Bayanlara 2000 TL Mikro Kredi Desteği 2023

Bayanlara 2000 TL Mikro Kredi Desteği 2023

Kaymakamlığın bayanlara verdiği mikro kredi, Halkbank, Akbank, Ziraat bankası ev hanımlarına mikro kredi başvurusu, ev hanımlarına faizsiz kredi veren bankalar başvurusu hakkında tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar 2023

Mikro kredi, dar gelirli girişimci kadınların kendi işlerini kurmaları, ihtiyaçlarını karşılamaları ve gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları için sermaye ve kefalet gerektirmeyen küçük bir destektir. Bazı kurum ve kuruluşlar, kadın girişimcilere üretimleri karşılığında mikro kredi vermektedir. Kadınlara özel kredi veren vakıflar, TGMP (Türkiye Grameen Mikrofinans Programı) Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme vakfıdır. Devletten ve çeşitli şirketlerden destek alan bu vakıflar, istenilen şartları sağlamaları halinde kadınlara Mikro kredi imkanı sunuyor.

Ev hanımlarına mikro kredi veren kuruluşlar ise şöyle:

 • İsrafı Önleme Vakıfları
 • TGMP
 • KADEV

Mikro Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

Mikro kredi Başvuruları TGMP dışında ilinizdeki Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla da başvurabilirsiniz.

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Nasıl Alınır?

İsrafı Önleme Vakıfları, TGMP ve KADEV tarafından girişimci ev hanımlarına verilen mikro kredi alabilmek için bir mikro işletme fikri oluşturulmalıdır ve tüm şartları sağladığınızda İlk çektiğiniz kredi en fazla 1.500 TL olabilir .

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının iş fikirlerini hayata geçirmeleri ve finansal gelişimleri için vakıflar tarafından sunulan mikro kredi için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi aynı mahallede ikamet eden 5 kadın olmaktır.

Farklı iş fikirleri olsa bile 5 kadının aynı mahallede yaşaması ve bu kadınların kredi alabilmek için gerekli olan durumunun kötüye kullanılmaması için bu kadınların birbirleriyle akraba olmaması zorunludur.

Mikro Kredi Ne Kadar Veriliyor?

Mikro kredi kapsamında başvuran her girişimci kadın için ayrı ayrı 1.000 TL veya 1.500 TL verilmektedir. Mikro kredi desteği için sağlanması gereken diğer koşullar ise;

 • Eğitim alınması,
 • Yoksulluk şartı,
 • İkna edici bir iş fikri,

Bu niteliklere sahip tüm ev hanımları yaş şartı aranmaksızın başvuru yapabilirler. Nasıl başvuru yapacağınızı merak ediyorsanız;

Mikro Kredi İçin Nereye Başvurulur?

Mikro kredi alabilmek için öncelikle bir mikro iş fikrinin oluşturulması gerekmektedir. Fikrinizi oluşturduğunuzda ilk etapta 1.500 TL kredi kullanabilirsiniz. İlinizdeki TGMP şubesine telefonla ulaşabilir veya şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Bu destekten yararlanmak isteyen 5 ev hanımı bir araya gelmeli. Bir araya gelecek beş kadının yakın akraba olmaması gerekmektedir. Krediden faydalanmak için her kadın;

 • TGMP personellerine işletme fikrini anlatması gerekiyor.
 • İşi için gerekli mikro kredi miktarını belirleyerek TGMP personellerine belirtmeli.
 • Kurulan 5 kişilik grup ile 3 günlük eğitime tabii tutulacak ve mikro kredi geri ödeme sistemi hakkında detaylı bilgiler verilecektir.
 • 5 kişilik kadın girişimciler yapılacak olan tören ile talep ettiği mikro kredi miktarını almaktadır.

Mikro Kredi İçin Başvurularında İstenen Belgeler Nelerdir?

