Devlet Destekli

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme Meb Servisi 2020

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme Meb Servisi 2020

Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde bir öğrenci portalı bulunmaktadır. Bu sayfa üzerinde öğrencinin bütün bilgileri yer almaktadır. Öğrenci bilgi sistemi e-okuldur. Bu sistem üzerinden T.C. kimlik numarası ve öğrenci okul numarası ile giriş yapılarak öğrenci hakkındaki tüm bilgiler elde edilebilir. Sayfada iki tür giriş seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi velilerin bilgi alabileceği, diğeri ise yönetimin giriş yapabileceği alanlardır. Sisteme giriş yapabilmek için öğrencinin okul numarasını bilmemiz gerekiyor.

E-Okul

E-okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri üzerinden öğrenci ve velilere hizmet etme amaçlı oluşturulmuş bir sitedir. Eskiden veliler çocuklarının eğitim ve sınav bilgilerini öğrenmek için okullara giderek sınıf öğretmenleri ile görüşmek durumunda kalıyorlardı. Ancak bu sistem ile öğrenci hakkındaki devamsızlık, sınav bilgileri, takdir ve teşekkür bilgisi ve ders programı vb. tüm bilgileri edinebiliyorlar. Okul yönetimi bu sistem aracılığı ile sınav sonucu girişi, sınav tarihleri, devamsızlık işlemleri, öğrenci kayıtları, karneler, merkezi sınavlar görüntülenebilmektedir.

e-okul-vbs

E- devlet sistemi üzerinden giriş yaparak çocuğunuz ile ilgili bütün bilgilere erişebilirsiniz.

E okul uygulamasına;

  • İnternet tarayıcısına http://e-okul.meb.gov.tr yazarak sayfaya giriş yapabilirsiniz. Öğrencinin hesabına girebilmeniz için size verilen tek seferlik giriş kodunu, kullanıcı adı ve şifre bölümlerini doldurunuz. Kullanıcı adı T.C. kimlik numarası, şifre ise öğrenci numarası olmaktadır.
  • E-okul sistemine giriş yapmak için güvenlik sorularının yanıtlanması gerekiyor. Bu sorular genel olarak öğrencinin kimlik bilgileri olmaktadır. Seri no, doğum yeri, doğum yılı gibi soruları doğru cevaplamak gerekiyor. Yoksa sisteme girmek mümkün olmuyor.
  • Sonrasında hangi bilgi öğrenilmek isteniyorsa o linke tıklamak gerekiyor. Bunun için hazırlanmış bir menü bulunuyor. Bilgi almak istediğiniz alana girmeniz yeterli oluyor.
  •  Ayrıca Google Play Store ve App Store’ lar aracılığı ile de mobil cihazlarınıza uygulamayı yükleyebilirsiniz. İnternet tarayıcısı üzerinden yapacağınız girişlerde olduğu gibi kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Uygulamayı her açtığınızda bu alanları tekrardan doldurmanıza gerek kalmadan istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından öğrencinin okula başladığı andan mezun durumda olana kadar tüm bilgileri bir sistem üzerinde toplanmıştır. E-okul sistemi üzerinden devlet ve özel eğitim kurumları bilgi girişi yapabilmektedir. Anaokullarından ortaöğretim kurumlarına kadar eğitim veren tüm okullar bu sayfa üzerinden işlem yaparlar. E-okul üzerinde velilerin bilgi edinmesi için bir sistem açılmıştır. Veliler buradan tüm bilgilere, duyurulara, sınav giriş yerlerine, sınav sonuçlarına ve tercih sonuçlarına erişebilirler.  Bu sistem üzerinden öğrenciler de giriş yapabilmekte ve istedikleri bilgilere ulaşabilmektedirler.

