Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022 Yeni Düzenleme

Boşanma davasında Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır, Hesaplama biçimi, çeşitleri, nafaka miktarı nasıl belirlenir, ne kadar nafaka öderim diye merak edenler için online nafaka hesaplaması nasıl yapılır ve maaşa göre ne kadar nafaka verir araştırdık.

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022 Yeni Düzenleme

Boşanan eşlerin arasındaki gerginliklerin sebebi nafakanın ömür boyu ödenmesi ile ilgili olarak düzenlemelerin yapılması ile yeniden gündeme gelecek mi, boşanma sürecinde taraflar hangi haklara sahiptir, Nafaka sınırı var mı, nafaka hesaplaması nasıl yapılır, 2022 kanunu hakkında tüm bilgiler içeriğimizde.

2022 Yılı Nafaka Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu!

2022 yılında nafaka ödemelerine yeni düzenleme yapıldı ve evlilik süresine göre nafaka ödemesi yapılacak. Yeni nafaka düzenlemesi taslağına göre, bir eşin diğerine ödediği nafakaya süre sınırı gelecek. Yeni düzenlemeye göre 3 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 7 yılın altındaki evliliklerde 5 ile 10 yıl arasında nafaka vermesi gerekecek. Nafaka hesaplamalarında Hakim, nafaka konusundaki kararını, çocuk sayısı ile kadının iş durumuna göre verecek.

Boşanma sürecin uzamaması için yapılacak düzenlemeyle, boşanmak için tüm anlaşmazlıkların karara bağlanması beklenmeyecek. Bu usul hükümleri ana davadan ayrılacak. Yani kusur, tazminat ve diğer uyuşmazlık konularında, boşanma gerçekleştikten sonra karar verilecek.

Nafaka Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Nafaka miktarı nafaka ödeyecek olan tarafın aylık gelirine göre belirlenmektedir. Bu nedenler nafaka miktarının belirlenmesinde rol oynayan birtakım unsurlar bulunmaktadır. Örneğin: tedbir nafakası davayı açtığınız tarihten davanın kesinleşme tarihine kadar devam eder ondan sonrasında süresi bitmiş olur. Aile mahkemesi hakimi haklı taraf için dava dilekçesinde talep edilmesi halinde yoksulluk nafakası da bağlayabilmektedir. Açılan davada başvurulan taleplerin üzerinden ödeme söz konusu değildir. Dava dilekçesinde taraftan biri 100 bin liralık bir maddi tazminat istediyse hakim 200 bin liralık maddi tazminat vermez.

Verilecek tazminatın tutarı talep edilen 100 bin liranın altına düşebilir veya hiç vermeyebilir. Bu davadaki şahitlere, delillere, ispata bağlı olarak hakimin haklı görmesine bağlı olarak değişmektedir. Ödemelerde yapılacak değişiklikler bir dilekçe ile başvuruda bulunarak yapılabilir.

Nafaka Hesaplaması 2022’de Nasıl Yapılır?

Ödenecek nafaka miktarı Nafakayı alacak olan tarafın aylık giderleri göz önüne alınarak hesaplanır. Ödenecek olan nafaka için Kanunda belirtilen belli bir net miktar yoktur. Dava hakimi tarafların ekonomik durumlarını gösteren belgeleri inceleyerek nafaka miktarını belirler. Nafaka talep edilen kişinin üzerine kayıtlı mal varlıkları, aldığı maaş gibi veriler analiz edilerek nafaka hesaplaması yapılır.

Ne Kadar Nafaka Ödenir?

Nafaka ödeyecek olan kişinin aylık gelirini %25’i kadar karşı tarafa nafaka verilmektedir. Hesaplamaları ise gelirinin %25’lik kısmına göre yapılmaktadır. Asgari ücretli çalışan en az 5.500 TL maaş alan kişiler ne kadar nafaka verir aşağıda ki başlığımızda Nafaka Hesaplama 2022 ortalama miktarları sizler için hesapladık.

