Devlet Destekli

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2020 (Eksperin Hepsine)

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır? Şartları Nelerdir? Hiç parası olmayan vatandaş için konut kredisi çekme yöntemleri giderler ve masraf hesaplamaları ile ev almak için gereken tüm bilgiler haberimizde..

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2020 (Eksperin Hepsine)

Konut almak istiyor ancak birikmişiniz yoksa üzülmeyin. Evin tamamına kredi almanız mümkün. Bazı bankalar tarafından evin hepsine kredi verilmektedir. Evin tamamına kredi veren bankalardan herhangi bir peşinat yatırmak zorunda kalmadan kredi alabilirsiniz. Ancak bu kredilerden yararlanmak için ipotek gösterilmesi gerekiyor. Detaylar hakkında içeriğimizden bilgi edinebilirsiniz.

Peşinatı Olmayanlar İçin Evin Tamamına Kredi

Ev almak için peşin parası olmayanlara bazı bankalar peşinatsız konut kredisi vermektedir. Bu bankalara başvurmak isteyenlerin uygulamaları gereken bir kaç özel teknik bulunmaktadır. Bu yazımızda peşinatsız ev almak istiyorum diyenler için hiç parası olmayanlar ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için cevapladık. Bu içeriğimiz de, kendi evini satın almak isteyen müşterilerin bankalardan alabilecekleri hiç peşinatsız mortgage ve konut kredilerini kaleme aldık. İşte detaylar..

peşinatsız-konut-kredisi

Bankalar tarafından peşinatsız konut kredisi verilmektedir.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Bankalardan kredi alacak vatandaşlar, ev kredisi başvurusu yaptıklarında kredinin en fazla %80 oranında çekebilirler. Bu oran evin eksper değerinin ( 80) yüzde seksenidir. Diğer anlamda eksperin yüz bin lira değer biçtiği bir ev için en fazla seksen bin lira konut kredisi çekilebilir. Vatandaş geriye kalan 20 bin lirayı ev sahibine ödemediği durumda evi satın alamaz. Ev sahibi olabilmeniz için bankaların size tamamını yani yüzde yüzünü ödemesi gerekir. Bankanın evin tamamını ödemesi için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemleri inceleyelim.

 • Peşinatsız ev alma yöntemi 1; Eksper değerini yüksek gösterme,
 • Parası olmayanlara ihtiyaç kredisi yöntemi 2; %20 oranında ihtiyaç kredisi verme,
 • Peşinatsız konut kredisi çekme yöntemi 3; Başka bir gayrimenkulü ipotek altına almadır.
 • Eğer ihtiyaç kredisi çekebilecek durumda değilseniz, taşınır veya taşınmaz malınızı teminat gösterebilirsiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Eksper Hesaplaması Yöntemi

Yukarıda da anlattığımız gibi yüz bin liralık evin değerini eksper yüz bin lira gösterirse banka size en fazla 80 bin lira kredi ödemektedir. Bunun için eksper ile görüşerek, bu tutarı yükseltmeniz gerekmektedir. Her bankanın eksper kuruluşu aynı eksper firması ile çalışmazlar. Emlakçılar, müteahhitler hangi eksperin ne kadar değer biçtiğini, hangi eksperin yüksek veya düşük fiyat verdiğini bilirler. Bu sebeple, kredisi onaylanmayacak olan şahıslar için yüksek değerde fiyat biçen eksper servislerini tavsiye ederler. Eğer evinizin emlakçıdan alıyor iseniz, muhtemelen emlakçı evin değerinin tamımına peşinatsız %100 konut kredisi çıkması için sizi uygun olan banka veya ekspere yönlendireceklerdir. Zira siz evi peşinatınız olmadığı için satın alamazsanız, bu durum ne emlakçıya, ne müteahhite, ne size nede bankaya yarayacaktır. Emlakçı, Müteahhit, Banka sizinle aynı fikirde ve herkes kredinin onaylanması için elinden geleni yapacağı için bir şekilde eksper değerini yüksek gösteren bir eksper bulunabilir veya böyle bir ve finans kuruluşu tercih edilebilir.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Tarafından %20 İhtiyaç Kredisi Yöntemi

