Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022 Yeni Düzenleme

Boşanma davasında Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır, Hesaplama biçimi, çeşitleri, nafaka miktarı nasıl belirlenir, ne kadar nafaka öderim diye merak edenler için online nafaka hesaplaması, asgari ücretli çalışan ve asgari ücretli ve 4000 TL 5000 TL 6000 TL 7000 TL 8000 TL, 15.000 TL Maaş maaş alan biri ne kadar nafaka verir araştırdık.

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022 Yeni Düzenleme

Boşanma aşamasında ya da boşanmış kişiler en çok Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır ve hesaplama işleminin neye göre belirlendiğini, aldığım maaşa göre ne kadar nafaka öderim yanıtını arayanlar için içeriğimizde boşanma sürecinde olan kişilerin merak ettiği 2022 nafaka ücretleri ne kadar olduğunu ve asgari ücretle çalışan ve 3.000 TL 4.000 TL 5.000 TL 6.000 TL 7.000 TL 8.000 TL, 15.000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir, nafaka sorgulama nasıl yapılır, birikmiş nafaka hesaplama nasıl yapılır, anlaşmalı boşanmada nafaka miktarı ne kadar olur, online nafaka hesaplama robotu ile yapacağımız tüm merak edilen konuların ayrıntıları bulunmaktadır. Boşanan eşlerin arasındaki gerginliklerin sebebi nafakanın ömür boyu ödenmesi ile ilgili olarak düzenlemelerin yapılması ile yeniden gündeme gelecek mi, boşanma sürecinde taraflar hangi haklara sahiptir, Nafaka sınırı var mı, nafaka hesaplaması nasıl yapılır, 2022 kanunu hakkında tüm bilgiler içeriğimizde.

2022 Nafaka düzenlemesinin detayları belli oldu

Yeni nafaka düzenlemesi taslağına göre, bir eşin diğerine ödediği nafakaya süre sınırı gelecek. Örneğin 3 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 7 yılın altındaki evliliklerde 5 ile 10 yıl arasında nafaka verilecek.

ÜST SINIR ÜÇ SENE OLACAK

Taslak metne göre nafaka ödeme süresine üst sınır konulacak ve evlilik süresine göre nafaka ödenecek. Mesela 3 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 7 yılın altındaki evliliklerde 5 ile 10 yıl arasında nafaka verilecek. Takdir yetkisi yine hakime bağlı olacak. Hâkim, nafaka konusundaki kararını, çocuk sayısı ile kadının iş durumuna göre verecek.

Boşanma sürecin uzamaması için yapılacak düzenlemeyle, boşanmak için tüm anlaşmazlıkların karara bağlanması beklenmeyecek. Bu usul hükümleri ana davadan ayrılacak. Yani kusur, tazminat ve diğer uyuşmazlık konularında, boşanma gerçekleştikten sonra karar verilecek.

Boşanma Sürecinde Taraflar Hangi Haklara Sahiptir?

Boşanma sürecinde taraflar maddi ve manevi tazminat hakkına, nafaka hakkına sahiptir. Boşanma sürecinde sadece kadınların değil erkeklerinde nafaka, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakları vardır. Tarafların talepleri de açılan davanın türüne ve kişilerin gelirlerine kusurluluk durumuna göre hesaplandığından tarafların hakları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Boşanma sürecinde taraflar yani erkek olsun kadın olsun birbirinden nafaka talep edebilir. İstisnai durumlarda ise bazen erkekler de nafaka talep edebilmektedir. Çünkü kanunda evlilik akdi sona erdiğinde ayrılık ve boşanma sebebiyle maddi durumunda bir azalma veya ayrılma sonrasında yaşam düzeyinde bir kayıp konusu olan taraf, karşı taraftan nafaka talep edebiliyor. Ülkemizde bu uygulamada daha çok kadınların aleyhine işleyen bir durum olduğundan daha çok kadınlar nafaka talebinde bulunmaktadır. Nafaka miktarlarını belirleyen bir takım etkenler bulunuyor. Bunlara göre nafaka miktarı belirlenerek bağlanmaktadır.

