Devlet Destekli

Profesörlerin Ameliyat ve Muayene Ücretleri 2020 (Üniv. Hastaneleri)

Profesörlerin Ameliyat ve Muayene Ücretleri 2020 (Üniv. Hastaneleri)

Devlet hastanelerine gidebileceğiniz gibi üniversite hastanelerinde de muayene ve ameliyat olabilirsiniz. Burada bulunan profesörlerin ücretleri farklılık gösterecektir. Üniversite hastanesinde profesör tarafından ameliyat olduğunuzda devlet hastanelerinden daha çok ücret ödersiniz. Devlet hastanelerinde yatış için ekstra ücret talep edilmezken üniversite hastanelerinde kaldığınız süre zarfında yatak ücreti ödersiniz. Ayrıca profesörlere giderek özel muayene de olabilirsiniz. İçeriğimizde üniversite hastanelerindeki muayene ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak

Sağlık ciddi bir konudur. Bazı vatandaşlarımız bölgelerinde bulunan devlet hastanelerine giderek ameliyat olmaktadır. Bazıları ise bu konuda daha hassas davranarak özel hastane ve üniversite hastanesi araştırması yapmaktadır. Devlet hastanelerinde ameliyat ve muayene olmak daha maliyetlidir. Ancak maddi anlamda bu ücretleri sıkıntı etmeyenler özel hastanelere giderek muayene olabilecekleri gibi üniversite hastanelerinde bulunan profesörleri de tercih edebilirler. Muayene için ödenecek olan tutarlar, muayene olduğunuz doktorun unvanına göre değişiklik gösterecektir. Buradaki profesörlere muayene olmanız durumunda daha fazla tutar ödersiniz.

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak 

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak

Belirlenen muayene ücretleri genel olarak sabittir. Şayet maksimum tutar 50 TL olarak belirlenmiş ise sizden bu tutarın üzerinde para almaları mümkün değildir. Üniversite hastanelerinde ameliyat için de ücret talep edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan ameliyat tutarlarının yarısı profesörlere ödenmek zorundadır. Yani burada ortaya profesör fark ödemesi çıkmaktadır.

Belirlenen ameliyat tutarı 1.000 TL ise yarısı kadar yani 500 TL’ de profesör fark ödemesi yapmak gerekmektedir. Ancak bu konuda da yaşanabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması amacı ile ücretlere de sınırlama getirilmesi söz konusu olmuştur. Fakat ameliyatın riskli olması durumunda yarısı kadar ücret alınmasına sınırlama getirilebilir. Asgari ücret 2324 TL oldu. Bu düzenleme ile birlikte 2324*2 = 4648 TL üzerinde bir ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Özel Hastanelerin Muayene Ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Ücretleri

Üniversite hastaneleri özellikle son zamanlarda pek çok vatandaşımız tarafından tercih edilmektedir. Bu durumun sebebi ise üniversite hastanelerinde pek çok ekipmanın olması ve profesörlerin de ameliyat ve muayene yapmasıdır. Doktorlar, doçent, profesör olabilmektedir. Bu sebeple vatandaşlarımız nezdinde üniversite hastanelerinin yeri ayrıdır. Geçtiğimiz yıllarda üniversite hastanelerinde muayene ücretleri 5 TL idi. Fakat yapılan zamlar ile birlikte muayene ücretleri 8 TL oldu. Devlet hastanelerinde yapılan muayeneler için de belirlenen ücret 6 TL olmuştur.

Ayrıca ücret ödemesi yapılan doktorlardan da söz etmek mümkün olmaktadır. Profesör farkı olarak belirlenen tutarlar bu muayene tutarının 1 katından fazla olamamaktadır. Bu durumda profesör muayene farkı 8 TL + 8 TL = 16 TL’ den fazla olmayacaktır. Profesörlere muayene olmak isteyenlerin belirlenen muayene tutarlarını ödemeleri gerekmektedir. Hastanede şayet belirlenen ücret 70 TL ise, daha fazlasını istemeleri mümkün olmamaktadır.

