MHRS Randevuları Hep Dolu mu? Kolay Randevu Alma Tekniği 2023

Tüm hastane ve polikliniklerden randevu almak için sıra beklemenize ya da içeri girmenize gerek yok. Erken randevularınızı MHRS ve ALO 182 hattı ile yapın. MHRS randevuları hep dolu diyenler sürekli hata mı veriyor randevu alamıyorum? diyenler için tüm kolay ve hızlı randevu alma yöntemleri içeriğimizde.

MHRS Randevuları Hep Dolu mu? Kolay Randevu Alma Tekniği 2023

Son günlerde vatandaşlara MHRS randevularının neden hep dolu olduğu, cevap gelmediği ve MHRS randevu planlama taktikleri sorulmaya başlandı. En kolay şekilde MHRS randevusu nasıl alınır, MHRS randevusu almak için en uygun zaman, ALO 182, MHRS randevu tekniği, kolay sorgulama ve yenileme saatleri gibi tüm detayları bu yazımızda öğrenebilir, adımları izleyerek randevunuzu anında oluşturabilirsiniz.

Hastane randevularının her zaman dolu olmasından şikayet edenler, yazılan teknik ve yöntemleri deneyerek randevu alabilirler.

Hastane Randevularını Nasıl Alabilirim?

Doktora gitmeden önce muayene olmak için uygun randevu tarih ve saatlerini bularak talep oluşturmanız gerekmektedir. Hastaneden randevu almanın 3 yolu vardır:

 • ALO 182 arayarak,
 • MHRS mobil uygulaması veya MHRS internet sitesine giderek,
 • Bulunduğunuz il ve ilçelerdeki hastanelere giderek kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

T.C. Kimlik No İle Hemen Randevu Al

MHRS ile bulunduğunuz yere bakarak size en yakın hastaneden randevu alma şansına sahipsiniz. Sadece T.C. Kimlik numaranız veya e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Almak istediğiniz bölümü, hastaneyi, tarih ve saati belirleyebilirsiniz. İl ve ilçe seçerek çevredeki hastane ve hekimlere ulaşarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca Android ve IOS uyumlu telefonlarınızdan uygulamayı indirerek geçmiş ve gelecek tüm randevularınızı menü üzerinden görüntüleme imkanına sahipsiniz.

TR Kimlik numaranızı girerek MHRS mobil ve internet, ALO 182, tüm hastaneler, aile hekimliği ve sağlık kuruluşlarından randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Bazı acil durumlarda acil servislerden polikliniklere sevk edilerek muayene olmalarına imkan verilmektedir. Ayrıca rapor veya analiz sonucu gösterecekseniz T.C. randevusuz Kimlik kartınız ile kayıt olabilirsiniz. Doktor, hastanın durumuna göre o gün hastaneye girmesine izin vererek hastayı muayene edebilir.

MHRS Randevu Alma e-Devletten Nasıl Yapılır?

Randevu almak istediğiniz hastane, poliklinik ve doktoru belirledikten sonra MHRS sisteminden iki farklı şekilde talep oluşturabilirsiniz. MHRS’den e-devlet üzerinden randevu almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Mobil MHRS uygulamasını telefonunuza indirin,
 • MHRS internet sitesine giriş yapın,
 • TR Kimlik ve üye şifreniz ile veya e-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Aşı randevusu, aile hekimi ve hastane randevularınızı ana sayfa üzerinden yapabilirsiniz.
MHRS Randevu Sistemi ile Kolay Randevu Al

Hastanelere kimlik kartınız ile gidip giriş yaptığınızda öncelik her zaman randevu alan hastalardır. Doktorlar randevusu olmayan hastaları istemedikleri takdirde muayene etmeyebilirler. Gittiğiniz hastanelerde poliklinik önünde uzun kuyruklarda beklemek yerine online başvurunuzu yaparsanız sıranız ve vaktiniz geldiğinde hemen muayene olabilirsiniz. ‘MHRS Randevusu verilmemektedir‘ diyenler de ALO 182 randevu hattını 7 gün 24 saat arayabilirler.

Muayene günü almadan önce tercih edebileceğiniz hastanelerin, özel hastane muayene ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

MHRS Randevu Alamıyorum 2023 Ne Yapmalıyım?

