Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? (Tıbbi Görüntüleme)

Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar, mesai ücretleri ne kadar, maaşlarını değiştiren faktörler nelerdir araştırdık.

Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? (Tıbbi Görüntüleme)

Radyoloji teknikeri maaşları yapılan zam oranlarından sonra 4.250 TL ile 5.700 TL arasında değişmiştir. Yeni mezun teknikerler işe başlamalarından itibaren ne kadar maaş alacaklarının araştırmasını yapmaktadır. Tıbbi görüntüleme teknikeri olarak da bilinen radyoloji teknikerleri ne iş yapar, işe başladıklarında ne kadar maaş alırlar ve çalışma saatleri hakkında detayları yazımızın içeriğinde incelebilirsiniz.

Radyoloji Teknikeri Maaşları 2022

Radyoloji teknikeri maaşları ortalama olarak 4.250 TL ve 5.700 TL arasında değişmektedir. Özel ve devlet hastanelerine göre değişmektedir. Maaşlarının sadece hastanelere göre etkilenmediği ve alacakları ücretleri etkileyen mesai ücreti gibi birden fazla faktör bulunmaktadır. Özellikle devlet hastanelerinde çalışan sözleşmeli ve memur kategorisine giren radyoloji teknikerlerin maaşları öğrenim durumlarına göre oldukça fazla farklılık göstermektedir.

Özel Hastanede Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Özel hastanelerde radyoloji teknikeri maaşları 4.2000 TL ile 5.700 TL arasında değişmektedir. KPSS sonucunda başarılı olamayan teknikerler özel hastanelerde sözleşmeli olarak iş bulabilirler. Devlet kurumlarına göre özel hastanelerde teknikerlerin maaşları daha düşüktür. İşe başlangıçta asgari ücret düzeyinde radyoloji teknikerleri işe başlamaktadır.

Devlet Hastanesinde Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Devlet hastanesinde radyoloji teknikeri maaşları 4.5000 TL ile 6.000 TL arasındadır. Radyoloji teknikerlerinin maaşlarına eklenen ek ücretler ile maaşları 4.500 TL civarında olabilmektedir. Devlet memuru kategorisine girebilmek için KPSS sınavında başarılı olmaları şartı vardır. Yeni memur olan bir tekniker 4.500 TL maaş alıyorken, memurluk süresinde 5 ve 10 yıl arasında çalışan kişinin maaşı 5.000 TL’ye çıkmaktadır. 10 Yıldan fazla olan ve işlerinde deneyimleri konusunda şef denilebilecek duruma gelen görüntüleme teknikerlerinin maaşları ise 5.500 TL arasında değişmektedir.

Sözleşmeli Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli radyoloji teknikeri maaşları 4250 TL ile 5.500 TL arasında çalışılan kurum ve kuruluşlara göre değişiklik göstermektedir. Sözleşmeli olarak işe başlayan radyoloji teknikeri maaşları kadro alımlarında artış göstermektedir.

Radyoloji Teknikeri Mesai Ücretleri Ne Kadar? 2022

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin maaşlarını etkileyen en etkili faktörlerden biride nöbet saatleri ve ücretleridir. Radyoloji teknikeri mesai ücretleri şe şekildedir:

 • Normal nöbet ücreti: 15 TL
 • Diyaliz, Yoğun Bakım, Ameliyathane, Acil Servis,112 Acil çalışanlarına nöbet ücreti: 22.50 TL
 • Dini bayramlarda normal nöbet ücreti: 17.50 TL
 • Diyaliz, Yoğun Bakım, Acil Servis, Ameliyathane, 112 Acil servis çalışanı dini bayramlarda ödenen nöbet ücreti: 25.50 TL Radyoloji teknikeri mesai ücretleri almaktadırlar.

Radyoloji Teknikeri Görevleri Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme teknikerleri, hastalarda oluşan bir hastalığın teşhisini koyabilmek için doktoru belirttiği gibi filmlerini çekmektedir. Bu görev ile birlikte ışın tedavisi alan hastaların cihazlarını hatırlayıp işlemi uygulamaktadırlar. Hastalar için doktorun istediği radyoloji tetkiklerini uygular ve raporlayıp detaylı bilgiler içeren bir rapor ve görüntü olarak doktora sunarlar. Sorunluluğunu aldığı cihazların bakım ve onarım sorumlulukları kedilerindedir. Ayrıca, hastalara ait görüntüleri kayıt altına alarak arşiv düzenlemesi yapar ve ihtiyaç duyulduğunda hastalar ve doktorlar bu görüntülere ulaşabilirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri Sorumlulukları Nelerdir?

