2022 Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar (Evin Tamamına)

Yazımızın içeriğinde Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, peşinatsız konut kredisi, Vakıfbank evin tamamına kredi, Konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi hesaplama konularını araştırdık.

2022 Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar (Evin Tamamına)

Konut almak istiyor ancak birikmişiniz yoksa üzülmeyin. Evin tamamına kredi almanız mümkün. Bazı bankalar tarafından evin hepsine kredi verilmektedir. Evin tamamına kredi veren bankalardan herhangi bir peşinat yatırmak zorunda kalmadan kredi alabilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır? 2022 Yüzde Oranları

Konut kredisi alabilmek için bankaların konut kredi ürünleri araştırılmalıdır. En uygun faiz oranlarıyla kredi kullandıran bankalar tercih edilmelidir. Konut finansmanı kullanmak isteyen kişilerin satın almak istedikleri evin tapusu ile kredi kullanmak istedikleri bankaların şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Konut kredisinde ipotek işlemine başvurarak kullanılmak istenen kredi peşinatsız bir şekilde alınabilir. Bankalar tarafında taleplerinin kabul edilmesi sonrasında kredinin en fazla %80 oranında çekebilirler. Bu oran evin eksper değerinin %80’idir. Geriye kalan %20’lik kısım ise ev kredisi peşinatı olarak sizden tahsil edilmektedir. Yani elinizde kalan tutar kadar peşinat için birikmiş paranız olmalıdır. Genellikle ev kredisi onay süresi 3-4 iş günü arasında değişmekte olup ev kredisi ekspertiz işlemi daha az sürede tamamlanırsa onay süreside kısalacaktır.

Peşinatsız Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Listesi

Peşinatsız konut kredisi için gerekli belgeler listesi aşağıdaki gibidir:

 • T.C kimlik belgesi
 • Satın alınacak evin tapu fotokopisi
 • Güncel tarihli herhangi bir fatura
 • Maaş bordrosu yada gelir belgesi

Yukarıda belirtilen belgeler başvuru esnasında sizden istenecek olan belgelerdir.

Eksper Eve Ne Kadar Değer Biçer?

Bir evin değeri belirlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Arsa değeri
 • Yapım maliyeti
 • Kiraya verilmesi halinde getirisi
 • Aynı konumdaki bina getirileri olarak sıralar ve buna göre değer biçer.

Eksperle değerleme yaparken, inşaatta kullanılan malzemenin değerine kadar bir çok konuda inceleme yapmaktadır. Ev değerini arttıran olaylarda bulunmaktadır. Arsa değeri, ulaşım ve manzara gibi hususlarda göz önünde bulundurul. Değerleme devletdestekli.com işlemleri tahmine dayalı yapılır ve birden fazla yöntem bulunur. Bunlardan bazıları; gelir indirgeme yaklaşımı, emsal karşılaştırma yaklaşımı ve maliyet yaklaşımıdır.

Ekspertiz Değerlendirmesi yapılıp, kredi onaylandıktan 3 iş günü içerisinde evin ekspertiz değeri belirlenir. Ekspertiz değeri alabileceğiniz kredi tutarınızı belirler.

Konut Kredisi Veren Bankalar 2022 Listesi

günümüzde bir çok banka peşinatsız olarak alınacak evlerin %100 oranı kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Tabi bu imkanlardan tüketicinin faydalanabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bankalar tarafından istenilen şartların sağlanması durumunda verilecek krediyi sağlayacak bankalar aşağıdaki gibidir:

2022 yılında evin tamamına konut kredisi veren bankalar listesi:

 • Garanti Bankası (240 ay vadeli %’de 100’üne kadar peşinatsız 3,70 faiz oranları)
 • HSBC
 • TEB
 • Akbank (%’de 100’üne kadar peşinatsız %2,08 faizli 120 ay vadeli kredi)
 • Denizbank
 • QNB Finansbank (%’de 100’üne kadar %2,62 faizli 180 ay vadeli)

2022 yılında Eksper değerine göre evin kanunda belirtilen %80 %90 oranında konut kredisi veren bankalar listesi:

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank

Ev Kredisi Veren Bankalar Tarafından %20 İhtiyaç Kredisi Yöntemi

Tüm bankaların hesaplamaları %80 oranında peşinata kadardır. Bazı banka şubeleri hazırlamış oldukları kredi paketleri ile müşterilerine ayrıca bir ihtiyaç kredisi imkanı sunarlar ve bu ihtiyaç kredisini evin %20 oranında peşinatına sayarak, müşterilerine peşinatsız konut kredisi verirler.

Örneğin:

 • Satın alınmak istenen evin değeri; 200.000 TL
 • Eksperin verdiği değer; 200.000 TL
 • Bankanın vereceği peşinatsız %80 konut kredisi 160.000 TL
 • İhtiyacınız olan peşinat miktarı ise bu durumda 40.000 TL olacaktır.

Ziraat Bankası Peşinatsız Konut Kredisi

Ziraat Bankasından kullanacağız ev kredisinde ile hayallerindeki eve ulaşmak isteyen kişilere sunulan imkanları detaylandırdık.

 • Ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında olan evler için ekspertiz değerinin %90’ı kadar,
 • 500.000 TL üzerinde alacağınız evler için ise %80’i kadar 120 aya varan vade imkanları ile ev sahibi olabilirsiniz.

Banka tarafından gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilerek, gerek görülmesi halinde ek teminat talep edilebilir. Ayrıca, Ziraat Bankası müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası imkanları da sunmaktadır.

