geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8158
EURO
9,4809
ALTIN
461,55
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
14°C

Müşahit Nasıl Olunur? Genel Bilgiler ve Başvuru Yolları

Müşahit Nasıl Olunur? Genel Bilgiler ve Başvuru Yolları

31 Mart 2019 Yerel Seçim başvuru tarihleri 15 Şubat 2019 tarihi ile 08 Mart 2019 Pazartesi tarihleri arasında müşahit ve sandık görevlisi başvuruları tamamlanacak. Yüksek Seçim Kurulu daha önce ki seçimlerde görev alanlara öncelik tanıyabileceğinden bahsediliyor. Eğer başvurunuzu son gün yaparsanız talebiniz kabul edilmeyebilir. Diğer tarafından 2019 yılı seçim ücretleri belli oldu. Ayrıntılar haberimizde..

Sandık Görevlisi ve Müşahid Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seçimlerde sandık başında başkan, memur üyeler ve parti görevlileri yer almaktadır. Memur üyeler ve parti görevlileri tarafından yapılacak başvuruların intenet üzerinden online olarak yapılması mümkün değildir. Seçimlerde görev almak isteyen kişiler aşağıdaki şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sandık Başkanı Olmak İçin Başvuru

İkamet ettiğiniz İl veya İlçede sandık başkanı olmak isterseniz, ilk şart memur olmanızdır. Parti görevlileri sandık başkanı olamaz iken Yüksek Seçim Kurulunca başkan listeleri belirlenmektedir. Bu listeler belirlenirken kamu kurum ve kuruluşları ile resmi yazışmalar yapılır. Devlet kurumlarında görevli bulunan memurlar, kendi personel büroları ile irtibata geçerek seçimlerde görev almak istediklerini bildirirler. Sandık başkanı başvurusu  bu yöntem ile yapılmaktadır. Memurların sandık başkanı olabilmeleri için şartlar şunlardır;

 1. Seçimler öncesinde görevli olduğu kamu kurumu aracılığı ile YSK’na başvurması,
 2. Daha önce sandık başkanı olarak görev almış olması,
 3. İlk kez sandık başkanı olacak ise, daha önce memur üye olarak görev almış olması

gerekmektedir. Ancak neticeten başvuru sahibinin başkan veya memur üye olmasına Yüksek Seçim Kurulu Karar vermektedir.

2018 seçim ücretleri ne kadar

Müşahit başvurusu nasıl yapılır?

Memur Üye Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sandık başında görevli başkan haricinde birde memur üye bulunmaktadır. Yüksek seçim kurulunca sandığın yoğunluğuna ve oy kullanacak seçmenin sayısına göre her sandık başına başkan haricinde kamu kurumlarında görev yapan memurları görevlendirirler. Bu memurların ataması da yine başkanlar gibi yapılmaktadır. Memur üye olabilmek için şu şartlar gerekir.

 1. Memur üyenin kendi kurumu aracılığı ile başvuruda bulunması,
 2. Daha önce görev almış ise, görev verilme ihtimali daha yüksektir.
 3. Başvuruların yoğun olması durumunda kimin memur üye olacağı Seçim Müdürlükleri ve YSK tarafından belirlenir.

Parti Müşahidi Nasıl Olunur? Nereye Başvurulur?

Sandık başında başkan ve memur üye haricinde her partiden görevlendirilen parti müşahitleri de görev alırlar. Bu kişiler siyasi partilerde görevli kişilerdir. Parti müşahitlerine de YSK tarafından belirlenen miktarlarda sandık başında görevli ücreti ödenmektedir. Müşahitlerin görevi sandık başında ki memurlar ile aynı olup, seçimin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlarlar. Değişik partilerden müşahitler olmasının sebebi ise oy kullanma esnasında seçmenlerin herhangi bir partiye oy vermesi konusunda yönlendirilmesinin engellenmesine yönelik olduğu görüşü hakimdir. Yani A partisinden sandık başına görevli mevcut iken, diğer görevliler seçmenlere B partisine oy vermeleri konusunda telkinde bulunamazlar. Peki Sandık müşahiti nasıl olunur?

 1. Başvurular siyasi partilere yapılmaktadır.
 2. Siyasi partiler İl/İlçe Seçim Müdürlüklerine müşahit listelerini bildirirler.
 3. Müşahit olabilmek için herhangi bir partinin üyesi olmak veya belirli bir dönem bu üyeliği sürdürmek gerekmez. Siyasi parti listeleri belirler ve seçim kurulları da bu listeleri değerlendirir ve herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda kişilere görevleri tebliğ edilir.

Sandık görevlisi olmak için nereye başvurulur sorusunun cevabı memurlar için görev yaptıkları kamu kurumu iken, parti müşahitleri için siyasi partilerdir.

