Devlet Destekli

Öğrencilere Para Yardımı 2020 Başvurusu

Öğrencilere Para Yardımı 2020 Başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca eğitim alanında çocuğu okuyan ailelere okul yardım parası verilmektedir. Burs veren kurum ve kuruluşlara ilaveten öğrenci maddi yardım desteği 821 TL. civarındadır. Başvuru yapmak isteyen kişilerin aşağıda yer alan bilgileri incelemeleri gereklidir.  Sosyal Yardımlaşma Vakfınca ilkokul, orta okul, lise öğrencilerine aylık maaş başvurusu şartları ne olduğu, sed başvurusunun nasıl yapılacağı, yardım parası sorgulama ve ne zaman verilecek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Öğrenci Yardım Parası Nedir? Şartları Nelerdir?

Öğrencilere para desteği burs, SED, kredi veren kuruluşlar, Vakıflar, Dernekler, Devlet yardımı iş adamları, holdingler, ve diğer kimseleri konu aldık. Devlet tarafından öğrencilere SED adı verilen bir yardım yapılmaktadır. Bu yardım eğitim ve öğretim alanında öğrencilere sağlanan Devlet desteğidir. Her okul düzeyi için her yıl yeniden belirlenen oranlarda verilmektedir. 2020 eğitim ve öğretim dönemi için yardım miktarları belirlenmiş olup, veliler bahse konu okuyan öğrencilere para yardımı için  başvuruda bulunabilirler.

Çocuk bakmak okutmak hiç kolay değil. Hele ki aynı evde birden çok öğrenci varsa.. Ama merak etmeyin devlet ekonomik nedenlerden dolayı çocuklarına bakmakta ve okumak okumakta güçlük çeken ailelere bir maddi destek paketi hazırlıyor. Üstelik bu desteğin miktarı aylık 684 lira ile 821 lira arasında değişiyor. Peki o destekten nasıl yararlanacaksınız?

Kendi İşinizi Kurmak İster miydiniz? 30 bin lira hibe ile kendi işinizi kurun ve ekonomiye katkıda bulunun. Başlangıç sermayesi için hayvan kredisi veren kurum ve kuruluşlara başvurun!

öğrencilere maddi destek

Öğrencilere Maddi Yardım Başvurusu

Bununla birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezlerince okula devam eden ve bakıma muhtaç durumda ki öğrencilere Sosyal Ekonomik Destek adı verilen (SED Yardımı) bir yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin gerekli şartları taşıması ve istenen evraklarla birlikte başvurması gerekmektedir. Öğrenci Maddi Yardım Başvurusu isimli içeriğimizi okuyabilir ve çocuğu okuyan veliler ile de bu içeriğimizi paylaşabilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar;

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 2. KYK Burs ve Kredi Desteği,
 3. Vakıflar ve Derneklerin bursları,
 4. Başarılı öğrencilerin okullarından aldıkları burslar,
 5. Ticaret kuruluşlarınca verilen burs ve destekler,
 6. İş adamları ve Holdingler tarafından verilen burslar,
 7. Hayırsever vatandaşların verdiği eğitim ve öğretim destekleri

Gerek Devlet kuruluşları, gerek özel kuruluşlar gerekse hayırsever vatandaşlar tarafından öğrencilere para desteği verilmektedir. Bu destekler arasında öğrenciler öncelikle Devlet kurumlarının verdiği para desteğine başvurmalı, eğer şartları uymuyor ise, diğer ticaret kuruluşları, vakıflar ve özel kişilerce verilen burs ve kredilere başvurmalıdır.

