fbpx

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2022 E-Devlet Başvurusu

Asker ailesi maaşı nedir, nasıl alınır, ne kadar, şartları nedir, ne zaman yatar, muhtaç asker çocuğu yardımı ne kadar, asker ailesi yardımı ne zaman kesilir, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2022 E-Devlet Başvurusu ve sorgulama hakkında detayları araştırdık.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2022 E-Devlet Başvurusu

Asker ailesine devlet desteği veriliyor. Devlet zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine düzenli nakit yardımı yapmaktadır. Bu yardım programına Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı denmektedir. Ödeme 2 ayda bir yapılmaktadır. Destekler arasında yer alan er ve erbaş olan, askere giden kişilerin ailelerine 12 ay boyunca 800 TL destek ödemesi devam ediyor. Aylık 400 TL olan ve iki ayda bir ödenen bu destekten faydalanmak isteyen kişiler, muhtaç durumda olması ve askere giden yakınının olması gerekmektedir.

Asker Ailesine Devlet Desteği: 800 TL Aileye, 300 TL Askere Destek!

Vatani görevini yerine getirmekte olan askerlerimizin, sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelerinin askerlik görevi süresince desteklenmesi amacıyla Devlet destekli olarak Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından asker ailesi için yardım programı yürütülmektedir. Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı kapsamında 400 TL ödeme yapılır.;

Muhtaç Asker Ailesine Asker evli ise eşi, bekar ise anne veya babasına yardım ödemesi aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’lik düzenli ödeme hak sahibi vatandaşlarımızın PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır.

Muhtaç asker çocukları 18 yaşından küçükse aylık 150 TL ödenmektedir. İki ayda toplam 300 lira ödenmektedir.

 • Ödemeler 2 ayda bir olmak üzere ödemeler gerçekleştirilir.
 • Aylık yatırılan tutar 400 TL‘dir.
 • 2 aylık toplamda 800 TL tutarında ödeme yapılır.

Askerlere Verilen Para 2022 Er Maaşları Ne Kadar?

Askerlere harçlık olarak 2022 yılında 145,60 TL para ödemesi yapılır. Milli Savunma Bakanlığı 2022 yılında er asker olarak vatani görevini yapan askerlere harçlık vermektedir. Askerliğini er olarak yapan askerlere verilen para doğu ve ya Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bölgeler dışında yapanlar için verilen asker harçlığı 2022 yılında 145,60 TL’dir. Onbaşı rütbesinden askerlere 166,40 TL, Çavuşlar ise 187,52 TL almaktadır.

Muhtaç Asker Ailesine Yardım Programı

Asker ailesine yardım 2022 yılında 300 TL- 800 TL arasında ödenen bir yardım parasıdır. Aile Bakanlığı tarafından yürütülen bu program kapsamında bu aileler ve çocuklarına iki aylık yapılan maddi yardımlar ile az da olsa devlet desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

Askere gidenlerin, er veya erbaşların ailelerine yapılan bu yardımların başvuruları alınmaya devam ediyor. Bu program kapsamında PTT şubelerine nakit destekleri yatırılmaktadır. Başvuru formuna ile yalnızca T.C. kimlik numaranızı kullanarak müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Toplamda en fazla 12 ay boyunca ödeme yapılmaktadır.

Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

 • Muhtaç sayılmak: Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmakta.
 • Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak: Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Yoksun Asker Annesi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Muhtaçlık yardımı için aşağıdaki şartlar aranır:

 • Askerin ve ailesinin askere gitmeden önce aynı il ve ilçe sınırları içinde ikamet ediyor olması ve muhtarda kaydının bulunması,
 • Askere gittikten sonra en geç olarak 6 ay içinde müracaat etmesi. (6 ayı geçtikten sonra müracaat kabul edilmiyor.)
 • Askerin annesinin hiçbir geliri olmayacak (SSK, BAĞ-KUR ve emekli sandığından)
 • Askerin babası ile resmen boşanmış olacak veya babası vefat etmiş olursa kendisi başvurabilir.
 • Eğer askerin babası sağ ve annesi ile birlikte ise devlet hastanesinden çalışamaz durumdadır olarak heyet raporu getirmesi gerekmektedir. Kanunen babası eşi ve çocuklarına bakmakla yükümlü olduğundan aksi durumda başvuru kabul edilmemektedir.
 • Askere gidenden hariç 18 yaşını doldurmuş erkek çocuğu varsa da başvuru kabul edilmiyor. Çünkü, kanunen 18 yaşını doldurmuş erkek çocuk annesine ve babasına bakmakla yükümlü olmaktadır.
 • 18 yaşını doldurmuş erkek çocuk öğrenci olarak okula devam ediyorsa, çalışamayacak durumda ve hastalığı bulunuyorsa, devlet hastanesinden çalışamaz durumda olduğuna dair heyet raporu alınması gerekmektedir.

