geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? Yeni Düzenleme

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? Yeni Düzenleme
A+
A-

Boşanan eşlerin arasındaki gerginliklerin sebebi nafakanın ömür boyu ödenmesi ile ilgili olarak düzenlemelerin yapılması ile yeniden gündeme geldi. Boşanma sürecinde tarafların birbirlerinden alacağı haklar çerçevesinde değerlendirilen nafakanın türleri nedir? Boşanma sürecinde taraflar hangi haklara sahiptir, Nafaka sınırı var mı, nafaka hesaplaması nasıl yapılır, 2021 kanunu nasıl? Tüm soruların cevaplarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Türk hukuk sistemine göre nafaka türleri; Yoksulluk nafakası, iştirak nafakası dava içerisinde konuya ilişkin tedbir nafakası olmak üzere 3 türü bulunmaktadır. Boşanma davaları açıldıktan sonra tedbir talebinde bulunulur taraflar adına oluşturulacak olan tensip zaptı ile birlikte nafaka bağlanır. Dava sürecinde  hem erkeğin hem kadının emniyet vasıtasıyla oturdukları yeri maddi durum araştırması da yapılır mahkemenin tensip zaptı bağlamış olduğu nafaka kesin değildir, artırılabilir, azaltılabilir.

Nafaka ödemeleri tarafların maddi durumlarına göre değişebilir. Ödemelerde yapılacak değişiklikler bir dilekçe ile başvuruda bulunarak yapılabilir. Tedbir nafakası davayı açtığınız tarihten davanın kesinleşme tarihine kadar devam eder ondan sonrasında süresi bitmiş olur. Aile mahkemesi hakimi haklı taraf için dava dilekçesinde talep edilmesi halinde yoksulluk nafakası da bağlayabilmektedir. Açılan davada başvurulan taleplerin üzerinden ödeme söz konusu değildir. Örneğin dava dilekçesinde taraftan biri 100 bin liralık bir maddi tazminat istediyse hakim 200 bin liralık maddi tazminat vermez.

Verilecek tazminatın tutarı talep edilen 100 bin liranın altına düşebilir yada hiç vermeyebilir bu davadaki şahitlere, delillere, ispata bağlı olarak hakimin haklı görmesine bağlı olarak değişmektedir. Ayda 1000 lira tedbir ve 1000 lira da yoksulluk nafakası aylık toplamda 2 bin lira talep edildiyse hakim 3 bin lira ödeme kararı vermez. Burada talep edilen miktarla sınırlı hatta altında olmak üzere eşin maddi durumuna göre ayarlanacaktır. Ödeme tutarları taleplerin dışına çıkmaz. İştirak nafakası ise çocuğa bağlanan nafakadır.

Boşanma Sürecinde Taraflar Hangi Haklara Sahiptir?

Boşanma sürecinde taraflar maddi ve manevi tazminat hakkına, nafaka hakkına sahiptir. Boşanma sürecinde sadece kadınların değil erkeklerinde nafaka, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakları vardır. Tarafların talepleri de açılan davanın türüne ve kişilerin gelirlerine kusurluluk durumuna göre hesaplandığından tarafların hakları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2021 Kanunu

Boşanmalarda Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Aile kavramı o kadar önemli bir kavram ki ailenin yıkılması ve birlikteliğin sona ermesi çok sıkı şekil şartlarına tabi tutulmuştur. Boşanma davaları genel boşanma ve özel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Boşanma davalarında özel boşanma nedenleri zina, hayata kast, kötü muamele, akıl hastalığı, terk, haysiyetsiz hayat sürme gibi 5 başlık altında inceleyebileceğimiz bu sebepler ve çok sıkı şekil ve ispat şartlarına tabi özel boşanma nedenleridir. Ve bu boşanma davaları özel boşanma nedenleri arasında değerlendirilir. Genel boşanma nedeni olarak değerlendirilen şiddetli geçimsizlik ise tarafların yaşamayı gerçekten çekilmez hale getirmesi halinde değerlendirdiği için buradaki ispat koşulu ise farklı olarak değerlendirilir.

 Ayrıca Türk Medeni Kanunu’ na göre nafaka hakkına sahip olanlar;

 • İşine son verilmiş kişiler,
 • Ev hanımları,
 • Geliri olmayanlar,
 • Asgari ücretliler,
 • Geçinemeyecek kadar düşük geliri olanlar,
 • Düzenli işi olmayanlar alabilmektedir.