Öğrencilere KYK Burs ve Kredi Veriyor

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere eğitim ve öğretim için burs ve kredi desteği sağlanmaktadır. Burs geri ödemesiz olarak verilen destek iken, kredi ise okul sona erdiğinde taksitler halinde geri ödenen destektir. Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? isimli içerikte öğrencilere kyk tarafından yapılan para yardımları anlatılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde görev yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan SYDV tarafından zor durumda olan ailelerin çocuklarına eğitim ve öğretim için para desteği sağlanmaktadır. Bu yardıma zor durumda bulunan çocukların velileri şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar şunlardır;

 1. Öğrenim belgesi (çocuğun hangi okulda okuduğunu gösterir okul müdürlüğünden alınan belge)
 2. Dilekçe (yardım talebini içerir veli tarafından doldurulup imzalatılan belge) (Kaymakamlık veya valilik makamından havale ettirilmesi gerekebilir.)
 3. Velinin ve okuyan çocuğun kimlik fotokopileri,
 4. Talep edilmesi durumunda Gelir Tespit Belgesi

Başvuru sonucunda SYDV mütevelli heyeti ilk toplantısında talep görüşülür ve vakfın bütçe olanakları dahilinde çocukların, kitap, kırtasiye, okul servisi ve benzeri maddi giderleri karşılanır. Ödemeler aylık olarak yapılır ve geçici yardımdır.

öğrencilere para yardımı

Okullar Tarafından Verilen Burslar ve Yardımlar

Özellikle özel okullarda öğrenim gören öğrencilere özel okul devlet desteği haricinde verilen desteklerdir. 2016 yılında başlatılan kolejler için desteklere ilaveten okul tarafından başarılı öğrencilere TEOG puanı veya Türkiye genelinde o okula girebilmek için aldığı puan yüksek olan öğrencilere ödenmektedir. Ortalama yıllık gideri 20 bin lira olan bir okula destekler ile girebilen öğrenci her dönem için ortalama 3.000 – 4.000 TL. destekler haricinde para ödeyerek okuyabilmektedir.

 • Özel okullarda okuyan okul öncesi eğitim öğrencilerine 3 bin 60 lira,
 • İlk okul ve temel lise seviyesine 3 bin 680 lira,
 • Orta okul ve diğer lise öğrencilerine ise bu yıl bir dönem için 4 bin 280 lira destek ödenmektedir.
 • 2020 döneminde Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği verileceği duyumlar arasında yer alıyor.


Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

TEV, Tubitak, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı, Meb, İto, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Tekfen Vakfı, Türk Diyanet Vakfı, Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence Derneği, Türk Eğitim Vakfı, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Alarko Holding, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Şahinler Holding, Birlik Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, İzzet Baysal Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Anadolu Vakfı, Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii Vakfı, Hüsnü Özyeğin Vakfı, Afrika Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı…

Öğrencilere para desteği veren kurumlar

İstanbul Ticaret Odası, Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı, Alarko Vakfı, Ahmet Yesevi Vakfı, Darendililer Eğitim Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri, Esnar Vakfı, Fevzi Akkaya Vakfı, Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı, Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Şahinler Vakfı, TADEV, Ahlat Kültür Eğitim Vakfı, Adnan Kahveci Vakfı, Rumeli Eğitim Vakfı, Ali Demir Vakfı, Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı, Diyanet Vakfı, Türk Dil Kurumu, Kızılay Gençlik Müdürlüğü, Sağlık Eğitim Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Tekfen Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi, İbrahim Çeçen Vakfı, Elginkan Vakfı, Sabancı Vakfı, Türk Petrol Vakfı, İş Dünyası Vakfı, İstek Vakfı, Taşkent Vakfı, Nuh Çimento Sanayi Vakfı bu kuruluşlardan bazılarıdır.

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimiz haricinde Türkiye’nin dört bir yanında eğitim gören okul öncesinden yüksek lisans eğitimine kadar her seviyede öğrenciye para yardımı yapan vakıf, burs, holding, Devlet kurumu, dernek, iş adamları ve yüzlerce hayırsever vatandaş bulunmaktadır. Her kuruluşun başvuru şartları ve verdiği burs miktarı kuruluşun bütçe olanakları dahilindedir.

