Orman Köylülerine Verilen Destekler 2022 ORKÖY (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)

5,8 milyon köylümüze ORKÖY hibe ve sıfır faizli destek ve Köy evi elektrik tesisatı yenileme ve ekipman alım destek müjdesi!

Orman Köylülerine Verilen Destekler 2022 ORKÖY (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)
25 Temmuz 2022 10:23

Tarım ve Orman Bakanlığı, orman köylülerin sosyo-ekonomik projelerine desteklerin verilmeye devam edileceğini, orman köylülerin kırsal alanlarda kalkındırılması ve yaşam kalitesini ve gelir seviyesini iyileştirmek amacıyla çeşitli projelere kredi ve hibe destekleri devam ediyor. Bu kapsamda orman köylerinin hangileri olduğu, ORKÖY kapsamında kullandırılacak olan kredilerin neler olduğunu, hibe destek miktarların güncel haberlerini, kredi limitleri ve kullandırım şartlarını, müjde haberlerini ve yapılandırma için başvuruların nereye yapılacağını ve tüm merak ettiklerinizi yazımızda yer verdik.

Orköy Destekleri 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından orman köylülerine yönelik yapılan açıklama da 2022 yılı üretim işlerinin birim fiyatlarını Yılbaşından itibaren %23, Temmuz itibariyle %23 olmak üzere Yıllık Ortalama %51 Artırılacaktır. ifadeleri yer aldı.

Orman Köylülerine Verilen Destekler 2022 ORKÖY (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)
Orköy Destekleri 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Orman köylülerimiz için Cumhurbaşkanımız müjdeyi vermişti :

 • Orman işçilik birim fiyatlarında %51 artış,
 • 5,8 milyon köylümüze ORKÖY hibe ve sıfır faizli destek,
 • Köy evi elektrik tesisatı yenileme ve ekipman alım desteği sağlıyoruz. dedi.

2022 İÇİN HEDEF 400 MİLYON TL

2020 yılında orman köylüsüne 250 milyon TL destek sağlandığını açıklayan OGM Müdürü Karacabey, “Bugün Türkiye’de yaklaşık 23 bin orman köyünde 7 milyon vatandaşımız yaşıyor. İhtiyaç doğrultusunda orman köylülerimiz için yeni projeler geliştirmeye ve ek istihdam alanları sağlamaya devam ediyoruz.

Vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşamaları için gereken gayreti gösteriyoruz. ORKÖY projeleri kapsamında 2021 yılında 11 bini aşkın orman köylüsüne ve 12 orman köyü kooperatifine toplamda yaklaşık 354 milyon TL’lik destek sağladık.

2022 ORKÖY bütçesi ise, 400 milyon TL olarak planlandı. Bu ödeneklerle birlikte toplamda 12 bin orman köylüsüne ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Orman Köylüsüne 765 Milyon Lira Destek Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan ORKÖY desteklerinden son iki yılda 12 bin 893 aile yararlanırken, bu yıl ise 11 bin 100 aile desteklenecek. ORKÖY destekleriyle son iki yılda 156 bin 769 kişinin istihdam edilmesi sağlanırken, bu yıl ise 81 bin 974 kişi istihdam edilecek. ORKÖY Projesi kapsamında bu yıl sonuna kadar 81 bin 974 kişinin daha istihdam edilmesini sağlayacağı gibi orman köylülerine 765 milyon 85 bin lira destek verecek.

ORKÖY Tarım Kredileri Yapılandırılıyor

TBMM’ye 43. madde olarak eklenen kanun teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verilen önergeler ile 51 maddeye çıkartıldı ve bu tekliflerin ilk 10 maddesi Meclis’te kabul edildi. Bu teklifler arasında çiftçilerin tarımsal kredilerinin yapılandırılması da kapsama alındı ve borç yapılandırmaları ile ilgili çiftçilere müjdeler ard arda geldi.

Buna göre; Çiftçi Borç Yapılandırma ile ilgili yeni düzenlemeler yapılarak Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan krediler 5 yıl vade ile yapılandırılacak ve ilk ödeme başlayacak olan yapılandırma kapsamına alındığının müjdesinin yanında Orköy tarımsal kredilere yapılandırma yapılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı: Kırsal Kalkınma için belirlenen hedefleri, yol haritasını da paylaştı. Tarım ve Orman Baknı “2023 yılına kadar, Bakanlık olarak:

 • ”100 milyon m3 odun üretimi ile orman köylülerine 1 Milyar Lira katkı sağlayacağız. 2,3 Milyar Lira ORKÖY desteğini, 33.300 orman köylüsü aileyle buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Ormancılık yatırımlarına ise 1 milyar 30 milyon lira ödenek ayrıldı. Bu alanda 22 proje yer alıyor. Bu projelerin 19’unu, 1 milyar 22 milyon liralık yatırım tutarıyla Orman Genel Müdürlüğü yapacak.

Orman Köylülerine Verilen Destekler Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı, daha önce Orköy kapsamında orman köylülerine 6,8 milyon lira tutarında destek verildiğini ve aynı şekilde aşağıda yer almakta olan alanlarda da destek verilmeye devam edeceğini açıklamıştır.

