Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar 2022 ( Faizsiz 2.000 TL)

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar 2022 ( Faizsiz 2.000 TL)

Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi, Halkbank, Akbank, Ziraat bankası ev hanımlarına mikro kredi başvurusu, ev hanımlarına faizsiz kredi veren bankalar başvurusu hakkında tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar 2022

Mikro kredi, dar gelirli girişimci kadınların kendi işlerini kurarak ihtiyaçlarını karşılaması ve gelir getirici faaliyetlerde bulunması için sermaye ve kefalet gerektirmeyen düşük miktarlı bir destektir. Bazı kurum ve kuruluşlar kadın girişimcilere üretim yapmaları adına mikro kredi vermektedir. Kadınlara özel kredi veren vakıflar, TGMP (Türkiye Grameen Mikrofinans Programı) Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme vakfıdır. Devletten ve çeşitli firmalardan destek alan bu vakıflar Mikro kredi imkanını kadınlara istenilen şartları sağlamaları durumunda sunmaktadır

Ev hanımlarında mikro kredi veren kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

 • İsrafı Önleme Vakıfları
 • TGMP
 • KADEV

Mikro Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

Mikro kredi Başvuruları TGMP haricinde bulunduğunuz ilde ki Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı üzerinden de başvuruda bulunulabilirsiniz.

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Nasıl Alınır?

İsrafı Önleme Vakıfları, TGMP ve KADEV tarafından girişimci ev hanımlarına verilen mikro kredi alabilmek için bir mikro işletme fikri oluşturulmalıdır ve tüm şartları sağladığınızda İlk çektiğiniz kredi en fazla 1.500 TL olabilir .

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının iş fikirlerini hayata geçirmek ve maddi yönden kalkınma amacıyla vakıflar tarafından sunulan mikro kredi için, yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en önemlisi ise aynı mahallede ikametgah eden 5 kadın olunmasıdır. Ayrı iş fikirlerine sahip dahi olsalar 5 kadının aynı mahallede oturması şarttır ve kredi almak için aranan 5 kadın şartının suiistimal edilmesini önlemek amacı ile bu kadınların akraba bağının olmaması gerekmektedir.

Mikro Kredi Ne Kadar Veriliyor?

Mikro kredi kapsamında başvuru yapan her bir girişimci kadın için 1.000 TL ya da 1.500 TL ayrı ayrı verilmektedir. Mikro kredi desteği için yerine getirilmesi gereken diğer şartlar ise;

 • Eğitim alınması,
 • Yoksulluk şartı,
 • İkna edici bir iş fikri,

Yaş şartı olmadan bu özellikleri taşıyan tüm ev hanımları başvuru yapabilir. Başvuruların nasıl yapılacağı merak edenler ise;

Mikro Kredi İçin Nereye Başvurulur?

Mikro kredi alabilmek için öncelikle mikro işletme fikri oluşturulmalıdır. Fikrinizi oluşturduğunuzda ilk etapta 1.500 TL tutarında bir kredi kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki TGMP şubesine telefon ile iletişime geçere yada şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Bu destekten faydalanmak isteyen 5 ev hanımı bir araya gelmelidir. Bir araya gelecek olan beş kadının yakın akraba olmaması gerekmektedir. Krediden faydalanmak için her kadının;

 • TGMP personellerine işletme fikrini anlatması gerekiyor.
 • İşi için gerekli mikro kredi miktarını belirleyerek TGMP personellerine belirtmeli.
 • Kurulan 5 kişilik grup ile 3 günlük eğitime tabii tutulacak ve mikro kredi geri ödeme sistemi hakkında detaylı bilgiler verilecektir.
 • 5 kişilik kadın girişimciler yapılacak olan tören ile talep ettiği mikro kredi miktarını almaktadır.

Mikro Kredi İçin Başvurularında İstenen Belgeler Nelerdir?

Kadınlar için mikro kredi, vakıflar tarafından finansman desteği sağlanan bir program nedeniyle herhangi bir kefil, senet ve ipotek yapılmadan verilir. Mikro kredi için alacağınız olumludur raporu sizin için yeterli olacaktır. Ev Hanımlarına mikro kredi almak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Ailesine ait mal beyanı,
 • ikametgah belgesi,
 • Sabıka Kaydı,
 • Varsa kira kontratı,
 • Yoksulluk belgesi,
 • Krediye başvuran kişi tarafından doldurulmuş başvuru formu başvuru esnasında gerekli olacak belgelerdir.

Mikro Kredi İle Girişimci Kadınlar Hangi İşleri Yapabilir?

Kadınların mikro kredi alabilmeleri için kendilerine gelir getirici sektörleri tercih etmeleri gerekmektedir. Tecrübe ve bilginin yüksek olduğu alanlarda kredi çekilirse, daha başarılı olunacaktır. Kadınlar için başarılı olabilecekleri ve kredileri ile kazanç elde edebileceği mikro krediler ile yapılacak işler aşağıdaki gibidir;

 • Tuhafiye
 • Züccaciye ve cam eşya gibi ürünlerin satışı
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği
 • Kuaför salonu
 • Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri
 • Hazır giyim ürünleri
 • Terzi
 • El boyaması ürünler
 • Dokuma atölyesi
 • Organik manav
 • Halı dokuma
 • Oyma süs ev eşyaları

Mikro kredi başvurusunda bulunacak olan ev hanımları, iş fikirlerini hayata geçirerek ticaret hayatına ilk adımlarını atmak anlamında mikro kredi alabilir. Vermiş olduğumuz örnekler ise mikro kredi ile kurulacak iş örnekleridir.

Mikro Krediden Faiz Alınıyor Mu?