Tüm bankaların hesaplamaları ancak ve ancak %80 oranında peşinata kadardır. Akbank, İş bankası, TEB, Finansbank, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası parası olmayan kişilere evin değerinin yüzde seksenine peşinatsız kredi verebilirler. Bazı banka şubeleri hazırlamış oldukları kredi paketleri ile müşterilerine ayrıca bir ihtiyaç kredisi imkanı sunarlar ve bu ihtiyaç kredisini evin %20 oranında peşinatına sayarak, müşterilerine peşinatsız konut kredisi verirler. Farz edelim satın alacağınız evin değeri 200.000 TL. Eksper firması da evin değer hesaplaması sonucunda fiyatını 200 bin lira olarak belirledi. Bu durumda 200.000/ %80 hesaplaması sonucunda 160 bin lira konut kredisi çekebilirsiniz. İhtiyacınız olan 40 bin lira için ise bireysel ihtiyaç ve tüketici kredisi kullanabilirsiniz.

Garanti bankası, Akbank, İş Bankası, HSBC, TEB, Vakıfbank, Ziraat, Finansbank, Denizbank peşinatı olmayanlara  ev almak için ihtiyaç kredisi vermektedirler.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gayrimenkul İpotek Tesisi

Ev almak için peşinatı olmayanlara uygulanan diğer bir yöntem ise gayrimenkul ipoteğidir. Bu yöntem ile bankalar ve finans kuruluşları evin değerinin çekilen krediden düşük olması nedeniyle, kendilerini sağlama almak ve kredi ödenmez ise elde olan ipotek tesisleri bozdurulduğunda bankanın zararını karşılayabilmek adına, ev sahibinin veya üzerine kayıtlı arsa, tarla, bağ, bahçe, ev, daire, müstakil ev ve benzeri eksper tarafından değer biçilebilecek bir gayrimenkulü ipotek altına alarak kredi verirler. Bu hesaplama yönteminde, ikinci konut veya emlağın değeri ne ise, bu değer kapsamında kredi verilmektedir. Peşinatsız ipotekli konut kredisi hesaplaması yine daha önce bahsettiğimiz ev kredisi hesaplaması ile aynıdır. Gayrimenkulün sahibi bankaya tapu ile başvurur ve bu taşınmaza da eksper gönderilir. Eksper arsa, tarla veya ikinci evin değerini tespit eder ve bir fiyat belirler.

 • Satın alınmak istenen evin değeri 200.000 TL.
 • Eksperin verdiği değer 200.000 TL.
 • Bankanın vereceği peşinatsız %80 konut kredisi 160.000 TL.
 • İhtiyaç olan peşinat miktarı 40.000 TL.

Peşinat olarak sayılacak olan ikinci taşınmaz için hesaplama;

 1. Bağ, bahçe tarla veya evin değeri 120.000 TL.
 2. Tespit edilen eksper değeri 100.000 TL.
 3. Bu gayrimenkule bankanın vereceği kredi oranı %80
 4. Hesaplamaya göre verilebilecek kredi 80.000 TL.

Ev kredisi çekmek için ikinci gayrimenkulün hesaba katılması;

Satın alınmak istenen ev için verilen kredi miktarı + İpotek altına alınan taşınmaz için verilen tutar

Ev almak isteyenler bu yöntem sonucunda 160.000 TL. + 80.000 TL. = 240.000 TL. peşinatsız ev kredisi çekerler.  Hiç paraları olmadan aylık sabit taksiler halinde hayal ettikleri evi satın alabilirler.

Konut kredisi çekmeden önce yapılacak hesaplamada, evin tamamı için kredi çekilirken, tapu ve eksper masrafları, taşınma giderleri, tadilata ihtiyaç duyuluyor ise tadilat giderleri hesaba katarak biraz yüksek miktarda kredi çekmenizi tavsiye ederiz.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Ferdi kaza ve hayat sigortası 100 lira ile 400 lira arasındadır. Tespitinde ev sahibinin yaşı, kaç para ev kredisi çektiği ve evin durumu göz önüne alınır.Konut kredisi dosya masrafı ortalama 500 lira civarındadır. Hakem heyetleri tarafından geri alınabilinen bu masraf için bankalar halen konut bu ücreti almaya devam ederler. Bu ücretin geri ödenmesi için talepte bulunmayan kişiler ise, kaderlerine razı olarak bu parayı öderler. Ancak hakem heyetine başvuranlar ise basit bir dilekçe ile parayı geri alabilirler. Yine bu parayı ödemek istemiyor iseniz, yaşadığınız yerde hizmet veren bir avukata başvuru da bulunarak 25 TL. noter vekalet ücreti ile bankalara ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz.

