Devlet Destekli

Okuyan Öğrencilere 2020 Yılı SED Devlet Yardımları

Okuyan Öğrencilere 2020 Yılı SED Devlet Yardımları

Devlet tarafından okuyan öğrencilere SED yardımı adı verilen Sosyal Ekonomik Destek yardımı verilmektedir. Bu yardımı başvuru şartlarını taşıyanlar alabilmektedir. Çocuğu okuyan ailelere ve ihtiyaç sahiplerine bu yardım devam etmektedir.

SED Yardımı Nedir?

Sed yardımı Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetleri anlamına gelmektedir. SED okuyan öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir. Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan yardımların her yıl belirlenen limitleri mevcuttur.

sed

Sed yardımı

Sosyal Ekonomik Desteğin Hedefleri Nelerdir?

 1. Maddi destekler,
 2. Rehberlik hizmetleri,
 3. Yardım yapan kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanması, yardımların verimli şekilde yapılmasının sağlanması,
 4. Korunmaya muhtaç durumda olan çocuklara ve gençlere yönelik olduğundan bütçe imkanları ile çocuk ve gençlere öncelik verilmesi ve desteğin ulaşmasında kontrol sağlanması,
 5. Maddi desteğe ihtiyaç duyan çocukların en kısa sürede ekonomik desteğin sağlanması,
 6. Destek talebinde bulunanların engelleri olmaması durumunda meslek edindirme kurslarına ve İŞKUR’a a yönlendirilmesi,
 7. Sağlık problemi olan çocuklara öncelik verilmesi,
 8. SED ile ekonomik desteğe ihtiyaç duyan çocukların bu destekten yararlanarak ailelerin yanında kalmalarının sağlanması,
 9. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle okullarından ayrılan öğrencilerin, okullarına dönmelerinin sağlanması hedeflenir.

Sed Yardımı Ne Kadar?

Sed yardımı Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen memur maaş katsayıları ile belirlenmektedir. Bu yardım tutarları o yıl geçerli olacak olan katsayıya göre belirlenmektedir. Katsayı oranı 0,096058 olarak belirlenmiştir.

SED yardım oranları

 • Okul öncesi eğitim için 456,28 TL. %50 oranında,
 • İlköğretim için 684,41 TL. %75 oranında,
 • Orta öğretim Sed yardımı 730,04 TL. %80 oranında,
 • Orta öğretim okula devam etmeyenlere 730,04 TL. %50 oranında,
 • Yüksek öğretim için 821,30 TL. olup, %90 oranında,
 • Bakımdan ayrılan gençlere 365,02 TL, %40 oranında,

verilmektedir.

Sed’den Kimler Yararlanabilir?

 1. Sosyal Hizmet kuruluşunda bulunan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanına dönebilecek olan çocuklara,
 2. SED’den yararlanmadığı taktirde korunmaya muhtaç olacak olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri olmasa da destek aldığı taktirde ailesinin yanında kalabilecek olan çocuklar,
 3. Bakım tedbir kararı verilmesine rağmen yaşı dolduğundan aile yanından veya sosyal hizmet kuruluşundan ayrılan, iş ve meslek kurslarına devam eden ancak henüz bir iş sahibi olamayan, destek verilmemesi durumunda muhtaç duruma gelebilecek olanlar,
 4. Hayati tehlikesi bulunan bir ameliyat geçirecek olan veya olağan üstü bir durum nedeniyle kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayacak olan veya vefat eden ailelerin çocuklarına sed desteği verilmektedir.

sed yardimi kimlere verilir

Sed Yardımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Kimlik belgesi
 2. Öğrenci belgesi
 3. Talep edilirse sağlık raporu,
 4. İş ve Meslek Kurslarına başvurduğunu gösteren evraklar,
 5. Kuruluşça istenen diğer evraklar

Sed yardımı için nereye başvurulur?

Başvuru yapmak isteyenler yukarıda belirtilen evraklar ve belgeler ile birlikte il ve ilçelerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabilirler.

Başvuru yapıldığında Müdürlükte görevli bulunan psikoloji uzmanlarınca kişi ile bir görüşme yapılmaktadır. Eğer görüşme neticesinde kişinin SED yardımı alması uygun görülürse, başvuran kişiye bir dosya açılmaktadır.

Başvuran kişi hakkında sosyal ve ekonomik açıdan bir araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma neticesinde eğer çocukların desteklenmesi uygun görülürse gerekli işlemler başlatılmaktadır.

Sed Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Bu destek bir maaş değildir. Çocukların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir ve geçicidir. Başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarının iyileşmesi, kendi kendilerine bakar hale gelmeleri, iş sahibi olmaları için çaba göstermeleri esastır.  Hizmet alan çocuklar en geç 6 ay süreler ile izlenmektedir. Bu destekler haczedilemez.

Okuyan öğrencilere yapılan bu yardımlar Resmi Gazete’de yayımlanan SED yönetmeliği kapsamında yapılabilmektedir. Yönetmelik metninin aslını Devlet Sed Yönetmeliği bağlantısından indirebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bu bakanlıklara bağlı birimler tarafından Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce gencimize maddi destek sağlanmaktadır. Bunun haricinde eğitim gönüllüleri dernekleri, özel vakıf ve kuruluşlar, ismi duyulan iş adamları, holding sahipleri, futbolcular maddi açıdan zengin sayılan bir çok vatandaşımız tarafından eğitim için büyük ölçüde maddi yardım yapılmaktadır. Öğrencilere Maddi Yardım isimli yazımızda Sed haricinde diğer kuruluşların yardımlarını da inceleyebilirsiniz.

öğrencilere maddi yardım

İllerimizde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, İlçe Belediyeleri, Halk Eğitim Müdürlükleri de okuyan öğrencilerimiz için Kamunun sağladığı ve ellerinden gelen tüm olanakları ile seferber olmaktadırlar. Bu kurumlara başvuruda bulunarak yardım alabilirsiniz .Bu yardımlar 2020 yılında da verilmeye devam edecek.

Yorumlar
 1. Sevbiye batar dedi ki:

  Benimde iki çocuğum okuyo bende yardım istiyom

 2. Müjgan dedi ki:

  Kızımı lisede okutuyorum ve bütçemiz yetmiyor lütfen yardım edin

 3. Hatice dedi ki:

  Egitim destegine ihtiyacımız var lgs gircek kızım var lütfen bizede yardimci olun

 4. Nimet esen dedi ki:

  Bn 3 buçuk aydir virusten dolayi calişmiyorum evim kira faturalarim birikti ödeyemiyorum kirami devlet evden cikmeyin diyo ama nasil gecinecegimizi demiyo madi yunde zor durumdayim 4 cocuk evkira madi konuda bana yardimco olursaniz allah sizden razi olsun virus bni mmadi yunde perisan eti cikip işte ariyamiyorum ne yapacam bilmiyorum

 5. Emine dedi ki:

  Lgs ye girecek ikiz kızlarım var lütfen banada eğitim desteği verin

 6. Sebile aslan dedi ki:

  Eşim korona virüsten dolayı işten çıkarıldı işsizlik maaşı alamıyor ek bir gelirim yok 4 çocuğum var bir çocuğum rahatsız sürekli tedavi görüyor ve ilaç kulaniyor eşim çalışmadığı için çocuklarının ihtiyacını karşılayamiyorum lütfen bana yardim edin