Nafaka Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Nafaka miktarı nafaka ödeyecek olan tarafın aylık gelirine göre belirlenmektedir. Bu nedenler nafaka miktarının belirlenmesinde rol oynayan birtakım unsurlar bulunmaktadır. Örneğin: tedbir nafakası davayı açtığınız tarihten davanın kesinleşme tarihine kadar devam eder ondan sonrasında süresi bitmiş olur. Aile mahkemesi hakimi haklı taraf için dava dilekçesinde talep edilmesi halinde yoksulluk nafakası da bağlayabilmektedir. Açılan davada başvurulan taleplerin üzerinden ödeme söz konusu değildir. Mesela dava dilekçesinde taraftan biri 100 bin liralık bir maddi tazminat istediyse hakim 200 bin liralık maddi tazminat vermez.

Verilecek tazminatın tutarı talep edilen 100 bin liranın altına düşebilir yada hiç vermeyebilir bu davadaki şahitlere, delillere, ispata bağlı olarak hakimin haklı görmesine bağlı olarak değişmektedir. Ödemelerde yapılacak değişiklikler bir dilekçe ile başvuruda bulunarak yapılabilir.

Boşanma Davasında Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Boşanma davasında nafaka hesaplaması kişinin geliri, kişinin üzerine kayıtlı olan gayrimenkul, mal varlıkları ek gelirine ve aldığı maaş gibi gelir düzeyi tespit ve analiz nafaka hesaplaması yapılır. Nafaka ödeyecek kişinin aldığı maaşın %25 yani 4/1’i olacak şekilde hesaplama yapıldıktan sonra karar ile hesaplana tutar alacaklıya nafaka olarak bağlanır. Nafaka talep edilen kişinin geliri asgari ücret bile olsa asgari ücretle çalışan kişinin nafaka hesaplaması yapılırken kişiyi mahkeme durumunu zorlamayacak şekilde nafaka ödemesine karar vermektedir. Bağlanacak olan nafaka tamamen ekonomik ve sosyal durum şartların göz önüne alınarak belirlenir.

Online Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır?

Nafaka hesaplama yapılırken (TMK; m. 330/I) yasalara göre:

“Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları ile ana ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenir. Miktarın belirlenmesinde çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurulur.” hükmü gereğince herhangi bir üst ve alt sınır bulunmaz ve miktar kişilerin durumlarına bakılarak hesaplanır.

Bu sebepten dolayı online olarak nafaka hesaplaması robotu bulunmadığından, online nafaka hesaplaması avukatlar ve internet üzerinden yapılamayacağı için aşağıda ki sizler için ortalama maaş miktarlarına göre yaptığımız hesaplamalardan yola çıkarak ne kadar nafaka ödeyeceğinizi yazımızın devamında kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Nafaka Maaşın Yüzde Kaçı Olarak Ödenir?

Nafaka oranı mevcut maaşın 1/4’u olacak şekilde bağlanır. Yani %25 üzerinden hesaplama yapmanız gerekir. Alacak miktarı ne olursa olsun bu oran geçilemez. Nafaka 1/4 oranında kesilir.

3.000 TL maaş alan birinin ödeyeceği nafaka miktarının hemen hesaplamasını yaparsak: 3.000 TL / %25: 750 TL olacaktır. Bağlanan nafaka ödenmediği taktirde, alacaklının icra yolu ile tahsil etme hakkı vardır.

Nafaka Miktarı Ne Kadardır?

Nafaka miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu miktar kişinin ekonomik durumuna göre belirlendiğinden Boşanma davasında nafaka maaşın %25’i kadar olmakta, bu oran maaşın %50’sine kadar hakim tarafından karar verilmektedir. 2022 yılında taraflara bağlanan minimum ve Ortalama nafaka miktarı 400-800 TL arasında değişir, bir asgari ücretli çalışan kişi 725 TL nafaka öder, memur ise ortalama 1.250 TL nafaka öder. Bu miktar tarafların ekonomik gücüne göre değiştiğinden, geliri yüksek olanlar için hakim tarafında 80.000 TL’ye kadar nafaka ödemesine karar verilebilir.

