e-Devlet Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

e-Devlet Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır, kimlere verilir, SGK ölüm aylığı parası nasıl alınır araştırdık.

e-Devlet Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Sigortalının vefat etmesi durumunda hak sahiplerinin maaştan yararlanabilmesi için hangi şartlar aranır e-Devlet Ölüm Aylığı Başvurusu nasıl yapılır ve sigortalının kaç yıl çalışmış olması gereklidir tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

Ölüm geliri, iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle ölen sigortalının geriye kalan hak sahiplerine iş kazası veya meslek hastalığı sigortasından yardımlardan birisidir. Ölüm gelirinden yararlanmak için ölen sigortalının belirli bir süre sigortalı olması ya da belirli prim ödeme gün sayısının bulunması gibi koşullar ve şartlar aranmaz.

Ölüm Aylığı Nedir?

Sigortalının vefatından sonra yakınlarına ölüm aylığı ödenir. Ölüm aylığı alabilmek için sigortalının belirli bir süre prim ödemiş olması gerekir. Ölen eş nedeniyle maaş alan dul kadın, yeniden evleninceye kadar emekli maaşı almaya devam edebilir. Ancak eş, her iki eşten de ölüm aylığı alamaz.

Ölüm Aylığı Kimlere Verilir?

Kanunun yürürlük tarihinden sonra vefat eden sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bulunan veya bu durumdayken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı olarak talepte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanır.

Ölüm Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Vefat eden sigortalının maaşı hak sahiplerine bağlanabilir. Ölüm aylığı, ölen kişinin:
Eşine,
Çocuklarına,
Anne ve babasına bağlanır.
Hak sahiplerinde aranan ve yerine getirilmesi gereken şartlar da bulunmaktadır.

Memur Ölüm yardımı 2022 ne kadar oldu?

Ölüm yardımı ödeneği (eş veya çocuk ölümünde) 1708 liradan 2236 liraya memurun ölümünde de 3 bin 416 liradan 4 bin 475 liraya yükseldi.

e-Devlet Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm Aylığı Başvurusu e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” ekranı üzerinden vefat eden eş, çocuk, anne veya babanın T.C. kimlik numarası üzerinden başvuru yapılabilir.

Ölüm aylığı başvuruları SGK Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılabildiği gibi aynı zamanda e-Devlet kapısı üzerinden de yapılabilmektedir. e-Devlet ölüm aylığı başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden tek aşamalı ve talebe göre başvuru yapılması gerekmektedir. Ölüm aylığından yararlanacak kişilerin e-Devlet üzerinden giriş yapması ve sosyal güvenlik kurumu hizmetlerinden Ölüm Yardımı ve Dul/ Yetim Aylığı Talebi sekmesinden başvurularını yapmaları gereklidir.

Kimler Ölüm aylığından Faydalanabilir
e-Devlet Sistemi Üzerinden Ölüm Aylığı Başvurusu

e-Devlet ekranının açması üzerine vefat eden eşin eşi, çocuğu, anne ve babasının T.C kimlik numarası üzerinden hangisi ise seçmesinin ardından, başvurusu alınacaktır. Kayıtlı belge bulunamadığı taktirde kuruma tekrardan başvuru yapabilirsiniz.

Sigortalı olarak çalışan birinin vefat etmesinde SGK dan Cenaze Parası Nasıl Alınır? içeriğimizden bilgi alarak son 5 yıla ait cenaze ödeneğini alabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Almak için Gereken Şartlar Nelerdir? 2022

Vefat eden sigortalının ailesine maaş bağlanabilmesi için kanunda açık olarak belirtilmiş şartların yerine getirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

Ölüm aylığının bağlanabilmesi için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Ailenin ölen sigortalıdan maaş alabilmesi için sigortalının en az 5 yıl sigortalı olarak çalışması gereklidir.
 • Toplam prim gün sanısının en az 900 gün olması gereklidir.
 • Vefat eden kişi en az 5 yıl sigortalı çalışmış olsa bile prim gün sayısı 900 güne ulaşmadıysa aileye ölüm maaşı bağlanamaz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sigortalının kendisine malullük ve yaşlılık maaşının bağlanmasına rağmen sigortalı bir işte çalışıyor ise kesilen bu aylık kişinin ölümü halinde talep edilmesi halinde eş, çocuk, anne ve babaya tekrar bağlanabilir.

Ölüm Aylığı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölüm aylığının bağlanması için hazırlamanız gereken belgeler bulunmaktadır.