Orman Köylülerine Verilen Destekler:

 • Köylerde evlerin iç elektrik tesisatlarının yenilenmesi (Sadece Orman Köyleri İçin),
 • Tomruk çekmek için vinç alımı,
 • Tomruk taşıma için traktör alımı,
 • Motorlu testere alımı,
 • Hayvan alımı,
 • Orman Köylülerinin kalkındırılmasına dair ferdi, kooperatif ve üst kuruluşları tarafından kredi kullandırılmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Alım Desteği 2022

Ferdi Kredi destekleri kapsamında kullandırılan bir diğer destek ekonomik kredi desteği olduğunu gördük. Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum, büyükbaş hayvancılık için finansman desteğini alabilir miyim diyenler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yukarıda da belirttiğimiz üzere ”ekonomik krediler’‘ kapsamında kullandırılan kredi desteklerinden yararlanabilmektedir. Bu desteğin verilme amacı ise; ormanların korunması, orman üzerindeki baskının azaltılması ve gelir getirici projelerle refah seviyesinin yükseltilmesidir.

ORKÖY kapsamında ekonomik amaçlı projelerin neler olduğuna değinecek olursak;

 • Hayvancılık manda, koyun, vb. (süt ve besi sığırcılığı, süt ve besi koyunculuğu gibi)
 • Fenni arıcılık,
 • Seracılık, meyvecilik, bağcılık vb. gibi projeler.
 • Ev hanımları için mikro kredi,
 • Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği,
 • Kültür mantarcılığıdır.

ORKÖY Hayvan Desteklerinin Kapsamı

ORKÖY Destekleri hayvancılık alanında 4 farklı kategoriden oluşmaktadır. Her alanda farklı destekler sunulan bu kredi seçenekleri şu şekildedir.

 1. Süt Sığırcılığı: 10 adete kadar 2 farklı ırk seçimi yapılabilmekte ve 6 yıllık vade seçeneği ile hayvan alımı gerçekleşmektedir. İlk bir yıl ödeme yapılmayan bu sistemde faizsiz sistemi uygulanmaktadır.
 2. Süt Koyunculuğu: 1 koç ve 30 koyun kapasiteli bu kredi de süt sığırcılığı ile aynı faizsiz ve vade imkanlarına sahiptir.
 3. Besi Sığırcılığı: Vade süresi 5 yıldır. İlk yıl ödeme yapılmayan sistemde faizsiz olarak verilir. Hayvan kapasitesi 10 adettir.
 4. Besi koyunculuğu: Vade oranları ve faizsiz imkanları süt koyunculuğu ve süt sığırcılığı ile aynı olmakla birlikte hayvan kapasitesi 50 olarak belirlenmiştir.

ORKÖY sadece hayvancılık alanlarında değil tarım, arıcılık, seracılık, ev hanımlarına kredi gibi birçok alanda orman köylüsünü desteklemektedir.

ORKÖY Tarafından Desteklenen Alanlar

2022 yılında Orman köylülerine sağlanan destekler aşağıdaki gibidir:

 • Orman Köylülerinin kalkındırılmasına dair ferdi, kooperatif ve üst kuruluşları tarafından 7 yıl Vadeli FAİZSİZ kredi,
 • Köylerde evlerin iç elektrik tesisatlarının yenilenmesi,
 • Tomruk taşıma için traktör alımı,
 • Tomruk çekmek için vinç alımı,
 • Motorlu testere alımı,
 • Hayvan alımı destekleri sağlanır.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı: Kırsal Kalkınma için belirlenen hedefleri, yol haritasını belirlediklerini ve “2023 yılına kadar, Bakanlık olarak ”100 milyon m3 odun üretimi ile orman köylülerine 1 Milyar Lira katkı sağlanacağını ve 2,3 Milyar Lira ORKÖY desteğini, 33.300 orman köylüsü aileyle buluşturmayı hedeflediklerini de belirtilmiştir.

ORKÖY Kredileri Nelerdir?

Orman köylülerini destekleme amacıyla ORKÖY iki türlü kredi desteği vermektedir. Bunlar:

 • Ferdi kredi desteği
 • Kooperatif kredi desteği

Kredi desteklerinin detaylarını buradan görebilirsiniz.

Kredi konuları şunlardır:

 1. Kooperatif Kredi Desteği;
  1. 3-8 yıl arası vadeli faizsiz kredilerdir. Proje konusuna göre %5-25 arasında kooperatif özkaynak katkısı aranmaktadır.
   Proje konusu ve kredi limitleri proje özelinde Bakanlıkça değerlendirilmektedir.
 2. Ferdi Kredi Desteği;
  1. Sosyal ve Ekonomik İKİ TÜR kredidir. 3-7 yıl arası vadeli faizsiz kredilerdir. Kredi konuları şunlardır:
 • Ekonomik krediler için proje tutarının en az yüzde %10’u oranında köylü katkısı aranır.
 • 2022 yılı için hibe oranı %20’dir.
 • Ev kadınları için mikrokredi projeleri haricindeki konular için aileden yalnızca 1 kişiye kredi verilir. Borcunun tamamını aksatmadan ödeyenlere tekrar kredi verilebilir

ORKÖY Sosyal Krediler

3/7 Yıl Vadeli Sosyal Krediler:

Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri alanı ve galvaniz oluklu saç projelerine destek sağlamak amaçlı 36 ay ile 60 aya kadar vadeli faizsiz kredi imkanı sağlanıyor. Açık sistem, Kapalı sistem, Kapadokya tipi, Akdeniz tipi olarak kredi içerikleri, paketleri değişiklik gösterebiliyor. Vade ayarlaması yapılıyor.