2022 Nafaka Ücretleri Ne Kadar?

2022 yılında nafaka ücretleri ne kadar hesaplama nasıl yapılır bu konuda hesaplamaların alınan maaş ve kişinin gelir düzeyine göre bakılarak yapıldığını söyleyebiliriz. Yani yıl bazına özel olarak değil de kişinin sosyo ekonomik durumları göz önüne alınarak Hakim tarafından alacaklı kişilere bağlanacak olan nafaka miktarı belirlenir. Ülkemiz şartlarında daha çok asgari ücretli çalışanların sayıca fazla olması nedeniyle Asgari ücretli olarak çalışan birisi ne kadar nafaka öder merak edilmektedir.

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022

Ödenecek olan nafaka için Kanunda belirtilen belli bir net miktar yoktur. Dava hâkimi tarafların ekonomik durumlarını gösteren belgeleri inceleyerek nafaka miktarını belirler. Nafaka talep edilen kişinin üzerine kayıtlı mal varlıkları, aldığı maaş gibi veriler analiz edilerek nafaka hesaplaması yapılır.

Nafaka hesaplaması nafaka ödeyecek olan kişinin aylık gelirini %25’i kadar verilmektedir. Hesaplamaları ise gelirinin %25’lik kısmına göre yapılmaktadır. Asgari ücretli çalışan ve 3.000 TL, 4.000 TL, 5.000 TL, 6.000 TL maaş alan kişiler ne kadar nafaka verir aşağıda ki tablomuzda Nafaka Hesaplama 2022 ortalama miktarları sizler için hesapladık.

Asgari Ücretli Çalışanlar Ne Kadar Nafaka Öder?

Maaş olarak asgari ücret 4.253 TL maaş alan kişi, 1063 TL nafaka öder. Ülkemiz de 13 milyon vatandaşın asgari ücretli çalışmakta ve ülkemizde kişilere bağlanan nafaka miktarı maalesef ki az olmaktadır. Asgari ücretli olarak çalışan birisi ne kadar nafaka öder merak edenler için Asgari ücreti brüt üzerinden hesaplaması, 2022 asgari ücret 4.253 TL olmakta ve 4.253 TL gibi asgari bir gelir sahibi kişiler arasında bir boşanma davası açılacak ise bu oran %25 kabul edilir 1063 TL nafaka ödemekle mükelleftir.

Mahkeme kişi, asgari ücretle çalışan bir kişi dahi olsa maddi gücünü zorlamayacak şekilde nafaka ödemekle yükümlü olacaktır. Tedbir nafakasında belli bir orana tabi olabilirken, iştirak ve yoksulluk nafakasında yaşam koşulları, maddi olanaklar dikkate alınarak belirli bir hesaplama yapılır. Gelirlerin düşük gösterilip daha az nafaka verilmesinin önüne geçilmesi için düzenleme yapılmıştır. Bir asgari ücretli yüksek maaşlı bir kişiye göre daha fazla nafaka ödüyor olabilir. Bu durumda hakkaniyetsizliğin önüne geçmek için gelir beyanlarının titizlikle araştırılması oldukça önemlidir.

Özel ve kamu da çalışan ve 3.000 TL alan, 6.000 TL alan ve 4.000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir tüm hesaplamalar şu şekildedir:

3000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

Maaş olarak 3.000 TL maaş alan kişi, 750 TL nafaka verir. Tedbir nafakası maaşın kaçta kaçı? Tedbir Nafakası ne kadar bağlanır 3000 TL maaş alan birisi ne kadar tedbir nafaka öder soruları da araştırılıyor. 3000 lira gibi Ortalama bir gelir sahibi kişiler arasında bir boşanma davası açılacak ise bu oran % 25 kabul edilir ve 3000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı 750 TL olacaktır. Bu tutar %60 oranına kadar gelir durumu ile bağıntılı olarak yükselebilecektir.

4000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

4.000 TL maaş alan kişi 1.000 TL nafaka verir. Ortalama gelir sahibi kişiler arasında bir boşanma davası açılacak ise bu oran yüzde 25 kabul edilir ve 4000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı 1000 TL olacaktır. Bu tutar %60 oranına kadar gelir durumu ile bağıntılı olarak yükselebilecektir.