Kadınlar için mikro kredi, vakıflar tarafından finansman desteği sağlanan bir program nedeniyle herhangi bir kefil, senet ve ipotek yapılmadan verilir. Mikro kredi için alacağınız olumludur raporu sizin için yeterli olacaktır. Ev Hanımlarına mikro kredi almak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Ailesine ait mal beyanı,
 • ikametgah belgesi,
 • Sabıka Kaydı,
 • Varsa kira kontratı,
 • Yoksulluk belgesi,
 • Krediye başvuran kişi tarafından doldurulmuş başvuru formu başvuru esnasında gerekli olacak belgelerdir.

Mikro Kredi İle Girişimci Kadınlar Hangi İşleri Yapabilir?

Kadınların mikro kredi alabilmeleri için kendilerine gelir sağlayan sektörleri tercih etmeleri gerekiyor. Tecrübe ve bilgi birikiminin yüksek olduğu alanlarda kredi alınırsa daha başarılı olacaktır. Başarılı olabilecekleri ve kredileri ile para kazanabilecekleri kadınlar için mikro kredi ile yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Tuhafiye
 • Züccaciye ve cam eşya gibi ürünlerin satışı
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği
 • Kuaför salonu
 • Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri
 • Hazır giyim ürünleri
 • Terzi
 • El boyaması ürünler
 • Dokuma atölyesi
 • Organik manav
 • Halı dokuma
 • Oyma süs ev eşyaları

Mikro kredi başvurusu yapacak olan ev hanımları, iş fikirlerini hayata geçirerek iş hayatına ilk adımlarını atmak için mikro kredi kullanabilirler. Vermiş olduğumuz örnekler mikro kredi ile kurulacak işletme örnekleridir.

Mikro Krediden Faiz Alınıyor Mu?

Mikro kredide kadın girişimci sayısını artırmak ve kredilerin devamlılığını sağlamak amacıyla daha fazla girişimciye ulaşmanın yanı sıra mikro kredi işletme maliyetlerinin karşılanması amacıyla verilen hizmetler karşılığında hizmet bedeli alınmaktadır. kredi faaliyetleri. Hizmet bedeli olarak alınan ücret, yoksulluk belgesi olan kişilerden kesinlikle alınmamalıdır. Faiz, para üzerinden kazanılan gelirdir.

TGMP mikro kredi uygulamasında hedef kar değil sürdürülebilirlik olduğu için sadece işletmelerin giderlerini karşılayacak hizmet bedeli tahsil edilebilmektedir.

Mikro Kredi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

İş hayatına atılma fikri olan kadınlara ortalama 1.000 TL ile 2.000 TL arasında mikro kredi verilmektedir. Kullanılan kredilerin geri ödemeleri, alınan her 100 TL için haftalık olarak 20,75 TL olarak hesaplanmaktadır.

Kredi kullanan kişinin aylık ödemesi 83 TLdir. 12 ay vade imkanı ile verilmektedir.

Mikro kredi ödeme tablosu

Kullanılacak Kredi miktarıVadesiAylık Ödeme
1.000 TL ile 2.000 TL12 ay vade83 TL
Mikro kredi ödeme tablosu

Mikro Kredi İletişim

 • Türkiye Grameen Mikro Finans Programı: Kaptanpaşa Sk. 29/5 Kat:3 Gaziosmanpaşa 06700 / ANKARA   Telefon: 0(312) 436 90 90
 • KADEV: Bekar Sokak No.17 Beyoğlu-İstanbul TEL: 0(212) 292 26 72
 • İsrafı Önleme Vakıfları: Adres, Kaptanpaşa Sokak No:29/5 06700 GOP Ankara/Türkiye Telefon: 0312 436 90 90

Yeni işyeri açmak isteyen girişimci ev hanımları ayrıca Akbank Mikro kredi imkanlarından yararlanabilir.

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bazı bankalar kadın girişimcileri desteklemek için mikro krediler veriyor. Kadınların kredi imkanından yararlanmak için başvurabilecekleri bankaları aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası Mikro Kredi
 • Akbank Mikro Kredi
 • Halkbank Ev Hanımlarına Kredi

Ziraat Bankası Mikro Kredi İmkanı Sunuyor

Ziraat Bankası tarafından mikro kredi 18 ile 58 yaş arasında olup, olumsuz kredi notu olmayan ve vadesi gecikmiş borcu olmayan kişilere verilir. Kredinin azamı miktarı temel hesap oranının 50 katı miktarını geçmeyen tutarı oluşturmaktadır. Maksimum kredi süresi ise 36 aydır.