3-7 yıl arası vadeli faizsiz kredilerdir. Kredi konuları şunlardır:

 • Dam Örtülüğü 150 m2 kapasitede 8.000 TL limitli kredi kullandırılır.
 • Dış Cephe Mantolama 100 m2 kapasitede pencere değişimi dahil 27.000 TL limitli kredi kullandırılır.
 • Dış Cephe Mantolama 100 m2 kapasitede pencere değişimi ve kalorifer tesisatı dahil 52000 TL limitli kredi kullandırılır.
 • Dış Cephe Mantolama Pelet sobalı kalorifer sistemi dahil 54.000 TL
 • Güneş Enerjisi Su Isıtma Sistemi 2-3 kollektörlü kapasitede 5.500 TL limitli kredi kullandırılır.
 • Güneş Enerjisi Su Isıtma Sistemi, Vakumlu için 5.000 TL kredi kullandırılır.
 • Katı Yakıtlı Kalorifer Sistemi Isı yalıtımlı evler için 25.000 TL kredi kullandırılır.
 • Köy Evleri Elektrik İç Tesisatı için 15.000 TL kredi kullandırılır.
 • Pelet Sobası için 13.000 TL kredi kullandırılır.
 • Peletli Kalorifer Sistemi Isı yalıtımlı evler için 27.000 TL kredi kullandırılır.

Sosyal Krediler: 3-7 yıl arası vadeli faizsiz kredilerdir. Kredi konuları şunlardır:

Kredi Türleri Kapasite Üst
Limiti
Dam Örtülüğü150 m28.000 TL
Dış Cephe Mantolama100 m2, pencere değişimi dahil27.000 TL
Dış Cephe Mantolama100 m2, pencere değişimi ve kalorifer tesisatı dahil *52.000 TL
Dış Cephe MantolamaDış Cephe Mantolama Pelet sobalı kalorifer sistemi dahi54.000 TL
Güneş Enerjisi Su Isıtma Sistemi2-3 kollektörlü5.500 TL
Güneş Enerjisi Su Isıtma SistemiVakumlu5.000 TL
Katı Yakıtlı Kalorifer SistemiIsı yalıtımlı evler için25.000 TL
Köy Evleri Elektrik İç Tesisatı 15,000 TL
Pelet Sobası 13.000 TL
Peletli Kalorifer SistemiIsı yalıtımlı evler için27.000 TL
Sosyal Krediler

Sosyal kredilere ait harcamalar ise;

 • Ormana olan baskıyı azaltıcı (veya yaşam kalitesini iyileştirici projeler)
 • Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili projeler.
 • Orman köylülere, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşlarına Genel Müdürlükçe ayni veya nakdi kredi olarak verilebilir.

ORKÖY Ekonomik Krediler

Ekonomik krediler için proje tutarının en az yüzde 10’u oranında köylü katkısı aranır. Ev kadınları için mikrokredi projeleri haricindeki konular için aileden yalnızca 1 kişiye kredi verilir. Borcunun tamamını aksatmadan ödeyenlere tekrar kredi verilebilir.

Ekonomik krediler kapsamında kullandırılan krediler ise, ORKÖY Hayvancılık Destekleridir.

Orköy tarafından sağlanan hayvan teşvikleri şu şekildedir:

Ekonomik Krediler kapsamında kullandırılan Hayvancılık kredileri:

 • Manda Yetiştiriciliği 3 baş hayvan için 70.000 TL limitli faizsiz kredi.
 • Besi Koyunculuğu 50 baş havyan ve sigorta primi için 6 yıl vadeli ilk yıl ödemesiz 70.000 TL limitli faizsiz kredi.
 • Besi Sığırcılığı 10 baş 10 baş hayvan, yem ve sigorta primi için 5 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 73.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Süt Koyunculuğu 30 baş koyun +1 koç, yem ve sigorta primi için 6 yıl vadeli ilk yıl ödemesiz 70.000 limitli faizsiz kredidir.
 • Süt Sığırcılığı 5 baş kültür ırkı, yem tohumu, yem ve sigorta primi için 6 yıl (72 ay) vadeli, ilk yıl ödemesiz 60.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Fenni Arıcılık 30 kovan kovan için, 4 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 34.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Fenni Arıcılık 30 kovan-ihatalı 4 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 40.000 TL Limitlidir.
Ekonomik Kredi Türleri Kapasite Kredi Üst Limiti (TL)
Bağcılık-Yayla Bağcılığı5 dekar34.000 TL
Besi Koyunculuğu50 baş70.000 TL
Besi Sığırcılığı10 baş73.000 TL
Bodur Meyvecilik5 dekar **25.000 TL
Ev Pansiyonculuğu 60.000 TL
Fenni Arıcılık 30 kovan18,500 TL
Fenni Arıcılık30 kovan-ihatalı40.000 TL
Halıcılık1 tezgah19.000 TL
Kültür Mantarcılığı13.080 kg/yıl53.000 TL
Malç Örtülü Çilek Yetiştiriciliği2 dekar23.000 TL
Manda Yetiştirciliği3 baş70.000 TL
Meyvecilik5 dekar30.000 TL
Plastik Örtülü Serada Muz Yetiş.1.000 m284.000 TL
Seracılık (Plastik)500 m230.000 TL
Süt Koyunculuğu30+1 baş70.000 TL
Süt Sığırcılığı2 baş60.000 TL
Süt Sığırcılığı5 baş60.000 TL
Adaçayı Yetiştiriciliği5 dekar24.000 TL
Kekik Yetiştiriciliği5 dekar22.000 TL
Lavanta Yetiştiriciliği5 dekar37.000 TL
Mavi Yemiş Yetiştiriciliği2 dekar37.000 TL
Motorlu Testere ve Koruyucu Gi1 takım15.000 TL
Tomruk Çekme Vinci (Tambur)1 adet80.000 TL
Traktör1 adet190.000 TL
Mikro Kredi 18.000 TL
Ekonomik Krediler Kapsamında Kullandırılan Hayvancılık Kredileri

