Devlet Destekli

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları

Vatandaşlarımız sağlık hizmeti konularında devlet hastanelerini tercih edebileceği gibi özel hastaneleri de tercih edebilmektedir. Nüfusun yoğun olduğu illerde devlet hastaneleri de çok yoğundur. Bundan şikayetçi olan insanlar da daha kolay hizmet alabilmek ve daha hızlı tedavi olabilmek adına özel hastanelere yönelmektedir. Fiyatlar hastanelere göre ve hatta hastane bünyesinde bulunan bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca Sigorta ile anlaşmalı hastanelerde muayene ücretlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Sigortasız kişiler de özel hastaneleri çoğunlukla tercih etmektedir. 2020 yılı itibariyle Profesör özel muayene ücretleri ve Devlet hastanesi muayene ücretleri hakkında bilgilere erişirken aynı zamanda da Özel hastane muayene ücreti sorgulama nasıl yapılacağını sizler için içeriğimizde yer verdik..

özel-hastane

Anlaşmalı hastaneler aracılığı ile uygun fiyatlarda muayene olmak mümkün.

Katılım Payı Alınan Hastalar ve Ücretleri

Özel hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katılım payı almaktadır. 2020 yılı için belirlenen katkı payı oranı 15 TL’ dir. Katılım payını sigortalı olan her hasta sağlık hizmeti aldığında ödemekle yükümlüdür. Hasta muayene olmak istediği bölüm sekreterliğinden giriş yapar yapmaz bu ücret tahsil edilmektedir. Katılım payının istisnası bulunmamaktadır. Sigortalı olan her devletdestekli.com hastadan talep edilmektedir. Bu ücrete ek olarak her hastane muayene ücretini kendisi belirlemektedir. Bu nedenle hangi hastaneden randevu almak isterseniz görüşme sırasında ücreti de sormanızda yarar vardır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sayfasında ücret hesaplama penceresi bulunmaktadır. Hastane ismi, ilave ücret, muayene türü, muayene olunacak bölüm gibi bilgiler doldurularak hesaplama yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde ise 2020 yılı için muayene ücreti 6 TL olarak belirlenmiştir. Sigortasız vatandaşlarımız için ise devlet hastanelerinde bir defaya mahsus olarak belirlenen muayene tutarı 50 TL’ dir.

sgk

Özel hastanelerden muayene ücreti hesaplaması bu ekran üzerinden yapılmaktadır.

Ücret hesaplaması yapmak için tıklayınız.

İlave Ücret Alınmayacak Kişiler Kimlerdir?

 • Şeref aylığı alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
 • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alan ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
 • Harp malulü olan ve bu bağlamda aylık alan kimselerden,
 • Yurt içi ve yurt dışında herhangi bir terör olayından zarar görenler, ölenler, öldürülen kişiler ve bunların ailelerinden,
 • Geliri asgari ücretin 1/ 3′ ünden az olan kişilerden ilave ücret talep edilmemektedir.

Çıkan kanun kapsamında ise özel hastanelerin acil kısımlarından giriş yapan hastalar için ilave ücret talep edilmemektedir. Ayrıca muayene ücreti 100 TL’ yi geçenler, hastalara detaylandırılmış olarak fatura vermekle yükümlüdür. Hastane yönetimi alınan ücretten nasıl ve ne şekilde ücretlendirme yapıldığını kanıtlamakla mükelleftir. Bu şekilde herhangi bir bildirim yapılmaz ve devletdestekli.com  çok fazla ücret alındığına dair bir tespitte bulunulursa şikayetler ALO 170 üzerinden ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı il müdürlüklerine şahsi başvuru ile yapılabilmektedir.

Özel Hastane Ücretleri ve Güncel Tutarlar

Özel Hastanelerin muayene ücretleri Sağlık Uygulama Tebliği (SUT ) tarafından düzenlenmektedir. Bazı hastaneler katılım payı dışında ücret almamaktadır. Bu sebeple diğer hastaneler ile arada bir fark meydana gelmektedir. Bu tutar muayene farkı olarak hesaplanmaktadır. Formül olarak belirtirsek;

Katılım payı – Muayene ücreti = Muayene farkı bulunur.

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde devlet tarafından 32 TL ödeniyor. Hastaneler ise bu ücretlerin maksimum 2 katını hastadan isteyebilir. Özel hastanelerde muayene sonrası çok fazla ücret ödemek istemeyenler özel sağlık sigortası yaptırabilir ya da tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusunda bulunabilirler.

