Devlet Destekli

Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği Verilecek!

Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği Verilecek!

Devlet tarafından lise ve üniversite nerede okuyan öğrencilere Müjde verildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başvuruları başlayan destek programında üniversitede ve lisede öğrenim görmekte olan gençlerimize bir proje geliştirildi. projenin Çağrı ilanı yayınlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ilana genç fikirler genç projeler adını veriyor. Çağrı üniversitede ve lisede öğrenim görmekte olan gençlerimiz için üç farklı kategoride başvuru yapılabiliyor. Bu kategoriler şunlardır;

 1. Sağlıklı Yaşam ve Spor
 2. Yenilikçi Fikirler
 3. Kültür ve Sanat
gençlere-20bin-destek

3 farklı kategoride başvuru yapmak mümkündür.

Projenin amacı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bu proje ile son yıllarda sanal dünyanın Esaret altında bulunan bir çok gencimize verimli sağlıklı ve üretken bir hayata katılmalarını amaçlıyor. Bu sebeple bakanlık bu projeye genç fikirler genç projeler ismini veriyor. Bu proje herhangi bir üretkenlik veya girişimcilikten daha çok birebir gençleri amaçlıyor.

Projenin Süresi

Proje için öngörülen süre, en fazla üç ay olmak üzere (1 ay, 2 ay ya da 3 ay şeklinde) olarak sisteme kaydedilmesi belirtildiğinden en fazla 3 ay olacağı belirtiliyor.

Sağlıklı Yaşam ve Spor Kategorisinin Kriterleri;

Spor ve sağlıklı yaşam kategorisinde yapılacak başvurularda gençlerin geliştirici projeleri Sağlıklı Yaşam ve Spor destekliyorum olması şartı aranıyor. Bu dalda destek alabilecek gençleri projeye göre sporun günlük hayatın bir parçası haline gelmesini sağlayabilmeleri veya sporda şiddetin önlenmesine katkı sağlamalı veya spor sayesinde sosyal hayata katılımın artması sağlanmalı veya rol niteliği sağlayarak başvuru sahiplerinin başarılı Sporcular ile bir araya gelmesini sağlaması gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı spor alanında yapılan başvuruları bu kriterlere göre değerlendirecek.

Kültür ve sanat alanında başvuru yapmak isteyen gençlerimiz de aranacak kriterler;
Öyle bir proje geliştirilmeli ki;

 • Gençlerin kültür ve sanata olan ilgisinin ve erişim imkanının arttırılmasını sağlayabilmesi,
 • Dezavantajlı bölgelerde ki gençlere kültür ve sanatın taşınabilmesi,
 • Merkezine fikir adamlarını ve bu fikir adamlarının eserlerini olarak rol model olarak kabul edilen sembol ismi projeleri,
 • Türk kültüründe unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatların unutulmamasını ve tekrar tanıtılmasına hedefleyen gençler tarafından hazırlanmış tiyatro gösterisi, kısa film gibi projelerin desteklenmesi amaçlanıyor.
öğrenci

Proje üretin. 20 binin sahibi olun.

Yenilikçi bir Fikir Üret 20 bin lira destek al;

Yenilikçi fikir alanında devletten destek almak isteyen lise ve üniversite öğrencilerinin hazırlaması gereken projelerin Şu içerikte olması gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı yenilikçi fikirler projesinde gençlerin teknolojik gelişmelere daha kolay adaptasyon sağlamaları nedeniyle yenilikçi bir fikrin Türkiye’nin genel olarak Kalkınma sürecine kanalize edilmesini amaçlıyor. destek alabilmek için öyle bir proje geliştirilebilir Melike Bu proje sonucunda gençlerin yeni fikirlere ilgisi ve düşündükleri bu fikirleri uygulama imkânlarını arttırmaya katkı sağlamalı, Uygulanacak olan bu yenilikçi fikirleri ekonomiye üretime teknolojiye katkı sağlayan rol model olarak belirlenmesi gerekiyor.

Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

 • Bu programı lise gençlik grupları ile Üniversite gençlik toplulukları katılabiliyor.
 • Tüm Şartları yerine getirerek başvuru yapan ve projesi onaylanan topluluğa 5.000 lira ile 20.000 lira arasında mali destek verilecek.
 • Topluluk halinde yapılacak başvurularda en az 5 kişi en fazla ise 10 kişi olması gerekiyor.
 • Topluluk adına üniversite veya lise tarafından bir gence yetki verilerek başvuru yapılabiliyor veya O toplulukta görevli bulunan öğretim üyeleri veya öğretmenler tarafından da başvuru yapılabiliyor.
 • Proje başvuruları https://gpdp.gsb.gov.tr/ adresinden yapılacak.
 • Proje koordinatörünün mutlaka E-Devlet sistemi şifresinin bulunması gerekiyor. Proje başvuruları elektronik ortamda yapılacak ve koordinatör tarafından onaylanacak.
 • Bunun haricinde başvuru formu ve ekleri mutlaka fiziki olarakta elektronik başvurudan sonra Bakanlığa gönderilecek.
 • Başvuru Rehberini Bakanlık internet sitesinden http://gsb.gov.tr/Public/Edit/images/GSB/GPDP/2018-01/2018-I_Ozel_Cagri_Uygulama_Kilavuzu.pdf linkinden inceleyebilirsiniz.
 • Bakanlık tarafından destek verilen proje için başka bir kaynaktan destek alınmayacak. Eğer başka bir kaynaktan destek alındığı tespit edilirse, Bakanlık tarafından 15 gün içinde ödenen para yasal faiziyle birlikte geri alınacak.