ORKÖY Bitkisel Tarım Kredileri

Bitkisel tarım kredileri ise aşağıdaki gibidir:

 • Seracılık: (Plastik) 500 m2 sera yapımı, damla sulama sistemi, fide ve tohum bedeli, 5 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 55.000 limitli faizsiz kredidir.
 • Seracılık: (Plastik) 1000 m2 sera yapımı, damla sulama sistemi, fide ve tohum bedeli, 5 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 80.000 limitli faizsiz kredidir.
 • Bağcılık-Yayla Bağcılığı; 5 dekar kapasite için fidan bedeli, çit bedeli ve gübre, 7 yıl vadeli, ilk 4 yıl ödemesiz 34.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Bodur Meyvecilik; 5 dekar2-5 dekar alanda bodur meyve yetiştiriciliği, 6 yıl vadeli, ilk 3 yıl ödemesiz 43.000 limitli faizsiz kredidir.
 • Ev Pansiyonculuğu: 60.000 TL limitli kredidir.
 • Halıcılık; 1 tezgah 1 tezgah kapasite için, 4 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 19 bin lira limitli faizsiz kredidir.
 • Kültür Mantarcılığı; 13.080 kg/yıl pastörize edilmiş hazır kompost yetiştiriciliği için inşaat bedelinin bir kısmı, havalandırma ve sulama ekipmanı ile termometre, higrometre, zaman saati ve terazi, 5 yıl vadeli, ilk yıl ödemesiz 53.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Malç Örtülü Çilek Yetiştiriciliği 2 dekar için 23.000 TL kredi veriyor.
 • Meyvecilik 5 dekar alanda meyve yetiştiriciliği, 7 yıl vadeli, ilk 4 yıl ödemesiz 30.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Plastik Örtülü Serada Muz Yetiştiriciliği; 1.000 m2 için 84.000 TL limitli kredi veriyor.
 • Adaçayı Yetiştiriciliği 5 dekar için 24.000 TL limitli kredidir.
 • Kekik Yetiştiriciliği 5 dekar için 22.000 TL limitli kredidir.
 • Lavanta Yetiştiriciliği 5 dekar için 37.000 TL limitli kredidir.
 • Sumak Yetiştiriciliği 5 dekar için 36.000 TL
 • Gojy Berry Yetiştiriciliği 2 dekar için 26.000 TL
 • Mavi Yemiş Yetiştiriciliği 2 dekar alan için 37.000 TL limitli kredidir.
 • Motorlu Testere ve Koruyucu Gi 1 takım 15.000 TL
 • Tomruk Çekme Vinci (Tambur) 1 adet 80.000
 • Tomruk Soyma Makinesi: 1 adet 190.000 TL
 • Traktör kredisi; 1 adet traktör alım için 190.000 TL limitli faizsiz kredidir.
 • Traktör kredisi; 1 adet (70 HP ve üzeri) 240.000 TL faizsiz kredidir.
 • Mikro Kredi kadınlara verilen 18.000 TL limitli kredidir.
 • Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Sistemi 1,5 kWp için 40.000 TL’dir.

Söz konusu projenin 25.000 TL’ si kat kalorifer sistemi için olup, 27.000 TL’ si mantolamada kullanılacaktır.

Bodur meyvecilik 2-5 dekar alanda uygulanabilmektedir. Yukarıdaki kredilerde üst limit 5 dekar içindir.

a)Sosyal maksatlı krediler hangi projelerden oluşur?

 • Dam örtülüğü malzemeleri,
 • Kat kalorifer sistemi,
 • Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri,
 • Dış cephe mantolama v.b. projeler.

b)Hangi Ekonomik Maksatlı Projelere Destek Veriliyor?

 • Hayvancılık (süt sığırcılığı, manda besi sığırcılığı, süt koyunculuğu, besi koyunculuğu vb.),
 • Fenni arıcılık, kültür mantarcılığı, tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciliği
 • Ev hanımları için 10 bin lira tutarında mikro kredi,
 • Seracılık, bağcılık ve meyvecilik vb. projeler.
 • 110.00 TL limitli Traktör alımı için krediler veriliyor.

