Devlet Destekli

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çiftçiliği bir meslek haline getirmek, tarım ve hayvancılık alanlarında dışa bağımlılığı azaltmak ve kentlerdeki nüfus yoğunluğunu ortadan kaldırmak amacı ile geçtiğimiz yıllarda köye dönüş projesi başlatılmıştır. Memleketine göç etmeye karar verenler bu anlamda devlet eli ile desteklenmekte ve köye dönüş yardımlarından faydalanabilmektedir. Çiftçiler 300 koyun ya da 30 bin TL hibe ile köye dönüş yasası kapsamında desteklenmeye devam etmektedir.

Memlekete Göç Projesi 2020

Ülkemiz ekonomik anlamda dışa bağımlıdır. Tarım ve hayvancılık alanlarında ihracat yaptığımız gibi ithalat da yapmak durumundayız. İşte devlet bu konuyu çevresel faktörler ile birleştirerek, bir çözüm getirmek adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan illerdeki vatandaşların memleketlerine dönmesi sonucu hem ülke çapında nüfus homojen bir şekilde yayılacak, hem tarımsal faaliyet artacaktır. Hem de üretimlerin artması ile birlikte ithalat oranlarının azalması ve ihracatın artırılması hedeflenmektedir. Özellikle köyden kente göç eden vatandaşlar bu ortama adapte olamamakta ve çeşitli sıkıntılar ile karşılaşmaktadır. Hatta bu proje kapsamında köylerine geri dönmek isteyen fakat maddi imkansızlıklar yüzünden göçlerini götüremeyen pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. İlgili bakanlık bu konuda vatandaşlara gerekli imkanları sağlamak adına bir proje başlatmıştır. Projede verilecek olan tarımsal yardımlar hibe olarak verilmektedir. Ancak bulunduğunuz belediyeye giderek durumunuzu anlatmanız durumunda da tarafınıza çeşitli yardımların yapılması söz konusudur. Belediye bünyelerinde tersine göç büroları mevcuttur.

tersine-göç

Memleketine dönmek isteyenlerin nakliye ihtiyaçları belediyeler tarafından karşılanmaktadır.

Eşyalarını maddi durumlarından ötürü memleketlerine taşımakta sıkıntı yaşayan vatandaşlar için nakliye konusunda yardım yapılmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu yardım maddi olarak sunulmaz. Yani araç temini ve eşyaların nakliye aracına yönlendirilmesi, ailenin memleketlerine dönmek için biletlerinin alınması gibi yardımlar aileye para olarak verilmemekte ve hizmet olarak sunulmaktadır. Yakın illere gidecek olan vatandaşların göçlerinin aynı nakliye aracına yüklendiği de görülmüştür. Her belediyenin bu hizmeti sunmak adına bir ödeneği bulunmaktadır. Yani memleketinize göç etmek istiyor ve maddiyat konularında problem yaşıyorsanız bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşerek durumunuzu ifade etmeniz gerekiyor.

Memleketine dönüş yapmaya karar verenlerden pek çoğu da işsizdir. Köye dönüş projesi ile ayrıca ülkemizdeki işsizlik oranının azalacağı düşünülmektedir. Özellikle eğitimini tamamlamış ancak iş bulma problemi yaşayan gençlere Genç Çiftçi projesi ile istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Özetle proje, pek çok alana hizmet etmektedir. Genç Çiftçi hayvan teslim sürecinin nasıl işlediğini biliyor musunuz?

Köye Dönüş Yardımları

Memleketine dönerek geçimini orada sağlamak isteyen vatandaşların karar vermesi gereken ilk konu geçini hangi faaliyetle sağlamak istediğidir. Üretimin kaliteli ve modern yapılması amacı ile hem tarım hem de hayvancılık alanlarında Bakanlık ve pek çok finansal kuruluş destek sağlamaktadır. Tercihini hayvancılıktan yana kullananlar için büyükbaş, küçükbaş ve arıcılık destekleri sağlanacaktır. Tarımsal üretim yapmak isteyenler ise mantar yetiştiriciliği, sera faaliyetleri, fide ve fidancılık, meyve, sebze üretimi gibi konularda destek alabilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımın halk arasında bilinen ismi köye dönüş parasıdır. Yardım hibe olarak yapılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi eşyalarını taşıma ve ulaşım konularında problem yaşayanlar için de nakliye hizmeti verilmektedir.