Özel Boşanma

Özel boşanma nedenleri ile mahkemeye başvuran çiftlerin durumlarının değerlendirilmesine çok sıkı ispat şartları göz önüne alınmaktadır. Eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğüne aykırı bir biçimde karşı cinsle yaşayacağı münasebetlerin yaşanması halinde bu durumun öğrenilmesinden itibaren altı aylık hak düşürücü süre içerisinde zina sebebi gösterilerek boşanma davasının açılması gerekmektedir. 6 aylık süre içinde açılmayan davalar özel boşanma nedenleri kapsamı dışında kalacağı için taraflar arasında hesaplanacak olan nafaka tutarlarını da etkileyecektir. Zina gibi özel boşanma nedenleri ile açılacak olan davaların mali sonuçları açısından çok ciddi faydalar sağladığı için açılacak olan boşanma davasının türü de nafaka hesaplamasında etkili rol oynamaktadır. Hak mağduriyeti yaşayan ve hak düşürücü sebebi geçtikten sonra mahkemeye başvuran taraflar arasında genel boşanma davaları açılacaktır.

Ayrıca Boşanan Kadına Devlet Destekleri de verilmektedir.

Nafaka hesabında anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davaları da etkin rol oynar. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar boşanma ve boşanmanın ayrıntıları gibi bütün hususlarda barışçıl bir biçimde anlaşmış halde dava açmaktadırlar. Anlaşmalı boşanma davalarında bütün konularda anlaşma sağlanmış olmalıdır. Çocuk varsa çocuğun velayeti, bakım parası, kadının ve erkeğin nafakası, maddi manevi tazminat yani dava ile ilgili bütün ayrıntılarda anlaşmış halde başvuru yapmaları gereklidir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların tüm ayrıntılarda anlaşmasının yanında hakiminde bu anlaşmayı onaylaması gerekmektedir. Bu tür boşanmalarda nafaka miktarı , davalarda taraflar nafakanın tutarında da anlaşma sağladıkları için kendi aralarında belirledikleri tutarlarda aylık bağlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında ise taraflar hiç bir konuda uzlaşmaya varamadıkları için nafaka tutarlarının belirlenmesine kişinin gelir düzeyleri dikkate alınarak yapılan araştırma sonucunda hakim tarafından belirli tutarlarda aylık ödeme tutarı bağlanmasına karar verilir.

Boşanma davası sürecinde ve sonrasında nafaka tutarı tarafların sosyo-ekonomik düzeyi dikkate alınır, tutar kişinin gelir düzeyine göre belirlenir. Karşı tarafın ödeyemeyeceği bir tutarın nafaka olarak belirlenmesi Türk Medeni kanunu kapsamında mümkün değildir. Miktar hesaplanırken mahkeme nezdinde tarafların sosyo-ekonomi araştırması yapılır. Tarafların geliri tespit edilir. Tarafların gelirine ilişkin beyanları da dikkate alınır. Aynı zamanda ödeme tutarı belirlenirken tarafın kusuru da dikkate alınır.

Nafakayı ödeyecek tarafın ekonomik durumu ve iştirak nafakası bağlanacaksa çocuğun ihtiyaç durumu da göz önüne alınarak hesaplama yapılmalıdır. Taraflar aralarında isterlerse sözleşme yapabilir bu sözleşmenin resmi niteliği olması için hakim tarafından imzalanması gereklidir. Gelir artışı gibi durumlarda ödemenin artırımı söz konusu olduğunda nafaka ödeyen tarafında mağdur edilmemesi açısından nafaka artırım davalarında TÜİK’in yayınladığı ÜFE ve TÜFE artış oranları dikkate alınmaktadır. Hakim tarafından onaylanan ve hesaplanan tutar enflasyonun göre düşük kalırsa da dava açılarak nafakanın yine uygun görülen oranlarda artırılması istenebilir.

Boşanmalarda Nafaka Sınırı Ne Kadar?