Özel hastaneler yönetmeliğinin 51. maddesi faturaların düzenlenmesi başlığını içermektedir. Bu maddeye göre herhangi bir şekilde tedavi edilen hasta için fatura düzenlenmesi zorunlu kılınmıştır. Hastaya sunulan hizmetin karşılığında alınan bedelin ise ayrıntıları ile fiş ya da faturada düzenlenmesi gerekir. Ayrıca sağlık hizmeti dışında sunulan yiyecek, içecek, telefon gibi ekstra ücretlerin de piyasa rayiç bedelinin üzerinde olmaması gerekmektedir. Özel hastaneler yönetmeliği için tıklayınız.

POLİKLİNİK MUAYENE ÜCRETLERİ EN YÜKSEK ÜCRET ÖZEL MUAYENE
Kadın Hastalıkları 50 TL 66 TL 80-100 TL
Üroloji 50 TL 56 TL 60-100 TL
Kardiyoloji 30 TL 73 TL 60-100 TL
Nöroloji 25 TL 62 TL 40-80 TL
Beyin Cerrahi 35 TL 58 TL 50-100 TL
Göz Hastalıkları 40 TL 49 TL 40-100 TL
Dermatoloji 25 TL 54 TL 40-100 TL
Göğüs Hastalıkları 30 TL 56 TL 30-60 TL
Kulak Burun Boğaz 30 TL 51 TL 30-60 TL
Genel Cerrahi 25 TL 60 TL 30-60 TL
Dahiliye 25 TL 60 TL 30-60 TL
Ortopedi 30 TL 51 TL 30-60 TL
Fizik Tedavi 30 TL 54 TL 30-60 TL
Yaşlı Hastalıkları 30 TL 60 TL 30-60 TL
Plastik Cerrahi 40 TL 56 TL 30-60 TL

Tabloda 2020 yılına ait özel hastane ücretleri yer almaktadır. Bu ücretler her hastanede değişkenlik gösterse de tablo hemen hemen bu şekildedir. Dahiliye bölümüne muayene olmak isteyen bir hasta 25 ila 60 TL arasında bir ücret ödeyecektir. Kulak Burun Boğaz polikliniği ise 30 TL ile 50 TL arasında değişen bir ücrete sahiptir.

Tabi özel hastanelerin bir çoğunda durum çizelgede görüldüğü gibi değildir.

Ortalama;

 • Uzman doktor: 150 – 200 TL. arası
 • Doçent Doktor :  250-350 TL. arası
 • Profesör: 350 – 400 TL.

arasında muayene ücreti almaktadır. Bu doktorlar 10 gün kontrol süresi verirler ve 10 gün içinde ücretsiz olarak kontrole gelebilirsiniz. Ancak süre 10 günü geçerse yeniden muayene parası ödersiniz.

 • Göğüs filmi : 50-70 TL.
 • Kan tahlili : 50:100 TL.

olarak yeniden ücrete tabidir. Tabi bu muayenelerin gereklilik derecelerine göre SGK tarafından karşılandığı gibi ücrete tabi durumlarda mevcuttur. Bu durumların tümü yönetmelikte yer almaktadır.

Bu fiyatlar ortalama olup, asıl muayene ücretleri hastanelerden güncel olarak öğrenilebilir.

Ümit Hastanesi Muayene Ücretleri

Ümit Hastanesi Eskişehir ilimizde kurularak sağlık hizmeti vermeye devam eden bir hastanedir. Yoğun bakımdan dermotolojiye, check-up’ tan diyetisyen birine kadar bütün birimleri bünyesinde barındıran geniş bir hastanedir. Ayrıca internet üzerinden tahlil sorgulama hizmeti de verilmektedir. Şekerbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ile anlaşmalı bir kuruluştur. Birçok özel sigorta şirketi ile de anlaşması bulunmakta olup özel sigortanız var ise düşük meblağlar ödeyerek muayene olabilirsiniz.

ümit-hastanesi

Ümit Hastanesi

Anlaşmalı sigorta şirketleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Randevular online olarak ya da (0222) 335 03 35 numarası üzerinden kabul edilmektedir. Hastane Sağlık Bakanlığının hasta hakları yönetmeliğine uygun olarak hizmet vermektedir. Muayeneleriniz polikliniklere göre değişiklik göstermekte olup en fazla 80 TL’ dir. 

Acıbadem Sağlık Grubu Muayene ücretleri

Acıbadem Hastanesi Türkiye’ nin en büyük özel hastanelerinden biridir. Ayrıca yurt dışında da sağlık hizmeti vermektedir. Tüm tıbbi birimleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca hastanede böbrek nakli, karaciğer nakli, kemik iliği nakli yapılmakta ve tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Acı Badem Fiyat Sorgulama linkine tıklayarak, muayene ücretlerini talep edebilirsiniz.

acıbadem

Hastane bankalar ve özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. da Vinci adı verilen ameliyatlar robotlar ile yapılmaktadır. Ayrıca hastane bünyesinde doğuma hazırlık kursları da verilmektedir. Tüm şubelerde 4 boyutlu ultrason cihazı vardır. Acıbadem, Altunizade, Ataşehir ve Kozyatağı hastanelerinde açık mr cihazı bulunmaktadır. Ayrıca check- up yaptırmak isteyenler için her şubede bu işlem gerçekleştirilmektedir. Hastanede her türlü aşı yapılabilmektedir. Online randevu almak için tıklayınız.

