MHRS Randevuları Hep Dolu mu? Kolay Randevu Alma Tekniği 2022

Tüm hastanelerden, polikliniklerden randevu almak için sıra beklemenize veya girmenize gerek yok. MHRS ve ALO 182 hattı ile hemen, erken randevularınızı alın. MHRS Randevuları hep dolu diyenler, sürekli hata veriyor, randevu alamıyorum? diyenler için tüm kolay ve hızlı randevu yöntemleri içeriğimizde.

MHRS Randevuları Hep Dolu mu? Kolay Randevu Alma Tekniği 2022

Vatandaşlar tarafından son günlerde MHRS randevularının sürekli neden dolu olduğu, yanıt vermediği ve MHRS randevu alma taktikleri hakkında sorular soruluyor. Bu yazımızda, MHRS randevu alma girişi en kolay nasıl yapılır, MHRS randevuları almak için en uygun saat, ALO 182, MHRS randevu alma tekniği, kolay sorgulama ve yenileme saatleri hakkında tüm detayları öğrenebilir, adımları izleyerek anında randevunuzu oluşturabilirsiniz. Hastane randevularının sürekli dolu olmasından şikayetçi olanlar, yazılan teknikleri ve yöntemleri deneyerek randevu alabilirler.

Hastane Randevularını Nasıl Alabilirim?

Doktora gitmeden önce muayene olabilmeniz için boş randevu tarih ve saatlerini bularak talep oluşturmanız gerekmektedir. Hastaneden randevu almanın 3 yolu vardır:

 • ALO 182 arayarak,
 • MHRS mobil uygulaması veya MHRS internet sitesine giderek,
 • Bulunduğunuz il ve ilçelerdeki hastanelere giderek kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

T.C. Kimlik No İle Hemen Randevu Al

MHRS ile size en yakın hastaneden, konumunuza bakarak randevu alma imkanınız var. Yalnızca T.C. kimliğiniz ile veya e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabiliyorsunuz. Gideceğiniz bölüm, hastane, almak istediğiniz tarihi ve saati kendiniz belirleyebilirsiniz. Çevredeki hastanelere, hekimlere ulaşarak, il ve ilçe seçerek arama yapabilirsiniz. Ayrıca, Android ve IOS uyumlu telefonlarınızdan uygulamayı indirerek, menü üzerinden geçmiş ve gelecek devletdestekli.com tüm randevu listenizi görüntüleme imkanınız vardır. T.C. kimlik numaranızı girerek MHRS mobil ve internet, ALO 182, tüm hastaneler, aile hekimlikleri ve sağlık kuruluşlarından randevu alarak, muayene olabiliyorsunuz.

Bazı acil durumlarda acil servislerden polikliniklere sevk edilerek muayene imkanı tanınıyor. Ayrıca rapor veya tahlil sonucu gösterecekseniz, randevu almadan giderek T.C. kimlik kartınız ile kayıt oluşturabiliyorsunuz. Doktor, hasta durumuna göre hastanede o gün giriş yaptırmasına izin vererek hastayı muayene edebiliyor.

MHRS Randevu Alma e-Devletten Nasıl Yapılır?

Randevu almak istediğiniz hastane, poliklinik ve doktora karar verdikten sonra, iki farklı şekilde MHRS sisteminden talep oluşturabilirsiniz. MHRS ile e-devletten randevu alma adımları aşağıdaki gibidir:

 • Telefonunuza mobil MHRS uygulamasını indirin,
 • MHRS internet sitesine giriş yapın,
 • T.C. Kimlik ve üye şifreniz ile veya e-devlet aracılığı ile giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş sayfasında aşı randevusu, aile hekimi ve hastane randevusu alabilirsiniz.
MHRS Randevuları Hep Dolu mu? Kolay Randevu Alma Tekniği 2022
MHRS Randevu Sistemi ile Kolay Randevu Al

Hastanelere giderek, kimlik kartınız ile giriş yaptırdığınızda öncelik her zaman randevu alan hastalarındır. Doktorlar, istemediği takdirde randevusu olmayan hastaları muayene etmeyebilir. Gittiğiniz hastanelerde, poliklinik önünde uzun sıraları beklemek yerine online başvurunuzu yaparsanız, saatiniz ve sıranız geldiğinde hemen muayene olabilirsiniz. ‘MHRS Randevuları verilmiyor’ diyenler ALO 182 randevu hattını da 7 gün 24 saat arayabilmektedir.