Başvuru Yeri ve Zamanı

Her türlü kredi başvurusu dilekçe, e-devlet veya Kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilir.
Destekler yıl boyunca açıktır

Orman Köylülerine Faizsiz Kredi Verilecek

Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılması ve kooperatiflerden kullandırılan kredinin kullandırım usul ve esasları belirleyen Yönetmelik  bugün 08 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Karar kapsamında orman köylülerinin kredilerinde faiz uygulanmayacak..

Orman Köylülerine 7 Yıl Vadeli Faizsiz Kredi desteği ile ekonomik ve sosyal maksatlı kredilerin başvuruları da e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Orman Köylülerine 7 Yıl Vadeli Faizsiz Kredi 2022

Orman köyünde yaşayan çiftçilerin faydalanabileceği ORKÖY kredileri, hayvancılık ile uğraşanlara da yardımlarını sunuyor.

ORKÖY her zaman üreticinin yanında olduğunu faizsiz ve 1-7 yıla kadar geri ödemesiz kredi düzenlemeleri ile bir kez daha onaylıyor. Tüm bunların yanında sağlanan kredinin amaca uygun ve verimli kullanılması geri ödeme süresinde rol oynuyor ve sağladığı yem ve hayvan destek paketleriyle hem besicilere hem de çitçilere destek sağlarken tabiata zarar vermeyen çevre kirliliğine yol açmayacak, çevre erozyonuna uğratmayacak çalışma ortamı hazırlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Orman köylülerine kullandırılan tüm ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluş kredileri olarak sağlanan çeşitli kredi türlerinde faiz kaldırılmıştır.

rman köylülerinin kullanabildiği ORKÖY kredileri faizsiz hale getirilmiştir.

İlgili Karar kapsamında orman köylülerinin kredilerinde faiz uygulanmayacaktır.

 • 2022 Yılından itibaren; ORKÖY kredileri yeni düzenlemeler sonrasında faizsiz olarak kullandırılacaktır.
 • Bu kredilerin faizsiz olarak kullandırılması ile ilgili yapılan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrasında ilan edilmiştir.

Orköy 7 yıl vadeli Faizsiz kredilere başvurular yıl boyunca yapılabiliyor. Ferdi kooperatif ve kooperatif üst kuruluşlarınca kullandırılan çeşitli Kredi konularına göre başvurular yıl boyunca yapılabilmekte, değerlendirmeler ise takip eden yılın başında yapılmaya başlanmaktadır. Bu söylemle; eğer Orköy Kredilerine Ocak 2022 tarihinde başvuru yaparsanız kredinin değerlendirme süresi de 2022 yıl başında başlayacağı ifade edilmektedir.

Faizsiz Kredi Destek Şartları Nelerdir?
ORKÖY Kredileri Nelerdir?

Kredilerin Ödeme planı:

 • Orman Köylülerine verilecek krediler faizsiz 7 yıl vadeli kredi için Orman Genel Müdürlükleri tarafından geri ödeme planı düzenlenir.
 • Orman köylülerine, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşlarına verilecek olarak faizsiz kredi projelerinde belirtilen yatırım dönemi ve ödemesiz devre vade içindedir. Ayrıca taksit alınmaz.
 • Yatırım dönemi ise 3 yılı geçemez şeklinde belirlenmiştir.
 • Ödemesiz dönem, Orman Genel Müdürlüğünden kaynaklanan nedenler yada meyvecilik, bağcılık gibi yılı içinde tamamlanamayan ve ertesi yıla devreden işlerde projenin bitim tarihinden itibaren başlar.

Kredi ödemesi yapılan vatandaşa ait ödeme Özel Bütçe Saymanı tarafından ORBİS üzerinden girilerek geri ödeme planı oluşturulacaktır.

Kredi tahsisleri ORBİS üzerinden yapılır.

 • Kredi tahsisi yapılan Şahıslar, Kredi Sözleşmesi ile borçlanacaklardır.
 • Ödemeler, ve Gerçekleşme (Teknik) Raporu’na istinaden yapılacaktır.
 • Gerçekleşme Raporu’na esas Fatura, Müstahsil Makbuzu, Alım-Satım Sözleşmesi, Harcama Pusulası vb. belgeler ödeme emirlerine eklenecek ve Şahıs Dosyasında muhafaza edilecek.
 • Kredi Ödemeleri Kredi Sahibi Şahsın Banka Hesabı’na yapılmaktadır.

Geri ödemelerine Erteleme imkanı:

Ayrıca kredilerin geri ödemelerine Erteleme imkanı da getirilmiştir. Söz konusu kredi kullanan borçlular, borçlarını taksitin vade tarihinden önce diledikleri tarihte kapatabilecek ve mücbir sebep 45 gün içerisinde talep etmeleri ve bölge müdürlüğünce düzenlenecek raporun uygun görülmesi halinde, kredi taksitleri 1 yıla kadar faizsiz olarak ertelenebilecektir. İlgili İşletme Müdürlüğünce Geri Ödeme Planından bir çıktı alınıp imza karşılığı borçluya verilecektir. Bu plan, tebligat hükmünde sayılacak, ayrıca borçluya tebligat yapılmayacaktır.

