Memur Olma 2021 Yaş Sınırı (40-45?)

Memur Olma 2021 Yaş Sınırı (40-45?)
A+
A-

ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS’ ye girerek devlet kadrolarına devlet memuru olmak isteyenler memurluk yaş sınırı var mı, devlet memuru olmanın şartları hakkında bilgi edinmek istiyor. 40 yaşından sonra memur olunmaz gibi bir önyargı mevcut ama gerçek ise tamamen başka. Devlet kurumlarında memur olma yaşı, sınırı var mı konularında kesin bir bilgi arayışına girmektedir. İşte devlet memuru olmayı bekleyen binlerce kişinin merak ettiği sorular ve cevapları..

Memur olmak isteyenler için Memurlukta yaş sınırı yasaya göre kaçtır 2021 alımları öncesinde yaş şartını öğrenin..

Memur Olma Yaş Sınırı Nedir?

Devlet kadrolarında memur olmak isteyenler memuriyet yaş sınırı şartının araştırmasına girmektedir. Çoğu kamu kurumunun yaş sınırlaması birbirinden farklıdır. Yıl içerisinde kadrolara yerleştirilecek olan memurların yaş sınırlamaları da yasa ile belirlenmektedir. Çoğu alımlarında yaş sınırı için 35 yaşından gün almamış ya da 40 yaşını doldurmamış olmak şartı gibi ibareler görülmektedir. Ancak çoğu kurum yaş sınırı olmadan alım yapmaktadır. Hal böyle olunca vatandaşlarımız memur olma üst yaş sınırı hakkında net bir bilgiye sahip değildir.

40 Yaşındayım KPSS ile Kamuya Girebilir miyim?

Devlet memuru olmanın yaş alt ve yaş üst sınırı 657 sayılı kanunun 40. maddesinde belirlenmiştir. Kanuna göre;  18 yaşını tamamlayanlar ve herhangi bir meslek okulunu veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olma ve mahkeme kararı ile ergin olmak (yargısal erginlik) şartıyla atanabilirler. Kanuna göre Devlet memuru alım ilanlarında yaş üst ve alt sınır konmama halinde 18 yaşını dolduranlar olabilir. Buna göre; 40 yaşında kamuya girmek mümkündür.:)

Devlet memurluğu alınacak olanlar genel ve özel şartlara sahip olmalıdır  Genel şartlar ise;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 40 maddesinde belirlenen yaş şartlarını taşımak,
  • Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az on beş yaşını doldurmuş olmak kazai rüşt kararı almak şartı ile olabilirler.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 41 maddesinde öğrenim şartlarını taşımak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
 • 657 sayılı kanunun 53. madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak şartları aranır.
Memur Olma Yaş Sınırı
Memur Olma Şartları ve Yaş Sınırı

Devlet memuru olmak için gerekli bazı özel şartlarda mevcuttur. Bu özel şartlar ise;

 • Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41 nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,
 • Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.” hükmü yer almaktadır.

Memurluk Yaş Sınırı Var mı?

657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddesi gereğince alım ilanlarında yaş alt ve üst sınırlaması getirilmeyen her kadroda YAŞ ŞARTSIZ memur olunabilir. 40 ila 45 yaşında olunsa dahi alım ilanında yaş sınır yoksa o kadroya yerleşebilirsiniz.

657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddede A grubu alımlar için 35 yaşını doldurmamış olmak hükmü ile alımlarda yaş üst sınırı getirilmiştir yine ilgili madde gereğince 18 yaşını tamamlayanlar hükmü yer aldığından alımlarında alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

Sınavsız nasıl Memur olunur öğrenmek için Tıklayınız.

Yaş Şartı Olmayan Devlet Kadroları 2021

ÖSYM aracılığı ile yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinde devlet kadrolarına alınacak devlet memurlarında yaş alt ve üst sınır şartı konabilmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde memur alımında yaş şartı olmadan olunabilmektedir.