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Ücretleri 

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Ücretleri

Aslında buna halk arasında hoca farkı dendiği de bilinmektedir. Fark olarak alınacak tutarların asgari ücretin iki katından fazla olmaması gerektiğini de tekrar belirtelim. 2324 * 2 = 4648 TL olan bu tutar asgari ücretin zamlanması ile birlikte artış göstermiştir. Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra talep edilen ücretler aşağıdaki gibidir;

 • Devlet hastanelerinde muayene ücreti : 6 TL
 • Eğitim ve araştırma hastanelerinde : 7 TL
 • Üniversite hastanelerinde : 8 TL
 • İlaç bedeli olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 kesinti
 • Reçeteler için 3 TL, üç kutudan sonra yazılacak olan ilaçlar için her biri için 1 TL
 • Özel hastanelerde maksimum yüzde 200 oranında fark
 • Ortez ve vücut dışında kullanılan protezlerde yüzde 10, yüzde 20 oranlarında ücret talep edilmektedir.

Profesör Ameliyat Ücretleri

Aşağıdaki tabloda ameliyat ücretleri gösterilmektedir. Ameliyat ücretleri sigortalılık durumu ve hastanelere göre farklılık arz etmektedir. Ameliyat için ünvanı olmayan doktorlara verdiğimiz tutarlar ile profesör ameliyatları arasında en fazla 1 kat fark olması gerekmektedir.

Ameliyat ücretleri

Ameliyat ücretleri

Örneğin bir ameliyat için normal şartlarda ödenecek olan tutar 2 bin TL ise profesör farkı olarak maksimum 1.000 TL verilebilir. 10 bin TL’ lik bir ameliyatta ise 5.000 TL vermek gerekecektir. Ancak ameliyatın çok fazla risk içermesi durumunda verilen profesör fark tutarlarında indirim yapılması gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Özel sigortası olan vatandaşlarımız ise özel hastanelerde daha uygun fiyatlara ameliyat olduklarından dolayı genel olarak özel hastaneleri tercih etmektedirler. E-devlet üzerinden muayene katılım payı sorgulaması yapabilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Yatak Ücretleri

Bilindiği gibi özel hastanelerden yatak ücreti talep edilmektedir. Özellikle odanın tek kişilik olması durumunda alınan ücretlerin tutarları daha farklı olmaktadır. Yönetmelikte işlem bedeli olarak hastane tarafından sunulan otelcilik hizmeti gösterilmektedir. Sunulan kaliteye göre örneğin işlem bedeli 30 TL ise 90 TL’ yi aşmamak kaydı ile yatak ücreti alınması mümkün olmaktadır. Bu ücretler devlet hastanelerinde hastalardan talep edilmiyor. Ancak üniversite hastanelerinde katkı payı adı altında alınabiliyor.

Bunların yanı sıra ücret Sosyal Güvenlik Kurumu’na faturalandırılamıyor. Tv, telefon, tek yataklı ve banyosu bulunan odalardan normal tutarın 3 katını geçmemek dahilinde ücret talep edilebilmektedir. Sunulan otelcilik hizmetinin kuruma fatura kesilmesi mümkün olmamaktadır. 

Üniversite Hastanelerinde Ücretsiz Ameliyat Yapılıyor mu?

Üniversite hastanelerinde muayene ve ameliyat ücretleri devlet hastanelerine göre daha pahalı olmaktadır. Bu durumun sebebi yukarıda bahsettiğimiz profesör farkından kaynaklanmaktadır. Bu tutarların hastanelere göre değiştiğinden de söz etmek mümkündür. Şayet üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı arasında bir anlaşma varsa burada yazan tutarlar talep edilecektir. Anlaşmalı olan kurumlarda ameliyat olmanız durumunda ekstra ücret ödememek gibi bir durum da söz konusu olmaktadır.

Bu hususta yapılması gereken üniversite hastanelerinden detaylı bilgi almak olacaktır. Hastanelere giderek fiyat konusunda detaylı bilgi alabilir ve ücret ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda emin olabilirsiniz. Aşağıdaki sağlık hizmetleri için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sigortası Olmayanlara Sağlık Hizmeti verilmektedir.

Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri

Aşağıdaki işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 1. Üniversite hastaneleri dışında kalan kardiyovasküler cerrahi 
 2. Yoğun bakım hizmetleri 
 3. Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri 
 4. Yanık tedavisi 
 5. Kanser tedavisi 
 6. Yenidoğan sağlık hizmetleri 
 7. Hemodiyaliz tedavileri 
 8. Doğumsal anomali 
 9. Kök hücre, organ ve doku nakli 
Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri 

Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri

Bunların yanı sıra özel hastanelerde bazı hizmetlerden de herhangi bir ücret talep edilmesi mümkün olmamaktadır.

 • Acil sağlık hizmetleri 
 • Yoğun bakım hizmetleri 
 • Travma 
 • Sevkle gelen vakalar 
 • Müşahade altında olan hastalar 

Bu vakalardan dolayı acil sağlık merkezlerine giden hastalardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak bazı durumlarda ücret almak amacı ile hastaların girişleri acilden yapılmamaktadır. Hasta yakınlarının bu durumlara imtina etmesi gerekmektedir. Böyle bir sıkıntı ile karşılaşıldığında Sağlık Bakanlığı Şikayet İhbar Hattı olan 184′ ü arayarak gerekli şikayetler bulunabilirsiniz. Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

SGK Tarafından Karşılanan Tutarlar

Muayene ve ameliyat ücretlerinin SGK ile anlaşmalı hastane olması ve şahsın da sigortalı olması durumunda bir kısmı karşılanmaktadır.

Ameliyat tutarları

Yukarıdaki tabloda bazı ameliyatların ücretleri gösterilmektedir. Tutarların belirli bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında karşılanmakta olup özel hastaneye gidecek olanların ödeyecekleri tutarlar da tablonun son sütununda yer almaktadır. Bazı ameliyatlar için özel hastanelerde ekstra ücret  talep edilmemektedir. Üniversite hastaneleri de yine 1 katı tutarından fazla olmamak kaydı ile hoca farkı talep edebilirler. Genel Sağlık Sigortası Gerekli Evraklar ve Belgelere göz atabilirsiniz.

Muayene ücretleri

Ameliyat ücretlerinin yanı sıra bir de muayene ücretlerine göz atalım. SGK tarafından karşılanan tutarların yanı sıra tıp merkezlerinde, branş hastanelerinde ve özel hastanelerde ödenecek olan tutarlar farklılık göstermektedir. SGK tarafından ödenen tutarlara bir de hastane kalitesine göre fark ödemesi yapılması mümkün olmaktadır.

Muayene ücretleri

Muayene ücretleri

Üniversite hastanelerinde talep edilen tutarlar devlet hastanelerinden daha fazla olmaktadır. SGK tarafından karşılanan tutarların yanı sıra fark ödemesi yapmak da gerekmektedir. Bu hususta size fiyat hususunda bilgi edinmeniz amaçlı bir sorgulama sistemi öneriyoruz.

Ameliyat Ücreti Sorgulama Sayfası

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilmiş bu sayfa üzerinden ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken tetkiklerin söz konusu olması durumunda işlemler kısmından tahlil bölümünü tercih etmeniz gerekmektedir.

İlave ücret hesaplama aracı

İlave ücret hesaplama aracı

https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces linkine tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Burada hastanelere göre ödeyebileceğiniz tutar aralıkları gösterilmektedir. Bu tutarlar dışında sizden daha fazla tutarlar talep edilmesi mümkün değildir.

Yapılacak olan bazı ameliyatlardan ekstra ücret talep edilmezken bazı ameliyatların ücretli olduğu bilinmektedir. Ameliyat olacağınız hastaneyi arayarak detaylı bilgi edinmeniz mümkün olacaktır. Bazı ameliyatlarda SGK kapsamında karşılanan tutarlar dışında ekstra ücretler talep edilmesi yasal olmamaktadır. Bu uygulamalara rastlamanız durumunda şikayet hakkınız mevcuttur. Ayrıca özel hastanelere acilden giriş yaptığınızda herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini de tekrar hatırlatalım.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.