Orköy Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Orköy desteği alabilmek için belirli başvuru şartları vardır. ORKÖY desteğinden yararlanabilmek için öncelikle başvuru sahibinin ikamet ettiği köyünün proje kapsamına alınması gerekmektedir. Bu bilgiye ORKÖY Genel Müdürlüğü sitesinden ulaşılabilmektedir. Mahkeme ya da herhangi bir icralık durumun olmaması gerekmektedir. Başvuru sahibi Faizsiz orköy kredi desteklerinden yararlanabilmesi için adresi kayıtlı olan köy yerinde en az son 1 yıldır bu orman köyünde ikamet ediyor olması ve bunu belirtmesi gerekmektedir.

Orman köylüleri ve orman köylerinde kurulmuş olan tarımsal kalkınma kooperatifleri kredi kullandırım şartları sağlıyorsanız ORKÖY Faizsiz kredilere başvuru yaparak bu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

ORKÖY’den yararlanmak isteyenler Orman-Köy İlişkileri Bölge Müdürlüğü’nden başvuru dönemlerini öğrenebilmekte ve Orman-Köy İlişki Bölge Müdürlüğü’ne giderek başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Orköy 7 Yıl Vadeli Faizsiz Kredi Başvuru Yeri Neresidir?

Faizsiz kredilerin başvuruları; Orman İşletme Müdürlükleri, e-devlet üzerinden yapılır. Bu krediye başvuru e-devlet üzerinden bu adımları takip ederek yapılabildiği gibi ORKÖY’den yararlanmak isteyenler Orman-Köy İlişkileri Bölge Müdürlüğü’nden başvuru dönemlerini öğrenerek ve Orman-Köy İlişki Bölge Müdürlüğü’ne giderek te başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Orman Köylülerine Faizsiz Kredi Desteği E-devlet Başvuru

E-devlet kapısından Orman Genel Müdürlüğü’nün sayfasında ki Orman Köylülerinin Sosyal ve Ekonomik Nitelikli Kredi Taleplerinin Alınması başvuru ekranından faizsiz kredi başvuruları alınmaktadır. Başvurular https://edevlet.ogm.gov.tr linkinden 5 adımdan oluşuyor.

 • Adım 1 Başvuru Seç. İlk adımda başvuru kategorisi ve başvuru türü seçimi yapılır.
 • Adım 2 Başvuru Tipi seçilir.
 • Adım 3 Başvuru Bilgileri kişisel bilgilerinizi yazmalısınız.
 • Adım 4 Belge Yükle gerekli belge ve evrakları sisteme yüklemelisiniz.
 • Adım 5 Başvuruyu Tamamla son adımda başvuru tamamlayarak müracaatınız alınacaktır.
Orman Köylülerine Verilen Destekler 2022 ORKÖY (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)
Orköy kredi başvuru e-devlet

Düzenlenen yönetmelikte değiştirilen 15. maddesi; Orman köylülerine kullandırılan ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden faiz alınmaz. Yönetmelik kapsamında; Orman köylülerine kullandırılacak ferdi, kooperatif ve üst kuruluşları tarafından faizsiz kredi kullandırılır.

Dış kaynaklı projeler kapsamında özel amaçlı kredi sağlayan kuruluşlardan kaynak temin edilmesi halinde; bu kaynaklar ve bunun karşılığı bütçeye konulacak tutar, kaynak sağlayan kuruluşun öngördüğü faiz oranı ve diğer şartlara uygun olarak kullandırılır.

Karar kapsamında; yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu dilekçe, e-Devlet veya kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilecek.

ORKOOP tarafından kullandırılacak Orman Köylüleri ve Orman Köyünde Kurulu Bulunan Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Kredi Başvurusu kredinin başvuruları hemen buradan; e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

Orman köylülerin desteklerden yararlanabilmesi için orman köylüleri ve orman köylerinde kurulmuş olan tarımsal kalkınma kooperatifleri gerekli şartları sağlamaları koşuluyla faydalanabilirler.

Peki 7 yıl vadeli Faizsiz Orköy kredilerine başvuru şartlarının tümü nelerdir diyorsanız; Hemen diğer şartlara göz atalım:

Orman Köy Projesi
Orman köylülerine faizsiz kredi

Faizsiz Kredi Destek Şartları Nelerdir?

Bu desteklerden çiftçilerimizin faydalanması için henüz Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinde veya başka bir platformda net bir başvuru şartları belirtilmedi. Ancak tahmini olarak desteğin ana unsuru orman köylüleri olduğu değerlendirildiğinde, Orman köylülerinin desteklerden faydalanabilmesi için;

 • Başvuru tarihi itibarıyla Orman köylüsü olmak, (Orman köyü/mahallesinde kredi ve hibe tespit tarihi itibarıyla en az bir yıl süreyle ikamet etmek)
 • Orman kesimi için gerekli yasal izinlerin alınmış olması,
 • Satın alacağı ürünler için bir proje ile başvurması (gerekli olabileceğini düşünmekteyiz)
 • Ne kadar destek verilecek ise, geri kalan tutarı ödeyerek ürünleri satın alması ve aldığı hizmet ve ürünleri faturalandırması,
 • Daimi işçi, memur veya esnaf olmaması,
 • Orman köylüsü olarak başvuru yapan kişilerin hakkında herhangi bir borçtan dolayı icra takibi bulunmaması
 • Hibe desteği alacağı projeye özel istenecek şartları; arıcılık kurs bitirme belgesi vb. sertifika sahibi olma vb gibi şartların sağlanması gerekiyor.