mobil-bilgilendirme-servisi

8383 Mobil bilgi servisi

Mobil Bilgi Servisi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velilerin bilgilendirilmesi amacı ile bir mobil servis uygulaması başlatılmıştır. İnternet ya da uygulama üzerinden bilgi sağlamak istemeyen veliler sms yolu ile de istedikleri bilgilere ulaşabilmektedir. Mobil bilgi servisi, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafından hizmet vermektedir. Bu GSM operatörleri sayesinde e-okula okul yönetimi tarafından girilen her türlü bilgi size kısa mesaj olarak gönderilecektir. Ancak bu ücretli bir uygulamadır. Sorgulama yapmak istediğinizde 1 TL ücret ödemek durumunda kalırsınız. Aylık abonelik ise 2,5 TL‘ dir. Bu hizmete üye olmak çok kolaydır. Çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını 8383‘ e göndererek her türlü bilgiden anında haberdar olabilirsiniz. Ayrıca abonelik iptali yapmak istediğinizde de İPTAL yazıp 8383’ e göndermeniz gerekiyor. Bu sistem haberdar olmak açısından dezavantajlıdır. Ancak okul idaresi bilgileri sisteme geç kaydederse siz de geç bilgilendirilmiş olacaksınız. Açık öğretim ortaokul ve liselerinde okuyan öğrencilerin bilgileri de burada yer almaktadır. Mesaj kısıtı 30 adettir. Bu sayıya kadar bilgilendirme mesajını 2,5 TL’ ye edinebilirsiniz. Sağlık Meslek Lisesi mezunları hangi meslekleri yapabilir? Öğrenmek için tıklayınız.

E-Devlet Üzerinden Okul Numarası Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı e- devlet portalı ile işbirliği içindedir. Veliler bu sistem üzerinden çocukları ile alakalı her türlü bilgiye erişebilirler. E-devlet kapısı üzerinden öğrenci okul numarasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun sınav bilgileri, devamsızlık bilgileri, merkezi sınav sonuçları, ders programı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Yani bu sistem üzerinden MEB’ in öğrenci bilgi sistemindeki tüm bilgilere erişilmektedir. Ancak sisteme giriş yapmanız için şifrenizin olması gerekiyor. Şifresi olmayanlar PTT şubelerinden temin edebilir. Şifre alımınız için 2 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Daha önce bir şifreniz varsa bu şifre ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız da bu durumu PTT’ ye bildirmeniz gerekiyor. Bu durumda yeni şifre alacaksınız. Bu durumda 4 TL ücret ödersiniz.

e-devlet-giriş

E-devlet sistemine giriş yaparak velisi olduğunuz öğrenci ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

E devlet sistemi üzerinden nasıl öğrenci numarasına ulaşmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi adresine tıklayınız. Açılan ekranda sizden kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Bu butona tıklayınız. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme girdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı velisi olduğunuz öğrencinin okul numarasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca isminizin yanında yer alan link aracılığı ile de veli bilgilendirme sistemi üzerindeki bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz.

E-devlet şifresi almak için;

  • 15 yaşını doldurmak
  • T.C. vatandaşı olmak
  • Mavi kartlı ya da yabancılar için  fotoğraflı kimliğin ibrazı
  • Kendilerine vasi tayin edenler şifre alabilirler. Herhangi biri adına şifre almak mümkün değildir.

E-Devlet ile E-Okul Farkı

E-okul sistemi ile üzerinden tek bir çocuk takip edilebilir. GSM operatörleri üzerinden de tek çocuğunuz ile ilgili sms bildirimi alabilirsiniz. Ancak e-devlet üzerinden velisi olduğunuz çocuklarınızın hepsinin bilgisini edinebilirsiniz. Bu nedenle e-devlet sisteminin bilgi kapsamı daha geniş bulunmaktadır. Sistemin sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Veliler bu sistem üzerinden çocuklarının T.C. kimlik numaraları ve okul numaralarına gerek duymadan sisteme girebilirler. Ayrıca bu sistem çocuklar üzerinde bir baskı oluşturmadan ailelerin çocuklarını takip etmelerine imkan sağlamaktadır. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı ile sisteme giriş yapılmaktadır. Özel okul devlet teşvik başvurusu yaptınız mı?

Videoda herhangi bir ek bilgi gerekmeden nasıl sisteme gireceğiniz ve öğrenci bilgilerine nasıl ulaşacağınız anlatılmaktadır. E-devlet kapısı üzerinden; diploma bilgisi, ders programı, proje ödevleri notları, öğrenci sınav bilgileri, devam durumu, okul nakil durumu, okula kayıt durumu, e-karne, sınav sonuçlarına ulaşılabilir. Aynı bilgilerin açık öğretim lise ve açık öğretim orta okul öğrenci velilerinin de ulaşması mümkündür.

Siz de velisi olduğunuz öğrenci ile ilgili bilgi almak için sms servisini, e-okul sistemini ya da e-devlet kapısını kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.