Devlet Destekli

Orman Köylülerine Verilen Destekler 2020 (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)

Orman Köylülerine Verilen Destekler 2020 (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Pakdemirli orman köylülerine birçok desteğin verildiğini belirten sayın belirtti ve bundan sonra da çeşitli alanlarda orman köylülerine desteklerin devam edeceğini anlattı.

Orman Köylülerine Verilen Destekler Nelerdir?

Sayın Bakanımız daha önce bu alanda 6,8 milyon lira tutarında destek verildiğini belirterek, ilaveten aşağıda yer almakta olan alanlarda destek verileceğini açıkladı.

 1. Köylerde evlerin iç elektrik tesisatlarının yenilenmesi (Sadece Orman Köyleri İçin)
 2. Tomruk çekmek için vinç alımı
 3. Tomruk taşıma için traktör alımı,
 4. Motorlu testere alımı,

Destek Şartları Nelerdir?

Bu desteklerden çiftçilerimizin faydalanması için henüz Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinde veya başka bir platformda net bir başvuru şartları belirtilmedi. Ancak tahmini olarak desteğin ana unsuru orman köylüleri olduğu değerlendirildiğinde,

 1. Orman köylüsü olmak, (Orman köyü/mahallesinde kredi ve hibe tespit tarihi itibarıyla en az bir yıl süreyle ikamet etmek)
 2. Orman kesimi için gerekli yasal izinlerin alınmış olması,
 3. Satın alacağı ürünler için bir proje ile başvurması (gerekli olabileceğini düşünmekteyiz)
 4. Ne kadar destek verilecek ise, geri kalan tutarı ödeyerek ürünleri satın alması ve aldığı hizmet ve ürünleri faturalandırması

Şartlar arasında yer alacağını değerlendirmekteyiz.

Orman Ürünleri Kesme İzni Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından Orman Ürünlerinden Faydalanmak İsteyenlere Verilecek İzinlere Ait Yönetmeliğin ilgili maddelerinde yasal izinlerin nasıl alınacağı belirtilmiştir. Buna göre;

 1. Fidan sökmek,
 2. Dal kesmek,
 3. Atıkları toplamak,
 4. Dikili veya devrik ağaçları kökleriyle beraber sökmek,
 5. Kök sökmek,
 6. Kabuk toplamak veya çırak yapmak,
 7. Kömür yapmak,
 8. Katran veya sakız çıkarmak,
 9. Diğer orman ürünlerinden, kesmek, sökmek ve toplamak

İsteyenlerin Orman Genel Müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor.

Orman Köyleri Hangileridir?

Orman köylülerinin hangileri olduğu Bakanlık tarafından bir liste halinde belirlenmiştir. Bu listede 2 farklı köy bulunmaktadır. Bunlar ormana olan mesafesine göre Orman İçi Köy ve Ormana Bitişik köy olarak adlandırılmaktadır. Bakanlık tarafından hazırlanan İl / İlçe ve köy listesini Excel. formatında Orman Köyleri Listesi bağlantısına tıklayarak indirebilirsiniz.

Çiftçilere Traktör Hibesi Verilecek mi?

Bakanımızın açıklamaları içerisinde hibe verilip verilmeyeceği, hangi şartlarda destek sağlanacağına ilişkin net bilgi bulunmamaktadır. Daha önce ki yıllarda tarımsal faaliyetlerde verilen geri ödemesiz traktör hibesi birçok çiftçimiz tarafından beklenmektedir. Ancak şuan itibariyle Bakanlık tarafından geri ödemesiz traktör hibesi verilmemektedir. Tüm tarım sektörüne finansman sağlamakta olan Ziraat Bankası tarafından sıfır kilometre veya ikinci el traktör satın almak isteyen çiftçilerimize traktör kredisi verilmektedir. Bu kredinin özellikleri ve traktör kredisi veren bankaları içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Aşağıda yer alan bankalar da çiftçilerimize traktör kredisi vermektedir.

Traktör Kredisi Veren 11 Banka ve Özellikleri

 1. Türkiye Ekonomi Bankası (48 ay vadeli yıllık ödeme imkanı)
 2. Denizbank (Fatura ve kasko bedelinin %75’ine kadar)
 3. Vakıfbank 5 sene vadeli traktör kredisi (%75 e kadar yılda bir kez ödeme fırsatı)
 4. Yapı ve Kredi Bankası
 5. Şekerbank (Sıfır km. traktörlerde %75, 5 yaşını aşmayan 2. el traktörlerde %60 oranında)
 6. Akbank (Sıfır da %80, 2. elde %60 a kadar 5 yıl vadeli)
 7. Qnb Finansbank Pikap ve Traktör Alımı Finansmanı ( Sıfır  Km araçlar için %75 6 Sene vade, 2. el araçlar için %60 4 yıl vade imkanı)
 8. Fibabanka (traktörün fiyatının %75’i oranında 5 sene vadeli)
 9. İş Bankası Hasat Ödemeli Traktör Kredisi ( 48 ay vadeli pulluk, döverbiçer alımında da kullanılabilen kredi vermektedir. Hasat döneminde ödenebilir.)
 10. Türkiye Finans (Traktör ve ekipmanlar, Biçerdöver alımı, Balya, pancar, ilaçlama, çapa makinesi, Fındık ve pamuk toplama makinesi, ayçiçeği makineleri için kredi verebilir)

Yorumlar
 1. Meral özden dedi ki:

  11.442 metre kare tapu kayıtlı 15000 metre kare orman arazisi üzerinde fındık tarımı yapıyorum ve tarımsal faaliyetlerini yerine getirmem için bir traktör almak istiyorum yıllık bütçemiz aşıyor? Çok fazlasını istemiyorum yalnızca istediğim traktör karataş RD 254 bahçe tipi traktör küçük ama benim için kullanışlı eğer ilgili hibe desteği varsa rica ediyorum!!!!!!!!

 2. Ranazan cangur dedi ki:

  Ben 5 hayvan aldim ama ahirim 9 oldu ama agirim olmadigi ivin yokpahasina ucuz satmak zorunda kaldim sayin bakanimiz ilce muduflujlerini kac gun denetleyip istatistlik istemis en ufak ilce tarim muduru bakan gibi yasiyor personelide bakan yardimcisi sanki hangi bir projede hangi bir faydali iste koyluyu uyarmis koylu cahil internet kullanan kac kisi varda devletin desteginden yararlansin sayin bakan beni arasinda ona ben guzel bir birifin vereyim

 3. Ranazan cangur dedi ki:

  Sayin bakanimiz hibe fikan diyorda neresi hibe orkoyden verdikleri 2 inegin parasini hem geri aliyor hemde 7 yil iki inegin arkasina bagliyor gen ciftcilerin surdurebilirligi saglandimiki gercek ureticilik yapmak isteyene vermiyorlar onceden orkoy hem ahirini hem hayvanini aliverirdi simsi nerde peki destek bazi illere daha dogrusu buyuk urticiye destek kucuk ureticiye kostek var

 4. Mustafa dedi ki:

  2020 orköy traktör desteği sonuçları ne zaman açıklanacak artik isler başladı ama traktörler e ihtiyaç var

 5. muhammet köse dedi ki:

  devlet destekli 50 başlık büyükbaş hayvan ahırı projesi yapıyorum ve hayvan alımı noktasında orköy projelerinden faydalanmak istiyorum.