fbpx

75 bin mezuna yeni iş kapısı! KOSGEB Başkanı ayrıntıları açıkladı.

KOSGEB destekli istihdam programı binlerce gence iş kapısı açacak ve hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelere nefes aldıracak olan 500 bin lira desteğin ayrıntıları belli oldu. 75 bin mezuna yeni iş kapısı açacak olan yeni desteğin ayrıntılarını KOSGEB Başkanı açıkladı. Detaylar Haberimizde.

75 bin mezuna yeni iş kapısı! KOSGEB Başkanı ayrıntıları açıkladı.

75 bin mezuna yeni iş kapısı! KOSGEB Başkanı ayrıntıları açıkladı. 31 Mart’a kadar başvuru yapılabilecek Makro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında Kosgeb Başkanı Hasan Basri Kurt ayrıntıları tek tek anlattı. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 75 Bin Gence İstihdam Müjdesini verdiği KOSGEB destekli istihdam programı binlerce gence iş kapısı açacak, hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelere nefes aldıracak. Bir yıllık sürede çalışan sayısını koruyup meslek lisesi, üniversite mezunu gençlere 12 ay iş garantisi veren işletmelere 100 bin lira destek verilecek.

İmalat ve teknolojinin yanında, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere pek çok sektör bu kapsama dahil edildi.

İşte yaklaşık 75 bin gence istihdam yaratmayı amaçlayan mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programı kapsamında faizsiz, teminatsız geri ödemeli desteğin ayrıntıları..

KOSGEB DESTEĞİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Kosgeb Başkanı Hasan Basri Kurt:

Bizim mikro işletmeler dediğimiz 10 kişiye kadar ve 50 kişiye kadar olan her türlü sektörde artık lokantacıdan tutun perakendeci sektörüne kadar bu istihdam paketinden faydalanabilecek. Buradaki tek şart istihdam edilecek kişinin meslek lisesi, üniversite mezunu ve çalışmamış bir genç olmasıdır.

Genç derken biz burada bir şart aradık 3 yıl içerisinde 6 aydan fazla sigorta girişinin olmaması gerekiyor. Biz bunu geniş tuttuk ve 40 yaşına kadar çıkardık. Asgari ücretle veya farklı bir ücretle çalıştırılma yaşı 16’dır. 16’dan 40’a kadar istihdam edilecek gençler olabilir. Bir hırdavat dükkanını düşünelim yeni mezun birisini işe aldılar. Bu inşaat mühendisliği bölümü olabilir inşaat teknikeri olabilir. İşe alma süreci içerisinde biz başvurumuzda bize bir taahhütte bulunun diyoruz. Sigortasının yapılıp yapılmadığına bakacağız. Askere gidebilir çalışan farklı bir şey olabilir. Böyle bir durumda aynı şartları taşıyan bir başka kişiyi istihdam ettiği zaman biz bunu kabul ediyoruz. İşe alım süreci başladığında ilk taksiti yatırıyoruz.

6 aylık sigorta sürecinin doldurulmasını bekliyoruz. 2’nci taksiti 6’ncı aydan sonra yatıracağız. Bizim temel hedefimiz istihdamın kalıcı olmasıdır. Mikro işletme dediğimiz işletmelerde 2 kişiye kadar küçük işletmelerde 5 kişiye kadar destekliyoruz. 10 kişiye kadar olan işletmeler mikro işletmelerdir.

Kuaför de olabilir, bakkal da olabilir her türlü bir kişi bile çalışıyor olsa biz bunu mikro işletme olarak kabul ediyoruz. 10 kişiyi aşıp 50 kişiye kadar olan işletmeleri küçük işletme olarak tanımlıyoruz. Perakende ve hizmet sektörü olabilir bunlarda da biz 5 kişiye kadar müsaade ediyoruz.

KADINLARA NASIL POZİTİF AYRIMCILIK VAR?

Kadın istihdamını desteklemek için yüzde 10’luk bir artış öngördük. İşletme sahibi kadınsa 110 bin lira olarak vereceğiz. İşletme sahibi erkek ve kadın istihdam ediyorsa 110 bin lira yatıracağız. İşletme bunu bize faizsiz olarak 24 ay içerisinde geri ödeyebilecek. 200 TL aldıysa 200 TL olarak ödeme yapacak.

