Devlet ve Özel Sektör 2021 Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog maaşları ne kadar olduğun, psikoloji alanında eğitim alan ya da almayı düşünen öğrenciler ve meslek hayatına yeni başlayacak olan psikologlar tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Psikoloji mezunlarının çalışma alanları oldukça fazla olduğu için farklı sektörlerde psikolog unvanı ile görev alabilirler. Çalışma alanı geniş olduğundan psikolog mesleği için sabit ve net bir maaş tutarı söylemek doğru olmayacaktır. Diğer meslek dallarında olduğu gibi, psikologların da maaşlarını belirleyen kriterler ve şartlar bulunmaktadır. Özel sektörde, devlet kurumunda, EGM’de ve klinikte görev alacaklar ile birlikte uzman, adli, spor ve yüksek lisans yapanlar için Devlet ve Özel Sektörde Psikolog Maaşları Ne Kadar? tüm merak edilenleri araştırdık.

Devlet ve Özel Sektör 2021 Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumlarında, özel sektörde ve kliniklerde psikolog maaşlarını öğrenerek kariyer hayatınıza adım atabilirsiniz.

Psikolog Maaşları Neye Göre Planlanır?

Psikolog maaşları ne kadar? Maaşlar neye göre planlanır göreve yeni başlayanlar ve bu meslek üzerinde ilerlemek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Psikolog maaşlarının belirlenmesinde birden fazla kriter bulunmaktadır. Eğer bir psikolog özel sektörde görev alacaksa üniversite eğitimine ve tecrübesine bakılarak ücret belirlenmektedir. Devlet kurumlarında ise memurlara uygulanan zamlar oranları doğrultusunda ücretleri şekillenmektedir.

Psikolog maaşlarını şekillendiren diğer kriterler;

 • Meslekteki unvanınız
 • Mezun olduğunuz üniversite
 • Bölümdeki dereceniz
 • Mesleki tecrübeniz
 • Daha önce görev aldığınız kurumlar
 • Yabancı dil düzeyiniz
 • Diksiyonunuz
 • CV kaliteniz
 • Referanslarınız

Devlet kurumlarında görev alacaksanız KPSS puanınız önemlidir. Fakat özel sektörü tercih ettiyseniz meslekteki unvanınız, mezun olduğunuz üniversite, referansınız ve tecrübeniz çok önemlidir. Psikoloji alanında ne kadar yükseliş gösterirseniz maaşınız da o oranda yükselecektir. Eğer deneyimli bir psikologsanız deneyimleriniz aylığınıza yansıyacaktır.

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2021 yılından öze ve kamuda psikolog maaşları ne kadar olduğunu araştırdık. Aşağıdaki başlıklar halinde tüm Psikolog Maaşları Ne Kadar olduğunu görebilirsiniz.

Özel Sektör Psikolog Maaşları 2021

Özel sektörde görev alacak bir psikoloğun maaşı devlet kurumundaki meslektaşına göre farklı olacaktır. Özel hastanelerde ve özel kliniklerde çalışmak isteyen psikologların alanlarında uzmanlaşması ve tecrübe kazanması gerekmektedir.

Verilen rakamlar kesin olmamakla birlikte Özel Sektör Psikolog Maaşları 2021 yılında;

 • Özel sağlık merkezinde yeni başlayacak olan bir psikoloğun ücreti 4.000 TL ile 5.000 TL arasında kişilerin eğitim ve sektördeki deneyimlerine göre değişmektedir.
 • Deneyimli ve uzman kişiler ise 10.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Özel kurumlarda ücreti belirleyen faktörler, psikologların eğitim düzeyleri, tecrübeleri, yetkinlikleri ve çalışma kapasiteleridir. Bu kriterlere bağlı olarak, psikologların aldığı ücretler değişiklik göstermektedir. Görev yapılacak olan özel merkezlerin şartlarına göre de maaş tutarlarında farklılıklar olmaktadır.

Devlet Hastanesi Psikolog Maaşları 2021

Psikolog maaşları Devlet kurumlarında farklı olarak değerlendirilmektedir. Kişinin eğitim aldığı üniversite kalitesi, mezun olduğu derecesi, tecrübesi, daha önce çalıştığı kuruma ve yetkinliğine bağlı olarak ücretlendirmelerde de dalgalanmalar meydana gelmektedir. Devlet kurumlarında psikolog aylıkları net olsa da özel sektörde diğer meslek dallarında olduğu gibi farklılıklar olacaktır.

Psikoloji mezunları devlette ne kadar maaş alır? Psikologların ve PDR öğrencilerinin en çok merak ettiği konulardan biri de devlet hastanesinde görev alan meslektaşlarının ne kadar ücret aldığıdır. Devlet hastanelerinde psikologların aldığı ücret hakkında net bir bilgi veremeyiz. Devlet hastanesinde görev alacak bir psikoloğun kademesine, derecesine, evli ya da bekar olmasına göre maaşında farklılıklar olacaktır.

