geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? (Tıbbi Görüntüleme)

Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? (Tıbbi Görüntüleme)
A+
A-

Radyoloji teknikeri maaşları yapılan zam oranlarından sonra artış göstermiştir. Yeni mezun teknikerler işe başlamalarından itibaren ne kadar maaş alacaklarının araştırmasını yapmaktadır. Tıbbi görüntüleme teknikeri olarak da bilinen radyoloji teknikerleri ne iş yapar, işe başladıklarında ne kadar maaş alırlar ve çalışma saatleri hakkında detayları yazımızın içeriğinde incelebilirsiniz.

Radyoloji Teknikeri Ne İş Yapar?

Tıbbi görüntüleme mesleği son zamanlarda üniversiteye başlayacak olan öğrenciler tarafından oldukça araştırılıyor ve ne iş yaptıkları ve görevlerinin ne olduğu merak edilmektedir. Radyoloji alanında hizmet veren kişilere yani tıbbi görüntüleme teknikerlerine verilen unvandır. Yapmış oldukları iş ise; röntgen, tomografi, bilgisayarlı tomografi, rezonans görüntüleme , mamografi ve ultrason çekiminde kullanılan makineleri yöneten kişilerdir. Meslek üzerinde teşhis ve tedavinin çok fazla önemi bulunduğundan birden fazla klinik bölüme hizmet veren bir alan olarak bilinmektedir. Görevleri ise özel ve devlet hastanesine çalışan diğer personellere göre farklılık göstermektedir. Radyoloji teknikeri olabilmek için üniversitelerin iki yıllık Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği ön lisans bölümünden mezun olmak gereklidir.

Radyoloji Teknikeri Görevleri Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme teknikerleri, hastalarda oluşan bir hastalığın teşhisini koyabilmek için doktoru belirttiği gibi filmlerini çekmektedir. Bu görev ile birlikte ışın tedavisi alan hastaların cihazlarını hatırlayıp işlemi uygulamaktadırlar. Hastalar için doktorun istediği radyoloji tetkiklerini uygular ve raporlayıp detaylı bilgiler içeren bir rapor ve görüntü olarak doktora sunarlar. Sorunluluğunu aldığı cihazların bakım ve onarım sorumlulukları kedilerindedir. Ayrıca, hastalara ait görüntüleri kayıt altına alarak arşiv düzenlemesi yapar ve ihtiyaç duyulduğunda hastalar ve doktorlar bu görüntülere ulaşabilirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri Sorumlulukları Nelerdir?

Radyoloji teknikeri öncelikli olarak, doku, organ, kemik ve damarların görüntülerini elde etmek için tıbbi görüntüleme ekipmanı kullanmakla sorumludur. Meslekte diğer yükümlülükleri aşağıda maddelediğimiz gibidir.

 • Hastalar tarafından sorulan teknik soruları cevaplamak ve randevuları programlayıp ön işlem tavsiyesi sunmak üzere hasta görüşmesi gerçekleştirmek en önemli sorumluklarından biridir.
 • Hastayı doktorun belirmiş olduğu gibi vücut bölümlerine ve hastalığına uygun şekilde filminin çekilebilmesi için konumlandırması gerekmektedir.
 • Vücudunda filmi çekilecek bölümüne uygun yoğunluk ve kontrastının grafiklerinin doğru olması için x-ray makinesini gerekli olduğu gibi ayarlaması gerekiyor.
 • Hasanın üzerinde oluşan tıbbi problemleri teşhis etmek için uzman doktorlar tarafından talep edilen görüntüleme röntgenini çekmesi gerekmektedir.
 • Röntgen sonuçlarını raporlamak ve uzman hekime aksatmadan vermelidir.
 • Hasta kayıtlarını tutarak hastanın ve doktorun film sonuçlarını tekrar isteyebilmesi sonucunu düşünerek arşivlemelidir.
 • Makinelerde kullanılan malzemelerinin bitmemesi için radyografik sarf malzemelerini kontrol etmek ve satın alma taleplerini iletmek,
 • Hasta mahremiyetine sadık kalmak.

Radyoloji Şefi Nasıl Olunur?

Radyoloji şefi olabilmek için eğitiminizde üst seviyede olmanız gerekmektedir. Mesleğinizde kendinizi geliştirmeniz ile birlikte şef olabilirsiniz. Ancak, radyoloji doktoru olabilmek için 6 yıllık tıp fakültesi mezunu olmalısınız. Tıp fakültesinden mezun olduğunuzda TUS (Tıbbi Uzmanlık Eğitimi) sınavına girerek sınavda başarılı olursanız eğer radyoloji bölümünü seçmelisiniz. Eğitimlerinizi bitirdiğinizde radyolog olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme yani radyoloji teknikerleri doktorlara yardımcı olmak için yetiştirilir. Sağlık sektöründe birçok alan almış oldukları eğitimlerden dolayı kendilerine iş bulma fırsatı yakalayabilirler. Bu programdan mezun olan kişilerin iş olanakları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Özel hastaneler,
 • Devlet hastaneleri,
 • Özel tıp merkezleri,
 • Özel görüntüleme merkezleri,
 • Üniversite hastanelerinde görev yapabilirler.

