Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere mazot desteği verilmeye devam ediyor. Mazot gübre desteğinden yararlanabilmek için başvuru tarihleri açıklanması bekleniyor. Bu desteklerden yararlanmak isteyen çiftçiler tarafından merak edilen; Mazot desteği nasıl alınır, bu yıl için mazot gübre desteği ne kadar ve ne zaman verilecek, destek ödemesi sorgulama ve araştırılan konuların tüm ayrıntıları yazımızda.

Mazot Gübre Desteği Tarım Destekleri

Bitkisel üretime destekleme ödemesi yapılmasına dair Tebliğ 25 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ’ de yer alan maddelere göre; 2020 üretim yılında, ÇKS’ye kayıt yaptıran çiftçiler mazot ve gübre desteği ve katı organik-organomineral gübre desteğine, ÇKS ve FKS’ye kayıtlı çiftçiler ise fındık alan bazlı gelir desteğine başvurmuş sayılırlar.

Kaynak: Resmi Gazete

Mazot için çiftçilere 2020 yılında 2 milyar 901 milyon lira destek ödemesi yapıldı. Tarım Destekleri 27 MART 2020 Tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştı. Aralık ayına kadar çiftçilere verilecek mazot gübre destekleme ödemelerin tarihleri Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği takvimlere  göre üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmıştı.

Mazot Gübre Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Aynı şekilde Bakanlık tarafından çiftçilere yapılacak olan destekleme ödemeleri 2021 yılında da yapılmaya devam edecektir. Peki çiftçilere sağlanacak tarımsal desteklemeler kapsamında çiftçinin en ihtiyaç duyduğu destek kalemi olan Mazot gübre desteği başvuruları nasıl yapılıyor?

Çiftçiler mazot gübre desteği başvurularını e-devlet üzerinden yapabilirler.

2020 üretim yılında ÇKS’de kayıtlı olan çiftçiler, mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istememeleri halinde, bu taleplerini il/ilçe müdürlüklerine 31/12/2020 tarihine kadar yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir. Toplam arazi miktarı bir dekarın altında olan ve rekreasyon amacıyla yetiştirilen yem bitkileri için mazot ve gübre desteği yapılmaz. ÇKS’ ye kayıtlı olan ve tarımsal desteklemelere başvuruda bulunan çiftçilere mazot ve gübre desteklemesi verilecektir.

Gübre Desteği %100 Artıldı

”Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli” kapsamında, yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya kanola, aspir, dane mısır, arpa, çavdar, yulaf, mercimek, nohut, yaş çay, fındık, zeytin ürünlerinin dışında kalan diğer bütün ürünlere “Diğer ürünler” kategorisinde belirtilen miktar kadar mazot ve gübre desteği ödemesi yapılacak.

2021 Yılında Mazot Gübre Desteği Verilecek mi?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım bütçesinde 2021 yılında da değişiklik yapmadı ve bu yıl 24 milyar lira olarak ayrılan kaynağa artış yapılmayacak 2021 yılı içinde 24 milyar lira kaynaktan destek verilecek. Tarımsal desteklemeler için kaynak 2020’de olduğu gibi 2021’de de 24 milyar lira olarak belirlendi.

27 Ekim 2020 tarihli  Resmi Gazete’nin Mükerrer sayısında yayınlanan “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”na göre, ödemesi 2021 bütçesinden yapılacak olan 2020 yılı ürünleri için tarım destekleri için 22 milyar lira ödenek ayrıldı.

Bu yıl çiftçilere verilen mazot gübre desteğinin 2021 yılında da verilmeye devam edecek.

Mazot için çiftçilere 2020 yılında 2 milyar 901 milyon lira destek ödemesi yapılırken, 2021 yılında % 6.1 düşüşle 2 milyar 724 milyon lira ödeme yapılacak.  Çiftçilere 2021 yılında 177 milyon lira daha az mazot desteği  verilecek. Mazot fiyatı artarken destek azalacak.

ÇİFTÇİYE İKİ MÜJDE BİRDEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Kabine toplantısı sonrasına açıklamalarda bulundu. Açıklamasında;

Çiftçilerimize iki müjde vermek istiyorum. Gübre desteklerini yüzde 100 artışla iki katına çıkartıyoruz. Buğday, arpa, çavdar yulaf iki dekara 8 lira olan desteği 16 liraya yükseltiyoruz.

Organik ve organo mineral gübre kullanan üreticilerimize ilave olarak dekara 10 lira olan destekleme önerisini 20 liraya yükseltiyoruz. Bu destek ödemeleri ilkbahar döneminde hesaplarına yatırılacaktır. Çiftçilerimiz üretmeye devam ettikleri müddetçe biz de onları desteklemeyi sürdüreceğiz.” Dedi

Mazot Gübre Desteği Şartları

Mazot desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler;

 • Mazot ve Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Tarım il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir.
 • Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için en az 1 dekar tarım arazinizin olması yeterlidir.