Muayene günü almadan önce tercih edebileceğiniz hastanelerin, özel hastane muayene ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

MHRS Randevu Alamıyorum 2022 Ne Yapmalıyım?

Doktorlara sıra alarak muayene olmak için randevular, MHRS sistemi veya ALO 182’den alınmaktadır. Ancak, son günlerde, internetten veya ALO 182’yi arayarak randevu alınamamakta ve hatta ulaşılamamaktadır. Aşırı yoğunluktan kaynaklanan nedenlerle, çok sayıda vatandaşımız 182’ye ulaşamıyor ve hep dolu olduğunu söylüyor.

MHRS randevuları hep doluysa, yapılmasını önerdiğimiz randevu alma tekniği listesi:

 • MHRS randevu sistemine girerek, hastane ve poliklinik seçimi yaptığınızda 15 gün sonrasına randevu alamayabilirsiniz. Çünkü, özellikle salgın döneminde tüm randevular dolu olarak gözükmektedir.
 • Randevu bulabilmek için en kolay yollarından biri gün içinde sürekli sistemi kontrol ederek iptal edilen bir randevu olduğunda hemen randevu almaktadır.
 • Ayrıca, artık 15. günden sonra yenilenecek yeni tarihler için hastane randevu yenileme saati 16:00’dır. Randevularınızı alırken, bu saat ve sonrasında MHRS giriş yaparsanız erken randevularınızı oluşturabilirsiniz.
 • MHRS uygulamasında ‘Randevu Hatırlatma Bildirim’ butonunu aktif hale getirerek de, seçtiğiniz doktor için randevu açıldığında uyarı gelir ve hemen giriş yapabilirsiniz.
 • ALO 182 veya MHRS üzerinden telefon numaranızı, mail adresinize girerek boş randevuların bildirilmesini, randevularınızın size hatırlatılmasını isteyebilirsiniz. Arama, SMS, mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.
 • Bunun dışında, bazen telefondan veya bilgisayardan kaynaklı problemlerden dolayı sayfada hatalarla karşılaşabiliriz. Genellikle, mobil uygulama size daha hızlı ve kolay randevu alma imkanı sağlamaktadır. Tarayıcınızdan sürekli hata kodu alıyorsanız, cep telefonunuzdan girmeyi deneyebilirsiniz.

MHRS Randevu Alma Sorunu Çözümü

Özel hastaneler yerine devlet hastanelerinde tedavi olmak isteyenler hastane randevu sistemi olan MHRS mobil veya internet uygulamasına girdiğinde ‘Hata’ yazısı ile karşılaşıyor. MHRS sisteminin hata vermesinin birkaç sebebi olabilir. İlki masaüstü versiyonda sayfanın açılmamasıdır. Bu durumda problemin çözümü için, mobil cep telefonlarınızdan giriş yapmayı deneyebilirsiniz. İkincisi ise web tarayıcınızdan kaynaklanıyor olabilir. Mozilla, Google Chrome, Explorer gibi tarayıcıları sırayla deneyebilir veya ön bellekteki çerezleri vs. temizleyerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Probleminiz çözülmüş olur.

MHRS Randevu Alma Sistemi Hata Kodları

Telefonunuzdan mhrs.gov.tr adresine girerek veya MHRS mobil uygulamasını IOS ve Android cep telefonlarınıza indirerek randevu alabiliyorsunuz. Ancak, MHRS hekim randevu sistemi network error hata kodu verebiliyor. Bu durumda öncelikle interneti kapatıp açabilir veya ön belleği temizleyebilirsiniz. Ayrıca bazen mobil internetiniz veya wifi problemleri nedeniyle de hata kodu alınabilmektedir. Sorun wifi bağlantısında ise modeminizi kapatarak bir süre bekledikten sonra açmanız tavsiye edilmektedir. İnternetiniz düzeldikten sonra randevu sayfasına giriş yapabilirsiniz. Günlük randevu sayısı sınırlıdır ve her poliklinik için belli kontenjanlar belirlenmiştir.

Almış olduğunuz randevuları iptal etme işlemleri de buradan yapılabilmektedir. Almış olduğunuz randevu saatinizden en az 15 veya 20 dakika öncesinde T.C. kimliğiniz ve şifreniz ile iptal işlemini yapmanız gerekmektedir. Örneğin; randevunuz saat 15.00’da ise, saat 14.55 olduğunda randevunuzu iptal edemezsiniz.

MHRS Randevuları Hep Dolu Oluyor mu?

