma, ayrıca söz konusu ödemeyi Karar ve Tebliğ esaslarına aykırı olarak haksız yere aldığımın tespit edilmesi halinde, aldığım ödemeyi, ödeme tarihinden itibaren işleyecek gecikme zammı ile birlikte, gayrikabil-i rucu hiçbir itiraz beyan etmeden, ilk talepte 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesince geri vermeyi kabul ve taahhüt ederim.

Dilekçenin alt sağ bölümüne,

 • Adı Soyadı
 • T.C. Kimlik No,
 • Telefon no ve Adres yazılıp,

mazot gübre başvuru dilekçesi imzalanmalıdır.

Mazot gübre başvuru dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Mazot Gübre Desteği Hesaplama

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu desteklerin ayrıntılarını görmek için tıklayınız.

blank

Mazot Gübre Desteği 2020

Mazot ve gübre destekleri ürün başına verilmektedir. Ekilmesi gereken ürünler tabloda gösterilmektedir. Gübre desteğinde buğday, arpa, yulaf için dekar başına 8 TL, diğerleri için 4 TL olarak verilmektedir. Mazot desteği ise ürün türüne göre değişiklik arz edecektir.

blank

Ayrıca toprak analizlerinin yapılması da gerekiyor. Toprak analiz desteğinden faydalanabilmek için mutlaka Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvar olmaları gerekmektedir. Detaylar. Arazi analizleri yapılmayan çiftçilerimiz mazot ve gübre desteklerinden yararlanamayacaktır.

Bu destekler 2021 yılında da verilmeye devam edecektir. Mazot Desteklemeleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Mazot Gübre Desteği 2020 Yılı Ödeme Tarihleri

2020 üretim yılında ÇKS’de kayıtlı olan çiftçiler 31 Kasım 2020 yılına kadar desteklemelerden yararlanmak istediklerini belirtmeleri halinde gübre ve mazot desteğinden yararlanabilecekler. 2020 yılına ait mazot gübre desteği Ziraat Bankası tarafından yapılıyor.

Mazot için çiftçilere 2020 yılında 2 milyar 901 milyon lira destek ödemesi yapıldı. Tarım Destekleri 27 MART 2020 Tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştı. Aralık ayına kadar çiftçilere verilecek mazot gübre destekleme ödemelerin tarihleri Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği takvimlere  göre üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmıştı.

27Mart 2020 Tarihinde 1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik ödeme yapılmıştır; Tarımsal desteklerin ödeme tarihleri ve tutarları;

 • MAZOT GÜBRE DESTEĞİ: 1.145 Milyar TL
 • ANAÇ KOYUN – KEÇİ DESTEĞİ: 580 Milyon TL
 • HUBUBAT – BAKLAGİL DESTEĞİ: 120 Milyon TL
 • DANE MISIR DESTEĞİ: 20 Milyon TL
 • HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI: 16.2 Milyon TL
 • TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ: 226 Bin TL
 • SERTİFİKALI TOHUM VE FİDAN ÜRETİM DESTEĞİ:6,8 milyon TL
 • HASTALIKTAN ARİ İŞLETME KÜPE UYGULAMALARI:  155 bin TL
 • DEPREM ZARARI ÖDEMELERİ (Hayvan ve yem yardımı):  2 milyon 200 bin TL TOPLAM 1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik destek ödemesi 27 Mart 2020 tarihinden itibaren yapılacak.

1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik tarımsal destekler başlatılıyor. Ödemeler T.C Kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak olup 27 Mart Cuma saat 18:00‘dan sonra üreticilerin hesaplarına yatırıldı.

Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira olarak yapılacak olan ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerimizin hesaplarına 20 Mart 2020 tarihinde aktarılacağı açıklandı. Buna göre, TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapılmıştı.

Aynı şekilde Bakanlık tarafından çiftçilere yapılacak olan destekleme ödemeleri 2021 yılında da yapılmaya devam edecektir. Peki çiftçilere sağlanacak tarımsal desteklemeler kapsamında çiftçinin en ihtiyaç duyduğu destek kalemi olan Mazot gübre desteği başvuruları nasıl yapılıyor? İşte yanıtları.

2021 Yılında Mazot Gübre Desteği Verilecek mi?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım bütçesinde 2021 yılında da değişiklik yapmadı ve bu yıl 22 milyar lira olarak ayrılan kaynağa artış yapılmayacak 2021 yılı içinde 22 milyar lira kaynaktan destek verilecek. Tarımsal desteklemeler için kaynak 2020’de olduğu gibi 2021’de de 22 milyar lira olarak belirlendi.

27 Ekim 2020 tarihli  Resmi Gazete’nin Mükerrer sayısında yayınlanan “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”na göre, ödemesi 2021 bütçesinden yapılacak olan 2020 yılı ürünleri için tarım destekleri için 22 milyar lira ödenek ayrıldı.

Bu yıl çiftçilere verilen mazot gübre desteğinin  2021 yılında da verilmeye devam edecek.

Mazot için çiftçilere 2020 yılında 2 milyar 901 milyon lira destek ödemesi yapılırken, 2021 yılında % 6.1 düşüşle 2 milyar 724 milyon lira ödeme yapılacak.  Çiftçilere 2021 yılında 177 milyon lira daha az mazot desteği  verilecek. Mazot fiyatı artarken destek azalacak.Yorumlar
 1. Avatar Sedat dedi ki:

  Merhabalar benim 38 dönüm arazim var Mazot ve gübre desteği alman için ne yapmam lazım

 2. Avatar Satilmis yildirim dedi ki:

  Araziler olu babamizin üzerine tapulu varislerden olenler var payima düsen arazilerden testekleme nasil alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 3. Avatar Nihat ERDOĞAN dedi ki:

  Merhaba. Tarım arazilerim Ankara’da,kendim Muğla’da yaşıyorum. ÇKS ‘ne kayıtlıyım. Bu seneye kadar aksatmadan müracaatlarımı yaptım ve mazot gübre desteğinden faydalandım.Bu gün Muğla’da yaşıyor olmam nedeniyle bizzat başvuru yapmamimkansız oldu.Acaba posta ile müracaat edebilir miyim.

 4. Avatar Koşeli dedi ki:

  Selamin alekum ben ardahan hanak a.aydere koyundenim bana mazot destegi nereye nasil ne şekilde baş vuracam. Ben 1 yıldır cıfcilıge başladim trektor aldim cifci kayıt belgem var tarin kiredi koperetifine uyeyım bana yardimcı olursaniz sevinırım

 5. Avatar kemal dedi ki:

  merhabalar.benim parca parca 60-70-dönüm arazi var daha önce buğday arpa vs ekiyoduk şimdide fıstk ve bağ arazisine cevirdik benim tarım ve zirata kaydım yo kırsal yerleşim olduğu için kimsede ilgilenmiyor buralarda nasıl ve neşarta yararlana bilirim,yer.teşekürler, siirt,şirvan tatlı payam köy