Devlet Destekli

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çiftçiliği bir meslek haline getirmek, tarım ve hayvancılık alanlarında dışa bağımlılığı azaltmak ve kentlerdeki nüfus yoğunluğunu ortadan kaldırmak amacı ile geçtiğimiz yıllarda köye dönüş projesi başlatılmıştır. Memleketine göç etmeye karar verenler bu anlamda devlet eli ile desteklenmekte ve köye dönüş yardımlarından faydalanabilmektedir. Çiftçiler 300 koyun ya da 30 bin TL hibe ile köye dönüş yasası kapsamında desteklenmeye devam etmektedir.

Memlekete Göç Projesi 2020

Ülkemiz ekonomik anlamda dışa bağımlıdır. Tarım ve hayvancılık alanlarında ihracat yaptığımız gibi ithalat da yapmak durumundayız. İşte devlet bu konuyu çevresel faktörler ile birleştirerek, bir çözüm getirmek adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan illerdeki vatandaşların memleketlerine dönmesi sonucu hem ülke çapında nüfus homojen bir şekilde yayılacak, hem tarımsal faaliyet artacaktır. Hem de üretimlerin artması ile birlikte ithalat oranlarının azalması ve ihracatın artırılması hedeflenmektedir. Özellikle köyden kente göç eden vatandaşlar bu ortama adapte olamamakta ve çeşitli sıkıntılar ile karşılaşmaktadır. Hatta bu proje kapsamında köylerine geri dönmek isteyen fakat maddi imkansızlıklar yüzünden göçlerini götüremeyen pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. İlgili bakanlık bu konuda vatandaşlara gerekli imkanları sağlamak adına bir proje başlatmıştır. Projede verilecek olan tarımsal yardımlar hibe olarak verilmektedir. Ancak bulunduğunuz belediyeye giderek durumunuzu anlatmanız durumunda da tarafınıza çeşitli yardımların yapılması söz konusudur. Belediye bünyelerinde tersine göç büroları mevcuttur.

tersine-göç

Memleketine dönmek isteyenlerin nakliye ihtiyaçları belediyeler tarafından karşılanmaktadır.

Eşyalarını maddi durumlarından ötürü memleketlerine taşımakta sıkıntı yaşayan vatandaşlar için nakliye konusunda yardım yapılmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu yardım maddi olarak sunulmaz. Yani araç temini ve eşyaların nakliye aracına yönlendirilmesi, ailenin memleketlerine dönmek için biletlerinin alınması gibi yardımlar aileye para olarak verilmemekte ve hizmet olarak sunulmaktadır. Yakın illere gidecek olan vatandaşların göçlerinin aynı nakliye aracına yüklendiği de görülmüştür. Her belediyenin bu hizmeti sunmak adına bir ödeneği bulunmaktadır. Yani memleketinize göç etmek istiyor ve maddiyat konularında problem yaşıyorsanız bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşerek durumunuzu ifade etmeniz gerekiyor.

Memleketine dönüş yapmaya karar verenlerden pek çoğu da işsizdir. Köye dönüş projesi ile ayrıca ülkemizdeki işsizlik oranının azalacağı düşünülmektedir. Özellikle eğitimini tamamlamış ancak iş bulma problemi yaşayan gençlere Genç Çiftçi projesi ile istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Özetle proje, pek çok alana hizmet etmektedir. Genç Çiftçi hayvan teslim sürecinin nasıl işlediğini biliyor musunuz?

Köye Dönüş Yardımları

Memleketine dönerek geçimini orada sağlamak isteyen vatandaşların karar vermesi gereken ilk konu geçini hangi faaliyetle sağlamak istediğidir. Üretimin kaliteli ve modern yapılması amacı ile hem tarım hem de hayvancılık alanlarında Bakanlık ve pek çok finansal kuruluş destek sağlamaktadır. Tercihini hayvancılıktan yana kullananlar için büyükbaş, küçükbaş ve arıcılık destekleri sağlanacaktır. Tarımsal üretim yapmak isteyenler ise mantar yetiştiriciliği, sera faaliyetleri, fide ve fidancılık, meyve, sebze üretimi gibi konularda destek alabilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımın halk arasında bilinen ismi köye dönüş parasıdır. Yardım hibe olarak yapılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi eşyalarını taşıma ve ulaşım konularında problem yaşayanlar için de nakliye hizmeti verilmektedir.