Ziraat Peşinatsız Konut Kredisi Hesaplama

En rahat Konut Kredisi Veren banka Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını inceleyelim:

Kredi Miktarı Vade SüresiFaiz OranıAylık ÖdemeToplam Ödeme
100.000 TL120 Ay%1,291.642,87 TL197.144,39 TL
150.000 TL120 Ay%1,292.464,30 TL295.716,59 TL
200.000 TL120 Ay%1,293.285,74 TL394.288,78 TL
Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank Peşinatsız Konut Kredisi 2022 Yılında Devam Ediyor!

Vakıfbank  evin tamamına kredi vermemektedir. Ancak, satın alacağınız ev için SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği ekspertiz değerinin:

 • 500.000,00 TL. üzerinde ise maksimum %80’ine,
 • A sınıfı konutlar için ekspertiz değerinin %90’a
 • B sınıfı konutlar için, 500.000,00 TL.ye kadar %90’ına 
 • 500.000,00 TL. üzerinde ise %85’ine kadar banka tarafından onay verilmesi durumunda ev kredisi kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Evin Tamamına Kredi İmkanı

Sahip olduğunuz bir ev varsa ve yeni bir ev sahibi olmak istiyorsanız, kendinize ait olan evi ipotek ettirerek yeni bir ev sahibi olabilirsiniz. Garanti bankası tarafından alacağınız evin değerinin %100’üne kadar kredi imkanınız bulunmaktadır. Krediniz için kefil gerekmemektedir. Size ait olan evi ipotek altına alarak verilen kredi 240 aya varan vade imkanları ile sunulmaktadır. Satın alacağınız evin ekspertiz ücretini de kredi olarak kullanabilirsiniz. Garanti bankası müşterilerine 12 aydan 240 aya varan vadelerde %3,17- %3,70 aralığında faiz oranı ile uygulamaktadır. Uygulanacak faiz oranı vadeye göre belirlenecektir.

Garanti bankasından bu krediyi kullanmak isteyenlerden istediği belgeler aşağıdaki gibidir:

 • T.C kimlik belgesi
 • Satın alınacak evin tapu fotokopisi
 • Maaş bordrosu yada gelir belgesi
 • İpotek edilecek gayrimenkulün tapu fotokopisi

Sıfır peşinat ile ev sahibi olmak isteyen kişiler, sunulan kredi imkanları ile sıfır peşinat ile eski evini veya alacağını yeni evini ipotek göstererek kredi kullanabilirler. Belirli şartları yerine getirerek ve Garanti mortgage kredisi kullanımı için talep edilen belgelerin desteklenmesi ile ihtiyaç sahibi kişilere ev için peşinat istenmeyecektir.

Halkbank Evin Tamamına Kredi Veriyor Mu?

Konut sahibi olmak için kendi adınıza kayıtlı arsa üzerine yada henüz tamamlanmamış evinizi tamamlamanız için inşaat yapan yada yaptıran kişilerin inşaatlarının finansmanını desteklemek amacı ile gerçek kişilere Konut tamamlama kredi adı altında finansman desteği verilir. Kullandırılacak olan bu kredi türünün bilinmesi gerekenleri ve şartları aşağıdaki gibidir:

 • Maksimum kredi vadesi 120 aydır,
 • Kredi verilecek evin inşaat seviyesinin en az %70’i tamamlanmış olmalıdır.
 • Kredi kullanacak kişilerin, iş konusunun gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması zorunludur,

Kredinin azami limiti, gayrimenkul değerlemesinin asgari %70’i tamamlanması ile %100 tamamlanma durumu için öngörülmüş olan değer arasındaki fark kadar olmaktadır. 120 aya varan vade konut alımlarında %1,37 faiz oranında konut kredisi kullanabilirsiniz.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Hayat sigortası ve ferdi kaza 100 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. Tespit sırasında, evin durumu ve ev sahibinin çektiği kredi göz önüne alınır.

Ev kredisi dosya masrafı ortalama 500 TL civarındadır. Hakem heyetleri tarafından geri alınabilecek, bu masraf için bankalar halen ücreti almaya devam ederler.

Bu ücretin geri ödenmesi için talepte bulunmayan kişiler ise ödemelerini yaparlar. Ancak, tüketici hakem heyetine başvuranlar ise basit bir dilekçe ile parayı geri alabilirler. Yine bu parayı ödemek istemiyorsanız, yaşadığınız yerde hizmet veren bir avukata başvuru da bulunarak 25,00 TL noter vekalet ücreti ile bankalara ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz.

Evinizin deprem sigortasının ne kadar tutacağını DASK Sigorta Primi ve Sigorta Bedeli Hesaplama yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Masraf Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi erken kapama masrafı: Eğer satın aldığınız ev için çektiğiniz krediyi erken ödemek isterseniz banka size %2 oranında ceza kesecektir. Bu sebeple 100 bin lira kredi çekmiş iseniz 2 bin lira, 200 bin lira kredi için ise 4 bin lira erken kapama cezası ödersiniz. Bu hesaplama devletdestekli.com banka tarafından erken ödediğiniz süreye, kaç ay kredinin kaldığını ve miktara göre hesaplanmaktadır. İpotek tesisi yöntemi ile peşinatsız ev kredisi çekerseniz,  yine bu parayı ipotekli ev içinde ödersiniz.

Kredi çekmeden önce erken kapama ücreti olup olmadığını banka yetkilisine sorarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.