Asgari Ücretli Çalışanlar Ne Kadar Nafaka Öder?

Maaş olarak asgari ücret 5.500 TL maaş alan kişi, 1.375 TL nafaka öder. Asgari ücretle çalışan bir kişi dahi olsa maddi gücünü zorlamayacak şekilde nafaka ödemekle yükümlü olacaktır. Tedbir nafakasında belli bir orana tabi olabilirken, iştirak ve yoksulluk nafakasında yaşam koşulları, maddi olanaklar dikkate alınarak belirli bir hesaplama yapılır. Gelirlerin düşük gösterilip daha az nafaka verilmesinin önüne geçilmesi için düzenleme yapılmıştır. Bir asgari ücretli yüksek maaşlı bir kişiye göre daha fazla nafaka ödüyor olabilir. Bu durumda hakkaniyetsizliğin önüne geçmek için gelir beyanlarının titizlikle araştırılması oldukça önemlidir.

Özel ve kamu da çalışan ne kadar nafaka verir tüm hesaplamalar şu şekildedir:

9.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

9.000 TL maaş alan kişi 2.250 TL nafaka verir.

11.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

11.000 TL maaş alan kişi, 2.750 TL nafaka verir.

14.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

14.000 TL maaş alan kişi 3.500 TL nafaka verir.

15.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

15.000 TL maaş alan bir kişi 3.750 TL nafaka öder.

17.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

17.000 TL maaş alan bir kişi 4.250 TL nafaka verir.

Nafaka hesaplamaları kişinin aylık gelirinin %25’i olarak hesaplanır ancak, bu tutar %60 oranına kadar gelir durumu ile bağıntılı olarak yükselebilmektedir.

2022 Yılı Maaşa Göre Nafaka Ücretleri Hesaplama Excel

Maaşa göre 2022 nafaka ücretleri aşağıdaki gibidir:

Maaş TutarıÖdenecek Nafaka TutarıNafaka Oranı
5.500 TL1.375 TL25%
9.000 TL2.250 TL25%
11.000 TL2.750 TL25%
14.000 TL3.500 TL25%
16.000 TL4.000 TL25%
18.000 TL4.500 TL25%
2022 Nafaka Ücretleri Örnek Tablo

Yıllık Nafaka Artış Oranı 2022’de Ne Kadar?

Nafaka artırımı talebinde bulunduğunuzda:

 • Bağlanan nafaka 1.375 TL olsun.
 • TÜİK açıklanan TÜFE artış oranı da %20 olduğunda:
 • 1.375 X 20/100: Artış Miktarı (80) bulunur.
 • Nafaka 1.375 + Artış miktarı 275=1.650 TL Nafaka alacağı hesaplanmış olur.

Birikmiş nafaka Hesaplama 2022 Yöntemi

Hakimin takdir yetkisini de kullanarak 800 TL Yoksulluk Nafakası, 400 TL İştirak Nafakası ödenmesine karar verdiğini ve borçlunun 6.000 TL ücretle bir fabrikada işçi olarak çalışan bir kişinin ödeyeceği nafaka hesaplaması:

6.000 TL borcu olan bir kişinin Net Maaşı. 1.500 TL Yoksulluk ve İştirak Nafakası Toplamda 4.500 TL borçluya kalan net tutardır.

Birikmiş nafaka alacağının ödenmemesi durumunda, nafaka alacaklısı eş icra takibi başlatmalıdır.

ÜFE Oranına Göre Nafaka Hesaplama Programı 2022 Güncel

Nafaka artış tutarını hesaplamak için şu adımları takip edin:

 • İlk adımda hali hazırda ödenen nafaka miktarı ele alınır.
 • İkinci veri olarak bulunduğunuz (Ağustos) ayda açıklanan ÜFE oranı veri olarak alınır.
 • Nafaka 1.375 TL ve Ağustos ayı ÜFE oranı %5,71 ise, 1.375×%5,17/100 işleminden 71,08 TL yeni nafaka miktarı hesaplanır.
 • Bu kapsamda 71,08 TL’lik nafaka artış miktarının eklenmesi ile yeni nafaka ödemesi 1.446,08 TL’ye ulaşır.
 • Hesaplar için her yıl güncel olarak açıklanan ÜFE oranı dikkate alınmalıdır.