Devlet Hastanesi Psikolog Maaşları 2021 şu şekildedir;

 • Bekar ve çocuksuz psikolog maaşları 4.500 TL-5.000 TL
 • Evli psikolog maaşları 5.500 TL ve üzeri değişmektedir.

Hastane psikoloğu, döner sermayeden de katkı almaktadır. Kademeye, dereceye ve döner sermayeye bağlı olarak ödemeleri 6.500 TL ile 7.000 TL‘ye kadar çıkmaktadır.

2021 Yılında Uzman Psikologları Maaşları Ne Kadar?

Üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olan kişiler alanında uzmanlaşmak isterse yüksek lisans eğitimine başvurmalıdır. Yüksek lisans eğitimine hak kazanan ve başarılı sonuçlarla mezun olan kişiler artık uzman psikolog olarak adlandırılır. Maaşlar alınan eğitime, dereceye ve kademeye göre değişiklik göstermektedir. Uzman psikologların aldığı ücret devlette ya da özel sektörde görev almasına bağlı olarak değişmektedir.

Uzman Psikologları Maaşları ise Devlet hastanesinde görev alacaksa maaşı 7.000 TL-8.000 TL, Özel sektörde görev alacaksa 5.500 TL ve üzeri ve Meslekte tecrübe edinen uzman psikoloğun maaşı ise 15.000 TL‘ye kadara çıkmaktadır.

Klinik Psikolog Maaşları 2021

Klinikte görev yapmaya başlayan ve meslekte tecrübesi olmayan bir psikoloğun maaşı 4.500 TL-5.000 TL aralığında olacaktır. Tecrübeye göre bu ücret 15.000 TL‘yi bulmaktadır. Kendi işyerinde çalışan psikologlar alacakları maaşlarda tecrübesiz olduklarından dolayı minimum seviyede kazanç elde edeceklerdir. Sonrasında kendilerini geliştirmeleri ve isimlerinin tanınmasından sonra hasta sayılarının artacağından dolayı otomatik olarak kazançları da yükselecektir.

Lisans ya da yüksek lisans mezunu bir kişi klinik psikoloğunda görev alacaksa ilaç ve reçete yazma yetkisi olmayacaktır. Sadece, bireyler üzerinde duygusal, davranışsal ve zihinsel sorunları tespit edip tedavi programı düzenleyebilir. Reçete yazabilmesi için tıbbi eğitim alması ve başarılı olması gerekmektedir. Özel klinik şartlarına ve kişinin deneyimine göre maaş ücretlerin de farklılıklar olmaktadır.

Adli Psikolog Maaşları Kaç TL?

Ülkemizde adli psikolog olabilmek için, psikoloji alanında en az yüksek lisans eğitimine hak kazanmış ve başarılı bir şekilde tamamlamış olmak gerekir. Adli psikolog unvanına sahip olabilmek için uzmanlık bilgisi ve azim gerekmektedir. Adli kurumda çalışıldığı kuruma ve alana göre değişiklik göstermektedir.

Adli Psikolog Maaşları Kaç TL? araştıranlar için;

 • Adli psikolog maaşları aylık 8.000 TL10.000 TL
 • Tam nitelikli adli psikologlar yıllık olarak 70.000 TL-90.000 TL
 • Kıdemli adli psikologlar ise yıllık olarak 80.000 TL-95.000 TL
 • Tecrübeye ve kıdeme bağlı olarak en yüksek yıllık tutarlar 160.000 TL‘yi bulmaktadır.

Okulda Görev Alan Psikologlar Ne Kadar Kazanır?

Okulda görev alan bir psikolog yıllık 55.000 TL-60.000 TL aralığında bir ücret almaktadır. Okulda görev almak isteyen psikologların, üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olması gerekmektedir. Lisans eğitiminin yanında, okul psikolojisi yüksek lisans yapmış olan psikologlar daha avantajlıdır. Okul psikologları, öğrencilerin davranış ve öğrenme problemlerini tespit ederek tedavi amaçlı rehberlik seansları yapabilir. Çocuklara duygusal, sosyal ve eğitim alanlarında destek olurlar. Özel okullarda görev alacak psikologlar için ücretlendirme eğitim düzeylerine ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir.

Anaokulu Psikolog Maaşları

Anaokulunda görev yapan psikologların maaşları 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Anaokullarında çocukların ailelerinden ayrı kalması veya ilk defa okul ortamına girmelerinden dolayı psikologlara ihtiyaç duyabilirler. Özel okullarda ve devlet kurumlarında anaokulu psikologların olması öğrencilerin yaşlarından dolayı yaşayacakları sorunlara engel olabilir. Aileden ayrılma küçük yaşlarda yeni arkadaşlıklar edinme kendini tanıma aşamalarında psikolog desteği önemlidir.