Ziraat Bankası Mikro Kredi Faiz Oranı aşağıdaki gibidir:

 • Faiz oranları; 12 aya kadar vade imkanları ile yıllık %23,75’dir.
 • 24 aya varan vade imkanından faydalananlar için yıllık faiz oranı %25’dür.
 • 36 aya varan vadeler için yıllık %26’dir.

Ziraat Bankası Mikro Kredi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası aracılığıyla kredi çekmek için gerekli belgeler gerekmektedir. Mikro kredi, Ziraat Bankası tarafından kredi kuruluşlarının kredilerinden dolayı vadesi geçmiş borcu olmayan ve kredi notu olumsuz olmayan bireylere verilmektedir.

Mikro kredi almak isteyen kişilerden istenen belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi ve bu belgeye eş değer belgeler,
 • Gelir kaynağının varlığını kanıtlayan belgeler gerekmektedir.
 • Bankanın teminat istemesi durumunda, uygun taşınır ve gayrimenkul teminatı vermeniz istenebilir. Detaylar.

Akbank Mikro Kredi Başvurusu

Akbank’ın mikro ve küçük işletmelere yönelik hızlı destek programı ile imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro küçük işletmelerin faaliyetlerini ve istihdamlarını sürdürmeleri için seviyelerde, mikro işletmeler ve küçük işletmelerde 55 bin liraya kadar. 100.000 TL’ye kadar destek vermeye devam ediyor. Faizsiz kredilerin geri ödemeleri 3 ay boyunca 3 taksitle yapılmaktadır.

Geri ödemeli teminat için işletmelerden teminat alınmayacaktır. Başvurular ise kriterlere uygun olan işletmeler KOSGEB’in WEB tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Halkbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

Ev hanımları kredi kullanmak istediklerinde bankaların talep ettikleri gelir belgesini ibraz edemedikleri için uygun faiz oranları ve düşük tutarlar ile ihtiyaç ya da ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ev hanımlarının her zaman yanında olmaya devam eden Halkbank’tan kredi kullanacak ev hanımları, hızlı kredi adı altında minimum 1.0000 TL ve maksimum 10 bin TL olmak üzere 36 aya varan vadelerle %1,89 faiz oranları ile kredi kullanabiliyor. Ayrıca Halkbank kadın girişimciler için Azami kredi limiti, işini kurmuş kadın girişimciler için 300.000 TL, yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 200 bin TL kredi veriyor. Kredi vadesi; 6 ay anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 36 aydır. Yine Halkbank Kadın Girişimcilere Sıfır Faizli ESKKK Kredisi 30 yaşını doldurmamış girişimciler için azami kredi limiti 100 bin TL kredi veriyor. En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip ve ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde işletme kuran girişimciler için azami kredi limiti 500 bin TL krediden yararlanabilir.

Banka şubelerinden yapılacak başvurularda çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler arasında en önemlisi gelir belgesi olduğu için gelirini kanıtlayamayan ev hanımlarının mobil bankacılık üzerinden başvurmaları halinde onay almaları daha kolay olacaktır.

Kaymakamlığın ev hanımlarına Verdiği kredi

Girişimci kadınlara 15 bin lira kredi sunuluyor. Girişimci ev hanımlarına 15.000 TL Faizsiz kredi için herhangi bir masrafa gerek yoktur. Kadınların bu kapsamda verilen destekten yararlanabilmeleri için iş kurmaları ve Sosyal Yardım başvurusunda bulunmaları yeterlidir. 15 bin liralık kredi toplam 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 24 ay taksit ödenmiyor.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar konumuzun içeriğinden ev hanımlarının hangi bankalardan kredi kullanabileceklerini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.