Bazı zamanlarda talep yoğunluğundan veya sistem hatasından MHRS sitesine ulaşılamıyor, randevular dolu olarak gözüküyor. 15 gün boyunca boş muayene günü bulamayanlar ise 2 hafta beklemek zorunda kalıyor. Bu nedenle, muayene olmak istediğiniz doktorlara 15 gün öncesinde randevu alacağınız MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) dışında en kolay yöntemlerden biri de ALO 182‘dir.

 • Alo 182’yi arayarak, gitmek istediğiniz hastaneyi ve Ortopedi, KBB, İç Hastalıkları (Dahiliye), Üroloji, Göz Polikliniği, Göğüs Hastalıkları, Nöroloji, Genel Cerrahi, Ağız ve Diş Polikliniği gibi bölümleri seçebilirsiniz. Doktor seçiminde kararsızsanız size seçtiğiniz poliklinik doktorları listelenecektir.
 • Genellikle 15. gün sonunda, 16. güne başlarken randevular saat 16:00’da yenilenmektedir. Artık gece 12’den sonra randevu almak yerine 16.00’dan sonra almanız daha kolay olacaktır.
 • Arama yaparken saat 16:00 ve sonrasını seçerseniz sisteme ulaşabilir ve kolaylıkla erken randevunuzu alabilirsiniz.
 • İçlerinden en uygun tarihli randevuyu ve gitmek istediğiniz doktoru seçebilirsiniz.
 • Alo 182 ile erken randevu talebi oluşturanlardan, sabit hattı arama ücreti kesilmektedir. Hattınıza tanımlı dakikalarınız varsa, ücretsiz de arayabilirsiniz. İnternetten online randevularda herhangi bir ücret alınmıyor.
 • Ayrıca, sistemde sürekli randevular dolu gözüküyorsa, gün içinde belli aralıklarla kontrol ederek, iptal edilen randevuları takip ederseniz hemen onun yerine siz talep oluşturabilirsiniz.
 • Eğer, Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerine randevu alacaksanız, aynı gün sabah saat 7:00’a kadar alabilirsiniz.

Ayrıca aile doktorunuza muayene olmak isterseniz Alo 182’yi arayabilir veya MHRS randevu girişi yaparak hem görüntülü görüşmek için randevu hem normal randevu oluşturabilirsiniz. Aile doktorlarına gittiğinizde, kayıt açtırarak o gün randevusuz giriş de yapılabilmekte ve muayene edilmektedir.

Gideceğiniz Sağlık Ocağı size yakınsa, buraya giderek de randevu alabilirsiniz. Sağlık Ocağından randevu alma yollarını hemen öğrenin.

MHRS ve ALO 182 Kolay Randevu Tekniği

MHRS randevu sistemine online, internet üzerinden bağlanamıyorsanız, hemen telefonunuzdan 182 numarasını tuşlayabilir ve acil randevularınızı oluşturabilirsiniz. Ancak, sorun yaşamamak ve randevu alırken sıkıntıya girmemek için bilmeniz gereken 5 önemli nokta var. Bunlar:

 • Alo 182 sisteminde randevular her 24 saatte bir yenilenmektedir. Aynı güne randevu verilmediğinden saat 24:00’da yapacağınız aramalara dikkat edin ve randevu tarihlerine buna göre belirleyin. En fazla 15 gün sonrasına randevu verilir.
 • 15 günde bir randevuların hepsi yenilenerek, sonraki iki haftalık süre başlar. Randevular 16. gün, yenilenen 1. gün saat 16:00’da sistemde açılmaktadır. Bu yüzden saat 16:00’dan sonra ararsanız erken ve kolay randevu alabilirsiniz.
 • Randevu almak için arama yapmadan önce sizden T.C. kimlik numaranız, başkası için alacaksanız o kişinin kimlik numarası veya nüfus cüzdanı istenecektir. Hazır ederseniz hem daha az konuşmuş olursunuz, hem de daha az ücret ödersiniz.
 • Randevu almak istediğiniz hastane ve poliklinik doktoruna aramadan önce karar vermeniz hızlı hareket etmenizi sağlar.
 • Son olarak ise konuşma süresi ne kadar kısa sürerse o kadar az para öderken, aynı zamanda hatlar çok dolu olduğu için diğer hastaların MHRS randevularına kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın! Hatta bekleyen hasta siz veya bir yakınınız da olabilir. Öncelikle, kendiniz için hattı çok meşgul etmeden randevu oluşturmak önemlidir. Hatlar sürekli meşgul olduğunda MHRS randevuları hep dolu şikayetleri gelecektir. Aynı gün içinde poliklinikler ve saatleri farklı olmak kaydıyla 2 farklı randevu alabileceğinizi de belirtelim.