Devletimiz her konuda çeşitli hibe ve destekleme ödemeleri yapmaktadır. Girişimciler, yatırımcılar, var olan iş yerlerini büyütmek isteyenler, iş yeri açmak ya da fabrika kurmak isteyenler hibe ve krediler ile desteklendiği gibi tarım ve hayvancılık alanlarında da üreticiler ve çiftçiler desteklenmeye devam etmektedir. Devlet dışında finansal kuruluşlar da müşterilerine belirli koşullar dahilinde kredi sunmaktadır. Bu bağlamda çiftçilere 30 bin TL hibe kredi verilmektedir. 

Yardımdan Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar

TKDK ile Ziraat Bankası imzaladıkları protokol neticesinde köye dönüş yapmak isteyenlere hibe kredi vermektedir. Bu hibe krediden faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar;

köye-dönüş-şartları

Çalışmak istediğiniz alanı belirlemelisiniz.

 1. Türk vatandaşı olmak
 2. Herhangi gelir getirici bir işte çalışmıyor olmak
 3. Sosyal güvencesi olmamak
 4. Aktif olarak öğrenci durumunda olmamak. Ancak bu durumun bir istisnası bulunmaktadır. Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim gören öğrencilerin yardım taleplerinde bulunmalarının önü açıktır.
 5. Aynı proje ile aynı kurum tarafından daha önce herhangi bir yardım almamış olmak
 6. 18 yaşını tamamlamış olmak
 7. 41 yaşına girmemiş olmak
 8. Okur-yazar durumda olmak gerekiyor.
 9. Vergi mükellefleri ne yazık ki köye dönüş projesi dahilinde değildir. Yani esnaf ve sanatkar olunmamalıdır.

Ziraat Bankası’ nın sunduğu bu kredi imkanından faydalanabilmeniz için bir iş planı sunmanız gerekiyor. Hayvancılık ile uğraşmayı planlayanların tavuk yetiştiriciliği ve yumurta satışı, kurbanlık yetiştiriciliği, et üreticiliği, damızlık, süt satışı gibi işlerde bulunması gerekiyor. Bu sebeple iş planında yapmayı hedeflediğiniz faaliyeti detaylandırarak anlatmalısınız. Devlet dışında herhangi bir katılım bankasından da aynı konuda kredi çekmek istediğinizde sizden kendilerine bir iş planı sunmanızı isteyecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı açıklama neticesinde verilen hibe tutarı 30 bin TL’ dir. Seyahat ve nakliye yardımı bu tutarın dışında tutulmuştur. Bu yardımları almak için Belediye Başkanlıkları, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvurunuz.

İş Planı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Ziraat Bankası’ ndan teşvik ve hibe kredi alabilmek için iş planı sunulması gerekmektedir. Kuruma sunulan iş planında ise tüm detayları belirtmelisiniz. Aslında en önemli nokta ikna kabiliyetinizin olmasıdır. Bunu sağlamak için de sorulabilecek tüm soruları önceden düşünüp onlara cevap arayarak hareket etmektir. İş planında neden hayvancılık yapmak ya da tarımla uğraşmak istediğinizi, memleketinizin seçtiğiniz hayvan ya da bitki türlerine uygun koşullar vaat edip etmediği, köyünüzde herhangi bir arazinizin olup olmadığı, tarım ile uğraşacaklar için bölgedeki sulama ihtiyacını nasıl karşılayacağınızı sebep sonuç ilişkisi ile ifade etmelisiniz.

Tarım ve Hayvancılık alanlarında destek veren kurumlardan biri de Kosgeb‘ dir. Kosgeb girişimci olmak isteyenlere destek vermektedir.

desteklenen-sektörler

Kosgeb tarım ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenleri desteklemektedir.

Tabloda gösterilen ifadeler NACE kodu ismini almaktadır. Görüldüğü gibi tarım ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere destek verilmektedir. Kuruma iş planı sunulması dahilinde 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeli kredi alabilirsiniz. Ancak bu aşamadan önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen ve 32 saatten oluşan kurslara katılmanız zorunludur. 2020 yılında 150 bin TL’ lik hibe başvuruları alınmayacaktır. Kosgeb yeni destekleme programları ile girişimcileri desteklemektedir.

