Devlet Destekli

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Özellikle engelli vatandaşlarımız tarafından kendilerine sosyal haklardan yararlanabilmeleri için sağlık kurulu raporları verilmektedir. Bu raporlar engelliler tarafından bizzat ya da engelli çocukların vasileri tarafından başvuru yolu ile alınmaktadır. Heyet raporu genel olarak özel hastanelerden alınsa da devlet hastanelerinden alınması da mümkün olmaktadır. Acıbadem Hastanesi gibi hastaneler tarafından belirli bir ücret karşılığında heyet rapor alınması mümkün olmaktadır. Ancak vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulardan bir tanesi verilen bu raporların geçerli olup olmadığıdır. Detaylı bilgi içeriğimizde mevcuttur.

Heyet Raporu Almak

Engelli, kaza ya da yaralanmalardan dolayı kısmi olarak engelli olan vatandaşlarımız, hastanelere giderek sağlık raporu alabilirler. Alınan bu raporların kendilerine çok fazla faydası olacağı şüphesizdir. Bu raporların alınabilmesi için yüzde 40 ve üzerinde ağır engelli olmak gerekmektedir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda görevlendirilen sağlık kuruluşlara tarafından rapor verilecektir. Ağır özür, tüm vücut fonksiyonlarında kayıp anlamına gelir. Yüzde 50‘ den daha fazla engeli olanların tespit edilmesi durumunda şahıslar ağır engelli olarak tabir edilir. Beslenme, yıkanma, giyinme, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını kişi tek başına yerine getiremez. Tek başına harekette güçlük çekebilir. Profesörlerin Ameliyat ve Muayene Ücretleri isimli içerimizden profesörlerin ameliyat ücretleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Heyet Raporu Almak

Heyet Raporu Almak

Kendilerine rapor verilebilmesi için bu kayıpların tespit edilmesi gerekmektedir. Heyet raporlarını, bazı doktorlar tarafından oluşturulmuş olan heyetler vermektedir. Konunun yasal dayanağı 30692 sayılı ve 20 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete olmaktadır. Kararname ile çocuk ve erişkinlere sağlık raporu verilmesi hususunda düzenlemeler yapılmıştır.

Rapor Vermeye Yetkili Heyet

Erişkinlere sağlık raporu verilmesi için kurulan heyet 7 üyeden müteşekkildir. Heyet raporunda aşağıdaki doktorların görüşlerinin bulunması gerekmektedir.

 • İç hastalıkları uzmanı (dahiliye)
 • Genel cerrahi
 • Göz hastalıkları
 • Kulak, burun, boğaz
 • Nöroloji
 • Ruh sağlığı hastalıkları

Rapor alınmak istenen konunun bu hekimler dışında herhangi bir hekim tarafından incelenmesi gerekmektedir. Bu sebeple bu doktorlar kurula dahil edilecektir.

Heyet Raporu Veren Özel Hastaneler

Heyet raporunun başvurulan hastanelerden alınması gerekmektedir. Ancak farklı bir sonuç umuyorsanız, farklı bir hastaneye de müracaat etmeniz mümkün olacaktır. Heyet raporu alınmak istendiğinde hastanelere sadece T.C. kimlik belgesi ve 2 adet fotoğraf ile gidebilirsiniz. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri tarafından verilen sağlık raporları geçerli olmaktadır. Bu anlamda rapor verecek olan hastanenin tam teşekküllü olması talep edilecektir.

Ancak aile hekimlikleri, özel muayenehaneler gibi yerlerden heyet raporu almak mümkün olmamaktadır. Özel hastanenin heyet raporu konusunda yetkisinin olup olmadığı ile ilgili bilgi almak için hastanelere müracaat edebilirsiniz. Bazı hastanelerin internet sayfaları üzerinde hangi raporları vermeye yetkili olup olmadıkları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bazı hastaneler günü birlik ya da eğitim, işe giriş süreçleri ile ilgili raporları vermeye yetkili olurken bazı hastaneler ile engelliler için heyet raporu vermeye yetkili olmaktadır.

Heyet raporu veren hastaneler ile ilgili bilgi almak için ilk olarak hastane yönetimine bir dilekçe yazabilirsiniz. Dilekçe sonunda size geri dönüş sağlanacaktır.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU VERMEYE YETKİLİ HASTANE LİSTESİni inceleyebilir ve hastanelerden engelli heyet raporu alabilirsiniz.

Engellilik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engellilik oranının hesaplanması amacı ile geliştirilmiş bir formül bulunmaktadır. Bu formül Balthazard ismini almaktadır. Formülün kullanılabilmesi için birden fazla engellilik durumunun bulunması gerekmektedir. Birden fazla hastalığı bulunan ya da özür durumu olanların vücut fonksiyonlarındaki kayıplar dikkate alınmaktadır. Formülün hesaplanabilmesi için baz alınacak olan oran, en yüksek engel oranı olacaktır. Daha sonra diğer oranı bulmak gerekiyor. Formül aşağıdaki şekilde kullanılmaktadır.

Engellilik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engellilik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 • Tek tek engel oranı tespiti yapılır.
 • En yüksekten en düşük orana göre bir sıralama yapılır.
 • Birinci sırada yer alan en yüksek oran yüzde 100‘ den çıkarılır.
 • Çıkan sonuç ile ikinci oran çarpılır.
 • Çarpım sonucu 100′ e bölünür.
 • Bölümden çıkan sonuç ile en yüksek orana eklenir.

3 ve daha fazla kayıp olması durumunda işlem tekrarlanacaktır. Sağlık raporu alınacak olan şahsın 60 yaş üzeri olması durumunda sonuca yüzde 10 oranı eklenecektir.

