Devlet Destekli

Ölüm Yardımı Kimlere Ödenir? (GÜNCEL BİLGİ)

Ölüm Yardımı Kimlere Ödenir? (GÜNCEL BİLGİ)

Ölüm yardımı ile ölüm aylığı hakkında bilgi edinmek isteyenler için  Ölüm Yardımı için Hak sahiplerinin kimler olduğu, ölüm yardımı ile Ölüm aylığı arasındaki farkın ne olduğu hakkında bir araştırma yaptık. Buna göre, Devlet, SGK, Belediyeler, Kaymakamlık ve tüm Devlet kuruluşlarınca vefat eden kişinin yakınlarına ve ailesine yapılacak yardım ve destekler içeriğimiz de yer almaktadır.

Ölüm Yardımı Nedir? Kimlere Ödenir?

Ölüm yardımı SGK Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin vefat etmeleri halinde hak sahiplerine ya da öncesinde belirlenen kişilere SGK kurumu tarafından yapılan ödemedir. Ölüm yardımı SGK ya bağlı kişinin ölmesi halinde cenazeyi kaldıracak hak sahiplerine ilk olarak eşine, eşi yoksa çocukları, yoksa anne ve babasına o da yoksa kardeşlerine ve yakınlarına ödenir. Ölüm yardımı yan cenaze yardımı 4-A’lı çalışanlar ile devlet memuru ölen kişinin çalıştığı kuruma göre ödeme miktarı değişiklik gösterir. Ölen sigortalı aşağıda ki yakınları bu aylığa başvurabilir.

 • Anne ve babası,
 • Eşi,
 • Çocukları
Ölüm Yardımı Nedir? Kimlere Ödenir?

Ölüm Yardımı Nedir? Kimlere Ödenir?

Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Bağkur da SSK da ve Emekli sandığında olduğu gibi Sosyal Güvenlik olarak tek çatı altında birleşilmesinden sonra  5510 sayılı kanun gereği, vefat eden vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik kapsamında ise hak sahiplerinin kendilerine ölüm yardımı yapılır. Hak sahiplerinin cenazeyi kaldırması nedeniyle kendilerine cenaze yardımı yapılır. Eğer cenazeyi hak sahibi değil de üçüncü şahıslar kardeşleri veya yakınları kaldırmış ise onlara da fatura ibraz etmek suretiyle  müracaatları üzerine onlara da ölüm yardımı yapılmaktadır. Hak sahibi eşi ya da çocuklarına ölüm aylığının bağlanılmasına müteakip bilgisayar ortamında yapılan aylık bağlama işlemi ile birlikte cenaze yardımı ödeme talimatı da birlikte gönderildiği için herhangi bir şart, talep , faturaya ibraz edilmesine gerek kalmadan  doğrudan cenaze yardımı ödenir. Ölüm yardımı alacak hak sahibi eşi ya da çocukları yoksa kardeşleri tarafından ya da yakınları tarafından cenazenin kaldırılması söz konusu ise o halde hem müracaat hem de fatura ibraz edilerek şartı ile ölüm yardımı ödemesi şartı aranmaktadır.

Aylık ile Yardım ile Arasında ki Fark Nedir?

SGK  bağlı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi halinde ölüm tarihinden itibaren müracaatta bulunan kişilere 5 yıllık süre içinde toplu olarak ödenen bir yardımdır. Ölüm yardımı bir kereye mahsus olmak üzere hak sahiplerine tek seferde verilirken ölüm aylığı hak sahiplerine 5 yıllık süre içinde toplu olarak ödenen paradır.

Bu sayfadan Ölüm Aylığı hakkında net bilgi alabilirsiniz.

Nasıl Hesaplanır?

Ölüm yardımı SGK‘ya bağlı olarak çalışan kişilerde ve devlet memurlarında farklı olarak hesaplanmaktadır.  4-A’ lılar da ölüm yardımının miktarı tam olarak  belirlenmemekle birlikte en son çalışılan ve alınan aylığa denk gelecek şekilde hesaplanır. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından belirlenen ölüm yardımı parası değişkenlik gösterebilir.