Şartlar arasında yer alacağını değerlendirmekteyiz.

Ayrıca yayınlanan karar kapsamında Orman köylülerine verilecek olan söz konusu krediler konuyla ilgili eğitim görmüş veya o konuda çalışanlara kullandırılacaktır.

Faizsiz Kredilerden Kimler Yararlanabilir?

Yine ‘şehidin dul ve yetimleri ile anne, baba, kardeşleri ve gaziler’ öncelikli olarak kuraya tabi tutulmadan kredilerden yararlandırılacak.

 • Orman Köylüleri (Orman köyü listesine Bakanlık tarafından hazırlanan İl / İlçe ve köy listesini Excel. formatında Orman Köyleri bağlantısına tıklayarak indirebilirsiniz.)
 • Destekten yararlanacak orman köylülerinde o köyde en az 1 yıl ikamet etme şartı aranmaktadır
 • Orman köylüsü ise; Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde yer alan orman köyü-mahallesinde en az 1 yıl süreyle ikamet eden halkı ifade etmektedir.
 • Kooperatifler ve Üst Kuruluşları
 • İcralık durumda olmayanlar,
 • Daimi işçi, memur ve esnaf kişilere kredi verilmez.
 • Şehit ve gazilerin dul ve yetimleri öncelikli olarak kurya tabi olmadan desteklerden yararlanabilir.

Ogm vermiş olduğu Orköy Destekleri ile kırsal kalkınmanın lokomotifidir.

Söz konusu kredi kullanan borçlular, borçlarını taksitin vade tarihinden önce diledikleri tarihte kapatabilecek ve mücbir sebep 45 gün içerisinde talep etmeleri ve bölge müdürlüğünce düzenlenecek raporun uygun görülmesi halinde, kredi taksitleri 1 yıla kadar faizsiz olarak ertelenebilecektir.

Orman Ürünleri Kesme İzni Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından Orman Ürünlerinden Faydalanmak İsteyenlere Verilecek İzinlere Ait Yönetmeliğin ilgili maddelerinde yasal izinlerin nasıl alınacağı belirtilmiştir. Buna göre;

 • Fidan sökmek,
 • Dal kesmek,
 • Atıkları toplamak,
 • Dikili veya devrik ağaçları kökleriyle beraber sökmek,
 • Kök sökmek,
 • Kabuk toplamak veya çırak yapmak,
 • Kömür yapmak,
 • Katran veya sakız çıkarmak,
 • Diğer orman ürünlerinden, kesmek, sökmek ve toplamak

Orman Köyleri Hangileridir?

Orman köyü kısaca; mülki sınırlar içerisinde devlet ormanı bulunan köyler ile daha önce orman köyü iken 12 Kasım 2012 tarihli ve 6360 sayılı Kanun’la mahalleye dönüşen yerler orman köyü olarak tanımlanmaktadır.

Orman köylülerinin hangileri olduğu Bakanlık tarafından bir liste halinde belirlenmiştir. Bu listede 2 farklı köy bulunmaktadır. Bunlar ormana olan mesafesine göre Orman İçi Köy ve Ormana Bitişik köy olarak adlandırılmaktadır. Bakanlık tarafından hazırlanan İl / İlçe ve köy listesini Excel. formatında Orman Köyleri Listesi bağlantısına tıklayarak indirebilirsiniz.

Orman köylüsü ise; ülkemiz sınırları içinde yer alan orman köyü/mahallesinde kredi ve hibe tespit tarihi itibarıyla en az 1 yıl süreyle ikamet eden halkı ifade etmektedir.

ORKÖY Nedir?

T.C. Tarım ve  Orman Bakanlığı  Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde  Orman ve Köy İlişkileri  olarak Daire Başkanlığı olarak kurulan resmi bir başkanlıktır.

Orman Köylüsü Kimlerdir?

Orman köylüsü, geçimi önemli ölçüde tarım, orman ve hayvancılığa dayalı kesimdir. Orman ekosisteminin en önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır.

Orman Köylüsü Belgesi nasıl alınır?

Orman Genel Müdürlüğü, 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan defne, kekik, çıra, reçine, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirilmiştir. Böylece, geçimini çıra, mantar, kekik toplayarak sağlayan binlerce orman köylüsü, belge almadan bunları toplayamayacağı için Mesleki Yeterlilik Kurumuna başvuruda bulunularak mesleki belgelerini alabilirler.

OGM Destekleri nelerdir?

Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi,
dış cephe mantolama,
katı yakıtlı kalorifer sistemi,
köy evleri elektrik iç tesisatı,
traktör,
tomruk çekme vinci (tambur),
motorlu testere, hayvancılık,
fenni arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, seracılık ve mikro kredi olmak üzere çeşitli proje türlerinde desteklerini sürdüren OGM, ferdi projeler kapsamında 11 binin üzerinde orman köylüsü aileye ve 12 orman köyü kooperatifine destek olmaktadır.

Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığının Görevleri Nelerdir?

Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığının Görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Orman köylülerinin kalkındırılmasının desteklenmesi amacıyla kredi veya hibe vermek ve bu konudaki diğer hizmetleri yürütmek,
 • Orman içinde veya bitişiğindeki köylülerin sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek maksadıyla; etüt ve araştırmalar yapmak, plan ve projeler hazırlamak, hazırlatmak ve uygulamak,
 • Ormancılık alanında faaliyet gösteren kooperatiflerin proje bazında desteklenmesi ile ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlarda değerlendirilmesi konularında araştırma ve danışmanlık hizmetleri vermek,
 • Orman köylerinde odun ve odun dışı orman ürünlerinin üretilmesini desteklemek ve bunlara dayalı sanayinin geliştirilmesine katkıda bulunmak,
 • Bulundukları yerden başka yerlere nakledilecek orman köylülerinin terk ettikleri taşınmazları kamulaştırmak,
 • Genel Müdürlükçe verilecek benzeri görevleri yapmak olarak belirlenmiştir.

2924 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi Hakkında Kanun

2924 Sayılı Orman Köylülerinin kalkınma destekleri ile ilgili kanun ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Çiftçilere Traktör Hibesi Verilecek mi?

Bakanımızın açıklamaları içerisinde hibe verilip verilmeyeceği, hangi şartlarda destek sağlanacağına ilişkin net bilgi bulunmamaktadır. Daha önce ki yıllarda tarımsal faaliyetlerde verilen geri ödemesiz traktör hibesi birçok çiftçimiz tarafından beklenmektedir. Ancak şuan itibariyle Bakanlık tarafından geri ödemesiz traktör hibesi verilmemektedir. Tüm tarım sektörüne finansman sağlamakta olan Ziraat Bankası tarafından sıfır kilometre veya ikinci el traktör satın almak isteyen çiftçilerimize traktör kredisi verilmektedir. Aşağıda yer alan bankalar da çiftçilerimize traktör kredisi vermektedir.

Traktör Kredisi Veren 11 Banka ve Özellikleri

Traktör kredisi veren başlıca bankalar şunlardır:

 • Türkiye Ekonomi Bankası (48 ay vadeli yıllık ödeme imkanı)
 • Denizbank (Fatura ve kasko bedelinin %75’ine kadar)
 • Vakıfbank 5 sene vadeli traktör kredisi (%75 e kadar yılda bir kez ödeme fırsatı)
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Şekerbank (Sıfır km. traktörlerde %75, 5 yaşını aşmayan 2. el traktörlerde %60 oranında)
 • Akbank (Sıfır da %80, 2. elde %60 a kadar 5 yıl vadeli)
 • Qnb Finansbank Pikap ve Traktör Alımı Finansmanı ( Sıfır  Km araçlar için %75 6 Sene vade, 2. el araçlar için %60 4 yıl vade imkanı)
 • Fibabanka (traktörün fiyatının %75’i oranında 5 sene vadeli)
 • İş Bankası Hasat Ödemeli Traktör Kredisi ( 48 ay vadeli pulluk, döverbiçer alımında da kullanılabilen kredi vermektedir. Hasat döneminde ödenebilir.)
 • Türkiye Finans (Traktör ve ekipmanlar, Biçerdöver alımı, Balya, pancar, ilaçlama, çapa makinesi, Fındık ve pamuk toplama makinesi, ayçiçeği makineleri için kredi verebilir).

Destekle İlgili Diğer Açıklamalar

 • Ekonomik krediler için proje tutarının en az %10’u oranında köylü katkısı aranır.
 • Ev kadınları için mikrokredi projeleri haricindeki konular için aileden yalnızca bir kişiye kredi verilir.
 • Kooperatif veya kooperatif üst kuruluşlarınca uygulanacak ekonomik amaçlı odun dışı orman ürünleri ile ilgili yeni projelerde toplam proje tutarının yüzde beşi (% 5), diğer ekonomik amaçlı yeni yatırım projeleri ile işletme sermayesi projelerinde proje tutarının en az yüzde onu (%10), modernizasyon ve genişletme projelerinde proje tutarının en az yüzde yirmi beşi (%25), oranında öz kaynak katkısı aranır. Arsa payı, proje sabit yatırım tutarının yüzde beşini (%5) geçemez.
 • Kooperatif veya kooperatif üst kuruluşlarınca uygulanacak sosyal amaçlı projelerde öz kaynak katkısı aranmaz.
 • Borcunun tamamını aksatmadan ödeyenlere tekrar kredi verilebilir.
 • Projeye katılan kooperatiflerin orman köylerinde kurulmuş olması şartı aranır.
 • Ferdi kredilerden yararlanabilmek için; orman köylüsü olunduğunun belgelendirilmiş olunması, daimi işçi/memur/esnaf olunmaması gerekir.
 • Yatırım dönemi üç yılı geçemez.
 • Borçlu, Genel Müdürlükçe kabul edilebilir bir sebeple borç taksitini zamanında ödeyemez ise; borç taksiti ferdi kredilerde toplam 12 ayı geçmemek üzere bir defa, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinde ise her proje için toplam 15 ayı geçmemek üzere en fazla iki defa ertelenebilir
Yorumlar

 1. Avatar of oğuzhan oğuzhan dedi ki:

  Hem gencleri hayvancılıga teşvik etmeye calışıyorlar hemde bekarlara vermiyorlar nasıl bir sacmalık