Peşinatsız otomobil kredisi almak ister miydiniz?

DASK sigortası ve ev kasko sigortası masrafı; Bir diğer masraf ise eğer evinizi peşinatsız konut kredisi çekerek almış iseniz, her yıl düzenli olarak yenilenen kasko ve DASK sigortası ödemek zorundasınız. Bu sigorta normal şartlarda taşınır mülkiyetlere yapılan araç  kaskosuna benzer niteliktedir. Konut kasko sigortası ile DASK sigortası arasında ki fark, kasko evinizde oluşabilecek sözleşme kapsamında belirtilen tüm hasar ve tahribatları kapsarken, DASK sigortası sadece meydana gelebilecek depremden doğan hasarları kapsamaktadır.  Devlet kuruluşu olan Doğal Afet Sigorta Kurumunca yıllık ortalama 150 TL. civarında bir bedel alınarak, ev depreme karşı sigortalanmaktadır. Peşinatsız ev kredisi çekecek vatandaşların bu giderleri de hesaba katlamaları tavsiye edilmektedir. İsterseniz internet üzerinden evinizin deprem sigortasının kaç para tutacağını bu adresten hemen öğrenebilirsiniz. Hesaplama yaparken aşağıda ki bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir;

 • Evin bulunduğu şehir ve ilçe ile beldenin seçimi,
 • Binanızın yapı tarzı, (betonerme, yığma kagır, diğer)
 • Binanın yapım yılı (1975 öncesi, 1976-1996, 1997-1999, 2000-2006, 2007 ve sonrası)
 • Evinizin toplam yüz ölçümü Daire Yüz ölçümü metre kare hesabı (Ör: 145 m²)
 • Yenileme Bilgisi (1. yıl yenileme indirimi %10,  2. ve diğer yıllar indirm %20 oranındadır)

Sözleşme türü ve kapsadığı teminatlara göre belirlenen konut kaskosu ile ortalama yıllık 200 TL. den başlamakta ve üst limiti ev sahibine göre belirlenmektedir. Bu kaskoların bazıları yangın, sel, gibi doğal afetlerle birlikte binanızda oluşabilecek tüm tahribatları kapsarlar.

Konut kredisi eksper giderleri peşinatı olmayanların hesap etmesi gereken diğer bir giderdir. Eksper giderleri her ev için ortalama aynı miktarlardadır. Ülkemizde Eksper görevini icra edenler için kurulmuş bir dernek vardır. Eksper ücretleri her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen tarifler dahilinde ve diğer mevzuat hükümlerine göre belirlenir.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi erken kapama masrafı; Eğer satın aldığınız ev için çektiğiniz krediyi erken ödemek isterseniz banka size %2 oranında ceza kesecektir. Bu sebeple 100 bin lira kredi çekmiş iseniz 2 bin lira, 200 bin lira kredi için ise 4 bin lira erken kapama cezası ödersiniz. Bu hesaplama banka tarafından erken ödediğiniz süreye, kaç ay kredinin kaldığını ve miktara göre hesaplanmaktadır. İpotek tesisi yöntemi ile peşinatsız konut kredisi çekerseniz,  yine bu parayı ipotekli ev içinde ödersiniz. Kredi çekmeden önce erken kapama ücreti olup olmadığını banka yetkilisine sorarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar ev finansmanında üst sınırı her ne kadar yukarıda bahsettiğimiz gibi eksper değerinin yüzde seksenini esas alarak hesaplasalar da, birde kredi çekenin ödeme gücünün hesaplaması var. Burada eğer kefil vs. yok ise, tek kişinin maaş bordrosu üzerinden kredi çekiliyor ise, banka kişinin evraklarla ispat etmiş olduğu tüm gelirinin maksimum %70 seviyesinde kredi verebilir. Yani kredi çeken kişi 1.000 TL. maaş alıyorsa, aylık ödeyeceği ev kredisi 700 TL. yi geçemez. Bunun üstüne banka peşinatsız veya peşinatlı konut kredisi vermez.