5000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

5000 TL maaş alan kişi 1.250 TL nafaka verir.

6000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

6.000 TL maaş alan kişi, 1.500 TL nafaka verir. Ortalama gelir sahibi kişiler arasında bir boşanma davası açılacak ise bu oran % 25 kabul edilir ve 6000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı 1500 TL olacaktır. Bu tutar %60 oranına kadar gelir durumu ile bağıntılı olarak yükselebilecektir.

7000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

7000 TL maaş alan kişi 1.750 TL nafaka verir.

8000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

8.000 TL maaş alan bir kişi 2.000 TL nafaka öder.

15.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

15.000 TL maaş alan bir kişi 3.750 TL nafaka verir.

Alınan Maaş Tutarı Ödenmesi gereken Nafaka miktarı
Asgari ücretli1063 TL
Memur1.713 TL
3.000 TL 750 TL
4.000 TL1.000 TL
5.000 TL1.250 TL
6.000 TL1.500 TL
8.000 TL2.000 TL
15.000 TL3.750 TL
Asgari ücretli çalışan,memur ve 3000 TL, 4.000 TL, 5000 TL, 6000, 8.000 TL ,15.000 TL maaş alan kişilerin ödeyeceği nafaka hesaplamaları

Birikmiş Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır?

Örnekle anlatacak olursa:

Hakimin takdir yetkisini de kullanarak 400 TL Yoksulluk Nafakası, 200 TL İştirak Nafakası ödenmesine karar verdiğini ve borçlunun 3.000 TL ücretle bir fabrikada işçi olarak çalışan bir kişinin ödeyeceği nafaka hesaplaması:

3.000 TL borcu olan bir kişinin Net Maaşı. 600- Yoksulluk ve İştirak Nafakası Top. (Alacaklı Eşe Ödenecek Tutar) 2.400 TL borçluya kalan net tutardır.

Birikmiş nafaka alacağının ödenmemesi durumunda, nafaka alacaklısı eş icra takibi başlatmalıdır.

Ayrıca Taraflar Birikmiş nafaka alacağı üzerine haciz konulabilir mi? sorusunu merak ediyor.

Bu sorunun cevabı ise: BİRİKMİŞ NAFAKA ALACAKLARININ DA HACZİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. Yine Nafaka borçlusunun ölümü halinde birikmiş nafaka borcu, mirası reddetmeyen mirasçılara geçer.

Çocuğun Nafaka Miktarı 2022

Çocuklar için bağlanan iştirak nafakası hesaplanmasında bazı kriterler göz önüne alınır.

Çocuk nafakası hesaplardan dikkat edilen kriterler:

 • Eşlerden her ikisinin de mali ve sosyal durumları
 • Çocuğun genel ihtiyaçları
 • Çocuğun sağlık giderleri
 • Çocuğun eğitim giderleri
 • Çocuğun harçlık giderleri
 • Ulaşım giderleri (örneğin: okul servis giderleri)
 • Yiyecek giderleri
 • Giyecek giderleri
 • Dinlenme giderleri (örneğin: tatil ve seyahat giderleri)
 • Barınma giderleri (örneğin: ev, yurt, pansiyon)
 • Çocuğun gelirleri
 • Hakimin takdir yetkisi
 • Kanın ile çocuğa bağlanan iştirak nafakasının her ay peşin olarak ödeneğini hükme bağlanmıştır. Bu nafakanın ödenmemesi halinde, ortak çocuğun bakımından doğacak zararlar göz önüne alınarak yaptırım yapılabilir.

İştirak nafakasının aşağıdaki durumlarda sona erer.

 • Çocuğun ergin olması(18 yaşına girmesi),
 • Çocuğun hayatını kazanmaya yani çalışmaya başlaması,
 • Velayet hakkının alınması,
 • Ölüm hali,
 • Eşlerin tekrar evlenmeleri,
 • İştirak nafakasından vazgeçilmesi durumlarında kesilir.

Nafaka Miktarları Arttırabilir mi?

