Milli Tarım Projesi 2021 Yılında Devam Ediyor!

Milli Tarım Projesi 2021 Yılında Devam Ediyor!

Havza bazlı üretim modeli ile ilgili hayata geçirilen Milli Tarım Projesi ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı proje kapsamında çiftçilere destek olmaktadır. Çiftçiler tarafından bu proje kapsamında desteklenecek olan ürünler ve kimlerin faydalanabileceği merak ediliyor. Proje 2021 yılında devam edecek mi, Milli Tarım Projesi detayları nelerdir hangi ürünler hangileridir tüm merak edilenler yazımızda.

Milli Tarım Projesi Nedir?

Bu projenin hayata geçirilmesini dört gözle bekleyen çiftçiler Tarım ve Orman Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamanın üzerine tarım ile uğraşan vatandaşlarımızın yüzü gülmüştür. Milli tarım projesi sadece tarım için değil hayvancılık üzerine de oluşturulmuş bir projedir. Hayvancılık üzerine düzenlenen bu proje ise kendi kendine yeten hayvancılık ve tarım projesi olarak adlandırılmıştır. Bu iki proje hayata geçirilecek ve ülkenin refah oranı ve gelir düzeyi artış gösterecektir.

Ülkemizde bulunan 941 havza çalışmaların yürütüleceği gündeme gelmiştir. Hangi bölgede sağlıklı ve verimli bir şekilde ürün üretileceğinin de kararı önceden belirlenmiştir. Destek verilen tarım ürünleri destekleme ödemeleri olarak belirlenen bu bölgelerde ekilecek olan ürünlerinde belirlendiği ortaya çıkmıştır. Bu sayede ekim yapılacak ve verim arttırılacaktır. Alternatifli ürünler sunulacak ve bu konuya destek verilecektir. Üreticiler belirlenen ürünlerin ve belirlenen bölgelerde farklı ürünler ekerse bu konuda devlet tarafından destek göremeyecek ve verimsiz olarak üretim yapmış olacaktır. Bu proje sayesinde Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız için de çalışmalar yapılmaktadır.

Milli Tarım Projesi Hayvancılık Sektörü

Hayata geçirilecek olan Milli tarım projesi ithalata dayalı hayvancılık anlayışı ortadan kaldırılacak ve bu sayede hayvancılık sektöründe de değişim meydana gelmiş olacaktır. Özel sektör ve kamu, damızlık çiftlikleri kuruyor böylece hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşlarımız ve hangi cins ve ırktan hayvanı almak isterse, vatandaşlarımız için hayata geçirilen bu proje sayesinde kamu ve özel sektörün birleşerek kurmuş oldukları çiftliklerden hayvan almaları sağlanacaktır. Hayvan ithali yapan değil hayvan üretimi yapan bir sistem kurulmuş olacaktır.,

Milli Tarım Projesi Resmi Gazete’ de

Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Tarım Projesi kapsamında çiftçilere destek olmaya 2021 yılında devam edecek mi? Hangi illerde uygulanacağı merak edilen proje resmi gazetede yayınlandı. Devlet destekli ve tarım proje örneklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

2021 Yılında Milli Tarım Projesi Sürüyor!

Tarım ve Orman Bakanı açıklamada bulundu ve bu açıklama üzerine Milli tarım projesi yılında düzenlenecek yeni yılda Milli tarım projesi hayata geçirilecektir. Bitkisel üretimde yeni bir modelin başlayacağını da açıklamalarına ekleyen Bakan belirlenen ürünler belirlenmiş olan havzalarda üretilecektir diyerek sözlerini tamamlamıştır.

Milli Tarım Projesindeki Detaylar Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanı; bir televizyon programına katılarak açıklamada bulunmuştur. Yapmış olduğu açıklama 2020 yılında devam eden Milli Tarım Projesi üzerine olmuştur. Tarım ve Orman Bakanı bitkisel üretimde yeni bir modele geçileceğini açıklarken sözlerine şu yönde devam etmiştir. Bitkisel üründe üretilecek olan ürünler belirlenen havzalarda üretilecek ve üreticinin yüksek gelir elde etmesini sağlayacak olan bir projedir. Bu düzenlenen projede parçalı araziler birleştirilecek ve verim arttırılacaktır. Bu proje hayata geçirildiği tarihten itibaren bir çok vatandaşımız olumlu yönde etkilenecek ve yüksek gelirler elde edecektir. Milli tarım projesi sayesinde ithalata dayalı hayvancılık modelinin de ortadan kaldırılacağını belirterek kamu bankası olan Ziraat Bankası da doğal afetlerden zarar gören vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek yani ihtiyacı olan vatandaşlara kredi imkanı sağlayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu konu üzerine kesin talimat vererek vatandaşın arkasında olduğunu göstermiştir.

Milli Tarım Projesinde 2021 Yılında Desteklenecek Ürünler

Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 yılında tarımsal üretime ilişkin, hangi illerden hangi ürünlerin ekilmesi gerektiği, hangi  ürüne destek verileceği yer alan havza bazlı üretim projesini yayımlandı. Buna göre 2021 yılında Desteklenecek Ürünler listesini inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Bu listede il ve ilçe bazında tek tek desteklenecek olan ürünler listelenmiştir.

Ayrıca proje kapsamında çiftçinin aldığı mazotun yarısı devlet tarafından karşılanacak. Çiftçi 100 TL’ lik mazotun 50 TL’ sini ise kendisi karşılayacak. Gübrede ise Topyekün Mücadele Programı ile birlikte %5′ ten %16,5 oranlarına kadar indirim yapıldığı duyuruldu. 25 farklı ilde mera hayvancılığı yapmak için bölgeler kurulacak. 7 milyon hektar arazinin ise 2020 yılına toplu hale getirilecek ve sulama faaliyetlerine ağırlık verilecek. Piyasanın düzenlenmesi için TMO ile ortaklaşa çalışacaktık. Bahsettiğimiz program dahilinde TMO tohum fiyatlarında %10 indirime gidildiğini duyurmuştur. Destekler ise yılda 2 defa verilecek şekilde ayarlandı ve başvurular 2020 yılı itibari ile alınmaya devam edecek. Havza bazlı üretim yapılacak. Çiftçinin ekeceği ürünler  artık devlet tarafından belirlenecek ve çiftçi havzasında üretim yapacak.

2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yerli üretimin ve milli tarımın desteklenmesi adına 16 milyar 700 milyon lira ödenek ayrılmıştı. Yine ilgili bakanlık tarafından 16,1 milyar TL ayrılan bütçe ile tarım ve hayvancılıkta reform sağlanması bekleniyor. Sera kurulumu, orman, balık üretimi, çiftçi vb. tüm alanlara destek verilecektir. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre tarım ve hayvancılık noktasında ithalat sonlanacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığınca 2021 yılında da çiftçilerimizse hibe, teşvik ve faizsiz kredilerin verilmeye devam etmesi bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!