Muayene olmak için MHRS sisteminden veya ALO 182’den randevular doktorlara sıra ile verilmektedir. Ancak son zamanlarda internet üzerinden veya ALO 182 aranarak randevu alınamıyor hatta ulaşılamıyor. Yoğunluktan dolayı birçok vatandaşımız 182’ye ulaşamıyor ve her zaman dolu olduğunu söylüyor.

MHRS randevuları her zaman doluysa, önerdiğimiz kolay randevu alma tekniklerinin listesi aşağıdadır:

 • MHRS randevu sistemine girerek, hastane ve poliklinik seçimi yaptığınızda 15 gün sonrasına randevu alamayabilirsiniz.
 • Randevu bulabilmek için en kolay yollarından biri gün içinde sürekli sistemi kontrol ederek iptal edilen bir randevu olduğunda hemen randevu almaktadır.
 • Ayrıca, artık 15. günden sonra yenilenecek yeni tarihler için hastane randevu yenileme saati 16:00’dır. Randevularınızı alırken, bu saat ve sonrasında MHRS giriş yaparsanız erken randevularınızı oluşturabilirsiniz.
 • MHRS uygulamasında ‘Randevu Hatırlatma Bildirim’ butonunu aktif hale getirerek de, seçtiğiniz doktor için randevu açıldığında uyarı gelir ve hemen giriş yapabilirsiniz.
 • ALO 182 veya MHRS üzerinden telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girerek boş kalan randevulardan haberdar olmayı ve randevularınızın hatırlatılmasını talep edebilirsiniz.
 • Telefon, SMS, e-posta yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.
 • Bunun dışında bazen telefon veya bilgisayar kaynaklı sorunlardan dolayı sayfada hatalarla karşılaşabiliyoruz.
 • Genel olarak mobil uygulama daha hızlı ve kolay randevu almanızı sağlar. Tarayıcınızdan sürekli bir hata kodu alıyorsanız, cep telefonunuzdan girmeyi deneyebilirsiniz.

MHRS Randevu Alma Sorunu Çözümü

Özel hastaneler yerine devlet hastanelerinde tedavi olmak isteyenler, hastane randevu sistemi olan MHRS mobil veya internet uygulamasına girdiklerinde ‘Hata’ yazısı ile karşılaşıyorlar. MHRS sisteminin başarısız olmasının birkaç nedeni olabilir. Birincisi, sayfa masaüstü sürümünde açılmıyor. Bu durumda sorunu çözmek için cep telefonunuzdan giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

İkincisi, web tarayıcınızdan kaynaklanıyor olabilir. Mozilla, Google Chrome, Explorer gibi tarayıcıları tek tek deneyebilir veya önbellekteki çerezleri kaldırabilirsiniz vb. Temizleyerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sorununuz çözülecektir.

MHRS Randevu Alma Sistemi Hata Kodları

Telefonunuzdan mhrs.gov.tr ​​adresine giderek veya IOS ve Android cep telefonlarınıza MHRS mobil uygulamasını indirerek randevu alabilirsiniz. Ancak MHRS doktor randevu sistemi ağ hatası hata kodu verebilir. Bu durumda önce interneti kapatıp açabilir veya önbelleği temizleyebilirsiniz. Ayrıca bazen mobil internet veya wifi problemlerinizden dolayı hata kodu alınabilmektedir.

Eğer sorun wifi bağlantısında ise bir süre bekledikten sonra modeminizi kapatıp tekrar açmanız tavsiye edilir. İnternetiniz geri geldikten sonra randevu sayfasına giriş yapabilirsiniz. Günlük randevu sayısı sınırlıdır ve her poliklinik için belirli kontenjanlar belirlenmiştir.

Burada almış olduğunuz randevuları da iptal edebilirsiniz. T.C. Randevu saatinizden en az 15 veya 20 dakika önce. ID ve şifreniz ile iptal etmeniz gerekmektedir.

Örneğin: randevunuz saat 15.00’da ise, saat 14.55 olduğunda randevunuzu iptal edemezsiniz.

MHRS Randevuları Hep Dolu Oluyor mu?

Bazen talep yoğunluğu veya sistem hatasından dolayı MHRS sitesine ulaşılamıyor, randevular dolu gibi görünüyor. 15 gün boyunca ücretsiz muayene günü bulamayanlar 2 hafta beklemek zorunda.