NE KADARLIK BAŞVURU OLDU?

Sayın Cumhurbaşkanı bunu açıkladı biz sistemimize aldık. Bu şu an itibarıyla 5 bin civarında bir başvuru var. Ancak hedefimiz 75 bin kişidir. Mart ayı sonuna da kalmayacağını düşünüyorum. Buradaki temel hedef 75 bin istihdamdır 40 bin civarında işletme olacaktır diye düşünüyorum.

HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN?

Bizim 1 ve 2’nci fazımız vardı. 10 bin işletmemiz başvuru yapıp paralarını aldılar. Biraz daha kolaylaştırdık KOSGEB internet sayfası üzerinden esnafımız girdiği zaman gerekli yönlendirme var e-Devlet’e yönlendiriyoruz.

Herhangi bir evrak istemiyoruz. Bu kişi taahhüt ediyor çalıştıracağını daha sonra sigorta girişini yapıyor kendisi bunu gördüğümüz zaman da biz vermiş olduğu IBAN numarasına rakamı aktarıyoruz. Önceki fazlardan faydalanan bütün KOBİ’lerimiz 3’üncü fazdan da yararlanabilirler. İstihdamı artırmak istiyorlarsa bu paketten rahatlıkla faydalanabileceklerdir.

Genç istihdam gerçekten çok önemlidir. KOBİ’lerimizin pandemi sürecinde sıkıntıları oldu bunlar aşılıyor. İstihdam rakamlarımız önceki dönemin üzerine çıkmış durumdadır. Biz bu paketle KOBİ’lerimizin gençleri daha fazla istihdam etmesini bekliyoruz. İnşallah temenni ettiğimiz gibi olur.

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurular Başladı

İmalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile COVID-19 salgını etkilerinin nispeten yüksek olduğu diğer sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerini sağlamaktır.

BAŞVURULAR 31 MART’A KADAR SÜRECEK

Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecek. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs olacak. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydıyla işletmeler kullandığı desteği desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecek.

75 bin mezuna yeni iş kapısı! KOSGEB Başkanı ayrıntıları açıkladı.

KOSGEB İŞLETMELERE FAİZSİZ VE TEMİNATSIZ VERECEK

Salgınla mücadele kapsamında mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafından istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecek. Destek, imalat, bilgisayar, programla, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki işletmelere başvuru ilanından öncesi 12 aylık ortalama istihdamın korunması şartı ile verilecek.

1981 VE SONRASI DOĞUMLULAR

Program kapsamında 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca çalıştırılması gerekiyor. İstihdam edilecek personel başına 100 bin lira geri ödemeli destek verilecek. Şartları sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek

KADIN PERSONELE 110 BİN LİRA

İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 bin lira artırımlı olarak uygulanacak. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek üst limiti 110 bin liraya çıkacak. Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecek.

Önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecek. Salgından önce de aktif olduğu kabul edilen işletmeler başvuru yapabilecek. 2019 yılında asgari 75 bin lira net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacak. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacak.

Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelin üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olması, başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda işletmede çalışmıyor olması gerekiyor. Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmaması zorunluluğu bulunuyor.

HİZMET VE TİCARET SEKTÖRÜ DÂHİL EDİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, programın yeni fazında imalat sektörünün yanı sıra salgında gelir kaybı nispeten yüksek olan pek çok hizmet ve ticaret sektörünün de programa dahil edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nisanda salgından etkilenen “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nı kamuoyuyla paylaşmıştı. İmalat sektöründeki işletmelerle teknoloji tabanlı start-up’ların başvuru yapabildiği programda, 3-21 Mayıs döneminde ilk, 21 Haziran-3 Eylül döneminde ikinci faz başvurular alındı.

Programın 3’üncü döneminde önemli bir revizyon yapıldı. İmalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinin yanı sıra bazı hizmet ve ticaret sektörleri de programa dâhil edilerek kapsam genişletildi.

Yeni etapta, salgında gelir kaybının nispeten yüksek olduğu hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri, mevcut istihdam seviyelerini korumaları ve ilave istihdam oluşturmaları amaçlanıyor.

Program özeti ve amacı bilgilendirme sayfası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!