PTT Kargo Ne Zaman Teslim Edilir? (Ptt Kargo İletişim Numarası)

PTT kargonun ne zaman teslim edildiğini, kargo teslim süresinin ne kadar olduğunu ve yasal kargo teslimat sürelerini araştırdık.

PTT Kargo Ne Zaman Teslim Edilir? (Ptt Kargo İletişim Numarası)

PTT ile teslim edilecek bir kargonuz varsa ve teslimat süresi geçmesine rağmen kargoyu teslim almadıysanız PTT kargo ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz bir sipariş veya bir arkadaşınız tarafından size gelecek bir ürün için uzun süre beklemek istemiyorsanız, kargonun kaç gün içinde geleceğini sorgulayabilirsiniz.

Teslimat süresinin şubelerden ve diğer iletişim kanallarından nasıl belirlendiğini, dağıtıma çıkacak kargonun ne zaman geldiğini, PTT APS kargosunun kaç günde geldiğini ptt kargo iletişim ve kargonun kaç günde teslim alındığını detaylı olarak anlattık.

PTT Kargo Kaç Günde Gelir 2023 Teslimat Süresi

PTT Kargo Türkiye’nin 81 iline teslimat yaptığı için, kargonuzun şehrinize, ilçenize ya da köyünüze gidip gitmeyeceği nakliye süresi boyunca çok önemlidir. PTT kargo teslimat süresinin geciktiğinden ve kargolarının ellerine ulaşmadığından şikayet eden müşteriler, kargolarının ortalama kaç gün süreceğini merak ediyor.

PTT kargo ortalama 1-4 iş günü içerisinde teslim edilir. Ancak teslimat süreleri bölgenize ve kargo firmasının yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Yoğunluğa bağlı olarak bazen erken bazen geç ulaşabilen kargolar olduğu için yakın mesafedeki müşterilerin bile kargoları bazen geç teslim edilmektedir.

PTT Kargo Ne Zaman Teslim Edilir?

PTT kargo teslim süresi 1 ile 4 gün arasında değişmektedir. APS kurye teslimatları farklıdır ve çok daha kısa sürede teslim edilir.

PTT Kargo Teslimat Süresi Nasıl Belirleniyor?

PTT şubelerinin kargo dağıtımını etkileyen birden çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilki iller arasındaki uzaklıktır. Uzun mesafeli kargo gönderilerinde, seyahat süresi 2-3 gün sürse bile alıcı belirtilen 4. iş gününde teslim almayabilir.

Nakliye süresini etkileyen diğer faktörler şunlardır:

 • Paket boyu ve içeriği,
 • Paketin gönderildiği iller arasındaki ulaşım koşulları,
 • Kargonun gönderildiği ildeki adresin teslimat merkezine uzak olması,
 • İki uzak mesafedeki PTT kargo teslimat süresi 1-4 iş günü arasında değişir.
 • Birbirine yakın adreslerdeki gönderimler 1-2 iş gününde alıcıya ulaşır.
 • APS kurye teslimatları daha kısa sürede iletilmektedir.

Genel olarak bakılırsa eğer paket boyutu çok fazla önemli olan bir kriter olmaktan çıkmıştır. Teslimat süresini belirleyen en büyük sorun teslimat adreslerinin yakınlık mesafesidir.

Çünkü günümüzde büyük ticari araçlar kullanıldığı için büyük boyutlu kargolar sorun teşkil etmemektedir. Bu sayede kargo süresinin maksimum 1 hafta içerisinde alıcıya ulaştığı görülmektedir.

PTT Dağıtıma Çıkan Kargo Ne Zaman Gelir?

Satın almak istediğiniz ürün kargoya teslim edildiyse ve adrese teslim seçeneğini seçtiyseniz 1-4 iş günü içerisinde adresinize teslim edilecektir. PTT tarafından teslim edilecek bir kargonuz varsa, dağıtıma çıktığı zaman bilgilendirme mesajı gönderilir. Kargonuzun teslim edildiği ve iş günü içerisinde size ulaşacağı bilgisini yazar.

Ancak kargo firmasının yoğunluğundan dolayı bazen SMS’de belirtildiği gibi o gün içerisinde size ulaşmayabilir. Bu çok nadir olmasına rağmen, müşterilerin bilmesi gerekir. Dağıtım sırasında size ulaşmayan kargolarınız için bir sonraki iş günü kargonuzun teslim edileceği bilgi mesajı ile tarafınıza iletilecektir.

Yasal Olarak Kargo Teslim Süresi Ne Kadar?

Kargo teslim süreleri, hafta içi saat 16:00’dan önce verilen siparişlerde, satıcının stok durumuna göre hemen kargoya verildiğinde 1-5 iş günü içerisinde yasal olarak kurye firmasına teslim edilmektedir.

Resmi tatil ve hafta sonu verilen siparişlerde tatilin bittiği iş günü içerisinde kargoya, ilgili kargo şubesine verildiğinde ise 1-7 iş günü içerisinde alıcıya teslim edilir. Bu nedenle yasal kargo teslim süresi 1-7 iş günüdür.

PTT APS Kargo Kaç Günde Gelir?

PTT’nin sunduğu bir diğer hizmet de APS kurye hizmetidir. APS ile göndereceğimiz kargolar her kargoda olduğu gibi mesafeye bakılarak gönderilmektedir.