Bu nedenle ALO 182, muayene olmak istediğiniz doktorlardan 15 gün önceden randevu alacağınız MHRS (Merkezi Randevu Sistemi) dışında en kolay yöntemlerden biridir.

 • Alo 182’yi arayarak, gitmek istediğiniz hastaneyi ve Ortopedi, KBB, İç Hastalıkları (Dahiliye), Üroloji, Göz Polikliniği, Göğüs Hastalıkları, Nöroloji, Genel Cerrahi, Ağız ve Diş Polikliniği gibi bölümleri seçebilirsiniz. Doktor seçiminde kararsızsanız size seçtiğiniz poliklinik doktorları listelenecektir.
 • Genellikle 15. gün sonunda, 16. güne başlarken randevular saat 16:00’da yenilenmektedir. Artık gece 12’den sonra randevu almak yerine 16.00’dan sonra almanız daha kolay olacaktır.
 • Arama yaparken 16:00 ve sonrasını seçerseniz sisteme giriş yapabilir ve erken randevunuzu kolayca alabilirsiniz.
 • İçlerinden en uygun tarihli randevuyu ve gitmek istediğiniz doktoru seçebilirsiniz.
 • Alo 182 ile erken randevu talebinde bulunanlardan sabit hat arama ücreti kesilmektedir. Hattınıza dakika tanımladıysanız ücretsiz de arayabilirsiniz. Online randevu için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 • Ayrıca, sistemde sürekli randevular dolu gözüküyorsa, gün içinde belli aralıklarla kontrol ederek, iptal edilen randevuları takip ederseniz hemen onun yerine siz talep oluşturabilirsiniz.
 • Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerine randevu alacaksanız aynı gün sabah 07:00’ye kadar randevu alabilirsiniz.

Ayrıca aile hekiminize muayene olmak istiyorsanız Alo 182’yi arayabilir veya MHRS randevusu girerek normal randevunun yanı sıra görüntülü görüşme için randevu alabilirsiniz. Aile hekimlerine gittiğinizde randevusuz girip kayıt yaptırarak o gün muayene olabilirsiniz.

Gideceğiniz Sağlık Ocağı size yakınsa, buraya giderek de randevu alabilirsiniz. Sağlık Ocağından randevu alma yollarını hemen öğrenin.

MHRS ve ALO 182 Kolay Randevu Tekniği

MHRS randevu sistemine online veya internet üzerinden bağlanamıyorsanız, telefonunuzdan 182’yi arayarak acil randevularınızı oluşturabilirsiniz. Ancak randevu alırken sorun yaşamamak ve sıkıntıya düşmemek için bilmeniz gereken 5 önemli nokta var. Bunlar:

 • Alo 182 sisteminde randevular her 24 saatte bir yenilenmektedir. Aynı güne randevu verilmediğinden saat 24:00’da yapacağınız aramalara dikkat edin ve randevu tarihlerine buna göre belirleyin. En fazla 15 gün sonrasına randevu verilir.
 • Tüm randevular 15 günde bir yenilenir ve sonraki iki haftalık dönem başlar. Yenilenen 1. gün 16. gün saat 16:00’da randevular sistem üzerinden açılır. Bu nedenle saat 16:00’dan sonra ararsanız erken ve kolay randevu alabilirsiniz.
 • Randevu almak için aramadan önce T.C. kimlik numaranız, başkası adına alacaksanız o kişinin kimlik numarası veya nüfus cüzdanı istenecektir. Hazırsanız hem az konuşur hem de az ödersiniz.
 • Randevu almak istediğiniz hastane ve poliklinik doktorunu aramadan önce karar vermeniz hızlı hareket etmenizi sağlar.
 • Son olarak konuşma süresi ne kadar kısa olursa o kadar az para öderken aynı zamanda diğer hastaların da sıralar çok dolu olduğu için MHRS randevularına ulaşmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Unutmayın! Hatta bekleyen hasta siz veya bir yakınınız da olabilir. Öncelikle, kendiniz için hattı çok meşgul etmeden randevu oluşturmak önemlidir. Hatlar sürekli meşgul olduğunda MHRS randevuları hep dolu şikayetleri gelecektir. Aynı gün içinde poliklinikler ve saatleri farklı olmak kaydıyla 2 farklı randevu alabileceğinizi de belirtelim.

