Devlet Destekli

PYBS Bursu Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

PYBS Bursu Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

Paralı yatılı bursluk sınavı her yıl düzenlenen ve 5.sınıf öğrencileri ile 11. sınıf öğrencileri arasında yapılan bir sınavdır. Bu sınav her ne kadar başarı odaklı bir sınav gibi görünmüş olsa da eğitim alan öğrencinin ailesinin maddi durumu da oldukça önem arz etmektedir. Oldukça zorlu olan bursluk sınavında başarılı olan öğrenciler için her üç ayda bir devlet tarafından burs verilmektedir. İlk okul ve orta okul çağındaki öğrenciler için düzenlenmiş olan bu sınav sonucunda verilen burslar geri ödemesiz olarak sunulmaktadır. PYBS Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Aynı aileden iki kişi burs alabilir mi? Babası polis olanlar burs alabilir mi? PYBS bursu kaç yıl geçerli, Bursluk sınavı taban puanı ne kadar? Tüm bu merak edilen soruların cevapları yazımızın akışında ayrıntılı olarak verilecektir.

pybs bursu şartları nelerdir

Parasız Yatılı Bursluk Sınavının Şartları Nelerdir?

Parasız yatılı Bursluk sınavı oldukça zorlu bir sınav olarak bilinmektedir. Beşinci sınıf öğrencilerinden on birinci sınıf öğrencilerine kadar her yıl düzenlenmiş olan ve geri ödemesi olmayan ve burs yardımlarını içeren bir sınavdır. Bu sınava katılacak olan her bir öğrencinin  uyum sağlaması gerekli olan belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

  • Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
  • Aile fertlerinin toplamda elde etmiş oldukları kazancın kişi başına düşen miktarın yıllık olarak 10.760 Tük Lirasından az olması gerekmektedir.
  • 5-6-7-8-9-10-11. sınıf bünyesinde eğitim görüyor olmak gerekmektedir.
  • Sınıf tekrarı yapmamış olmak
  • Sınavın gerçekleşeceği yıl içerisinde okul değiştirme cezası almamış olmak gerekmektedir.

Pybs bursu ne zaman biter?

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan öğrenciler bursluk sınavına başvuruda bulunabilirler. Fakat öğrencilerin geçirmiş oldukları herhangi bir ağır hastalıktan dolayı sınıf tekrarı yapmış olması bursluk sınavına katılmasına engel değildir.

Devlet bursu nasıl alınır şartları nelerdir adlı yazımızı inceleyerek öğrenciler için burs veren diğer kurumlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aynı Aileden İki Kişi Burs Alabilir Mi?

Aynı aileden iki kardeş bursluk sınavına başvuruda bulunabilir ve şartlara uyum sağlamış olduğu taktirde ve sınavda başarılı olmuş olduğu taktirde burs almaya hak kazanabilirler. Devlet tarafından sağlanan bu destek öğrencilerin eğitim hayatlarını başaralı ve daha rahat bir şekilde sürdürebilmesi için verilmektedir. Eğer iki kardeş aynı sınıfta ise veya ayrı sınıflarda olmuş olsalar bile bursluk sınavına katılıp başarılı olmuş oldukları taktirde iki, üç hatta dört, beş kardeş bile burs alabilir.

Pybs bursu kaçıncı sınıfa kadar verilir?

Babası Polis Olanlar Burs Alabilir Mi?

Babası devlet memuru veya polis olan öğrenciler devletin sunmuş olduğu bursluk sınavına katılabilir mi veya burs alabilir mi soruları genellikle karşımıza çok fazla çıkmaktadır. Bu sorunun cevabı aslında oldukça nettir. Babası veya annesi polis olan öğrencilerin de  toplam olarak yıllık gelirleri göz önünde bulundurulur. Ve aile fertlerinin toplam yıllık tutarı 10.760 Türk Lirasından daha az olmalıdır. Hal böyle olunca da burslardan yararlanacak olan öğrencilerin  babalarının polis olması veya devlet memuru olması bir şey ifade etmez ayrıca öğrenci başarılı ise devlet burslarından yararlanması da kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

PYBS Bursu Kaç Yıl Geçerli

Paralı Yatılı Bursluk Sınavına katılmaya hak kazanan öğrenciler başarılı olmuş oldukları taktirde devlet desteklerinden faydalanabileceklerdir. Ayrıca yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu sınav 5. sınıf öğrencileri ile 11. sınıf öğrencileri için geçerli olan bir sınav türüdür. Yani burada asıl önemli olan konu sınava kaçıncı sınıfta girmiş olmanız ve kaçıncı sınıfta sınavda başarılı olmuş olduğunuzdur. Eğer sınava 5. sınıfta girip başarılı olmuş olduysanız 12. sınıfın sonuna kadar her yıl bursunuz düzenli olarak yatırılacaktır. Burada önemli olan bir diğer konu ise bursun kesilmemesi için disiplin odaklı hiç bir ceza almamak ve derslerimizde oldukça başarılı olmak ciddi önem arz eden konuların başında yerini almaktadır.

Belediye Bursu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir? adlı yazımızı inceleyerek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bursluk Sınavı Taban Puanı Ne Kadar?

Burs sınavına giren her öğrencinin alacağı not ortalaması oldukça önemlidir. Sınavı kazanıp kazanmamış olmanız başarı ortalamanız ile belirleyeceğiniz için sınavda en yüksek ortalamayı almak için büyük çaba göstermeniz gerekmektedir. Üstelik bursluk sınavındaki taban başarı ortalaması her yıl değişiklik göstermiş olduğu gibi her sınıf içinde ayrı olarak belirlenmektedir. Şimdi bursluk sınavı taban puan ortalaması için bir tablo desteği alalım ve net bir ifade ile başarı puanlarını gösterelim.

SINIFLARDİĞER ÇOCUK KONTEJANIÖĞRETMEN ÇOCUĞU KONTEJANIKORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUK KONTEJANIBULUNDUĞU YERDE OKUL YOK KONTEJANI
5.SINIF450.184311.902143.967439.906
6.SINIF419,755172.85118.702415.313
7.SINIF409,379163.983129.643410.205
8.SINIF394.447152.052129.576344.631
9.SINIF394.447152.052129.576344.631
10.SINIF388.864187.762138.222338.206
11.SINIF405,668205.417148.879352.656

Yukarıda tablo yardımı ile anlatmış olduğumuz bursluk sınav kontejanı taban puanları geçmiş olduğumuz yıllar için geçerli olan puanlama sistemidir. Lise tercihleri ve 2020 döneminde Fen lisesine gitmek için gerekenler adlı yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Bursu  (KYK) nasıl alınır, gerekli şartlar nelerdir vb. bilgileri içeriğimizden öğrenebilir ve 2020 yılları için burs başvurunuzu açıklanacak olan tarihler arasında yapabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Esma dedi ki:

    Oğlum bu sene 5 sınıfa %100 burslu olarak başladı.şartlarımız bütce olarak pybs ye uyuyor.2019 da bursluluk sınavina özel okulda olduğu için girme şansımız varmı?