Spor Psikoloğu Maaşları Kaç TL’dir?

Spor psikoloğu maaşları yıllık 50.000 TL ile 55.000 TL aralığında değişmektedir. Çalışma saatlerinde ve alanında gelişen farklılıklardan kaynaklı maaş oranlarında da farklılıklar olmaktadır.

Spor psikoloğu alanında görev alabilmek için öncelikli olarak spor psikolojisi üzerine yüksek lisans eğitimi alınmış olması gerekir. Hatta bazı kurumların doktora eğitimi şartı da bulunmaktadır. Spor psikoloğu uzmanları, sporcuların zihinsel ve duygusal alanda yaşadıkları sorunların teşhisinde ve tedavisinde yer alırlar. Böylece sporcuların daha iyi performans sergilemelerine katkıda bulunarak motivasyon verirler.

Yüksek Lisans Yapmış Psikolog Maaşı Ne Kadar?

Psikoloji lisans eğitiminden mezun olup yüksek lisans için hak kazanan ve başarıyla tamamlayan psikologlar alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Sadece lisans mezunu olan psikologlara göre eğitim düzeylerinden kaynaklı daha yüksek maaş aldıkları bilinmektedir. Yüksek lisans yapmış olanların ortalama olarak 9.000 TL-10.000 TL aralığındadır. Görev yapılan kuruma ve tecrübeye göre maaş tutarında farklılıklar olmaktadır.

EGM Psikolog Maaşı Ne Kadar?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görev alan psikologlar, çalışan personel ve yakınlarının duygusal, zihinsel alanda yaşadığı sorunlar ile ilgilenmektedir. Sağlık sorunlarını tespit ederek tedavi sürecini başlatabilir. EGM’deki personellere sosyal ve psikoloji alanında eğitici rehberlik faaliyetlerini sürdürürler. EGM psikologlarının maaşları devlet kurumlarından görev alan psikologlar gibi 6.500 TL‘dir.

Özel Güvenlik Görevlisi olma hayaliniz varsa ve maaşını merak ediyorsanız Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Kendi Kliniğini Açan Psikolog Ne Kadar Kazanır?

Kendi kliniğini açan bir psikoloğun maaşı farklılık göstermektedir. Eğer danışan, psikoloğun kendi danışanı ise bir seans için 120 TL-150 TL gibi bir tutar psikoloğa kalacaktır. Kurum tarafından gönderilen danışanlar için, uzmana kalan ücret aralığı seans başına 90 TL-100 TL şeklindedir. Ücretler kliniğinizin bulunduğu şehre ve bölgeye göre değişiklik gösterir.

Yurtdışında Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog maaşları yaşanan şehre, bölgeye ve ülkeye göre de değişiklik göstermektedir. Yurtdışında ücretlerini merak edenler için ortalama olarak maaş ücretleri;

 • Nöropsikoloji mezunları yıllık olarak 90.000 TL ile 100.000 TL arasında.
 • Danışmanlık alanında görev alan psikologlar yıllık olarak 72.000 TL ile 80.000 TL arasında.
 • Adli psikologlar yıllık olarak 60.000 TL ile 70.000 TL arasında.
 • Klinikte psikoloji mezunları ise yıllık olarak 70.000 TL ile 80.000 TL aralığında maaş aldıkları söylenebilir.

Psikologlar Hangi Alanlarda Çalışır?

Psikologlar özel sektörde ya da devlet kurumlarında çeşitli alanlarda görev alabilirler. İş imkanının gelişmiş olması psikoloji bölümüne rağbeti arttırmaktadır. İşte psikologların çalışma alanları;

 • Devlet okulları
 • Devlet hastaneleri
 • Özel okullar
 • Özel hastaneler
 • Özel sağlık merkezleri
 • Özel muayenehaneler
 • Fabrika
 • Cezaevleri
 • Poliklinikler
 • Adli tıp servisleri

Psikologların çalışma saatleri, görev aldıkları kuruma göre değişiklik göstermektedir. Devlet kurumunda çalışma saatleri ve günleri sabittir. Özel sektörde ise kurum şartlarına göre çalışma gün ve saatleri değişmektedir.

Psikologlar Haftada Kaç Gün Çalışır?

Psikologların hangi sektörde görev aldığına bağlı olarak çalışma koşulları değişmektedir. Özel sektörde görev yapacak bir psikoloğun çalışma düzeni, danışanlarının yoğunluğuna ve kurumun şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Özel kurumlarda ya da kliniklerde genel olarak çalışma saatleri 09.00-18.00 şeklindedir. Fakat devlet kurumlarında bu saatler 09.00-17.00 olarak değişmektedir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.