Bağlanan nafaka sonradan artırılabilir. Nafaka artırımı için kişinin yaşadığı Aile mahkemeye başvurulması gereklidir. Mahkemeden ileri ki yıllarda hak kaybına uğramamak için belirli bir artış oranı belirlenmesini ve bu orana göre nafaka artırımı talebinde bulunabilirler.

Nafaka talep edilen kişinin gelir durumunda yaşanan artış ve çocukların giderlerinin artması nedenleri bahane ederek ve bu durumlara dayanarak, nafaka alacaklı olan taraf nafaka verecek olan taraftan nafaka artırma yani uyarlama davası da açabilir. Belirlenen miktarın artırılmasını gerektiren durumlar ispat edildiğinde nafaka miktarı sonradan da arttırılabilir.

Kişinin sosyo ekonomik durumlarına göre belirlenen nafaka miktarı ilerleyen yıllarda TÜİK verileri olan TEFE/TÜFE, DİE, Döviz artış kuru, altın fiyatları endeksine göre talep edilmesi halinde sonradan arttırılmasına karar verilebilir.

Nafaka Artış Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Nafaka artış tutarını hesaplamak için şu adımları izleyin:

 • İlk adımda hali hazırda ödenen nafaka miktarı ele alınır.
 • İkinci veri olarak, Her yeni yılın Ocak ayında açıklanan ÜFE oranı veri olarak alınır.
 • Nafaka 100 TL ve Ocak ayı ÜFE oranı % 20 ise, 100×20/100 işleminden 120 TL yeni nafaka miktarı hesaplanır.
 • Bu kapsamda 20 TL’lik nafaka artış miktarının eklenmesi ile yeni nafaka ödemesi 120 TL’ye ulaşır.
 • Hesaplar için her yıl güncel olarak açıklanan ÜFE oranı dikkate alınmalıdır.

2022 TEFE-TÜFE Oranı Nafaka Hesaplama (Artırım Hesabı)

Nafaka artırımı talebinde bulunduğunuzda:

 • Bağlanan nafaka 400 TL olsun.
 • TÜİK açıklanan TÜFE artış oranı da %20 olduğunda:
 • 400X 20/100: Artış Miktarı (80) bulunur.
 • Nafaka 400 + Artış miktarı 80= 320 TL Nafaka alacağı hesaplanmış olur.

Özel Boşanmada Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Aile kavramı o kadar önemli bir kavram ki ailenin yıkılması ve birlikteliğin sona ermesi çok sıkı şekil şartlarına tabi tutulmuştur. Boşanma davaları genel boşanma ve özel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Boşanma davalarında özel boşanma nedenleri zina, hayata kast, kötü muamele, akıl hastalığı, terk, haysiyetsiz hayat sürme gibi 5 başlık altında inceleyebileceğimiz bu sebepler ve çok sıkı şekil ve ispat şartlarına tabi özel boşanma nedenleridir. Ve bu boşanma davaları özel boşanma nedenleri arasında değerlendirilir. Genel boşanma nedeni olarak değerlendirilen şiddetli geçimsizlik ise tarafların yaşamayı gerçekten çekilmez hale getirmesi halinde değerlendirdiği için buradaki ispat koşulu ise farklı olarak değerlendirilir.

Özel boşanma nedenleri ile mahkemeye başvuran çiftlerin durumlarının değerlendirilmesine çok sıkı ispat şartları göz önüne alınmaktadır. Eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğüne aykırı bir biçimde karşı cinsle yaşayacağı münasebetlerin yaşanması halinde bu durumun öğrenilmesinden itibaren altı aylık hak düşürücü süre içerisinde zina sebebi gösterilerek boşanma davasının açılması gerekmektedir.