Özel görüntüleme merkezlerinde ise;

 • Manyetik rezonans,
 • Anjiografi,
 • Mamografi,
 • Floroskopi
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Konvansiyonel Rafyoloji

Bu konular üzerinde radyoterapi gibi departmanlarda tekniker unvanı ile iş imkanı bulabilirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri (Radyoloji) Maaşları

Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları ortalama olarak 3.000 ve 5.000 TL arasında değişmektedir. Özel ve devlet hastanelerine göre değişmektedir. Maaşlarının sadece hastanelere göre etkilenmediği ve alacakları ücretleri etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Özellikle devlet hastanelerinde çalışan sözleşmeli ve memur kategorisine giren radyoloji teknikerlerin maaşları öğrenim durumlarına göre oldukça fazla farklılık göstermektedir. Maaşları etkileyen diğer faktörler ise;

 • Eğitim durumları
 • Hizmet yılları
 • Meslekteki kademeleri
 • Mesai saatleri
 • Döner sermaye
 • Eş ve çocuk yardımları

verilen bu yardım ve dikkat edilen özelliklere göre maaşlar değişmektedir. Özel sağlık kurumunda işe başlayacak olan ve yeni mezun, tıbbı görüntüleme teknikerleri maaşları en az asgari ücret olan 2.825,90 TL’den başlamaktadır.

Özel Hastanede Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Radyoloji teknikerlerinin çalışma alanları, üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve araştırma hastaneleri olmak üzere yaygındır. KPSS sonucunda başarılı olamayan teknikerler özel hastanelerde sözleşmeli olarak iş bulabilirler. Devlet kurumlarına göre özel hastanelerde teknikerlerin maaşları daha düşüktür. İşe başlangıçta asgari ücret düzeyinde başlarlar. Ancak, ilerleyen zamanlarda maaşları 3.000 TL ile 5.000 TL arasında artış gösterebilir. Alacakları maaş tecrübe, öğrenim durumlarına ve meslekteki çalışma yıllarına göre değişmektedir.

Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Zamlı Güncel Maaşları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Devlet Hastanesinde Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Devlet hastanesinde çalışan görüntüleme teknikerlerinin maaşları KPSS ile atanacakları için diğer kurumlara göre daha fazladır. Çalışanların maaşlarına eklenen yardımlar ve verilen destekler sonucunda alacakları maaş ödemeleri 4.500 TL civarında olabilmektedir. Devlet memuru kategorisine girebilmek için KPSS sınavında başarılı olmaları şartı vardır. Yeni memur olan bir tekniker 4.500 TL maaş alıyorken, memurluk süresinde 5 ve 10 yıl arasında çalışan kişinin maaşı 5.000 TL’ye çıkmaktadır. 10 Yıldan fazla olan ve işlerinde deneyimleri konusunda şef denilebilecek duruma gelen görüntüleme teknikerlerinin maaşları ise 5.500 TL arasında değişmektedir.

Radyoloji Teknikeri Mesai Ücretleri

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin maaşlarını etkileyen en etkili faktörlerden biride nöbet saatleri ve ücretleridir. Radyoloji teknikeri mesai ücretleri ise;

 • Normal nöbet ücreti; 15 TL
 • Diyaliz, Yoğun Bakım, Ameliyathane, Acil Servis,112 Acil çalışanları; 22.50 TL
 • Dini bayramlarda normal nöbet ücretleri; 17.50 TL
 • Diyaliz, Yoğun Bakım, Acil Servis, Ameliyathane, 112 Acil servis çalışanı dini bayramlarda 25.50 TL

Radyoloji teknikeri mesai ücretleri almaktadırlar.

Radyoloji Teknikeri Çalışma Saatleri

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin günlük çalışma süresi günlük 7 saattir. Haftalık ise 35 saat olarak sınırlandırılmıştır. Radyoloji teknikeri çalışma saatleri kanuni süreyi aşmayacak şekilde vardiya şeklinde düzenlenebilmektedir. Çalışma saatlerine bağlı olarak yıllık izin kullanma hakları da bulunmaktadır. İş kanununa göre tıbbi görüntüleme teknikerleri yıllık ücretli izin süreleri diğer işçiler ile aynı verilmektedir. Teknikerlerin çalışma saatlerini kanundaki gibi tamamlamaları gerek irken yıl içerisinde 4 hafta kesintisizi devamlı tatil yapma zorunlukları da vardır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.