Radyoloji teknikeri öncelikli olarak, doku, organ, kemik ve damarların görüntülerini elde etmek için tıbbi görüntüleme ekipmanı kullanmakla sorumludur. Meslekte diğer yükümlülükleri aşağıda maddelediğimiz gibidir.

 • Hastalar tarafından sorulan teknik soruları cevaplamak ve randevuları programlayıp ön işlem tavsiyesi sunmak üzere hasta görüşmesi gerçekleştirmek en önemli sorumluklarından biridir.
 • Hastayı doktorun belirmiş olduğu gibi vücut bölümlerine ve hastalığına uygun şekilde filminin çekilebilmesi için konumlandırması gerekmektedir.
 • Vücudunda filmi çekilecek bölümüne uygun yoğunluk ve kontrastının grafiklerinin doğru olması için x-ray makinesini gerekli olduğu gibi ayarlaması gerekiyor.
 • Hasanın üzerinde oluşan tıbbi problemleri teşhis etmek için uzman doktorlar tarafından talep edilen görüntüleme röntgenini çekmesi gerekmektedir.
 • Röntgen sonuçlarını raporlamak ve uzman hekime aksatmadan vermelidir.
 • Hasta kayıtlarını tutarak hastanın ve doktorun film sonuçlarını tekrar isteyebilmesi sonucunu düşünerek arşivlemelidir.
 • Makinelerde kullanılan malzemelerinin bitmemesi için radyografik sarf malzemelerini kontrol etmek ve satın alma taleplerini iletmek,
 • Hasta mahremiyetine sadık kalmak sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme yani radyoloji teknikerleri doktorlara yardımcı olmak için yetiştirilir. Sağlık sektöründe birçok alan almış oldukları eğitimlerden dolayı kendilerine iş bulma fırsatı yakalayabilirler.

B Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri programından mezun olan kişilerin iş olanakları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Özel hastaneler,
 • Devlet hastaneleri,
 • Özel tıp merkezleri,
 • Özel görüntüleme merkezleri,
 • Üniversite hastanelerinde görev yapabilirler.

Özel görüntüleme merkezlerinde yapmış oldukları işler şu şekildedir:

 • Manyetik rezonans,
 • Anjiografi,
 • Mamografi,
 • Floroskopi
 • Bilgisayarlı tomografi,
 • Konvansiyonel Rafyoloji,

Bu konular üzerinde radyoterapi gibi departmanlarda tekniker unvanı ile iş imkanı bulabilirler.

Radyoloji Teknikeri Çalışma Saatleri 2022

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin günlük çalışma saatleri günlük 7 saattir. Haftalık ise 35 saat olarak sınırlandırılmıştır. Radyoloji teknikeri çalışma saatleri kanuni süreyi aşmayacak şekilde vardiya şeklinde düzenlenebilmektedir. Çalışma saatlerine bağlı olarak yıllık izin kullanma hakları da bulunmaktadır. İş kanununa göre tıbbi görüntüleme teknikerleri yıllık ücretli izin süreleri diğer işçiler ile aynı verilmektedir. Teknikerlerin çalışma saatlerini kanundaki gibi tamamlamaları gerek irken yıl içerisinde 4 hafta kesintisizi devamlı tatil yapma zorunlukları da vardır. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanları yönetmeliğini inceleyebilirsiniz.

Radyoloji Teknikeri Kaç Para Maaş Alır?

Radyoloji teknikeri 4.500 TL ile 5.500 TL arasında maaş alır.

Radyoloji Teknikeri Nöbet Tutar mı?

Radyoloji uzmanları sadece acil tanı ve tedavinin uygulanabileceği durumlarda nöbet tutar.

Radyoloji Teknikeri Maaşları Neye Göre Değişir?

Radyoloji teknikerlerinin maaşları sektörde kazanmış oldukları deneyimlere göre maaşları değişmektedir.

Radyoloji Şefi Nasıl Olunur?

Radyoloji uzmanlığı için üniversitelerin lisans programlarında bulunan Radyoloji Bölümü’nden mezun olma şartı bulunmaktadır. Radyoloji lisans programlarından mezun olan teknikerler görev yaptıkları hastanelerde uzmanlaşarak şef olabilirler.

Radyoloji ve Tıbbi Görüntüleme Aynı mı?

İki yıllık önlisans bölümü olan Tıbbi Görüntüleme Tekniklerinden mezun olmak gerekir. Bu önlisans programı radyoloji olarak da bilinmektedir. Radyoloji alanında çalışma yapan yetkili kişilere verilen unvan Tıbbi Görüntüleme Teknikeridir.

Radyoloji Teknikeri Kaç Gün Çalışır?

Radyoloji teknikerlerinin günlük azami çalışma süresi “5 saat” olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!