Asker Ailesine Yardım İçin Gelir Şartı 981 TL

Muhtaçlıktan ve ihtiyaç sahibi ailelerden bahsederken bu kişilerin belli gelir sınırının altında olması gerekmektedir. Yardım söz konusu olduğunda, bu durumun tespiti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülür. Gelir şartını sağlayan muhtaç asker aileleri şartları şu şekildedir:

 • Zorunlu askerlik görevinde olan er veya erbaşların aynı hanedeki yakınlarının geliri asgari ücretin 1/3’ü kadar olmalıdır.
 • Bunun tespiti için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelir testi yaptırılır.
 • Hane halkında kişi başına düşen gelir şartı 2022 yılı için en fazla 981 TL olmalıdır.
 • İkametgah ettiği konutta toplam gelir o ikametgah adresinde bulunan kişi sayısında bölündüğünde 981 liradan az gelir bulunuyorsa, asker ailesi muhtaçlık aylığı bağlanır.

Asker Ailesi Maaşını Kimler Alabilir?

Bu yardımdan faydalanabilecek olan kişiler aşağıda listelenmiştir. Bu vatandaşlar dışında kalanlar muhtaç asker ailelerine yardım programından yararlanamazlar.

Asker Ailesi Maaşını alabilecek kişiler şu şekildedir:

 • Asker, er veya erbaşlar evliyse nikahlı eşi,
 • Eğer bekarsa öncelikle annesi,
 • Asker bekar ve annesi vefat etmişse babası,
 • Bekar olan askerin anne ve babası ayrılmışsa, kişi kiminle yaşıyorsa müracaat önceliği onundur.

Ayrıca, şartlı eğitim ve sağlık yardımı alan asker yakınları da bu program kapsamında yardımlara müracaat ederek, PTT hesaplarına nakit desteklerini alabilmektedir.

Muhtaç Asker Ailesine Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Muhtaç Asker Ailesine Yardım Başvurusu aşağıdaki kurumlara yapılır:

 • İl ve ilçelerde bulunan belediyelere bağlı Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma kurumları,
 • Kaymakamlığı bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak sıralanabilir.
 • SYDV başvurularını şahsen ikamet ettiğiniz yerde yapabilirsiniz.

İkametgahınız neredeyse oradaki kamu kurumlarına başvuru yapabilirsiniz. Asker yardım parası için başvuru yapacağınız yerler yukarıda ki gibidir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvurusu illerde ki valiliklere, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yaptıktan sonra “Vakıf Mütevelli Heyeti” sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını onaylıyor. Onaylandıktan sonra maaş bağlanıyor.

Muhtaç Asker Ailesine Yardım Başvurusu e-Devlet 2022

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklamalısınız. Ardından Yeni Başvuru menüsünden Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formunda başvuracağınız yardım türünü ihtiyaç ve taleplerinizi açıklamalı olarak yazmalısınız. E-devlet üzerinden Bakanlık tarafından sağlanan Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden bu şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuza ilişkin iş ve işlemler kayıtlı resmi ikamet adresinizin bulunduğu İl/İlçede bulunan 3294 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda faaliyetlerini yürüten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yerine getirilecektir.

Asker Ailesine Yardım Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar

Asker ailesine yardım başvurusu yapabilmek için T.C. kimlik numarasının yanında bazı evraklarında teslim edilmesi ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Asker Ailesine Yardım Başvuru formları şu şekildedir:

 • Hane Başvuru Kayıt Formu,
 • Sorgu Dilekçesi ,
 • MAAY (Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sözleşmesi) olarak 3’e ayrılır ve hepsi doldurup imzalanarak yetkililere teslim edilir.