Mikro kredide kadın girişimcilerin sayısını arttırmak ve kredilerin devamlılığını sağlamak amacı ile daha fazla girişimciye ulaşabilmenin yanı sıra, mikro kredi çalışmalarının işletme maliyetlerinin karşılanması için verilen hizmetlerin karşılığı olarak hizmet maliyeti alınmaktadır. Hizmet maliyeti olarak alınan ücret yoksulluk belgesi olan kişilerden asla alınmamalıdır. Faiz ise para üzerinden elde edilen gelirdir.

TGMP mikro kredi uygulamasında hedef kar değil sürdürülebilirlik olduğundan dolayı, yalnızda işletmelerin giderlerini karşılayacak şekilde hizmet bedeli tahsil edebilir.

Mikro Kredi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

İş hayatına atılmak için fikirleri olan kadınlara ortalama olarak 1.000 TL ile 2.000 TL arasında mikro kredi verilir. Alınan kredilerin geri ödemeleri ise alınan her 100 TL için haftalık olarak 20,75 TL olacak şekilde hesaplaması yapılır. Kredi kullanan kişinin aylık ödemesi 83 TLdir. 12 ay vade imkanı ile verilmektedir.

Mikro kredi ödeme tablosu

Kullanılacak Kredi miktarıVadesiAylık Ödeme
1.000 TL ile 2.000 TL12 ay vade83 TL
Mikro kredi ödeme tablosu

Mikro Kredi İletişim

 • Türkiye Grameen Mikro Finans Programı: Kaptanpaşa Sk. 29/5 Kat:3 Gaziosmanpaşa 06700 / ANKARA   Telefon: 0(312) 436 90 90
 • KADEV: Bekar Sokak No.17 Beyoğlu-İstanbul TEL: 0(212) 292 26 72
 • İsrafı Önleme Vakıfları: Adres, Kaptanpaşa Sokak No:29/5 06700 GOP Ankara/Türkiye Telefon: 0312 436 90 90

Yeni işyeri açmak isteyen girişimci ev hanımları ayrıca Akbank Mikro kredi imkanlarından yararlanabilir.

Girişimci Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kadın girişimcilere destekte bulunmak için bazı bankalar mikro kredi vermektedir. Kadınların kredi imkanından yararlanabilmek için başvurabileceği bankaları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Mikro Kredi İmkanı Sunuyor

Ziraat Bankası tarafından mikro kredi 18 ile 58 yaş arasında olup, olumsuz kredi notu olmayan ve vadesi gecikmiş borcu olmayan kişilere verilir. Kredinin azamı miktarı temel hesap oranının 50 katı miktarını geçmeyen tutarı oluşturmaktadır. Maksimum kredi süresi ise 36 aydır.

Ziraat Bankası Mikro Kredi Faiz Oranı aşağıdaki gibidir:

 • Faiz oranları; 12 aya kadar vade imkanları ile yıllık %23,75’dir.
 • 24 aya varan vade imkanından faydalananlar için yıllık faiz oranı %25’dür.
 • 36 aya varan vadeler için yıllık %26’dir.

Ziraat Bankası Mikro Kredi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası üzerinden kredi alabilmek için gerekli belgeler gerekmektedir. Mikro kredi, kredi kuruluşlarının kredileri üzerinden vade süresi geçmiş borcu olmayan ve olumsuz kredi notu olmayan 18 ile 57 yaş arası olan bireysel kişilere Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

Mikro kredi almak isteyen kişilerden istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik belgesi ve bu belgeye eş değer belgeler,
 • Gelir kaynağının varlığını kanıtlayan belgeler gerekmektedir.

Bankanın teminat istemesi durumunda uygun olan menkul ve gayrimenkul teminatlar sunmanız gerekebilir. Detaylar.

Akbank Mikro Kredi Başvurusu

Akbank tarafından sunulan mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programı ile imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile imalat, bilgisayara programlama ve bilimsel ar-ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve istihdam seviyelerini korumak amacı ile mikro işletmelere 55 bin liraya kadar küçük işletmelere ise 100.000 TL’ye kadar destek veremeye devam etmektedir. Faizsiz kredilerin geri ödemeleri 3 ay karşılığında 3 taksit ile yapılmaktadır. Geri ödemeli teminat için işletmelerden teminat alınmayacaktır. Başvurular ise kriterlere uygun olan işletmeler KOSGEB’in WEB tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Halkbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

Ev hanımları kredi kullanmak istediklerinde bankaların istemiş oldukları gelir belgesini sunamayacakları için uygun faiz oranlı ve düşük miktarlı ihtiyaç ya da tüketici kredilerine başvuru yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ev hanımlarının her zaman yanında olmaya devam eden Halkbank’tan kredi kullanacak olan ev hanımları hızlı kredi adı altında en az 1.0000 TL en fazla 10 bin liraya kadar 36 aya varan vade imkanları ile kredi kullanabilirler. Banka şubelerinden yapılacak olan başvurularda çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler arasında en önemli olanı gelir belgesi olduğundan dolayı gelirini ispatlayamayan ev hanımları mobil bankacılık üzerinden başvurularını yaparlarsa onay almaları daha kolay olacaktır.

Kaymakamlığın ev hanımlarına Verdiği kredi

Girişimci kadınlara 15 bin lira kredi imkanı sunuluyor. Girişimci ev hanımlarına sağlanan 15.000 TL. faizsiz kredi için herhangi bir masrafta gerekmiyor. Bayanların sadece iş kurmaları ve bu kapsamda Sosyal Yardımlaşmaya başvurmaları yeterli. 15 bin lira kredi toplamda 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 24 ay boyunca taksit ödemesi yapılmıyor.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar konumuzun içeriğinden ev hanımlarının hangi bankalardan kredi kullanabileceklerini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.