ilkokul öğrencilerine para yardımı

Burs veren kurum ve kuruluşlar ile tüm özel/tüzel kişileri gönülden tebrik eder, maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimizin para yardımı için bu kuruluşlara başvurmalarını tavsiye ederiz. Hükumet bu yıl üniversite öğrencilerine iş imkanı sağlamayı amaçlıyor. Müjdeyi sayın Cumhurbaşkanımız Trabzon’da verdi. Buna göre 100 bin üniversiteliye asgari ücret maaş ile iş verilecek. Üniversite Öğrencilerine Devletten İş İmkanı isimli haberimizden ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Kyk tarafından verilen geri ödemesiz destekte herhangi bir problem bulunmasa da, KYK’dan kredi alan gençlerimizin ileride bir iş sahibi olamamaları durumunda geri ödemeler konusunda birçok problem yaşandığını görmekteyiz. Bu kapsamda öğrencinin kyk kredisinin geri ödenmesi gerektiğini ve geri ödeme programını inceleyerek başvuru yapmasının ve çektiği parayı bu kapsamda kullanması uygun olacaktır.

2018 Yılında Öğrencilere 821 TL. Para Yardımı Yapılıyor..

Öğrencilere 821 TL. Para Yardımı Yapılıyor..

Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

 1. Türk vatandaşı olmak yardım alabilmenin ilk şartıdır.
 2. Ödeme maaş şeklinde olmayıp, ailenin ekonomik durumuna göre düzenlenmektedir. Ekonomisi düzelen ailenin öğrenci desteği kesilir.
 3. Her aile bir kez bu yardıma başvuru yapabilir.
 4. Destek alan öğrenci aileleri SYDV tarafından 6 ayda bir kez olmak üzere denetleme tabi tutulurlar. Bu denetleme esnasında görevliler tarafından bir rapor hazırlanır. Rapor içeriğinde belirtilen esaslar dahilinde yardımın devam etmesine veya son bulmasına karar verilir.
 5. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı okuyan çoCuk yardımı adı verilen destekte bu destekten ibarettir. Bunun haricinde ayrı bir paket yoktur.
 6.  Lise veya üniversite düzeyindeki öğrenciye en az 456 TL. olmak üzere en fazla ise 821 TL. maddi yardım yapılmaktadır.
 7. Maddi destek ailenin geçimini sağlaması için değil, öğrencinin eğitim masraflarını karşılaması amacıyla yapılmaktadır. Maddi desteğe ihtiyaç duyan aileler diğer ihtiyaçları için SYDV’na başvuru yapabilirler.
 8. Öğrencilere verilen SED yardımına icra yolu ile kesilemez. İcra işlemi uygulanamaz.
 9. Öğrencinin 6 aylık süre içerisinde veya bu süreden önce veya sonra maddi desteğe ihtiyacı olmadığı anlaşılması durumunda derhal destek kesilmektedir.
 10. Öğrencilere Maddi Yardım Başvuru Şartlarını taşımamasına rağmen, yanlış beyanda bulunarak haksız ödeme alan kişilerin aldıkları ödemeler yasal faizleri ile birlikte tahsil edilir.

Genel seçimlerden sonra çocuğu okuyan ailelere para desteğinin daha da artacağından bahsediliyor. Hatta bu yardımın ilköğretim, orta öğretim ve lise öğrencileri için aylık belirlenen bir miktardan daha az olamayacağı gelen haberler arasında yer alıyor.

Eğer 2020 Eğitim ve Öğretim Döneminde Sed Yardımı almak istiyor iseniz, Okuyan Öğrencilere SED Yardımları isimli içeriği okumalısınız.

Üniversite okuyan talebeler için Öğrencilere Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar olduğunu biliyor muydunuz?

2020 eğitim ve öğretim döneminde bilindiği üzere Devlet tarafından Lise öğrencilerine verilen özel okul teşvikleri kaldırıldı. 10. Sınıftan devam eden öğrenciler bu yardımdan yararlanmaya devam etse de, 9. sınıfa başlayan öğrenciler teşvik alamayacaklar.

