Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları (GÜNCEL)

Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları (GÜNCEL)

Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları (GÜNCEL)
25 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Kobilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından kendilerine nefes kredisi verilmektedir. Kredi başvurularınızı yaparak uygun faiz oranları ve vadelerden yararlanabilirsiniz. Nefes kredisi veren bankaları ve bu bankaların başvuru şartlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kobilere 12 Ay Vadeli %0,83 Faizli Nefes Kredisi

Nefes kredisi Kobilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yüzde 9.9 faiz oranı ile verilen kredidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu  ve Denizbank arasında yapılan anlaşma ile verilmektedir. Üst limit 200 bin TL olarak belirlenmiştir. 0,99 faiz oranı ve 12 ay vade ile işletmelere kullandırılabilecektir. Halbank Ziraat Bankası ve Denizbank tarafından esnafa %0,83 faizli kredi verilecek.  Sayın Başbakanımız tarafından yapılan KOBİ’ler için nefes kredisi lasnmanı töreninde müjde verildi. Bu kapsamda KOBİ’ler için Denizbank, Halkbank ve Ziraaat Bankası tarafından Esnafa nefes kredisi lansmanı verilecek faiz oranı %0,83 olacak şekilde esnaflara nefes kredisi verilecek.

Kobi kredisi

Kobi kredisi

Devlet Destekli Nefes Kredisi Lansmanı

Toplantıya; TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, DENİZBANK GENEL MÜDÜRÜ HAKAN ATEŞ, ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRÜ HÜSEYİN AYDIN, TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ katıldı. Bu kapsamda toplantı sonrasında verilen karar neticesinde KOBİ’lere %0,83 oranında düşük faizli nefes kredisi verilmesi için anlaşma sağlandı.

Ekonomimizi ayakta tutan kesim küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, kısa adıyla KOBİ’ler. İşte firma sayısına baktığımız zaman yüzde 98, istihdama baktığımız zaman yüzde 70’in üzerinde, ihracata baktığımız zaman 60’ın üzerinde, dolayısıyla ekonomiyi ayakta tutan önemli bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün bugünlerde yaşadığımız dövizdeki dalgalanmaları, küresel piyasalardaki hareketliliği de dikkate aldığımızda öncelikli olarak desteklenmesi gerekiyor. Biz bugünlerde KOBİ’lerin bu ülke için yaptıklarının karşılığını görmemiz ve onların beklediği nefesi, beklediği nefisi vermemiz gerekiyor. Bunu da tabi bir yandan Hükumet olarak biz yapıyoruz, bir yandan da iş alemi, bankalarımız sorumluluk üstlenerek onlar da bu kampanya destek veriyorlar.

KOBİ’lerle ilgili aslında geçtiğimiz haftalarda önemli bir karar aldık, KOBİ’lere ilave kaynak aktararak 17 milyara kadar kredi hacmi oluşturduk. Bu ne demektir? 17 milyarlık kredi kullandıklarında Kredi Garanti Fonu bunların kredilerine teminat gösterecek, kefil olacak ve böylece ihtiyacını görecekler. Bu ise daha kısa vadede hemen 500 milyonluk bir kaynak ayrılmak suretiyle 5 milyara varan 1 yıllık, faiz oranı da 10’un altında, yani bugünkü piyasadaki faizleri düşündüğümüz zaman oldukça iyi sayılabilecek bir oranda kredi kullandıracaklar, böylece acil ihtiyaçlarını giderebilecekler. Yüzde 15 riski bankalar, yüzde 85 riski yine Kredi Garanti Fonu alacak ve böylece ilk etapta 80 bin mi?esnafa nefes kredisi

esnafa nefes kredisi

Toplantı sonucunda alınan karar neticesinde esnafımıza KOBİ’lere müjde verildi

Bu karar ile KOBİ’lerimize beş milyar lira, kredi sağlayacak nefes kredisi belirlendi. Nefes kredisi kapsamında KOBİ’lere yıllık %9,90 faiz, %15, %15, %18 olan faizi 9,90 oranına aylık olarakta %0,83 faiz oranı ile 12 ay vadeli kredi verileceği açıklandı. 3 ay içerisinde 80 bin KOBİ’ye nefes kredisi desteği sağlanmış olacak. Bu Proje ile KOBİ’ler nefes alacağı ve yüksek faiz oranlarının altında ezilmeyecek.

Denizbank Genel Müdürü Sayın Hakan bey, Odalar Birliği, Ziraat Bankası, Garanti Fonuyla birlikte Denizbank’ ın da böyle bir proje içerisinde yer almasından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Neticede  Ziraat Bankası, Denizbank ve Halkbank tarafından Devlet destekli olarak 12 ay (1 yıl) vadeli aylık %0,83 faiz oranı ile KOBİ lere esnafa NEFES KREDİSİ lansmanı sağlanacak. Bu krediye başvurarak, %0,83 x 12 ay kredi lansmanından faydalanabilirsiniz. Esnafa nefes kredisi lansmanı verilecek faiz oranı %0,83 üzerinden verilecek nefes kredisi veren bankalara başvuru yapmak yeterli olacak.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi

Oda veya borsa üyesi olan Kobilere özel uygun şartlarda finansman sağlayan Ziraat Bankası -TOBB nefes kredisine Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapılabilir. Kampanyanın özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Krediden; Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası veya Ticaret Borsası üyesi olan, yurtiçinde faaliyet gösteren, eczane, kooperatif, döviz büfesi, faktöring şirketi, emlakçı, mali müşavir, yeminli mali müşavir olmayan, gerçek/tüzel kişiliğe haiz KOBI ölçekli işletmeler yararlanabilecektir.
  • Krediler, işletmelerin bağlı bulundukları odalar için belirlenmiş azami limite göre; aylık %0,99 faiz oranı ve 6 ay anapara geri ödemesiz (aylık faiz ödemeli), takip eden 12 ay eşit taksitli toplam 18 ay vade ile kullandırılacaktır.
  • Bağlı bulunulan oda/borsadan alınmış ve “Ziraat Bankası – TOBB Nefes Kredisi” ifadesinin yer aldığı üyelik belgesi ile Şubelerimize başvuruda bulunulacaktır.

Ayrıca Finansbank, İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank, Yapı Kredi gibi bankalara da kobi kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları (GÜNCEL) Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. nail cavus dedi ki:

    Esnafa destek vermek çok iyi düşünce ama komik olan vergi borcu ssk borcu Bağkur borcu olmayacak zaten bu fiiller bir esnafa mevcutsa onun bu kiredi desteğine ihtiyacı yok demektir yani yine bu dağıtılacak paradan hiç bir ihtiyaç sahibi yararlanılarak bu durum üzücü ama gerçek burasi Türkiye! !!!

  2. Ümmü seyrek dedi ki:

    Kredi sicili bozuk esnaf bu nefes kredisinden yararlanabilecek mi.

Sayfa başına git