 • Yaş şartı olmadan memur alımı yapan kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı gelmektedir. Özel öğretmen alımlarında yaş sınır şartı yoktur.
 • Bunun yanında Üniversite Hastaneleri tarafından yapılan sağlık personeli alım ilanlarında da yaş şartı aranmamaktadır.
 • Kredi Yurtlar Kurumu KYK 4 B Sözleşmeli yurt memuru alımlarında da yaş şartı aranmaz.
 • Askeri kurumlara sivil memur alımlarında yaş sınırı yoktur.
 • İşçi alımı üst yaş sınırı aranmaz.
 • İtfaiye alımı yaş şartı aranmaz.
 • MEB Öğretmen alımlarında yaş şartı 40 olarak belirlenmiştir. İlk kez öğretmen kadrolarına atanacak kadrolara yönetmeliğin 11/g bendi gereğince, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Bu düzenleme kaldırılmış olup öğretmen atamalarında yaş sınırı şartı kaldırılmıştır.
 • Sağlık Bakanlığı sözleşmeli alımlarda,
 • Adalet Bakanlığı sözleşmeli alımlarda,
 • Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli alımlarında,
 • Askeri kurumlara alımlarında yaş şartı aranmaz.
 • Devlet kamu kurumlarının doktor, öğretmen, imam kadrolarına yapılacak alımlarında yaş şartı yok veya 40 yaş üzeri olmaktadır.
 • Diyanet İşleri Başkanlığının imam, müezzin, kuran kursu öğreticisi kadrolarına alımlarda yaş şartı aranmaz.
 • Orman Genel Müdürlüğü orman mühendisi, orman muhafaza memurluğu kadrolarında ve kalkınma ajanslarında da üst yaş sınırı konulmuyor.

Yaş Şartı Arayan Kurumlar 2021

Bunların yanında devlet kadroları alımlarında bazı kadroların durumuna göre yaş şartı sınırlaması da konabilmektedir. KPSS Yaş sınırları ise;

 • KPSS-A grubu alımlarında yaş şartı aranmaktadır. KPSS- A grubu alımları olan;
  • Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Denetçi Yardımcılığı, Stajyer Kontrolörlük, Müfettiş Yardımcılığı gibi kadroların alımlarında yaş sınırı bulunmaktadır.
 • POMEM alımlarında yaş şartı vardır.
  • Kadınlar için 28 erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak şartı vardır.
 • Adalet Bakanlığı devlet memuru alımlarında da yaş şartı aranır. Zabıt katipliğinde 35 yaş sınırı getirilmiştir.
 • Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımlarına 50 yaş şartı konulmuştur.
 • Fakültelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu KPSS den geçerli puan alan adaylarda veya 4001 linin başvuracağı kadrolarda yaş sınırı vardır.

Sınavsız olarak Devlet Memuru Olmak isteyenler için tüm bilgiler burada.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Levent dedi ki:

  Çalıştığım özel şirket ben 44 yaşımda iken kapandı emeklilik şartlarınıda doldurdum şimdi tam olarak işveren yaşlısın devlet gençsin diyor tam 4 yıldır 35 ten sonra işçi alan bir yer arıyorm teknik lise makina mezunuyom ne diyeyim

 2. Avatar İsmail dedi ki:

  Tarım Bakanlığı son alımlarda yaş şartı vardı.

 3. Avatar Ümit dedi ki:

  itfaiyecilik için yaş şartı aranıyor. 33 yaşındayı. bi yere giremiycem heralde

 4. Avatar Zehra dedi ki:

  Bir çok alımda hâlâ yaş şartı var üniversite okuduk fakat bu saçma şartlar yüzünden başvuru yapamıyorum.Anlamıyorum birkaç yaş büyük olunca iş yapamaz halemi geliyoruz ki bize bunu yaşatıyorlar

  1. Avatar ilhan dedi ki:

   Haklisin boşuna okuduk ömrümüz önce öss ye hazırlamakla sonra üniversitede 4 yıl ile sonrada kpss ye hazırlanmakla geçti. Bir-kac yas büyük olunca iş göremez olmuyoruz tabi ama o kadar çok okumuş atanamamis var ki bence bu yaş sınırı elemek icin sayıyı düşürmek icin

 5. Avatar Furkan dedi ki:

  Çok doğru söylüyorsun kardeşim bende 36 oldum bende altı kere kpss ye girdim hep mülakatlarda elendim şimdide yaş geçti koreldik kısacası ülkenin çarpık düzeni böyleyse bizim suçumuz ne gençlik gitti elden Allah kahretsin hak yiyenleri

 6. Avatar Burcu şirin dedi ki:

  31 yaşındayım lise yeni mevzun oldum kpss sınavına giricem abaca kazanırsam memur olarak ne olabilirim aydinlatirsaniz sevinirim

 7. Avatar Mustafa dedi ki:

  Mahkeme kararı ile gerçek yaşıma geçtim acaba adalet bakanlığı personel alımlarında eski kimlikte ki yaşa mı bakıyorlar yoksa yenisi geçerli oluyor mu

 8. Avatar ALBİRBEY dedi ki:

  HAKİMLİK VE KAYMAKAMLIK 35 YAŞ SINIRI KALDIRILSIN ARTIK.

 9. Avatar memoli dedi ki:

  Burada yazan yaş sartı aranmaz olan kurumların hepsi hikaye 30-35 yaş sınırı koyuyorlar. 40 yaş ve üstü açıktan atamayla girebilir onada sağlam dayınız olması lazım..