Özel Okul Devlet Desteği (NET RAKAM)

Özel Okul Devlet Desteği (NET RAKAM)
A+
A-

2021 eğitim öğretim yılı içerisinde bir çok özel okul devlet teşviki vererek çok sayıda öğrencinin daha başarılı ve daha sağlıklı bir eğitim alması için katkıda bulunmaktadır. Özel okullarda alınan eğitimlerin daha sağlıklı olması ve bu okullarda eğitim gören öğrencilerin istatiksel olarak daha başarılı olması sınıf içerisinde bulunan öğrencilerin sayısının daha az olması, eğitmenlerin öğrenciler ile daha özel olarak ilgileniyor olması ile yakından alakalı olmaktadır. Bu sebeple de bir çok aile çocuğunun daha başarılı olması ve geleceğinin daha iyi olabilmesi açısından çocuklarının eğitimini özel okullarda almasını tercih etmektedirler.

Özel okulların yıllık fiyatları oldukça yüksek olduğu için genellikle durumu iyi olan aileler çocuklarını bu okullara göndermektedirler. Fakat orta halli bir gelire sahip olan ailenin çocuğu da devlet teşviklerinden yararlanarak bu okullara gidebilmektedir. Özel okul devlet teşvikleri bir çok ailenin merak konusu olurken ortalama olarak belirlenecek olan rakamlar sayesinde çok sayıda aile bütçesini bu duruma göre ayarlamaktadır.

Fen Liseleri Türkiye Geneli Giriş Taban Puanları listesi güncellendi.

Özel Okul Devlet Teşvik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak

Eğitim öğretim yılı içerisinde özel okullara kaydını yaptırmak isteyen öğrenciler için teşvik başvuruları Teşvik başvuruları her yıl ilan edilen tarihlerde alınmaktadır. Teşvik için başvuruda bulunacak olan öğrencilerin talepleri milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenen tarihler içerisinde yapılacaktır.

Eğitim öğretim alanı içerisinde özel okulların kontenjan listesi aşağıda yer almaktadır.

Tablo yardımı ile ele almış olduğumuz özel okul kontenjan listeleri tahmini olarak baz alınmış olan rakamlarlar olarak belirtilmiştir. Net olarak belirlenecek rakamlar Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından ele alınacaktır.

Eğitim Öğretim Yılı Özel Okul Devlet Destekleri Ne kadardır?

Özel okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için devletin sunacağı teşvik rakamları 3 bin ile 4,6 bin Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Devlet teşvikleri okul öncesi eğitim, ilk öğretim, orta öğretim, lise ve temel lise alanlarında eğitim alacak olan öğrenciler için  verilmektedir.

 • Okul öncesi eğitim alanında öğrenim görecek olan öğrencilerden 3.290 Türk Lirası oranında devlet desteği verilmektedir.
 • İlkokul öğrencileri için verilecek olan teşvik tutarı 3.960 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Orta okul öğrencilerinin özel okulların teşviklerinden yararlanması için belirlenmiş olan rakam 4.610 Türk Lirası civarındadır.
 • Orta öğretim 4.610 TL.’dir.
 • Liselerde eğitim alan öğrenciler için de belirlenmiş olan rakam 3.960 Türk Lirası civarındadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz rakamlar geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde belirlenmiş olan rakamlar dahilinde verilmiştir. Bu yıl devlet tarafından verilecek olan teşvik tutarları milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Özel Okul Devlet Teşvikler

En Ucuz Özel Okul Fiyatları dönemi kolejler hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Özel Okul Teşvik Şartları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Aranan şartların başında eğitim öğretim yılı içerisinde devlet teşvikinden yararlanacak olan öğrencilerin başvuruda bulunmuş olduğu okulun şartlarına uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bunun dışında ise genel olarak aranan şartlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • İlkokul birinci sınıflarda ilgili tarihte kayıt şartlarına sahip olmak
 • Beşinci sınıfa devam edeceklerde  ortaokul veya imam hatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken bir önceki yıl için sınıf tekrarı yapmamış olmak,
 • Okul öncesi eğitimde 17 Mart 2013 ile 17 Eylül 2014 tarihlerinde veya arasında doğmuş olmak,
 • Resmî/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak,

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz maddeler daha önceki yıllarda aranan şartlara göre belirlenmiştir. Bu sebeple de resmi içerik taşımaz. Ayrıca her özel okulun öğrencilerde aramış olduğu şartlar farklılık göstereceği için bu konuda genelleme yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu projelerin içeriklerini incelemek için tıklayınız.

Belediyeler Özel Okulda Okuyan Öğrenciler İçin Burs Veriyor Mu?