Boşanma davaları açıldığında tedbir nafakası adı altında yoksulluk nafakası talebinde bulunulmaktadır. Eşin maddi durumuna bağlı olarak belirlenecek olan yoksulluk nafakası her zaman bir üst sınırda olacaktır diye bir durum söz konusu değildir. 300 ila 400 lira gibi rakamlarda bağlanabilmektedir. Bir kişinin hayatını devam ettiremeyeceği bir rakam  olmasına rağmen karşı durumun maddi durumuna göre alt sınırdan da bağlanabildiği durumlar olmaktadır. Taraflardan birinin ödeme alabilmesi için ortada illa bir çocuk olması gerekmez. Kanunda kadının ve çocuğun nafakasının ayrı olarak verilmesi ile ilgili düzenleme yapılmıştır Boşanma davası açılırken mutlaka mağdur olan taraf için tedbir nafakası aldı altında yoksulluk nafakası talep edilmektedir.

Nafaka alabilmesi için de tarafın kusursuz yada daha az kusurlu olması gerekmektedir. Hakim mutlaka hak mağduriyeti yaşayan taraf için nafaka hükmünde bulunmaktadır. Boşanma sebebi ile kadın ve çocuklar yoksulluğa düşecekse kusursuz veya daha az kusurlu ise tarafların maddi durumları ve boşanma sonrasında ne duruma düşecekleri göz önüne alınarak diğer tarafın o kişiye belli bir miktar ödemesine hükmedilmektedir. Çocukların velayeti kendisinde olmayan taraf nafaka ödemeye mahkum edilmektedir. Bu durumlarda çocuğun ve diğer kişinin ihtiyaçları için ödeme yapan kişinin gelir durumu çok önemlidir. Kişinin gelir durumunun yüksek olduğunun ispatlanması halinde çocuğun ve kusursuz tarafın menfaati doğrultusunda hakim hakkaniyete göre bir bedelin ödenmesine hükmedebilir. Kişinin gelirinde artış yaşanması gibi durumlarda tüm gelirleriyle kişinin gelirinin yükseldiğini ve daha fazla ödeyebileceğini ispatlamak koşuluyla nafaka artırım davası açarak nafakanın miktarını yükseltilebilir. Nafaka ödenmemesi halinde ise tarafa icra takibi başlatılmaktadır.

Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi Nedir?

Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Boşanma davalarında karara bağlanan nafakanın ödenmemesi halinde kişiye icra takibi başlatılır. İcra takibine rağmen ödenmemesi halinde İcra ve İflas Kanunu na göre borçlu hakkında 3 aya kadar tazyik hapsine hükmedilebilir. Bu ceza ayrıca para cezasına çevrilemediği gibi ertelenmesi de söz konusu değildir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Aile Bakanlığı mağdur dedi ki:

  2021 yılında düzenleme gelecek mi?

  (5/5)
 2. Avatar Kemal altın dedi ki:

  İsteyerek beraber kaçtık, mesajlar ile kanıtlı, her hangi bir şiddet aldatma söz konusu değildi, yeni ev açtım sıfırdan eşya düzdüm, ancak kız ailesinin baskısı ile 40 gün sonra beni terk etti gitti bende boşanma davası açtım 50 bin tl para harcadım şimdi benden 150 bin tl tazminat 1000 tl de nafaka istiyor ortada çoluk çocuk yok, cinsel ilişki bile yaşanmadı dava nasıl sonuçlanır?

 3. Avatar mislina dedi ki:

  Yorumları okudum da gerçekten üzücü bir durum 20 yaşındayım yakın zamanda annemi kaybettim. Annem babam ayrıydı 2 kardeşle geçinmeye çalışıyorum. Temizliğe gidiyorum, günlük iş arıyorum ama bu durumda şerefsiz babamdan kardeşlerim için nafaka bile talep etmiyorum. Ben bu halde çalışırken siz neden çalışmıyorsunuz ? Elektriği ödeyemedim,kira desen yok allah razı olsun ev sahibinden durumumu görüp siniye çekiyor bir süre kardeşlerim okuyor onları okutmaya çalışıyorum. Bence bi sirkelenip kendinize gelin ben utandım bu yazılanları okurken.