Bu yazımızda, peşinatsız konut kredisi çekmek isteyen tüm vatandaşlarımız için hesaplama, ücret bilgisi ve masrafları belirttik. Devlet bankalarından başlamak kaydıyla bankalara konut kredi ve maaş hesaplaması yaptırabilirsiniz.

Emlak GYO tarafından 60 ay vadeli sıfır faizli konut kredisi verilmektedir. Bu kredi ile hiç parası olmayan vatandaş kira öder gibi ev sahibi olabilecektir. Kredinin vadeleri ve faiz oranları ödenecek peşinat oranına göre değişmekte olup, bu kampanya dahilinde düşük faiz oranından faydalanmak için en az %10 peşinat şarttır. Yine bu kredi paketinde, Türkiye’de ilk kez 20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi verilmektedir. Üstelik 20 yıl vadeli konut kredisinin faiz oranları kampanya dışında diğer bankaların verdikleri kredilerle hemen hemen aynıdır. Eğer %10 oranında peşinatınız var ise (100 bin liralık evin 10 bin lirasını peşin ödeyebilirseniz) mutlaka bu kampanyaya başvurun.

konut-kredisi-nasıl-alınır

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

QNB Finansbank Peşinatsız Ev Kredisi Kampanyası

Qnb Finansbank, yeni ismi ile düzenlediği bir kampanya ile ev almak isteyen müşterilerine, peşinatları olmamasına rağmen kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kampanya ile QNB Finansbank, hiç parası olmayan vatandaşın taksit taksit, kira öder gibi ev sahibi olmasına aracılık etmektedir. Üstelik QNB Finansbank bu finans desteğini 4 aşamada sağlamaktadır.

 1. Aşama; Müşteri gerekli dokümanları hazırlar ve bankaya başvuruda bulunur. Banka evrakları ve başvuruyu inceler.
 2. Aşama; 2 gün içinde banka kredinize onay verir ve evinize eksper gönderir. Eksper tespiti bankadan çekebileceğiz konut kredisi tutarının belirlenmesi için gerekmektedir.
 3. Aşama; Bankaya davet edilerek, krediye ait sözleşme diğer evrakları imzalarsınız.
 4. Aşama; Banka personeli, siz ve ev sahibi aynı anda tapudan satış için randevu alırsınız ve Ziraat bankasına tapu masraflarını ödersiniz. Tapu masrafları ödendikten sonra hep birlikte tapu müdürlüğüne gidersiniz ve tapuda satış işlemi esnasında banka personeli evinize ipotek tesis ettirir ve imzalar atılarak satış yapılır. Ev krediniz ev sahibinin belirttiği hesaba aktarılır.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Banka sizden şu evrakları talep edecektir. Kimlik belgeniz, satın alınmak istenen eve ait tapu belgesi, gelir belgeniz, eğer memursanız halen görevde olduğunuzu gösteren işyerinden alınacak belge talep edilecektir. Peşinatsız ev almak istiyorum diyenlerin aşağıda ki belgeleri hazırlamaları şarttır.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Ancak peşinatınız hiç yoksa eğer, yukarıda anlatılan yöntemler dahilinde peşinatsız konut kredisi veren bankaları inceleyerek, başvuruda bulunun. Yeni evinizin size ve ailenize hayırları olması dileğiyle.. 😉

] }Yorumlar
 1. blank Ceylan dedi ki:

  Eşimin sicili bozuk ve ev almak istiyoruz acaba eşime yada bana verebilirlermi eşim market isletiyor

 2. blank Emin dedi ki:

  Peşinatım yok devlet kurumunda çalışıyorum arabamı teminat gösterip ev kredisi alabilirmiyim

 3. blank Ercan dedi ki:

  Hiç peşinatı yok kendi evim var ama ipotekli bankaya büyük bir ev almak istiyorum 250 civarında alabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır

 4. blank Cvp dedi ki:

  Esim kredi karti borcu oldugu icn sosyal guvencesi yok yani calismiyor gözüküyor ama benim bakim maasim var konut kredisi alabilirmiyiz

 5. blank Şenay dedi ki:

  Gayrimenkul evde oturuyorum pesinatsiz ev almak istiyorum