6 aylık süre içinde açılmayan davalar özel boşanma nedenleri kapsamı dışında kalacağı için taraflar arasında hesaplanacak olan nafaka tutarlarını da etkileyecektir. Zina gibi özel boşanma nedenleri ile açılacak olan davaların mali sonuçları açısından çok ciddi faydalar sağladığı için açılacak olan boşanma davasının türü de nafaka hesaplamasında etkili rol oynamaktadır. Hak mağduriyeti yaşayan ve hak düşürücü sebebi geçtikten sonra mahkemeye başvuran taraflar arasında genel boşanma davaları açılacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Nafaka hesaplamasında anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davaları da etkin rol oynar. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar boşanma ve boşanmanın ayrıntıları gibi bütün hususlarda barışçıl bir biçimde anlaşmış halde dava açmaktadırlar. Anlaşmalı boşanma davalarında bütün konularda anlaşma sağlanmış olmalıdır. Çocuk varsa çocuğun velayeti, bakım parası, kadının ve erkeğin nafakası, maddi manevi tazminat yani dava ile ilgili bütün ayrıntılarda anlaşmış halde başvuru yapmaları gereklidir.

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların tüm ayrıntılarda anlaşmasının yanında hakiminde bu anlaşmayı onaylaması gerekmektedir. Bu tür boşanmalarda nafaka miktarı, davalarda taraflar nafakanın tutarında da anlaşma sağladıkları için kendi aralarında belirledikleri tutarlarda aylık bağlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında ise taraflar hiç bir konuda uzlaşmaya varamadıkları için nafaka tutarlarının belirlenmesine kişinin gelir düzeyleri dikkate alınarak yapılan araştırma sonucunda hakim tarafından belirli tutarlarda aylık ödeme tutarı bağlanmasına karar verilir.

Boşanma davası sürecinde ve sonrasında nafaka tutarı tarafların sosyo-ekonomik düzeyi dikkate alınır, tutar kişinin gelir düzeyine göre belirlenir. Karşı tarafın ödeyemeyeceği bir tutarın nafaka olarak belirlenmesi Türk Medeni kanunu kapsamında mümkün değildir. Miktar hesaplanırken mahkeme nezdinde tarafların sosyo-ekonomi araştırması yapılır. Tarafların geliri tespit edilir. Tarafların gelirine ilişkin beyanları da dikkate alınır. Aynı zamanda ödeme tutarı belirlenirken tarafın kusuru da dikkate alınır.

Nafakayı ödeyecek tarafın ekonomik durumu ve iştirak nafakası bağlanacaksa çocuğun ihtiyaç durumu da göz önüne alınarak hesaplama yapılmalıdır. Taraflar aralarında isterlerse sözleşme yapabilir bu sözleşmenin resmi niteliği olması için hakim tarafından imzalanması gereklidir. Gelir artışı gibi durumlarda ödemenin artırımı söz konusu olduğunda nafaka ödeyen tarafında mağdur edilmemesi açısından nafaka artırım davalarında TÜİK’in yayınladığı ÜFE ve TÜFE artış oranları dikkate alınmaktadır. Hakim tarafından onaylanan ve hesaplanan tutar enflasyonun göre düşük kalırsa da dava açılarak nafakanın yine uygun görülen oranlarda artırılması istenebilir.

Boşanmalarda Nafaka Sınırı Ne Kadar?

Boşanma davaları açıldığında tedbir nafakası adı altında yoksulluk nafakası talebinde bulunulmaktadır. Eşin maddi durumuna bağlı olarak belirlenecek olan yoksulluk nafakası her zaman bir üst sınırda olacaktır diye bir durum söz konusu değildir. 300 TL ile 400 TL gibi rakamlarda bağlanabilmektedir. Bir kişinin hayatını devam ettiremeyeceği bir rakam  olmasına rağmen karşı durumun maddi durumuna göre alt sınırdan da bağlanabildiği durumlar olmaktadır. Taraflardan birinin ödeme alabilmesi için ortada illa bir çocuk olması gerekmez. Kanunda kadının ve çocuğun nafakasının ayrı olarak verilmesi ile ilgili düzenleme yapılmıştır. Boşanma davası açılırken mutlaka mağdur olan taraf için tedbir nafakası aldı altında yoksulluk nafakası talep edilmektedir.