Devlet memurlarının ölüm aylıklarının hesaplanması ise; gösterge, ek gösterge ve aylık kat sayı çarpım oranları ile belirlenir. 4A’ lılarda farklı olarak devlet memurlarının ölüm yardımları hak sahiplerine SGK kurum yetkililerinin hesapladıkları rakam üzerinden tek seferde olacak şekilde ödenmektedir. Devlet memuru ölüm yardımı parası hak sahibi olan ailesine 1 maaş tutarı kadar ödenirken, 4-A’lıların ölüm yardım paraların değişkenlik göstermektedir yani ölüm yardım parası kanunda tam olarak belirlenmemiştir.

Ne Zaman Ödenir?

Emekli sandığında ölüm yardımı alınması kişilerin başvurusuna bağlıdır. Hak sahipleri ve ölüne kişinin ailesi kuruma başvuru yaptıkta sonra Kurum yetkilileri dosyaya bakmakta ve kişinin ölüm hakkı yardımı olup olmadığına göre yapacakları incelemeler sonucunda hak sahiplerine ölüm yardımı belirleyecekleri rakamlar üzerinden yapılmaktadır.

Yalnız yoğunluktan dolayı kimi zaman ölüm yardımı ödeme süresi uzayabilir. Bir ay önce yapılan ölüm yardımı başvurusunun üzerinden daha da fazla süre geçmemiş olması ve muhtemelen dosya inceleme aşamasında olduğundan bu gibi nedenlerle inceleme bittiğinde en kısa süre içinde yazılı cevap bilgisi verilerek yardımı almak mümkündür. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak bir miktar beklemek yarar vardır.

Memurların Ölüm Gideri ve Cenaze Yardımı Hakları

Memurların ölümleri halinde cenazenin başka yere nakli de dahil olmak üzere cenaze giderlerinin grev yaptıkları kurumlarınca karşılanması gerekmektedir. Cenaze gideri cenazenin defnine ilişkin tüm giderleri kapsamaktadır. Memurların aile bireylerinden birsinin ölümleri halinde ise ölümün nerede meydana geldiği önem taşır. Eğer ölüm yurtiçinde meydana gelmiş ise aile bireylerinin ölüm halinde memurların çalıştığı kurumlar bu masrafları karşılamaz. Yurtdışına sürekli veya geçici çalışmak için giden veya tedai amaçlı yurtdışına giden memurların yurtdışında vefat eden bakmakla yükümlü oldukları eş,  çocuk ve anne babasının yurtdışında ölümleri halinde cenazenin nakil ve cenaze giderleri memurların çalıştığı kurumlarınca karşılanması gerekir. Cenaze gideri dışında memurun ölümü halinde,  bir de ölüm yardımı hakkı kanunla düzenlenmiştir. Bu da memurun kendisinin ölümü halinde  Başbakanlık Müsteşarının  gösterge ve ek göstergesi üzerinden yani 9500 sabit rakamının memurun maaş katsayısının çarpımının iki katı  kadar ölüm yardımı hiçbir vergiye tabi tutulmaksızın ölmeden önce bağlı bulundukları Kurumlarınca cenazeyi kaldıran memurun eş, çocuk veya anne babası ödenir.

Memurun aile bireylerinin ölmeleri halinde yine 9500 x memurun maaş katsayısı tutarında ölüm yardımı ödeneği memura derhal ödenmesi gerekir. Emekli memurun ölüm halinde ise son aldığı emekli maaşı tutarında ölüm ödeneği memurun ailesine ödenir.

Cenaze Ödeneği Hangi Durumlarda Alınır?

Cenaze ödeneği, iş kazası ve meslek hastalığı sonucu, sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken, kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken ölen sigortalıların hak sahiplerinden sırasıyla eşine yoksa çocuklarına, oda yoksa anne veya babasına o da yoksa kardeşine ödenir.

Ölüm Yardımı Kimlere Ödenir?

Başvuru Dilekçesi

Cenaze Ödeneğine Hangi Belgeler ile Başvuru Yapılır?

Cenaze ödeneği için hak sahiplerince kurumlar tarafından belirlenen örneğe göre dolduracakları tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvurulması yeterlidir. Kurum tarafından işlem yapılabilmesi için sigortalının ölüm tarihinin nüfus kayıtlarına işlenmesi gereklidir.