500 Bin Koyun ve 250 Bin Düve

Geçtiğimiz aylarda TİGEM, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokol neticesinde tarımsal kalkınmayı sağlamak amacı ile vatandaşlara destek verileceği duyuruldu. Hedeflenen miktara ulaşabilmek için anaç hayvan sayısının artırılması gerekmektedir. Geçen yıllarda verilen 300 koyun desteğinde olduğu gibi bu projede temel amaç iş istihdamı sağlamak değildir. Proje ile üretim kalitesinin ve üretim miktarının artırılması hedeflenmektedir.Bu bağlamda destek verilecek olan çiftçilerin de konusunda uzman olmaları gerekiyor. Hayvan yardımlarının yanı sıra çiftçilere 100 bin TL’ ye varan tutarlarda da kredi kullandırılacaktır. Kredinin %20′ si ise yem temin etmek için verilecektir. Destekten faydalanmak için üreticinin ahırı olması gerekiyor.

Tarım Bakanlığı

Yeni adı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvansal desteklemeleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Başvurular il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşmak isteyenler buzağı, anaç manda, malak, arı gibi hayvansal ve çoban gibi teknik konularda desteklenmektedir. Ayrıca her yıl ödenen 30 bin TL hibe ödemesinin başvuruları  tamamlanmış durumdadır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine durumunuzu ifade eden bir dilekçe yazarak işe başlamalısınız.

 • T.C. kimlik belgeniz
 • Diplomanız
 • Herhangi bir işte çalışmadığınızı kanıtlayan geliri yoktur belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Tapu evraklarını dilekçeniz ile birlikte kuruma teslim etmelisiniz.

Bu proje ile birlikte 300 koyun damızlık olarak verilecektir. Ayrıca koyun sahibi olan kişilere asgari ücret tutarında maaş bağlanacak ve sigortaları da yatırılacaktır. Burada amaç alım-satım yapmak değildir. Bu sebeple koyunların tüm ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanacaktır. Yem, ilaç, veteriner gibi eksikler giderilecektir. Bunlar karşılığında da köyde bulunan arazinin tapusu teminat olarak gösterilecektir. 300 koyun 300 yavru manasına gelmektedir. Yavrular sonraki dönemlerde satılabilmektedir.

Köye dönüş projesi için verilecek olan destekler 2020 yılı için geçerli olmayacaktır. Projenin süresi dolmuştur. Ancak tarım ve hayvancılık konularında destek almak isteyenler bakanlık tarafından açıklanacak olan tarihlerde başvurularını yapmak sureti ile bu desteklerden yararlanabilirler.

] }Yorumlar
 1. blank Kasım ergüven dedi ki:

  Ben elazığ merkezden arıcak erimli beldesine köme evlerine geri dünüş yaptım ve burada küçük baş hayvancılıkla oğraşıyorum ama elektiriğim ve içecek suyum yok cok zor şartlada yaşıyorum 3 tane öğrencim var ve elektiriksiz bir yaşam surdürüyorum lütfen elektiriğimin gelmesini istiyorum lötfen bir c9k yere başverdum ama bie türlü gelmedi 8 yıldır burada hayvancılık ve tarim işleri yapıyorum

 2. blank Kemal dedi ki:

  Bulundun beldede belediyeye basvur gerekeni yapacaklar

 3. blank İbrahim dedi ki:

  Ben erzurum göç etmek istemiyorum

 4. blank Emrullah dedi ki:

  Ben Memleketim Diyarbakıra göç etmek istiyorum maddi durumum yok kronik astım hastasıyım yardımcı olurmusunuz

 5. blank baris dedi ki:

  koye takilcam yardimci olurmusunuz

 6. blank Gokhan dedi ki:

  Bu 30 bin hibe krediye şart kostugunuz hic bir is yapılamaz.

 7. blank Hüseyin yıldırak dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Bende bu geçen 3 ayda başvuru yaptım halen bişi çıkmadı herşey durdu bilgi alan varsa haberversin. Bir hafta oldu Topkapı Edirne gitim göç le ilgili adamlar diyor daha ihale yapılmadı yapıldıktan sonra ancak olur bu taşıma

 8. blank Uğur dedi ki:

  Memlekte dönmek istiyorum nereye başvuru yapmam gerekiyor bide 30 bin tl için ne yapmam gerekiyor

 9. blank Ademyılmaz dedi ki:

  Köye dönüş yapmak istiyorum hayvancılık yapmak istiyorum devletten destek almak istiyorum

 10. blank sezayi dalkıç dedi ki:

  Ankara dan Ordu ünyeye göç gitmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 11. blank Tahsin dedi ki:

  Köye dünüs yapacam ama hiç birikimim yok bu vurus yüzünden işimizi de kaybettik kiradayım ve çalışmıyorum ünlü mamullerde ustayım memlekete gittigimde kendime bi iş kurmak istiyurum devletin yardimiyla