 4. Avatar Ekrem dedi ki:

  Şimdi bayanlar kusura bak ayında hep erkeklerdemi suç sizler sütten çıkmış ak kaşıkmısınız kimse yoğurdum kara demez lütfen bırakalım bu işleri kim hangi erkek evini terk etmek ister yani siz adamları canından bezdirin ondan sonra adam bıraktı beni ineyi ilk önce kendinize batırın çuvaldızı sonra karşıdakine sokar sınız

 5. Avatar Ramazan dedi ki:

  3a aydır ev kirasını nafakami odeyemiyorum ayrıldığım kişiye 4 yıldır nafaka ödüyorum akraba evliliği yaptım 10 gün evli kaldım mihirini verdim esyasinifa fazla fazla verildi tazminatı da verdim aylık 400 TL nafa ödüyordum şimdi başkasıyla evliyim 2 çocuğum var ev kira ev sahibi hergun kapımda karşı taraf hergun arıyor nafakami ver hapse attiracagim seni diye maaşa haciz konduğu için sigortasız çalışıyorum birde 3 aydır nafakayı odiyemedigim için hapis cezası çıkacak lütfen Allah rızası için yardım edin Allah rızası için

 6. Avatar İdris dedi ki:

  Vallahi beni terk etti gitti anlaşmalı boşandık bir arabam vardı onu sattım yarısını aldı iki oğluma 1100 TL nafaka bağlandı ben onu kaybetmemek için elimden geleni yaptım herşeyi kabul ettim ama nerde meğer boşanmayı kabul ettiğimde onu kaybetmişim şimdi ben ne yapayı 5ay oldu gideli 3ay oldu boşandık ben hadi onun istediklerini yapayım belki pişman olur döner derken kadın bana düşma oldu çocuklarıda bana karşı dolduruyorlar artı para desteğinde verdim ama nafile olmuyor olmuyor ben ne halt ettimde boşandım bu kadında ve dönermi acaba yoksa onun peşini bırakayım mı 41 yaşındayım ve yalnız yaşıyorum çok zor çalışıyorum ama yalnızlık zor onu kazanmaya çalıştıkça benden uzaklaştı ne yapmalıyım onu unutup bir başkasıyla mı devam etmeliyim yardımcı olacak biri varmı numaram bu İdris İzmir bergama

 7. Avatar semra dedi ki:

  merhaba ben 2017 debosandım 2 cocugumun velayetı bende.babalrı na 2017 de 1000 tl nafaka odemesı soylendı mahkede fakat odemıyor.icraya verdım kagıt gıtmemıs .suan tekrar icraya gıtsem yınemı bosa cıkacak bır yol gosteren olurmu.

 8. Avatar Nazlı Dalga dedi ki:

  Bu hikayeleri dinledikçe insan bir kadın olarak kendinden utanıyor.Ben minik oğlum 4 yaşındayken evimden atıldım ihanete uğradığım halde.Ne nafaka yatırdı ne oğluna baktı kendi çabamla 2 senedir mücadele veriyorum.Gerekirse oğlumuda yanımda götürüp çalışıyorum namusumla.Yardım dileneceğinize çalışın!

  1. Avatar Trkn dedi ki:

   Neden dilenmek olarak görüyorsunuz ? O çocuk sadece size mi ait ? Neden çocuğunuzu rahat bir ortamda büyütmek varken iş yerlerinde arkanızdan sürüklüyorsunuz? Neden çocuğunuza iyi bir gelecek yaratmak sadece sizin çabanızda ? Neden o adam istediği gibi hayatına devam edebiliyorken siz edemiyorsunuz ? Halinizden çok mu memnunsunuz yoksa adama mı kıyamıyorsunuz? Çocuğunuzun hakkını başkalarına bırakıyorsunuz , yediriyorsunuz… bu bu daha gururlu ve onurlu bir davranış mı geliyor size ? çocuğu için nafaka alıp kendini gereksiz zor ve riskli durumlara sokmayan , çocuklarını sıkıntı içinde büyütmemek için Nafaka alan kadınlar mı gurursuz geliyor size ? Herkesin çocuğunu çalışırken emanet edeceği kapısı ya da rahatça götürebileceği iş yeri yok , lütfen yorumlarınızı can acıtıcı yazmayın , görüş açınızı genişletin derim ben , saygılar

 9. Avatar Yaman dedi ki:

  Yuva kurabilcegim zor durumda olan çocuğu olabilir sahip çıkmak istiyorum 25 32 yaş tercihimdir bende boşandım