ALO 182 Çalışma Saatleri

Günün her saati ulaşabileceğiniz Merkezi Hekim Randevu Numarası 182 danışma hattı, 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu nöbet süresi boyunca poliklinik randevularınız için arama yapabilirsiniz. Ayrıca 16:00-17:00 saatleri arasında arama yaparsanız hatlar çok dolu olmadığından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. ALO 182 ücretli bir servis hizmet olup, en erken 1 gün sonrasına ve en geç 15 güne kadar randevu alabilirsiniz. Ücreti ise sabit hattınız veya mobil numaranızdan sabit hattı arama ücreti kadardır. Ne kadar az konuşursanız o kadar az para ödersiniz.

Randevu alma işleminiz için bilgisayar, laptop, notebook, tablet üzerinden internete bağlanarak MHRS girişi yaparak online randevu alırsanız, tamamen ücretsizdir.

ALO 182 Beni Neden Arıyor?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden alınan poliklinik randevularınızı 182 hattı arayarak size 1 gün öncesinden hatırlatır. Ayrıca cep telefonu numaranıza SMS iletilir, e-mail adresinizi tanımladıysanız buraya e postanızı alırsınız. Alo 182’nin sizi aramasının 2 sebebi olabilir:

 1. Aldığınız randevuları hatırlatır.
 2. Muayene olduğunuz doktorlar ile yaşanan sıkıntı veya diğer değerlendirmeler için anket doldurmanızı istenebilir.
 3. Ayrıca MHRS’ye girerek randevu alamadığınız, dolu olan doktorların randevuları iptal olduğunda, hemen boş randevu olduğuna dair size bilgilendirme yapılır. Tabi bunun için, uygulama üzerinden hatırlatmayı açmış olmanız gerekmektedir.

MHRS Randevu Hatırlatma Talebi

MHRS üzerinden Randevu hatırlatma talebi oluşturarak, boş muayene tarihlerini hemen alabilirsiniz. Randevuların hep dolu olmasından şikayetçi olanlar için tek tıkla talep oluşturulabilir. e-Devlet ile giriş yaparak veya 182’yi aradığınızda almak istediğiniz hekim randevuları doluysa, sistem üzerinden ‘Randevu Hatırlatma Talebi’ oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, muayene olmak istediğiniz hastane, poliklinik bölüm ve doktoru seçerek talepte bulunmaktadır. Bu sistem iptal edilen randevular olduğunda veya ileri tarihli, 15 gün içindeki randevuları öncesinde size bildirir. Böylelikle sorun yaşamadan kolay randevu tekniği olan hatırlatma bildirimi ile hemen talebinizi oluşturabilirsiniz.

65 Yaş Üstü Hastalarda Öncelikli Kolay Randevu

Her zaman olduğu gibi yaşlı vatandaşların randevu alırken ve muayene olurken çok beklememesi için öncelik hakkı vardır. 65 yaş üzeri olan, hamile veya engelli vatandaşlar, MHRS Randevu, Alo 182 veya hastanelerden kolaylıkla randevu alırken öncelikli talep oluşturabilir. Her doktor için, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kontenjanla dahilinde otomatik olarak önce randevu verilir. Bu kontenjandan faydalanarak hemen erken randevularınızı alabilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi veya Alo 182 randevu hattı ile ilgili hatırlatma bildirimi sorunlarınız ve tüm sorularınız için mhrsyardim@saglik.gov.tr adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

  Gece gündüz giriyorum kesinlikle randevu bulamıyorum. Talep açıyorum mesaj geliyor ben girene kadar o randevuda uçup gitmiş oluyor. Annemin endokrin bölümüne 6 ayda bir muayene olmasi gerekiyor ama hiç bulunmuyor. Kayınvalidem için 20 gündür ramotoloji bölümünün başında kaldım nafile ve ikiside 65 yaş üstü. Kendim gebeyim ve 3. Aydayim bir kere acilden girmek suretiyle doktor yüzü gorebildim.Bitmeyen grevler sebebiyle kan tahlilimi de veremedim. Halbu ki 65 yaş üstü kişiler ve hamileler için öncelik olduğunu okumustum 2 senedir MHRS den kimsenin yüzü görülmüyor.