Nafaka alabilmesi için de tarafın kusursuz yada daha az kusurlu olması gerekmektedir. Hakim mutlaka hak mağduriyeti yaşayan taraf için nafaka hükmünde bulunmaktadır. Boşanma sebebi ile kadın ve çocuklar yoksulluğa düşecekse kusursuz veya daha az kusurlu ise tarafların maddi durumları ve boşanma sonrasında ne duruma düşecekleri göz önüne alınarak diğer tarafın o kişiye belli bir miktar ödemesine hükmedilmektedir. Çocukların velayeti kendisinde olmayan taraf nafaka ödemeye mahkum edilmektedir. Bu durumlarda çocuğun ve diğer kişinin ihtiyaçları için ödeme yapan kişinin gelir durumu çok önemlidir.

Kişinin gelir durumunun yüksek olduğunun ispatlanması halinde çocuğun ve kusursuz tarafın menfaati doğrultusunda hakim hakkaniyete göre bir bedelin ödenmesine hükmedebilir. Kişinin gelirinde artış yaşanması gibi durumlarda tüm gelirleriyle kişinin gelirinin yükseldiğini ve daha fazla ödeyebileceğini ispatlamak koşuluyla nafaka artırım davası açarak nafakanın miktarını yükseltilebilir. Nafaka ödenmemesi halinde ise tarafa icra takibi başlatılmaktadır.

Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi Nedir?

Nafaka Türleri Nelerdir?

Yoksulluk nafakası, Çocuğa bağlanan İştirak nafakası ve Dava içerisinde konuya ilişkin tedbir nafakası olmak üzere 3 türü bulunmaktadır.

Türk Medeni Kanunu’na Göre Nafaka Hakkına Sahip Olanlar Kişiler Kimlerdir?

Türk medeni kanununa göre nafaka hakkına sahip olan kişiler:
İşine son verilmiş kişiler,
Ev hanımları,
Geliri olmayanlar,
Asgari ücretliler,
Geçinemeyecek kadar düşük geliri olanlar,
Düzenli işi olmayanlar alabilmektedir.

Asgari Ücretli Ne Kadar Nafaka Verir?

Asgari ücretli çalışan maaşının %25’i kadar nafaka verir.

5000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

5000 TL maaş alan 1.250 TL nafaka verir.

Nafaka Hesaplama Programı Var mı?

Boşanma davalarında kişilere bağlanması gerek nafaka miktarının ne kadar olacağı konusunda Kanunda belirli bir miktardan bahsedilmediğinden, ve bağlanacak olan nafaka miktarını Hakim, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre karar vereceğinden dolayı herhangi bir hesaplama programı da bulunmamaktadır.

Boşanma Nafakası Ne Zaman Sona Erer?

Boşanma nafakası alan bir eş başka biriyle evlendiğinde nafaka ödemesi sona erer.

Yardım Nafakası Ne Zaman Sona Erer?

İştirak nafakası çocuğun 18 yaşını doldurması sonucunda sona erer.

Katılım Nafakası Nasıl Belirlenir?

721 Sayılı T.M.K’ un 330. Maddesine göre, nafaka miktarı çocuğun ihtiyaçları ile anne ve babanın hayat koşulları ile birlikte ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenecektir. Nafaka miktarının belirlenmesinden çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Nafaka Ödenmezse Ne Olur? 2022

Nafaka ödenmezse, icra mahkemesinde yargılanan nafaka borçlusu, ödemesi gereken nafaka borcunu ödemediği tespit edildiğinde mahkeme tarafından üç aylık tazyik hapsine çarpıtılır.

Yorumlar

 1. Avatar of Mesut Mesut dedi ki:

  Ben evlilik disi olan iliskimden 2003 yilinda bir oglum oldu 2008 de tanidim ve mahkemenin belirledigi nafakayi odemeye basladim yil 2021 oldu cocuk 18 yasina girdi daha ne kadar odemem gerek

  1. Avatar of Gülsen Gülsen dedi ki:

   Ben şunu anlamıyorum çocuk boşansanız dahi sizin nafaka hala verecek miyim sorusu çok garip 18 yaşına geldi diye çocuk ne yapsın doğurmasaydınız keşke madem çocuk yapmaya karar verdiniz o çocuk Allah korusun ölene kadar sizin sorumluluğunuz

 2. Avatar of Aile Bakanlığı mağdur Aile Bakanlığı mağdur dedi ki:

  2021 yılında düzenleme gelecek mi?

error: Content is protected !!