Acil Posta Servisi olarak da bilinen APS ile yapılan gönderiler çok daha hızlı teslim edilir. Ancak bu gönderiler, diğer kargo ücretlerine göre farklı bir ücret tarifesi hesaplanarak teslim edilir. Ücret tarifesi aşağıdaki şekilde belirlenir.

APS kargo teslimat süresi kargo bedelleri aşağıdaki gibidir:

 • Büyükşehir belediyesi olmayan il merkezleri içinde G+2
 • Büyükşehir belediyesi olmayan illerin ilçesi içinde G+2
 • İstanbul hariç büyükşehir belediyesi olan il içinde G+3
 • Büyükşehir Belediyesi olmayan illerin merkezlerinden, ilçelerine G+3
 • Büyükşehir Belediyesi olmayan illerin ilçeleri arasında G+4

Acil Posta servisi hizmetleri bu şekilde belirlenmektedir.

PTT Kargo Ücretleri (Gönderi Ücreti) hakkında detaylı bilgiyi yazımızın içeriğinden alabilirsiniz.

Teslim Alma Süresi Ne Kadar?

Satın almak istediğiniz ürünü sipariş verdiyseniz ve adrese teslim seçeneği ile adresinize teslim edildi ise 1-4 iş günü içerisinde PTT kargo ile tarafınıza teslim edilecektir. Dağıtım süresi içinde kargonun teslim edileceği kişi adreste yoksa şubeye geri getirilerek kapıya not bırakılır. Kargonuzu şubeden teslim alabilirsiniz. Verilen nota rağmen şubeden teslim alınmayan kargoların bekleme süresi en fazla 15 gündür. Aksi takdirde kargo, göndericinin bilgisi dahilinde şubeden iade edilecektir.

PTT Gönderileri Kaç Günde Gelir?

Ptt ile gelecek olan kargonuzun gecikmesi durumunda bu kargo firması ile ilgili bir durum değil, sadece yol durumu ile ilgili bir durumdur. İl, ilçe ve köylerde yapılan dağıtımlar her zaman yol şartlarına ve aralarındaki mesafelere göre farklılık gösterdiğinden büyükşehirlerde teslimat süreleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Teslimat anında yoğunluktan dolayı kargo ilgili adrese teslim edilemeyebilir.

PTT Kargo İletişim Bilgileri?

Ptt kargo iletişim için PTT kurum ve kuruluşuyla alakalı tüm öneri ve şikayetlerinizi 444 1 7888 numaralı hat üzerinden müşteri hizmetlerine iletebilirsiniz. PTT’nin işitme engelli vatandaşları düşünmesi ve Engelli dostum projesi ile 0312 309 59 12 numaralı hatta tüm işitme engelli vatandaşlar şikayet ve önerileri için SMS gönderebilirler.

Sosyal medya adresleri olan PTT.Kurumsal facebook adresinden ve PTT.Kurumsal twitter adreslerinden iletişime geçebilirsiniz.

PTT Kargolar Ne Zaman Yola Çıkar?

PTT Kargo 08:30-12:30 ve 13:30-17:00 saatleri arasında kargo dağıtım hizmeti vermektedir. Bu nedenle kargo şubelerine giderek paketlerini teslim almak isteyen vatandaşların PTT üzerinden alacakları kargolar ulaşamadığı için kargolarının kargolar arasında hangi saatler arasında dağıtılacağını ve kargoların hangi saatlerde kargoya verileceğini merak ettikleri konular arasında. şubelerin açılış ve kapanış saatleri.

Şubeler 08.30 – 12.30 arası açıktır. Sonrasında verdikleri 1 saatlik öğle yemeği molasının ardından hem şubelerde hem de dağıtım aşamasında 13.30 ve 17.00’ye kadar müşterilerine hizmet vermektedir.

PTT’ ye Cuma Günü Verilen Kargo Ne Zaman Gelir?

Cuma günü PTT’ye teslim edilen ürünler, hafta sonu resmi tatil olacağından Pazartesi günü kargo şubelerine ulaşmaları durumunda en geç 1-7 iş günü içerisinde 1-4 iş günü içerisinde teslim edilecektir.

PTT Kargom Ne Zaman Gelir?

PTT ile iletişime geçerek kargonuzun hangi aşamada olduğunu, ne zaman teslim alınacağını ve hangi gün teslim edileceğini öğrenebilirsiniz. Kargonuzla ilgili tüm bilgileri hem internet üzerinden hem de il veya çağrı merkezlerindeki PTT iletişim numarasından öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Alıcıya Mesaj Atıyor mu?

Kargoya verilen tüm kayıtlı gönderiler için iletişim bilgilerinden SMS gönderilir.

PTT Kargoları Kaç Günde Gelir?

PTT kargo 1-4 iş gününde alıcıya ulaşmaktadır.

Kargo Alınmadığında Ne Olur?

Gönderilen kargonun teslim alınmaması durumunda kargo 3-15 iş günü içerisinde göndericiye iade edilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Ferdi Ferdi dedi ki:

  5 gun oldu kargomu gondereli 3 gundur il ici
  aktarmada diyor bu nasil is ya acilen kargomun tarafima teslim edilmesini istiyorum