Ölüm aylığı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Veraset ilanı,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Beyan ve taahhüt belgesi,
 • Ziraat Bankası hesap numarası,
 • Ölüm aylığı bağlanması için talep dilekçesi,
 • Çocuklar için yakın tarihli öğrenim belgesi,
 • Malul çocuklar için bu devletdestekli.com yönde verilmiş sağlık kurulu raporu,
 • Kişinin herhangi bir sigortası olmadığına dair e-Devletten alacağı belge,
 • Eşler ve çocuklar arasında çalışan ve aylık maaş alanlar varsa her biri için gelir belgesi gerekli olan belgelerdir.

SGK Ölüm Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Ölüm aylığında ilk aylığa hak kazanacak olan kişi ölen sigortalının dul eşidir. Sigortalının ölmesi durumunda kadın olan dul eşi, kadın sigortalının ölmesi durumunda erkek olan dul eşi, ölen sigortalının prim gün şartlarını ölüm aylığı almaya bağlar nitelikte olması halinde ölüm aylığı almaya hak kazanacak ve dul kalan eşi de evlenmediği sürece yani dul hali devam ettiği sürece, ödenmeye devam edilecektir.

 • Yani en büyük hisse sahibi olan ölüm aylığının ilk bağlanacak olan hak sahibi dul kalan eştir. Bunun hissesi %50‘dir.
 • Ancak, başka aylık alan yoksa kız ve erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanmıyorsa yine bağlanacak ölüm aylığından ayrı olarak sigortalının emekli maaşı yoksa sigortalı işte çalışmıyorsa %75 hisse almaktadır.
 • İkinci sırada ise ise reşit olmayan erkek çocukları yani 18 yaşından küçük reşit devletdestekli.com olmayan erkek çocukları ölüm  aylığı almaya hak kazanmaktadır.
 • Erkek çocuğun orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmesi halinde ise 25 yaşına kadar ölüm aylığı alma hakkı bulunmaktadır.
 • Çocuklarda çalışma gücünü kaybetmiş olan %60’dan fazla engelli olduğu için malul kapsamına giren çocuklarda sigortalı bir işte çalışmış olsalar dahi ölen anneden veya babadan dolayı her ikisi ölmüşse her ikisinden de ölüm aylığı almaya hak kazanır.
 • Çocukların ölüm aylığı hissesi ise %25′ tir.
 • Ancak eş, dul eş, çocuklar bazı hallerde de anne ve babalar aylığa girmesi nedeniyle ödenecek hisse toplamı %100′ ü geçemeyecektir.

Dul ve Yetim Aylığının Bağlandığını Nasıl Öğrenebilirim?

Alo 170 hattı üzerinden dul ve yetim aylığı başvurusunun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Dul ve yetim maaşları e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir.

Yetim Aylığı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yetim aylığı için başvuru yetkisi Sosyal Güvenlik Kurumu İl-İlçe Müdürlüğü’ne aittir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

4B (BAĞ-KUR) kapsamındaki ölüm aylığı bağlama işlemleri için sigortalının dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerimize Gelir, aylık, Ödenek Talep Belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

SGK Ölüm Parası Nasıl Alınır?

Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereden Yapılır?

Ölüm aylığı başvurusu için hak sahipleri SGK ve Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmalıdır. 4/B BAĞ-KUR emeklilerinin dosyasının bulunduğu SGK il yada İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Ölüm aylığı başvuruları aynı zamanda e-Devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

Yorumlar

 1. Avatar of Asiye Demircan Asiye Demircan dedi ki:

  Annem babamdan maaş alıyor. Ben eşimden boşandım. Maaş için başvuru yapsam annemden mi kesiliyor. Annem 2000 tl alıyor.

 2. Avatar of Burcu Burcu dedi ki:

  Merhaba! Babamın ölüm maaşı için başvuru yaptım e dvlette barkod kodulu başvurum cıkıyor Ama 170 aradıgım zaman kayıt bulunamadı dıyor sisteme düşmedigini söylüyor 18 martta başvuru yaptım annem babamın ölüm maaşını alıyor acaba sisteme ne zaman düşer yada bn yanliş doldursaydım e devlettım de barkod numaralı görünürmüydü

 3. Avatar of Nuriye dalğali Nuriye dalğali dedi ki:

  Benim dedem öldü sigortasi iptal oldu karisi var maaşi nasil alabilir kimsesi yok tek basina cocuklari yok nasi basvurabilir

error: Content is protected !!