Asker Ailesine Yardım için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Askerlik yardım parası için Askere gidenlerin ailelerine ödeme başvurusu işlemleri için T.C. Nüfus cüzdanınız, T.C. kimlik kartınız.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kaydınız yoksa, aşağıdaki başvuru formlarını da doldurmalısınız.

SYDV sisteminde, belediyelerin asker ailesi yardımı için kaydınız varsa sorgu dilekçesi vermenize gerek yoktur. Daha sonra, eğer bu vakıflardaki Vakıf Mütevelli Heyeti şartların uygun olduğuna karar verirse, başvurunuz onaylanıyor. İncelenen sosyal rapor karşılığında olumlu olduğu takdirde yardım kararı onaylanır. Bu başvurular sonucunda uygun olduğuna karar verildiği takdirde 2 aylık 800 TL nakit tutarı PTT hesabınızdan çekebilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesine Yardım Başvuru Sorgulama (e-Devlet) 2022

Şahsen kurumlara başvurarak yaptığınız müracaatlarınızı aynı zamanda e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ile sorgulayabiliyorsunuz. e-Devlet üzerinden muhtaç asker ailesi yardım başvuru aşamaları ve tüm detaylarına aşağıdaki gibi olmalıdır:

Başvurularınızı yalnızca bulunduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler, Kaymakamlık ve belediyelere bağlı SYDV aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvuru sonuçlarınızı ise e-Devlet üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kısmından yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yolu kapalı olup, yalnızca yardımları sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. E devlet üzerinden asker maaşı başvuru yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Öncelikle e-Devlet’e giriş yapılır.
 • Burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına geçilir.
 • Daha sonra, önceden başvuru yapmış olduğunuz destekleri sorgulamak için ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama‘ ekranına girilir
 • Burada başvuru durumu, toplam ödeme tutarı gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ALO 183 Sosyal destek başvuruları ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Asker annesi maaşı, ailesi maddi yardım sorgulama işlemleri için 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Askere giden er veya erbaşlar, gitmeden önce ne yapılması gerekiyor merak edenler, askerlik uzman tavsiyeleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulama (Bakanlık)

İçişleri Bakanlığının Muhtaç Asker Ailesi Talebine İlişkin 4341 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılan Başvuruları Sorgulama asker ailelerine maaş sorgulama linki üzerinden başvuruların sorgulamaları yapılabiliyor. Sorgulama ekranına başvuran kişi T.C Kimlik No ve doğrulama kodu girilerek sorgulama yapabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Talebine İlişkin 4341 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılan Başvuruları Sorgulama Ekranı üzerinden yapacağınız Müracaat tarihine göre tüm talepleriniz listelenecektir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı sorgulama iletişim bilgileri:

 • Yapacağınız yardımları başvurularınızı e-Devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz.
 • Ayrıca ALO 144 yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara hizmet numarasını da arayabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailelerine Yapılacak Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Muhtaç asker ailelerine yapılacak sosyal yardımlar şu şekildedir:

 • Gıda yardımı,
 • Kömür, sağlık yardımı
 • Eğitim ve barınma,
 • Doğum veya eşi vefat edenlere yapılan destekler,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yapılan yardımları sorgulayabileceğiniz ve bilgi, destek yardım başvurusu oluşturabileceğiniz sabit numaradır.

Asker Annesinin Maaşı Ne Kadardır?

2022 yılı itibariyle muhtaç asker ailelerine aylık 275 TL, 2 ayda bir 550 TL maddi yardım yapılıyor. Aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme hak sahibi vatandaşlarımızın PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Muhtaç asker ailesi yardım her yıl belli oranda yükseltilmektedir.

Asker Ailesinin Maaşı Ne Kadardır?

2022 yılında yapılan zam ile birlikte, er veya erbaşın 18 yaşından küçük çocukları için her ay için 150 TL maaşı bulunmaktadır. Bu ödemeler 2 ayda bir yapıldığından toplamda 300 TL alınacaktır.
Son düzenlemeler sonrasında: Aylık destek tutarı son düzenlemeler sonrası 400 TL olmuştur. Böylece muhtaç askerin Anne ve babası da müracaatları sonucunda 2 aylık toplamda 800 TL gibi bir ödeme almaktadır

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Zaman Yatar 2022

Asker ailesi yardım ödemeleri çift ayların son haftasında yatar. Yani 2,4,6,8,10 ve 12 ayların son haftalarında yatmaktadır. Asker ailelerine verilen maaş yardımı bu tarihler arasında 400 TL ve 2 ayda bir 800 TL olmak üzere PTT şubelerine yatar.