Boşanma Sürecinde Taraflar Hangi Haklara Sahiptir?

Boşanma sürecinde taraflar maddi ve manevi tazminat hakkına, nafaka hakkına sahiptir. Boşanma sürecinde sadece kadınların değil erkeklerinde nafaka, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakları vardır. Tarafların talepleri de açılan davanın türüne ve kişilerin gelirlerine kusurluluk durumuna göre hesaplandığından tarafların hakları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Boşanma sürecinde taraflar yani erkek olsun kadın olsun birbirinden nafaka talep edebilir. İstisnai durumlarda ise bazen erkekler de nafaka talep edebilmektedir. Çünkü kanunda evlilik akdi sona erdiğinde ayrılık ve boşanma sebebiyle maddi durumunda bir azalma veya ayrılma sonrasında yaşam düzeyinde bir kayıp konusu olan taraf, karşı taraftan nafaka talep edebiliyor. Ülkemizde bu uygulamada daha çok kadınların aleyhine işleyen bir durum olduğundan daha çok kadınlar nafaka talebinde bulunmaktadır. Nafaka miktarlarını belirleyen bir takım etkenler bulunuyor. Bunlara göre nafaka miktarı belirlenerek bağlanmaktadır.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Yoksulluk nafakası, Çocuğa bağlanan İştirak nafakası ve Dava içerisinde konuya ilişkin tedbir nafakası olmak üzere 3 türü bulunmaktadır.

Taraflar Birikmiş Nafaka Alacağı Üzerine Haciz Konulabilir mi?

Nafaka borçlusunun ölümü halinde birikmiş nafaka borcu, mirası reddetmeyen mirasçılara geçer.

Asgari Ücretli Ne Kadar Nafaka Verir?

Asgari ücretli çalışan maaşının %25’i kadar nafaka verir.

Boşanma Nafakası Ne Zaman Sona Erer?

Boşanma nafakası alan bir eş başka biriyle evlendiğinde nafaka ödemesi sona erer.

Yardım Nafakası Ne Zaman Sona Erer?

İştirak nafakası çocuğun 18 yaşını doldurması sonucunda sona erer.

Katılım Nafakası Nasıl Belirlenir?

721 Sayılı T.M.K’ un 330. Maddesine göre, nafaka miktarı çocuğun ihtiyaçları ile anne ve babanın hayat koşulları ile birlikte ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenecektir. Nafaka miktarının belirlenmesinden çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Nafaka Ödenmezse Ne Olur? 2022 Düzenlemesi

Nafaka ödenmezse, icra mahkemesinde yargılanan nafaka borçlusu, ödemesi gereken nafaka borcunu ödemediği tespit edildiğinde mahkeme tarafından üç aylık tazyik hapsine çarpıtılır.

Yorumlar

 1. Avatar of Mesut Mesut dedi ki:

  Ben evlilik disi olan iliskimden 2003 yilinda bir oglum oldu 2008 de tanidim ve mahkemenin belirledigi nafakayi odemeye basladim yil 2021 oldu cocuk 18 yasina girdi daha ne kadar odemem gerek

  1. Avatar of Gülsen Gülsen dedi ki:

   Ben şunu anlamıyorum çocuk boşansanız dahi sizin nafaka hala verecek miyim sorusu çok garip 18 yaşına geldi diye çocuk ne yapsın doğurmasaydınız keşke madem çocuk yapmaya karar verdiniz o çocuk Allah korusun ölene kadar sizin sorumluluğunuz

 2. Avatar of Aile Bakanlığı mağdur Aile Bakanlığı mağdur dedi ki:

  2021 yılında düzenleme gelecek mi?