ALO 182 Çalışma Saatleri

Günün her saatinde ulaşabileceğiniz Merkezi Hekim Randevu Numarası 182 hattı 24 saat hizmetinizdedir. Poliklinik randevularınız için bu vardiyada arama yapabilirsiniz. Ayrıca 16:00-17:00 saatleri arasında arama yaparsanız hatlar çok dolu olmadığı için rahatlıkla ulaşabilirsiniz. ALO 182 ücretli bir hizmet olup en erken 1 gün en geç 15 gün randevu alabilirsiniz.

Ücret, sabit hattan veya cep telefonu numaranızdan sabit hattı arama ücreti ile aynıdır. Ne kadar az konuşursanız, o kadar az ödersiniz. Bilgisayar, laptop, notebook, tablet üzerinden internete bağlanıp randevunuz için MHRS girerek online randevu alırsanız tamamen ücretsizdir.

ALO 182 Beni Neden Arıyor?

Merkezi Randevu Sistemi üzerinden aldığınız poliklinik randevularınızı 182 hattı arayarak 1 gün önceden size hatırlatır. Ayrıca cep telefonu numaranıza SMS gönderilecek, e-posta adresinizi tanımlamışsanız e-postanız buraya gelecektir.

Alo 182’nin sizi aramasının 2 sebebi olabilir:

 1. Aldığınız randevuları hatırlatır.
 2. Muayene olduğunuz doktorlar ile yaşanan sıkıntı veya diğer değerlendirmeler için anket doldurmanızı istenebilir.
 3. Ayrıca kontenjanı dolan ve MHRS’ye girerek randevu alamayan doktorların randevuları iptal edildiğinde boş randevu olduğu size anında bildirilir. Tabii bunun için uygulama üzerinden hatırlatıcıyı açık hale getirmeniz gerekiyor.

MHRS Randevu Hatırlatma Talebi

MHRS üzerinden randevu hatırlatma talebi oluşturarak boş muayene tarihlerini anında alabilirsiniz. Randevularının her zaman dolu olduğundan şikayet edenler için tek tıkla talep oluşturulabiliyor. E-Devlet’e giriş yaparak veya 182’yi arayarak, almak istediğiniz doktor randevularının dolması durumunda sistem üzerinden ‘Randevu Hatırlatma Talebi’ oluşturabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey muayene olmak istediğiniz hastane, poliklinik bölümü ve doktoru seçip talepte bulunmak. Bu sistem 15 gün içinde iptal edilen randevular veya önceden alınmış randevular olduğunda sizi bilgilendirir. Böylece kolay bir randevu tekniği olan hatırlatma bildirimi ile sorunsuz bir şekilde talebinizi hemen oluşturabilirsiniz.

65 Yaş Üstü Hastalarda Öncelikli Kolay Randevu

Her zaman olduğu gibi yaşlıların randevu alırken ve muayene olurken fazla beklememeleri için öncelik hakkı vardır. 65 yaş üstü, hamile veya engelli vatandaşlar MHRS Randevu, Alo 182 veya hastanelerden kolayca randevu alırken öncelik talebinde bulunabilirler.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjan dahilinde her doktor için otomatik olarak randevu alınmaktadır. Erken randevularınızı bu kontenjandan yararlanarak oluşturabilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi veya Alo 182 randevu hattı ile ilgili hatırlatma bildirimi sorunlarınız ve tüm sorularınız için mhrsyardim@saglik.gov.tr adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

  Gece gündüz giriyorum kesinlikle randevu bulamıyorum. Talep açıyorum mesaj geliyor ben girene kadar o randevuda uçup gitmiş oluyor. Annemin endokrin bölümüne 6 ayda bir muayene olmasi gerekiyor ama hiç bulunmuyor. Kayınvalidem için 20 gündür ramotoloji bölümünün başında kaldım nafile ve ikiside 65 yaş üstü. Kendim gebeyim ve 3. Aydayim bir kere acilden girmek suretiyle doktor yüzü gorebildim.Bitmeyen grevler sebebiyle kan tahlilimi de veremedim. Halbu ki 65 yaş üstü kişiler ve hamileler için öncelik olduğunu okumustum 2 senedir MHRS den kimsenin yüzü görülmüyor.