Muhtaç Asker Ailesi Yardım Ne Zaman Kesilir?

Asker ailesine yardım, hizmete alındığı tarihte verilmeye başlar ve terhisini takip eden 15 gün sonunda sona erer. Kanuni sebep ve salahiyete müstenit olmaksızın vazifesinden ayrılmış olanların ailelerine verilen bu yardım resmi başlangıç tarihinden itibaren verilir, sözleşme askerliği bittiği gün ise derhal kesilecektir.

Asker Ailelerine Ne Kadar Yardım Yapılıyor?

Asker ailesine yardım 2022 yılında düzenli olarak 12 ay boyunca, ayda 2 defa olmak üzere yapılan bu destekler 1000 TL’yi bulmasa da 800 TL nakit yardımı alabiliyorsunuz. 18 yaşından küçük çocuklar içinde 300 TL’lik ödemelerin yapıldığını düşünürsek, 800 TL + 300 TL toplamda 1100 TL ödeme halen yapılmaya devam etmektedir.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardım Programı Başvurusu

Yoksun çocuklar için başvuru yapacak olan asker eşi olan kişilerdir. Anne çocukları adın ayardım başvurusunda bulunur. Başvurular bulunduğunuz il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV’lere) yapılır. Asker çocuğu olarak şartlar sağlayanlara 2 ayda bir 300 TL olmak üzere, aylık 150 lira yardım yapılır.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı Şartlar Nelerdir?

Bu yardım programlarından faydalanacak olan çocukların aşağıdaki koşulları sağlamalıdır:

 • Kişinin sosyal güvencesi olmamalıdır,
 • Babası askerlik hizmetini yerine getiriyor olması,
 • 18 yaşını doldurmamış olmalıdır.
 • Evli olanlar yararlanamaz.
 • Çocuk bekar olmalıdır.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından yararlanmayan yani SED yardımı almayan kişiler olmalıdır.
 • Kurum ve kuruluşların bünyesinde koruma ve bakım altında bulunmayan ve diğer kuruluşlardan asker yardımı almayanlar başvuru yapabilir.
 • Hak sahibi olanların 2022 aylığı bulunmayan ve muhtaçlık durumu için uygun görülen kişiler bu yardımdan faydalanmaktadır.

Asker Çocuğu Yardımı Sorgulama Ekranı

İçişleri Bakanlığı tarafında sorgulama sayfası online olarak açıktır. Muhtaç Asker Ailesi Talebine İlişkin 4341 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılan Başvuruları Sorgulama Ekranına web sayfası üzerinden giriş yapılır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2022 E-Devlet Başvurusu
Asker Çocuğu Yardımı Sorgulama Ekranı

Başvuruda bulunan kişinin T.C. kimlik numarası ilgili alana yazılarak doğrulama kodu girilir. Daha sonra ‘Ara’ butonuna basılarak alınan talepleri sonuçları listelenecektir.

Muhtaç Askerlere Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım programı kapsamında SYDV’lere başvurduktan sonra ödenen asker ailesi yardım programında hak sahibi ödemeleri, yılın çift ayları olan; Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında yapılmaktadır.

Ödemeler, takvime bağlı ve periyodik olarak ilgili ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır. Yani 2,4,6,8,10 ve 12. ayların son haftalarında hesaba geçmektedir.

Buna göre, T.C. kimlik numarasının son rakamına göre yapılan yardım ödeme tarihleri aşağıdaki gibidir:

 • 0′ olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde,
 • ‘2’ olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde,
 • ‘4’ olanlar ilgili ödeme ayının 26’sında,
 • ‘6’ olanlar ilgili ödeme ayının 27’inde,
 • ‘8’ olanlar ilgili ödeme ayının 28’inde ödemelerini alabileceklerdir.

Asker ailelerine yatırılan maaş yardımı bu tarihlerde PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!