Belediyeler okul öncesi eğitim alanında, ilk okul, orta okul, lise ve yüksek okul öğrencileri için maddi ve manevi destekler sağlamaktadır. Ayrıca bu öğrenciler için her ay düzenli olarak burs yardımları da yapılmaktadır. Fakat belediye burslarından faydalanacak olan öğrencilerin maddi durumlarının oldukça yetersiz olması gerekmektedir. Aile fertlerinin toplamda kazanmış oldukları gelirlerine bakılır ve belirlenmiş olan rakımın altında bir gelire sahip olan ailelerin çocuklarına burs konusunda öncelik tanınır. Bu sebeple de özel okullarda okuyan öğrencilerin belediye burslarından yararlanabilmeleri için aranan şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir. Ayıca özel okullarda eğitim alan öğrenciler için bir çok okul burs imkanı sağlarken bir çok kurum, kuruluş, vakıf ve şahıslar bu öğrenciler için burs imkanı vermektedirler. Özel okula yerleşen öğrencilerin not ortalaması ve puan durumu göz önüne alınmış olduğunda verilen burs imkanları Kredi Yurtlar Kurumunun Vermiş olduğu burs yardımları ile karıştırılmaktadır. Sağlanan bu burslar KYK bursu değildir.  Belediye bursu nasıl alınır? şartları nelerdir? adlı başlığı inceleyerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ailenin Gelirine Göre Puanlama

Ailenin aylık toplam gelir tutarları her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle yeniden belirlenir

 • 1.000 TL den daha az ise 340 puan,
 • 1.000 TL veya 1.500 TL arası ise 330 puan,
 • 1.501 TL veya 2.500 TL arası ise 320 puan,
 • 2.501 TL veya 3.500 TL arası ise 310 puan,
 • .501 TL veya 4.500 TL arası ise 280 puan,
 • 4.501 TL veya 6.000 TL arası ise 250 puan,
 • 6.001 TL veya 7.500 TL arası ise 200 puan,
 • 7.501 TL veya 9.000 TL arası ise 100 puan,
 • 9.001 TL veya 10.500 TL arası ise 80 puan,
 • 10.501 TL ve daha fazla 40 puan verilir.

Bu puan durumlarına göre eğitim öğretim yılında da devlet teşviki alabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar gülay yıldız dedi ki:

  merak ettiğim bir durum var bu belirtilen miktarların neden %35 ini yatıracağız diyor okullar böyle bir hakları var mı..??!!
  örenğin benim hakedişim 3290 tl iken ödeyeceğiz dedikleri miktar 1152 tl ye düşüyor bununla ilgili bilgisi olan var mı?

 2. Yönetim Yönetim dedi ki:

  Özel okul Devlet destekleri hakkında genel bilgiler.

  (5/5)
 3. Avatar Tülay demirci dedi ki:

  Anlayamadigim şey devlet bukadar çok kolej özel okul desteği yapacağına mahalle okullarını artırıp öğrenci sayısını düşürebilir hem daha kaliteli bir eğitim hemde açıkta kalan birçok öğretmene iş çıkarır bunu neden yapmıyor dönem dönem bağımsız okul sınavları yapıp başarı gösteren öğrenci eğitimini veren ogretmenin maaşına katkıda bulunarak ogretmeninde kaliteli eğitim vermesini saglayabilir böylece eskiden olduğu gibi her öğrenci devlet okulundan başarılı bir şekilde mezun olabilir öğrenciler arasında zengin fakir ayrimida olmaz neden bu yapılmıyor.

 4. Avatar Hatice dedi ki:

  Özel okul teşfikini nereye başvuruyoruz acaba

 5. Avatar zafer tüzün dedi ki:

  Benim bir kızım var Hidrosefali hastalığı var ve daha önce teşvik almıştım, 6. sınıfa geçti ama bu yıl devlet teşviki alamadım ne yapmalım acaba?

 6. Avatar zafer tüzün dedi ki:

  Benim bir kızım var Hidrosefali hastalığı var ve daha önce teşvik almıştım, ama bu yıl devlet teşviki alamadım ne yapmalım acaba?

 7. Avatar Mehmet Günhan dedi ki:

  Mekatronik ve Biyomedikal alanlarında Beyikdüzünde Hizmet veren Beylikdüzü Anadolu Teknik Lisesi fiyatları da uygun eğitim kaliteside çok iyi. Öğrencim Bu okula yazdırdım ve çok memnun oldum

  1. Avatar Mert dedi ki:

   peki bbukayıtlar nne zaman başlıyor

 8. Avatar devlet özel okul bursu dedi ki:

  devlet özel okullar icin katkı payı devam edicekmi ve ne zaman başlar tarih varmı

  1. Avatar Fatih Kaptan dedi ki:

   Yeni teşvik verilmeyecek, daha önce almaya hak kazanlar okulu bitene kadar almaya devam ediyor.

 9. Avatar özel kreş yardımı hk dedi ki:

  merhaba,

  çalışan anneyim gelirim askeri ücret düzeyindedir özel kreş masrafını (1100TL)karşılamakta zorlanıyoruz destek almak için nasıl başvuru yapabilirim

  Serap Kurultay

 10. Avatar Melek atik dedi ki:

  Destek

 11. Avatar uygar dedi ki:

  Hersey guzelde sartlardan ziyade yapılması gerekenlerde yazabilirdiniz gereken evrak gibi