Örnek : 

 1. oran : yüzde 50  
 2. oran : yüzde 20
Engellilik oranı hesaplama

Engellilik oranı hesaplama

 • En yüksek oran yüzde 50 olduğundan dolayı bu oranı baz alacağız daha sonra yüzde 100′ den çıkaracağız. 100 – 50 = %50
 • Sonuç ikinci oran ile çarpılır. 50 * 20 = 1000
 • Daha sonra çıkan sonuç 100′ e bölünecek. 1000/100 = 10
 • Sonuç, en yüksek oran ile toplanır = 10 + 50 = 60
 • Kişinin engellilik oranı yüzde 60 demektedir. Kişinin yaşının 60 ve üzerinde olması durumunda ise engellilik oranı 60 + 10 = 70 olacaktır.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu alım süreci tüm hastanelerde aynı olmaktadır. Devlet hastanesi, özel hastane, eğitim ve araştırma hastanesi ile üniversite hastaneleri arasında ufak tefek farklılıklar olsa da başvuru sistemi aynı aşamalardan oluşmaktadır. Yapılması gereken tek şey raporun alınacağı sağlık kurumu ya da kuruluşuna bir dilekçe yardımı ile başvurmak olacaktır. Danışma bölümünden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Dilekçe rapor alacak olan kişinin kendi el yazısı ile yazılmış olacaktır. Fakat hastane bünyesinde bulunan hazır formlar da kullanılabilir.

Form alınması durumunda eksiksiz ve doğru bilgilerle bu formun doldurulması gerekmektedir. Form ya da başvuru dilekçesinin sağlık kuruluna verilmesi gerekmektedir. Sağlık kurulu tarafından size bir çizelge verilecektir. Burada yazan doktorlara tek tek muayene olmalısınız. Yapılan tetkikler sonrası doktorlar tarafından çizelgede yer alan boş alanlar doldurulacaktır. Oranları yazdıktan sonra doktorların imzaladığı çizelge alınacaktır. Hastanelerde heyetler belirli günlerde toplanmaktadır. Bu günlerde hastaneye gitmeli ve özellikle devlet hastanelerinde sıraya girmelisiniz.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet tarafından size bazı sorular sorulacak ve doktorların verdikleri oranlar incelenecektir. Birden fazla engel olması durumunda ise Balthazard formülünden yararlanılarak yapılacak hesaplama sonrası tarafınıza sağlık raporu verilecektir. Verilen bu rapor süreli olduğu gibi süresiz de olabilmektedir. Rapor birkaç gün içerisinde hazırlanabileceği gibi, işlemlerin uzaması dahilinde bir kaç haftayı da bulmaktadır. Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastanelerden Alınan Heyet Raporları Geçerli mi?

Özel hastanelerden alınan heyet raporlarının geçerli olduğunu söyleyelim. Ancak devlet tarafından bu konuda ciddi yaptırımlar yapılmaktadır. Vatandaşlarımız tarafından bazı haklardan istifade etmek amacı ile alınan sağlık raporlarının geçerli olmaması durumunda hapis cezasına varan cezalar uygulanmaktadır. Özel hastanelerde heyet raporu vermek için de oluşturulan heyet bulunmaktadır. Bu heyette en az 3 ayrı dalın uzmanı olmak durumundadır. Uzman doktor yoksa mesul müdür tarafından kurul temsil edilir.

Verilen raporlar, kurulda bulunan doktorların görev alınana giren konular ile ilgili olmaktadır. Şayet kişinin engel durumunu ilgilendiren bir konuda heyette doktor olmaması durumunda rapor verilmesi mümkün olmayacak ve rapor gerçeklik arz etmeyecektir. Özel hastanelerde sağlık kurulu raporları verilirken oldukça titiz davranılması gerekiyor. Yoksa cezai yaptırımların olması kaçınılmazdır.

Özel Hastane İstirahat Raporu Ücreti

İş görememezlik raporu ya da istirahat raporu adı ile adlandırdığımız raporlar ise kolayca alınabilmekte. Özel hastanelerden, devlet hastanelerinden ya da aile hekimliklerinden dahi bu raporların alınması mümkün olmaktadır. Devlet hastanelerinde bu raporlar muayene sonrasında verilmekte olup herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak yapılan düzenlemeler ile birlikte bu raporlardan özel hastanelerde 50 ila 100 TL arasında ücret talep edilmektedir. Bunların yanı sıra ehliyet alırken ya da işe girişlerde alınması gereken sağlık raporları özel hastanelerden alınabildiği gibi aile hekimlerinden de alınmaktadır.

Özel Hastane İstirahat Raporu Ücreti

Özel Hastane İstirahat Raporu Ücreti

Sağlık rapor alınması için yetkili olan hastanelere giderek gişe ücretinin yatırılması gerekiyor. Aile hekimlerinden alınacak olan sağlık raporları ise ücretsiz olmaktadır. Fakat aile hekimi, farklı hekimlerin tetkik yapmasını isteyerek sizi ilgili branş doktorlarına yönlendirebilir. Ücret mukabili dahilinde özel hastanelerden bu raporları alabilirsiniz. Sigortalılık durumuna göre hastanelerde sizden farklı ücret talep edilebilir. Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu fiyatlar ise 2020 yılında geçerli olmaktadır.

Özel hastaneler tarafından verilen raporlar, heyette bulunan doktorların engel durumu için karar vermeye yetkili olması durumunda geçerli olabilir. Ancak bu raporları devlet hastanelerinden almak elbette ki daha garantidir. Bunların yanı sıra alınan istirahat raporları ya da işe girişlerde alınan sağlık raporları geçerli olmaktadır.

] }Yorumlar
 1. blank Konuk dedi ki:

  Ozel hastanelerdeb heyet raporu ucrwti nw kadardir