Devletimiz her konuda çeşitli hibe ve destekleme ödemeleri yapmaktadır. Girişimciler, yatırımcılar, var olan iş yerlerini büyütmek isteyenler, iş yeri açmak ya da fabrika kurmak isteyenler hibe ve krediler ile desteklendiği gibi tarım ve hayvancılık alanlarında da üreticiler ve çiftçiler desteklenmeye devam etmektedir. Devlet dışında finansal kuruluşlar da müşterilerine belirli koşullar dahilinde kredi sunmaktadır. Bu bağlamda çiftçilere 30 bin TL hibe kredi verilmektedir. 

Yardımdan Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar

TKDK ile Ziraat Bankası imzaladıkları protokol neticesinde köye dönüş yapmak isteyenlere hibe kredi vermektedir. Bu hibe krediden faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar;

köye-dönüş-şartları

Çalışmak istediğiniz alanı belirlemelisiniz.

 1. Türk vatandaşı olmak
 2. Herhangi gelir getirici bir işte çalışmıyor olmak
 3. Sosyal güvencesi olmamak
 4. Aktif olarak öğrenci durumunda olmamak. Ancak bu durumun bir istisnası bulunmaktadır. Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim gören öğrencilerin yardım taleplerinde bulunmalarının önü açıktır.
 5. Aynı proje ile aynı kurum tarafından daha önce herhangi bir yardım almamış olmak
 6. 18 yaşını tamamlamış olmak
 7. 41 yaşına girmemiş olmak
 8. Okur-yazar durumda olmak gerekiyor.
 9. Vergi mükellefleri ne yazık ki köye dönüş projesi dahilinde değildir. Yani esnaf ve sanatkar olunmamalıdır.

Ziraat Bankası’ nın sunduğu bu kredi imkanından faydalanabilmeniz için bir iş planı sunmanız gerekiyor. Hayvancılık ile uğraşmayı planlayanların tavuk yetiştiriciliği ve yumurta satışı, kurbanlık yetiştiriciliği, et üreticiliği, damızlık, süt satışı gibi işlerde bulunması gerekiyor. Bu sebeple iş planında yapmayı hedeflediğiniz faaliyeti detaylandırarak anlatmalısınız. Devlet dışında herhangi bir katılım bankasından da aynı konuda kredi çekmek istediğinizde sizden kendilerine bir iş planı sunmanızı isteyecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı açıklama neticesinde verilen hibe tutarı 30 bin TL’ dir. Seyahat ve nakliye yardımı bu tutarın dışında tutulmuştur. Bu yardımları almak için Belediye Başkanlıkları, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvurunuz.

İş Planı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Ziraat Bankası’ ndan teşvik ve hibe kredi alabilmek için iş planı sunulması gerekmektedir. Kuruma sunulan iş planında ise tüm detayları belirtmelisiniz. Aslında en önemli nokta ikna kabiliyetinizin olmasıdır. Bunu sağlamak için de sorulabilecek tüm soruları önceden düşünüp onlara cevap arayarak hareket etmektir. İş planında neden hayvancılık yapmak ya da tarımla uğraşmak istediğinizi, memleketinizin seçtiğiniz hayvan ya da bitki türlerine uygun koşullar vaat edip etmediği, köyünüzde herhangi bir arazinizin olup olmadığı, tarım ile uğraşacaklar için bölgedeki sulama ihtiyacını nasıl karşılayacağınızı sebep sonuç ilişkisi ile ifade etmelisiniz.