Başvuru bittiğinde aşağıda ki belgeler otomatik oluşacak;

 • Resmi Üst Yazı
 • Başvuru Formu (Ek-1)
 • Koordinatör Görevlendirme Formu (Ek-2)
 • Koordinatör Özgeçmiş Formu (Ek-3)
 • Bütçe (Ek-4)

Görüldüğü üzere bu projeye Lise öğrencileri veya Üniversite öğrencileri bireysel olarak başvuramıyor. Bunun için mutlaka Öğrenci grubu veya toplulukları içerisinde yer almak gerekiyor. Devlet desteğinin miktarı 20 bin lira olması nedeniyle, bu tutara başvuruların çok olması ve lise ile üniversite öğrencilerin proje geliştirme konusunda girişimlerinin artması bekleniyor.

Yorumlar
 1. Berat baki sayıcı dedi ki:

  Lise 9 sa gidiyorum Ailem para vermekte zorlanıyor sizden talebim okul para yardımı

 2. Beyzanur dedi ki:

  Slm alküm deyerli büyüklerim okula devam etmem için sizin nakdi desteğinize ihtyacım var babam çalışmiyor beni liseden alacak. Maddi durumumuz yok sizden yardım bekliyom ben köyde. İkamet edyorum. Ulaşım nu

 3. Beyzanur dedi ki:

  Slm alküm deyerli büyüklerim okula fevam etmem için sizin nakdi desteğinize ihtyacım var babam çalışmiyor beni liseden alacak. Maddi durumumuz yok sizden yardım bekliyom

 4. Vereceğiniz paraya kuruşu kuruşuna ihtiyacım var dedi ki:

  Üniversite 1. Sınıf öğrencisiyim umutla beklediğim kyk bursu hüsranla sonuçlandı yemin ederim size Allah yukarda şahidimdir 1 liranın hesabını yapıyorum okula bu yagmurda çamurda yürüyerek gidiyorum sırf o paraya okulda başka bi ihtiyacım olur diye servise vermeye gönlüm razı olmuyo bizim ev çok kalabalık büyük bir aileyiz ve bu aileye bakan yalnızca babam ve babamda bi arkadaşının arabasının üstünde şoför ayda 1300 tl veriyor babama abim evli eşi üç çocuğu var abim bazen çalışıyor bazen çalışmıyor biz 10 kardeşiz 3 kişi evli geriye kalanlar bi kardeşim izmirde üniversite okuyo onada burs çıkmadı ve babam ancak ona para gönderiliyor bazen arkadaşlarından borc alip gönderiyor bi kardeşim 8. Sınıfta 2 yegenim biri 1. Sınıf diyeri 2. Sınıf digeride 2 yaşında ben zaten para istemeye bile utanıyorum bazen soruyo param var babacm diyorum bazen10 tl veriyo bitirmemeye çalışıyorum kaynaklara ihtiyacim var paraya çok ama çok ihtiyacım var allah sizin gibi yardimseverlerden razı olsun rabbim hepinizi korusun inşallah hep duacınız olacam yardım edeceğinizi biliyorum çok yakında sizden mutlu bi haber bekliyorum lütfen yardım edin bana

 5. Hayallerime yardım edin dedi ki:

  Selamın aleyküm,ben büşra kara
  O kadar yardıma ihtiyacım varki son sınıf ögrencisiyim okul 3üsüyüm bi harç parası istiyorum sadece bi yüz tele o da çok zorunda olmamdan. Antalya akseki ilinde yaşıyorum çalışmak istiyorum iş yok kimse almıyor işime yarqmazsın diye inanın bana pazarcılık yaptım test almak için test çözmem gerektigini bildigim için hayatım boyunca hiç böyle birşey yapmadım ama yapmak zorundayım hayyalerim için, kendime olan güvenim için, ileride çala bakamadım diye düşünmiyim diye elimden son çare bu geldi. Allah’a her gün dua ediyorum bi iş olsa yada yolda bi yüz tele bulsam onu camiye verirdim ama ciden hayalim için birinin parasını harcıma yaptırmak için dua ediyorum Ben bir komutan olursam Allah şahidim ki ögrencilere yoksullara yardım edicem cidden anlıyorum ne kadar zor birşey oldugunu. Arkadaşlarım hadi bugün buraya gidelim şuraya gidelim diyor ama gidemiyor neden param yok. Şükür karnın doyuyor, saglıgım var, uyucak bi yerim var elhamdülillah. Ama hayallerimi bırakmak istemiyorum canım yanıyor başvurunun bitmesine bir hata kaldı içim içimi yiyor aileme diyorum ama biliyorum ne durum da oldumuzu, o buz tutmuş dört duvarımız ısıtan kadın da birşey yapamıyor, evimize ekmek getiren de çünkü herşey ona göre.
  Tek istedigim sizden yardım hayallerim bitmesin….

  1. Aydın ŞAHAN dedi ki:

   Merhaba ben aydın korona virus yüzünden okula gidemiyorum ve evde çalışmıyorum bunun yüzünden param hic olmuyor devlet buyuklerim koronavirus ne zman biterse o gun tekerar caliscaz ve o gun para kazncaz devletten para rica ediyorum tek hayalim okumak ama o da olmuyo okula mı gidem para mi kazanam devltten para rica ediyom