PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? (16 Hanelidir)

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? (16 Hanelidir)

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? (16 Hanelidir)
16 Mart 2018 tarihinde eklendi.

PTT Müdürlüğü tarafından tüketicilerin ve Postane müşterilerinin kurum üzerinde oluşturdukları numara müşteri hesap numarası olarak adlandırılır.  Postaneden edilinen kart için özel işlemler in kolaylıkla yapılması için verilen kart ile para yatırma ve bankacılık işlemleri için mutlaka hesap numarasının olması gereklidir. Bankacılık işlemlerinde kolaylıkla işlem yapma özelliği sunan hesap bilgilerini öğrenmek ve işlem yapabilmek için mutlaka kişiye özel olarak oluşturulan hesap numarasının öğrenilmesi ve erişilmesi gereklidir. Hesap numarası olmadan havale, eft ve para yatırma işlemlerini yapamazsınız. Bu yüzden bir başkasının hesap numarasına para transferi yapmak istiyorsanız mutlaka PTT kart hesap numarasını öğrenmeniz ve bu hesaba para yatırmanız gereklidir. Ayrıca kendi hesabınıza başkasının para yatırması için de sizin kart numarasına ihtiyacınız olacaktır.

Ptt müşteri hizmetleri ile hesap numaranızı talep ederek sorgulama öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü kart üzerinde hesap numarası yazılı olmadığından PTT kart hesap numarasını öğrenmek için müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar?

PTT Bank’ta hesabı bulunan tüketiciler para işlemlerini transfer ve bankacılık işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri için mutlaka Kart Numarasına ihtiyaçları olacaktır.

Kartın Neresinde Yer Alır?

Hesap numarası 16 hanelik olan numaradır ve ilk haneleri şube kodu olarak geçer Her PTT şubesinin kodu farklı olduğundan kartı edindiğiniz şubenin kodu kartın ilk haneleri olarak belirlenir. 4 ya da  5 hanesi şube kodu geri kalan 12 hanesi  de hesap numarası olarak belirlenen  toplamda 16 hane olan hesap numarası PTT banka kartının ön ya da arka yüzeyinde de bulunmaktadır. Yalnız ön yüzeyinde genellikle kart numarası bulunmaktadır. Bu yüzden kart numarası ile hesap numarasını birbirine karıştırmamakta fayda vardır. Para yatırma havale ve eft işlemlerinde hesap numaranızın ne olduğundan emin olmak isterseniz bu durumda IBAN numarasını da bankacılık işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Bu IBAN numarası da kartı ilk edindiğinizde kart ile birlikte hesap cüzdanı olarak verilen karton kağıttan erişebilirsiniz. Kartın ön yüzeyinde hesap numarası yazmak ta ve yine devamında müşteri numarası yer almaktadır. Kart ön yüzeyinde yer alan hesap numarasının haricinde hesap numarası nerede yazar merak ediyorsanız IBAN numarasından da hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar?

Kart numarası toplamda 26 haneden oluşmaktadır.

Iban numarası olarak hesap numarasının da şube kodunda birlikte yer aldığı bu numara kartın arka yüzeyinde yer alır. IBAN numarası toplam 26 haneden oluşmaktadır. 26 haneden oluşan ve ilk 10 hanesinden sonra gelen 16 haneden ilk 4 hane olan şube kodu çıkardığınızda geriye kalan 12 hane hesap numaranızdır.

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartlarına göz attınız mı?

PTT Kart ve PTT Bonus Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerçek kişilerin hesaplarından nakit çekimi yapabilmelerini sağlayan ve anlaşmalı olunan kurumlardan fatura vb. ödemelere imkan tanıyan bir kattır. Kartın en önemli özelliği aidatsız oluşudur. Ayrıca bu kart internet üzerinden yapılacak olan alışverişlere de imkan tanımaktadır. Bu işlem için kartın 3d secure yani güvenli alışveriş özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. İşsizlik maaşı vb. ödemeler de PTT şubelerine yapıldığı için kartınız sayesinde kolayca maaşınızı çekebilirsiniz.

PTT kartı alabilmek için PTT şubelerine başvurmanız gerekiyor. Adınıza bir hesap açılacak ve bu hesap için 5 TL ödeme yapacaksınız. Şayet kartınızı kapatmak isterseniz bu işlem ücreti olarak verdiğiniz tutar size iade edilir. Başvuru yaptıktan sonra PTT başvurunuzu inceleyecek ve şayet kabul ederse kartın basım işlemleri yapılacaktır. Başvuru sonrası 1 ay içinde kartınız elinizde olacaktır. PTT Tarım Kart Nasıl Alınır? içeriğimizden detaylı bilgi alarak PTT’ nin çiftçilere sunduğu kart ürünü olan Tarım Kart başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kartınızın basıldığı tarafınıza bildirildikten sonra iki ay içinde kartı teslim almanız isteniyor. Şayet bu sürede kartı almazsanız iptal ediliyor. PTT kart ile pek çok işlem yapabilmektedir. Doğal gaz, cep telefonu fatura ödemesi, elektrik ve su faturaları, bakiye sorgulama, para yatırma, para çekme, kredi kartı borç ödemesi ve havale gibi işlemler yapılabilmektedir.PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? (16 Hanelidir) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Ptt hesap no dedi ki:

  16 hanelik numaralar kart numarası. Ptt kartın iban numarası yok. Kartınızın sol altında 8 haneli bir numara olması lazım o numara hesap numarasıdır. Size para yatırmak isteyen kişiler ptt şubeden hesap numaranız ve isminizi belirterek form doldurarak yatırabilir. Ptt atm den kartsız işlemler bölümünden giriş yapınp yine hesap nymaranızı girerek para yatırabilir. Ya da kendi banka hesaplarından online işlemlerinden hesaba havale seçeneğiyle
  Banka: vakıf katılım
  İl: Ankara
  Şube : 1840-ptt
  Hesap no: ( hesap nunaranız)
  Bilgileriyle eft yapabilirler

 2. HESAP VE IBAN dedi ki:

  Armutlu-Yalova PTT subesinden bana verilen PTT kart yani alt sag kösede mavi kirmizi renkler üzerinde MAESTRO yazan PTT kartin üzerinde ki 16 rakam saniyorum ki kart numarasidir.Birde yine kartin alt tarafinda biri 8 digeri sifirla baslayan 10 haneli rakamlar var.Postahenden bana baska herhangi bir belge verilmedi.Simdi ben bu hesabima para göndermek istiyorum ancak elinde kartin üzerindeki 16 hanelik rakamlar disinda herhangi bir bilgi yok.IBANI hesap numaraminasil tespit edecegim?

 3. Marsli dedi ki:

  bende de ptt kart var biri bana para atsa hangi numarayi vermem gerekir hesap numarami istese biri? Hesap S: numara diye ve Musteri no : numara diye rakamlarda var hangisini benim hesabim olur soyleyin lutfen bir de 16 haneli rakam var iste

Sayfa başına git