Bu yıl binlerce aile teşviklerin açıklanmasını büyük bir umutla bekliyor. Bakanlık henüz net bir açıklama yapmadı ancak sitemizi takip ederek açıklamaya ilişkin önemli bilgileri güncel olarak alabilirsiniz. 2020 eğitim ve öğretim döneminde de maddi yardım veren kurum ve kuruluşlara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Adile dedi ki:

  Iyi günler benim oğlum okuyor ayle gelirim yok bizde yardım istiyoruz durumumuz yok kiradayım yardım ederseniz sevinirim

 2. Ali dedi ki:

  Biz buğun kaymakamlığa gittik öğrenci parası için oradaki yetkili kişi bunu yalan olduğunu böyle bir para olmadığını söyledi 35 Tl veriyorlarmış çoçuk başına lise ye gidenler için 50-60 tl civarı veriyorlarmış

 3. Nihal Tonga dedi ki:

  Benim çocuklarım da okuyor kocam bakamıyor nolur bizde yardım edin lütfen

 4. Emine dedi ki:

  Ben Emine han çoçuklara para yardimci icin atmislar kocam bir eli sakat evde calisamiyor 6 kucuk cocuklarim var 4 kisi okula gidiyorlar lutfen bana yardim edin

 5. Gülay Durak dedi ki:

  5 tane çocuğum var 3 tanesi okula gidiyor eşim eve gelmiyor nerde olduğunu bilmiyorum borçlarımız var ödiyemiyorum çok zor durumdayız açız lütfen yardım edin evime de gelip bakabilirsiniz.

 6. Sibel dedi ki:

  Merhaba efendim yine ben Sibel gümüştaş size o kadar yazdım cevap alamadım ne olur efendim mesajımı ciddiye alın babam engelli %58 engelli vatandaş kaç senedir işsiz altı ay iş Kurda çalişti ama çikarıldı 5 kardeşiz 4 öğrenciyiz cok zor şartlarda okuyoruz okulum uzak lise 3 ögrensiyim okula param olmadığı için yürüyerek gidip geliyorum Allah aşkına Muhammed aşkına yardım edin lütfen arkadaşlarım servisle evlerine giderken ben hala o sogukta yoldayım okula aç gidip aç geliyorum ne olur efendim sesimi duyun artık ailemle birlikte oturup ağlamak istemiyorum bende istiyorum babam işten gelsin elinde meyve olsun kardeşlerim yesin istiyorum ama yok işte son çarem sizsiniz sizde bize yardım etmezseniz biz naparız ne olur yalvarırım beni anlayın ki ağlamak istemiyorum gercekten artık psikolojim bozulmuş artık babamın annemin böyle üzgün olmaları bizi mahvetiyor ne iş olursa olsun babam yeterki çalişsin arkadaşlarım soruyor baban ne iş yapıyor diye ben ağlayarak onların yanında ayrılıyorum ne olur efendim bari siz bizim yüzümüzü güldürün efendim ne olur yalvarırım saygılarımla

 7. Aydın acar dedi ki:

  Merhabalar üç çocuğum var ailede tek çalışanım malesef iş bulursam çalışa biliyorum evim kira genede Rabbime şükürler olsun yardımcı olursanız mutlu olurum

 8. ahmet dedi ki:

  Ben yozgat Sorgun /yozgat ilçesinde yim benim çocuklarım çok başarılı çocuklarım var en büyük kızım 8.sinif okuyor ortalaması 95 takdir aldı ama okuyacak gücüm yok yardım istiyorum

 9. Nigar dedi ki:

  İyi günler. Aslen Azerbaycanliyim.evliyim 2 oğlum var.eşim çok zor şartlarda çalıştığı için hasta düştü ve o kadar çalışmasına rağmen parasını vermediler.kirada oturuyorum şu an ödemelerimiz çok birikti evden çıkarta bilirler yönetici mahkemeye vermek isdiyor ödemelerden dolayı. Evde çocuklarin karnını zar zor doyuruyorum.yardım etmek isteyenler bu telefon numarasını arasınlar. .çok TSK ederim