Gübre desteklemesinde önemli bir ayrıntı vardır. Eğer tek parça 50 dekar ve üzeri araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmaz iseniz o arazinin mazot desteğini alırsınız ama gübre desteğini alamazsınız. Yani diyelim 122 dekar tek parça araziniz var. Bu arazi için 3 adet toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü her toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsamaktadır. Eğer 122 dekarlık arazi için 2 toprak analizi yapar iseniz 100 dekarlık alanın gübre desteğini alırsınız ancak 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız. Toprak analizi yaptırırken bu ayrıntıya özenle dikkat etmelisiniz.

çiftçiye-mazot-gübre-desteği
Mazot ve Gübre Desteklemeleri
Devam Ediyor.

Başvuru yapmak isteyen çiftçiler aşağıdaki dilekçeyi doldurunuz.

ÖRNEK DİLEKÇE

……………………………………………………Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne 

5488 Sayılı Tarım Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot,  Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ ( ..) gereğince Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve söz konusu Tebliğ hükümlerine uyacak şekilde tarımsal üretimde bulunduğum tarım arazisi için aşağıda (X) işareti ile işaretlemiş olduğum desteklemelerden yararlandırılmam ve bu ödemelerin T.C. Ziraat Bankasında açılan/açılacak hesabıma aktarılması için gereğini arz ederim.

Ödemeye ilişkin düzenlenen ve askıya çıkarılan icmallere, askı süresi içerisinde itiraz etmediğim takdirde kesinleşmiş icmal bilgilerinin doğruluğunu kabul etmiş sayılacağıma, ayrıca söz konusu ödemeyi Karar ve Tebliğ esaslarına aykırı olarak haksız yere aldığımın tespit edilmesi halinde, aldığım ödemeyi, ödeme tarihinden itibaren işleyecek gecikme zammı ile birlikte, gayrikabil-i rucu hiçbir itiraz beyan etmeden, ilk talepte ”6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri” çerçevesince geri vermeyi kabul ve taahhüt ederim.

Dilekçenin alt sağ bölümüne,

 • Adı Soyadı
 • T.C. Kimlik No,
 • Telefon no ve Adres yazılıp mazot gübre başvuru dilekçesi imzalanmalıdır.

Mazot gübre başvuru dilekçesini İl tarım müdürlüklerine iletebilirsiniz

Mazot Gübre Desteği Hesaplama

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu desteklerin ayrıntılarını görmek için tıklayınız.

Gübre destekleri %100 artırılmış yeni tablo

Mazot ve gübre destekleri ürün başına verilmektedir. Ekilmesi gereken ürünler tabloda gösterilmektedir. Gübre desteği; buğday, arpa, yulaf için dekar başına 16 TL, diğerleri için 8 TL olarak verilmektedir. Mazot desteği ise ürün türüne göre değişiklik arz edecektir.

Ayrıca toprak analizlerinin yapılması da gerekiyor. Toprak analiz desteğinden faydalanabilmek için mutlaka Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvar olmaları gerekmektedir.

Toprak analiz desteği, en az 50 dekar arazide, her 50 dekar başına 40 TL olarak ödenir.

Detaylar. Arazi analizleri yapılmayan çiftçilerimiz mazot ve gübre desteklerinden yararlanamayacaktır.

Katı Organik – Organomineral gübre desteği kapsamında dekar başına 20 TL ödeme yapılır.

Bu destekler 2021 yılında da verilmeye devam edecektir. Başvuru tarihi: 25/11/2020-29/03/2021

Mazot Gübre Desteği Ödeme Tarihleri

ÇKS’de kayıtlı olan çiftçiler 31 Kasım 2020 yılına kadar desteklemelerden yararlanmak istediklerini belirtmeleri halinde gübre ve mazot desteğinden yararlanabilecekler. Mazot gübre desteği Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Mazot Desteği ödeme tarihlerini görsele tıkayarak öğrenebilirsiniz

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Sedat dedi ki:

  Merhabalar benim 38 dönüm arazim var Mazot ve gübre desteği alman için ne yapmam lazım

 2. Satilmis yildirim dedi ki:

  Araziler olu babamizin üzerine tapulu varislerden olenler var payima düsen arazilerden testekleme nasil alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 3. Nihat ERDOĞAN dedi ki:

  Merhaba. Tarım arazilerim Ankara’da,kendim Muğla’da yaşıyorum. ÇKS ‘ne kayıtlıyım. Bu seneye kadar aksatmadan müracaatlarımı yaptım ve mazot gübre desteğinden faydalandım.Bu gün Muğla’da yaşıyor olmam nedeniyle bizzat başvuru yapmamimkansız oldu.Acaba posta ile müracaat edebilir miyim.

 4. Koşeli dedi ki:

  Selamin alekum ben ardahan hanak a.aydere koyundenim bana mazot destegi nereye nasil ne şekilde baş vuracam. Ben 1 yıldır cıfcilıge başladim trektor aldim cifci kayıt belgem var tarin kiredi koperetifine uyeyım bana yardimcı olursaniz sevinırım

 5. kemal dedi ki:

  merhabalar.benim parca parca 60-70-dönüm arazi var daha önce buğday arpa vs ekiyoduk şimdide fıstk ve bağ arazisine cevirdik benim tarım ve zirata kaydım yo kırsal yerleşim olduğu için kimsede ilgilenmiyor buralarda nasıl ve neşarta yararlana bilirim,yer.teşekürler, siirt,şirvan tatlı payam köy