Ölüm aylığı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yorumlar
 1. Esat murat dedi ki:

  Selamlar Babam bağkur emeklisi.Annem de onun sigortasından istifade ediyordu.Once annem 1,5 yıl sonrada babam vefat etti.Olum yardımı alabilirmiyim? Lütfen bir cevap yazarmisiniz? Teşekkürler

 2. ölüm dedi ki:

  2yıl önce 2 yaşındaki kız cocugum vefat etti onun için cenaze yardımı alabilirmiyim acaba

 3. ÖLÜM YARDIMI dedi ki:

  1989 yılından beri diyanette din 657 ye tabi olarak çalışmaktayım. Annem 2015 yılı Ocak ayın da vefat etti cenaze yardımı alabilirmiyim

 4. Tazminat dedi ki:

  Benim oğlum 2 yaşında evde üzerine tv düşürek öldü bundan dolayi tazminat alabilirmiyim
  Yardımcı olurmusunuz

 5. Tazminat dedi ki:

  Benim oğlum 2 yaşında evde üzerine tv düşürek öldü bundan dolayi tazminat alabilirmiyim

 6. RAMAZAN AKIN dedi ki:

  EŞİM emekli sandıgından emekli mmaaşı almaktaydı agustos ayından vefat etti.varisi ben ve kızım ölümparsı nasıl alırız ne kadardır.
  bilgi vermenzi rıca ediyorum.
  saygılarımla.

 7. Zeynep Nilay Şahinalp dedi ki:

  Annem Emekli sandığından (Babamdan dolayı) emekli maaşı alıyordu.
  29.09.2018 tarihinde vefat etti ve defnedildi.Kızı olarak tek varis benim.Ölüm tazminatı ve cenaze yardımı alabilirmiyim..?
  Teşekkürler..

 8. muazzez dedi ki:

  annanem dedemden aylık almaktaydı.6 ay önce vefat etdi.şimdi maaşı anneme bağlandı.cenaze yardımı alabilir mi?neler gerekli nereye başvurmalıyız..

 9. Mustafa esen dedi ki:

  Annem babamdan dolayı emekli sandığından emekli maaşı alıyordu ben öğretmenim cenaze yeri ve mezarı yaptırdım cenaze yardımı alabilirmiyim

 10. Yasemin dedi ki:

  Subat 2016 ylinda ölen annem icin hak sahibi olarak babama tahakkuk eden cenaze yardimi bankadan cekilemedigi icin sgkya iade edilmis. Ancak babam da ekim 2017 de vefat etti. Annem icin bu cenaze yardimi icin cocuklarindan herhangi biri tekrar basvurabilir mi

  1. çağatay dedi ki:

   vefat tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde cenaze ödeneği formu, bunu muhtara da onaylatın, başvuranın kimlik fotokopisi ve ölüm kağıdı ile birlikte bağlı olduğu sigorta merkezine müracaat edin her ikisi içinde cenaze yardımı alabilirsiniz.

 11. Yalçın dedi ki:

  Benim annem 2015 tek. Babam 2016 vefat etti yaşlılık aylığı alıyorlardı biz alabilirsiniz ve nereye başvurucaz

 12. İsmail Ateş dedi ki:

  Cevabı ne zaman alabilir im.

 13. İsmail Ateş dedi ki:

  Biz 3 kardeşiz ölüm yardımını alabilmek için 3 ümüzün haberi olması gerekmez mı.

 14. kamil kendircioğlu dedi ki:

  ssk lı çalışıyorum annem 29.12.2013 de öldü ben cenaze yardımı alabilirmiyim.

 15. Demrtaş Aktaş dedi ki:

  2022sayılı kanun gereğince Emekli sandığından Özürlü maaşı alan kşnn ölümü halinde kanadına cenaze masrafı ödenrm.

 16. Barış dedi ki:

  Mrb iyi günler benim rahatsız bir amcam vardı kendisi vefat etmiştir ruh sağlığı bozuk ölüm raporu da var elimizde bize yardım ede bilirlermi