Tarım ve Hayvancılık alanlarında destek veren kurumlardan biri de Kosgeb‘ dir. Kosgeb girişimci olmak isteyenlere destek vermektedir.

desteklenen-sektörler

Kosgeb tarım ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenleri desteklemektedir.

Tabloda gösterilen ifadeler NACE kodu ismini almaktadır. Görüldüğü gibi tarım ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere destek verilmektedir. Kuruma iş planı sunulması dahilinde 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeli kredi alabilirsiniz. Ancak bu aşamadan önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen ve 32 saatten oluşan kurslara katılmanız zorunludur. 2020 yılında 150 bin TL’ lik hibe başvuruları alınmayacaktır. Kosgeb yeni destekleme programları ile girişimcileri desteklemektedir.

500 Bin Koyun ve 250 Bin Düve

Geçtiğimiz aylarda TİGEM, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokol neticesinde tarımsal kalkınmayı sağlamak amacı ile vatandaşlara destek verileceği duyuruldu. Hedeflenen miktara ulaşabilmek için anaç hayvan sayısının artırılması gerekmektedir. Geçen yıllarda verilen 300 koyun desteğinde olduğu gibi bu projede temel amaç iş istihdamı sağlamak değildir. Proje ile üretim kalitesinin ve üretim miktarının artırılması hedeflenmektedir.Bu bağlamda destek verilecek olan çiftçilerin de konusunda uzman olmaları gerekiyor. Hayvan yardımlarının yanı sıra çiftçilere 100 bin TL’ ye varan tutarlarda da kredi kullandırılacaktır. Kredinin %20′ si ise yem temin etmek için verilecektir. Destekten faydalanmak için üreticinin ahırı olması gerekiyor.

Tarım Bakanlığı

Yeni adı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvansal desteklemeleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Başvurular il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşmak isteyenler buzağı, anaç manda, malak, arı gibi hayvansal ve çoban gibi teknik konularda desteklenmektedir. Ayrıca her yıl ödenen 30 bin TL hibe ödemesinin başvuruları  tamamlanmış durumdadır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine durumunuzu ifade eden bir dilekçe yazarak işe başlamalısınız.

 • T.C. kimlik belgeniz
 • Diplomanız
 • Herhangi bir işte çalışmadığınızı kanıtlayan geliri yoktur belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Tapu evraklarını dilekçeniz ile birlikte kuruma teslim etmelisiniz.

Bu proje ile birlikte 300 koyun damızlık olarak verilecektir. Ayrıca koyun sahibi olan kişilere asgari ücret tutarında maaş bağlanacak ve sigortaları da yatırılacaktır. Burada amaç alım-satım yapmak değildir. Bu sebeple koyunların tüm ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanacaktır. Yem, ilaç, veteriner gibi eksikler giderilecektir. Bunlar karşılığında da köyde bulunan arazinin tapusu teminat olarak gösterilecektir. 300 koyun 300 yavru manasına gelmektedir. Yavrular sonraki dönemlerde satılabilmektedir.

Köye dönüş projesi için verilecek olan destekler 2020 yılı için geçerli olmayacaktır. Projenin süresi dolmuştur. Ancak tarım ve hayvancılık konularında destek almak isteyenler bakanlık tarafından açıklanacak olan tarihlerde başvurularını yapmak sureti ile bu desteklerden yararlanabilirler.

] }Yorumlar
 1. Hüseyin yıldırak dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Bende bu geçen 3 ayda başvuru yaptım halen bişi çıkmadı herşey durdu bilgi alan varsa haberversin. Bir hafta oldu Topkapı Edirne gitim göç le ilgili adamlar diyor daha ihale yapılmadı yapıldıktan sonra ancak olur bu taşıma

 2. Uğur dedi ki:

  Memlekte dönmek istiyorum nereye başvuru yapmam gerekiyor bide 30 bin tl için ne yapmam gerekiyor

 3. Ademyılmaz dedi ki:

  Köye dönüş yapmak istiyorum hayvancılık yapmak istiyorum devletten destek almak istiyorum