Sandık Başı Eğitimi Nedir?

Seçim öncesinde İl/İlçe seçim Müdürlüklerince sandık başında görev alacak kişilere eğitim verilmektedir. Bu eğitim genel itibariyle başkanlara ayrı günde, diğer görevlilere ayrı günde verilmektedir. Seçim müdürlükleri sandık paralarını hesaplarken görevlinin eğitime katılıp katılmamasını hesaplarlar. Genelde sandık görevlilerine 2 iş günü için ücret ödenirken eğitime katılan personele +1 iş günü ücreti daha ödenmektedir. Görevlinin eğitime katılma durumu eğitim girişinde imzalanan katılma çizelgesinden tespit edilmektedir. Yani eğitim salonuna girişte seçim kurulunca hazırlanan evrakları imzalarsınız. Eğitimde sandık başına ne yapmanız gerektiği, seçmenlere nasıl davranmalısınız, oy pusulaları ve zarf mühürleme işlemleri, oyların nasıl sayılacağı, ne şekilde mühürleneceği, seçim torbalarının ne zaman teslim alınacağı, seçim sonunda oyların kimin tarafından ne şekilde teslim edileceği öğretilmektedir. Eğitime katılmayan görevlilerin 1 günlük artı ücretleri verilmez.

blank

Sandık Başında Başkan, Memur üye ve Parti Müşahitleri Görev Yapacak!

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar?

2019 Yılı sandık kurulu ücretleri YSK tarafından belirlendi. Bahse konu karar 09 OCAK 2019 tarihinde YSK internet sitesinde yayınlandı. http://www.ysk.gov.tr/doc/karar/dosya/77987/2019-71.pdf adresine tıklayarak karara ulaşabilirsiniz.

SEÇİM ÜCRETLERİ  (EĞER GÜNDELİKLER  GEÇTİĞİMİZ SEÇİM GİBİ OLURSA)

 • Eğitim verilen sandık başkanı 3 günlük,
 • Eğitim almayan sandık başkanı 2 günlük,
 • Memur üyeler eğitim alırlarsa 2 günlük,
 • Kurs görmeyen memur üye 1 günlük,
 • Parti müşahitlerine ise 1 günlük ücret ödenir.

Hangi sandık görevlisinin kaç para alacağını hesaplamak gerekirse;

Bina Sorumluları : 124 TL

Sandık Kurulu Başkanları;

Eğitim görürler ise  3 x 124 TL. = 372 TL.

Kurs görmezler ise  2 x 124 TL. = 248 TL.

Memur üyeler ne kadar sandık parası alacaklar?

Eğitim gören memur üye 115 TL günlük x 2 = 230 TL.

Eğitim almayan memur üye 1 günlük üzerinden 115 TL.

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar

Parti Mühahitleri Seçimde Ne Kadar Ücret Alacaklar?

Parti görevlileri 1 günlük üzerinden 115 TL.

Yukarıda yer alan listede hangi görevliye ne kadar ücret ödeneceği görülmektedir. Bu görevliler haricinde ise; Eğer oy kullanılan okulda 4 sandıktan fazla sandık varsa bina sorumlusu görevlendiriliyor ve bina sorumlularına 3 günlük ücret ödeniyor. Milletvekili olmak ister miydiniz? Milletvekili Nasıl Olunur? konulu haberimizde başvuru yöntemleri ve tüm detaylar yer almaktadır.

2019 Seçim Paraları Ne Zaman Ödenecek?

Sandık başında görevli personelin ödemeleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacak. Henüz ödeme tarihine ilişkin bir açıklama yapılmadı ancak ortalama 2 ay sonra ödemeler yapılıyor. Eğer sandık başında görevli personel belirtilecek tarihe kadar seçim parasını alamaz ise görev aldığı il veya ilçe seçim müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan seçimlerden sonra YSK tarafından sandık paraları yıl sonuna kadar ödenebileceği belirtilse de, ortalama olarak 1-2 aylık süre zarfında ödenmektedir. Seçim ücretlerinin  Ziraat Bankasından ödenmesi bekleniyor.

2019 Seçim Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak?

Ödemelerin yatırılacağı banka YSK ile yapılan protokol neticesinde belirleniyor. Bu banka genelde kamu bankalarından olsa da, protokol neticesinde Akbank gibi özel bankalarda olabiliyor. Seçim paraları Ziraat Bankası’ na yatırıldı. Seçim sonunda paralarını almak isteyen görevliler Tc. numarası bulunan nüfus cüzdanları ile birlikte T.C. Ziraat Bankasına başvuru yapmaları gerekiyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.