 12. blank Zafer dedi ki:

  Dogma buyume istanbuldayik yasim37 asil memleketim anamur ama ben duzceye yerlesmek istiyorum.ben esim ve kizim.ama elimde hicbir birikim yok aiylemle ayni evdeyasiyorum.sifir essagsiz gidicem bunun icin devletin bir yardim kurumu varmi

 13. blank Yılmaz dedi ki:

  Küçükbaş hayvancılık| desteği

 14. blank Nazim dedi ki:

  Köye dönüş yapmak istiyorum nasıl bir yardım dan bulunabilirsiniz

 15. blank Osman dedi ki:

  İnanmayın Bn başvurdum olumsuz haber senden devlet deyerli daire dükkan tapusu istiyor

 16. blank Yusuf dedi ki:

  Selam köye göç etmek istiyorum çiftçilik ve hayvancılık yapmak istiyorum devlet desteklerinden yararlanmak istiyorum

 17. blank gokhan perincek dedi ki:

  gokhan perincek 30 yildir istanbulda yasamaktayim koye donus yapacagim nasil faydalanabilirim nereye basvuracaguz

  1. blank Behlül dedi ki:

   Antalya da yaşıyorum köye dönüş yapmak istiyorum ama üzerime herhangi Bi taşınmaz yok bundan yararlanabilirsiniz ve nereye başvuru yapmamız gedekıyor

 18. blank Mehmet dedi ki:

  Birisi neden parayı direk vermeyipte şartlar koyuyorsunuz verecekseniz adam gibi herkese verin demiş. Kosgeb ilk olarak her başvuru yapana işini kurmadan parayı nakit veriyordu. O parayı alanların %85’i ne yaptı o para ile kendine araba aldı ev aldı keyfi harcadı. Ve hiç bir gelir getirici yada istihdam sağlayıcı iş yapmadı. Yani devleti ben iş yapacağım deyip kandırdı. Şimdi şart koymasa yine aynısı olur.

 19. blank Mehmet.kurt dedi ki:

  Bursa’dan.giresuna.göcgitmekisdiyom.durumum.iyidegil.imkanlm.yok.durumum.zayıfgecinemiyom

 20. blank Adem yılmaz dedi ki:

  Selam köye dönüş yapmak istiyorum hibe kredi desteği nasıl alırız.

 21. blank erdoğan dedi ki:

  yardım istiyorum işsizin vasıfsız biriyim işbulamıyorum sizden yardım istiyorum

 22. blank Güven turgut dedi ki:

  Köye geri dönmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 23. blank Kiymet dedi ki:

  Verecekeeniz adam gibi verin yok 41 yasini asmiuvan yok bi iste calismiyo olcan ogrenci olmican gelirin olmicak boktan isler isi kur ole al paeayi diyorsunuz miletin parasi olsa sizle ugrasirmi be buna insan kandirmak denir ver sen milete parayi bak nasil gifiyo koyune ekip biciyo emeklide etmiyisunuz dalgami geciorsunuz yeter artik dinden imandan cikartmatin insani..

 24. blank Ceylan dedi ki:

  Durumum çok çok kötü sizden yardım istiyom

 25. blank Murat dedi ki:

  S.a ben karabukteyim durumum iyi değil memlekete geri dönüş için nakliye parası yok 3 bin lira ben şimdi ne yapmam gerekiyor nasıl yardım alirim nereye başvurmam gerekir bilgi için teşekkürler

 26. blank Taşınmak dedi ki:

  Selam eşimden ayrıldığım için memlekete dönmek istiyorum bu durumda yardım oluyormu

  1. blank hay allahım ya :) dedi ki:

   hahaha lafa bak. kardeş sen çiftçilik yapmak için dönmüyon ki eşinden boşandığın için dönüyon 😀

 27. blank Songül dedi ki:

  Memleketi kastederek köy deniyor zaten bence başvurun

 28. blank Memlekete dönüş yardımı dedi ki:

  Merhaba sadece köy için mi ben İstanbul’da yaşıyorum memleketim İzmir maddi imkansızlıktan taşınamıyorum evim kira eşim çalışmıyor bi çocuğum var ben alabiliyor muyum

 29. blank Musa mutlu dedi ki:

  Köye geri dönüş yapmak istiyorum yardımcı olurmudunuz

  1. blank sezayi dalkıç dedi ki:

   sezayi dalkıç ben Ankara dan Ordu ünyeye göç gitmek istiyorum yardımcı olurmusunuz