Anadolu Sağlık Merkezi

Anadolu Vakfı tarafından sağlık hizmeti verilmesi adına kurulmuştur. Hastanede 2010 yılından beri kemik iliği nakli gerçekleştiriliyor. 2002 yılından beri hastane Johns Hopkins Medicine International ile ortaklaşa çalışmalar yapmaktadır. Yapılan anketler sonucunda %83 hasta memnuniyeti olan bir hastanedir.

anadolu-sağlık-merkezi

Anadolu Sağlık Merkezi

Çok geniş bir hizmet alanına sahiptir. Yeni doğandan radyasyona, hematolojiden genel cerrahiye kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü poliklinik hastane bünyesinde mevcuttur. Ulaşım açısından sıkıntı yaşayan hastalar için hastane servisleri bulunmaktadır. Şirketler, sigorta şirketleri, eğitim kurumları, bankalar ile anlaşmalı bir hastanedir. Fiyat talep formunu doldurarak fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak da mümkündür. İstanbul Ataşehir ve Kocaeli Gebze’ de iki şubesi bulunmaktadır.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? adlı yazımızı okudunuz mu? Özel hastaneler tarafından bakıldığında devletin bazı tutarları karşıladığı görülmektedir. Bu tutarların karşılanabilmesi için ise hastanenin Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Hastadan talep edilecek olan tutar da maksimum bu ücretlerin iki katı olabilmektedir. Ödemelerin faturalandırılması ise zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca yemek vb. ücretlerin de piyasa fiyatlarının altında olması gerekmektedir.

Siz de sigortalı iseniz dahi özel hastanelere giderek muayene olabilirsiniz. Ayrıca özel sağlık sigortanız varsa çok düşük muayene ücretleri ödersiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Sizin İçin Araştırdık 14/07/2020

Özel hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katılım payı almaktadır. 2020 yılı için belirlenen katkı payı oranı 15 TL’ dir.

Devlet hastanelerinde sigortası olmayanların ödemesi gereken muayene ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet hastanelerinde ise 2020 yılı için muayene ücreti 6 TL olarak belirlenmiştir.
Yorumlar
 1. blank sergen dedi ki:

  izmir.sahil beldesi urkmezde meryamana ozel hastanesinde bir agri kesici igneye 250 lira para verdim

 2. blank Ahmet dedi ki:

  Kaninda efekso nvar beyaz kani az recede yazilan konjenital nötropeni kiz cocuk dogum tarihi 2017 12 17 buna care ariyoruz yardimci olabilirmisiz

 3. blank Mert kahraman dedi ki:

  Bodrumda devlet hastenesi var.Ne doğru düzgün doktor var.Nede acili acil degil personeli personel bodruma yakışmayan bir durum.ÖZEL HASTANE ALMAN HASTANESİNE GİTTİM 400 TL ACİLDEN ÜCRET İSTEDİLER.ACIBADEME ACİLE GİTTİM 85 TL ÜCRET 1 SAAT OKSİJEN 1 HAP VERDİLER FİYAT 135 TL DEDİLER.

 4. blank Vatandaş sgk dedi ki:

  Böyle bir şey ölümü. Sen devlet olarak bir fiyat belirle ama deki iki katına kadar alabilirsin. Hastaneden önce vatandaşı sen zaten. Ama tabi yapmak zorundasın çünkü Türkiye’deki bir çok özel hastane kağıt üstünde olmazsada en bastakilerin ailesinin ortağı olduğu hastaneler

 5. blank Adil dedi ki:

  Merhaba devlet Hastanesi’nde ameliyat oldum böbrek taşı stend takıldı ameliyat olduğum hastanenin ameliyathanesi kapalı stendi aldırma..gerek ne öneriniz var acaba

 6. blank Meltem dedi ki:

  Eskişehir gürlife hastanesinde sgk kurum anlaşması olmamasına ragmen Eskişehir de en uygun hastane dıyebılırım prf Dr muayene tahlil diger özel hastanelere kıyasladıgımda baya fark var artık Eskişehir de kaldığım surelerde Gürlife hastanesi Ankarada Guven hastanesi

 7. blank Ozgun dedi ki:

  Mersindeki tum ozelleri ariyorum kulak burun bogaz icin en az 75 tl den basliyor normal doktor . Burdaki fiyati uymuyor . Kendi dusuk 75 sonra 100 lerde devam ediyor

 8. blank Kaan dedi ki:

  Ben daha. Bu gün gittim hastaneye özel tinaztepe sigortam yok dedim acil den giriş yaptık yatış verdiler ultrason endoskopi çekildik 3150 lira para istediler

  1. blank canan dedi ki:

   Sigortanız yoksa GSS yaptırın 53 lira ödeyerek bütün sağlık işlemlerinşzi yaptıra bilirsiniz devlet böyle bi hak vermiş haberiniz yokmu.en son 53tl idi şuan bilmiyorum yanlış olmasın.

 9. blank Sercan dedi ki:

  Selam arkadaşlar ben Bursa’da yaşıyorum en iyi Kardiyoloji hastane de var tşkler

 10. blank ankara hastanesi dedi ki:

  ankara özel hastanesi muayne ücreti 100tl artı 15 tl katkı payı aldılar kan tahlili ve ultrason için de 250 tl aldılar!!

 11. blank karaköse dedi ki:

  17/09/2019 tarihinde özel tıp merkezine gittim muayene ücreti olarak 60,00 tl alındı doktorumuza muayeneden sonra üç adat tahlil istendi tahliller içinde ikisine beşer lira birinede yedi lira ücret aldılar toplan onyedi tl (60+17=77 Tl) işim bittikten sonra fatura vermelerini istedim isteksizde olsa faturayı bulup kesmeye başladılar ama nasıl fatura kesileceğini bilemediler ve 17 tl yi iade edip yanlışlık olduğunu tahlillerden para alınmayacağını söyleyerek iade ettiler, faturayada 45,00 tl fizik tedavi ücreti 15 ,00 tl katılım diye faturaladılar (fizik tedavi olmadım muayane oldum) şimdi benden bu ücreti aldılar kimbilir adıma filim,mr çekilmiş olarak gösterilip devleti ne kadar sövüşleyecekler

  1. blank havva dedi ki:

   aynısı benimde başıma geldi fişi vermek istemeyince sağlık bakanlığı şikayet hattından şikayet ettim geri ödeme yaptılar

 12. blank marla dedi ki:

  psikiyatriye direk gidemiyor muyuz ?

 13. blank Özel acilde dedi ki:

  Devlet hastanesi acilinden resmi şevkle özel hastaneler yoğun bakımına gidip anjiyografi olan bir hastadan stend bedeli alınır mı?

  1. blank Ali dedi ki:

   Hayır kesinlikle alınmaz.

 14. blank Bekir incer dedi ki:

  Aslında sağlık çok önemli ama fiyatlar makul seviyede kontrol edilip tutulmalıdır.

 15. blank zahit günay dedi ki:

  Ben tüm hastahanelerin sürekli denetlenmesinden yanayım denetim şart.

 16. blank muayene ücreti dedi ki:

  dün medipol kkb ye gittim muayene ücreti 50 tl insan kazıklıyorlar resmen .sigortalıyım ama kim kimi kandırırsa artık .bunları denetlemek gerekiyor .

 17. blank muayene ücretleri dedi ki:

  kardiyoloji muayene en yüksek ücret 73 tl dir 2019 yılı fiat tablonuz.buna rağmen 120 tl istenmektedir.SGK emeklisiyim.açıklama yaparmısınız.

 18. blank muayene ücretleri dedi ki:

  slm.emekli öğretmen halim çelik…6 ayda bir hastaneleriniz kayseri yada bursa acıbademde rutin muayene ve şeker ve kan tahlilleri ile akciğer grafisi yaptırmaktayım.ücretleriniz oldukça yüksek. bundan sonra sadece kayseriye muayene olacağım.neden bursada sgk ile anlaşmanız yok. acıbadem hastası olarak yapılan haksızlığı ve ücret politikanızı kınıyorum.paranız yoksa sürünün mü demek istiyorsunuz.

 19. blank Gorgi dedi ki:

  🙂
  Eğer yapancıysan bizim ülkemizde geçirirler kardeş.
  Affetmezler

 20. blank Müayine ücretlüri dedi ki:

  Bu fiyatlar yabaci şahslarada aynimi? Mesela Azerbaycan vatandaşı için.

  1. blank muayene dedi ki:

   yabancıların bi farkı olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Bizlerden o miktar alınıyosa eğer sizden de alınmasında bi sakınca yok.

 21. blank Aydin Yılmaz dedi ki:

  ankarada ben ankara cerrahi tıp merkezine gidiyorum dediğiniz fiyatlardan daha düşük ücret alıyorlar.